Mágové

Quentin Coldwater je nadaný, ale nešťastný. Chodí na střední školu, je stále obklopen fantasy příběhy, které četl jako dítě, příběhy zasazenými do magické země jménem Fillory. Představte si jeho překvapení, když se náhle nečekaně dostane na velmi tajnou, velmi exkluzivní školu kouzel v severní části New Yorku, kde získá skvělé vzdělání v moderním čarodějnickém řemesle. Ale kouzla Quentinovi nepřinesou takové štěstí a dobrodružství, o jakém snil. Ukazuje se, že země Quentinových snů je mnohem temnější a nebezpečnější, než si vůbec dokázal představit. Jeho dětské sny se stanou noční můrou...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/265476/magove-265476.jpg 3.1194

Mágové 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, XYZ (ČR)

The Magicians, 2009

Kniha Mágové

anet8843
15.09.2019

Opravdu se mi asi ještě nikdy nestalo, že bych měla tak silně rozporuplné city k jedné knize. Vůbec nevím, jak jí mám hodnotit, protože něco na knize považuji za naprosto geniální, zbožňuji to, uchvátilo mě to, ale zároveň toho hodně považuji za naprostou ztrátu času tedy spíše zbytečně popsaného papíru.
Začněme tím pozitivním. Naprosto miluju postavy knihy. Je úžasné, že se nejedná o další teenage fantasy cajdák o odvážných, krásných mladých, co prožívají lásku a dobrodružství. Ne, je to o mladých lidech, kteří jsou zlomení. Každý má své temno, svou bolest, která vyvěrá na povrch a ničí jejich životy. Hlavní hrdina je úžasně vykreslený - není to žádný dokonalý hrdina, ale jedinec trpcí depresí. I když pomalu dostává vše, co od života chtěl, tak prostě nedokáže být šťastný. Eliotta nejde nemilovat - mladík, jehož charisma a schopnosti překonávají jeho neatraktivní vzhled, přesto je zlomený, a tuší, že jeho konec bude na dně sklenky alkoholu. O Janet toho moc nevíme, ale očekávám něco úžasného. Alice je přesně to, co na hrdinech nesnáším, ale i to tu má své místo.
Dále miluji temnotu tohoto příběhu. Násilí, erotika (od orgie, přes animální sex až po trojku) a tragedie (úchvatný je příběh Emily!) a smrt.
Co mi naopak nesedí je celý ten magický humbuk mě nějak extra nezaujal, což je paradoxní, já vím. Všeho bylo příliš, hodně vleklé, že jsem to jenom tak přelítla na ty pasáže lidského charakteru. Kniha by mohla mít o sto stran méně, a vůbec bych se nezlobila.
Přiznávám, že hlavní motivací je pro mě vztah Eliotta a Quentinna, proto jsem do toho šla ještě před tím, než se kouknu na seriál. Jejich vztah nebude rozpracován nějak detailně, ale už teď se mi hodně líbí (sleduješ svého kamaráda při felaci, jsi naštvaný, že si o to neřekl tobě, ale jinak je pro tebe velké překvapení, že jste se líbali u trojky). Celkově bych knihu hodnotila jako nadprůměrnou - to, co se mi na ní líbilo převažuje to, co bych u jiné knihy nezkousla a odložila ji.
Těším se na další díly, očekávám od nich více. Pro mě to není fantasy trilogie, ale příběh o depresivním hlavním hrdinovi na pozadí divného fantasy příběhu.

Knihomlok2015
10.09.2019

Nechápu, jak si mohl nějaký producent zrovna tuhle knihu vybrat k tomu, aby z ní udělal seriál, když na téhle planetě existuje asi trilión děl, které si to svou kvalitou zaslouží rozhodně víc. Jediné, za to tomuhle příběhu připisuju nějaké plusové body, jsou ty písemné zkoušky na Brakebills, v tu chvíli ta kniha ještě vypadala jako slušně promyšlené čtení, pak už nebylo slušně promyšlené vůbec nic.

DomenicaRisa
23.07.2019

Knihu jsem četla nadvakrát a až poté, co jsem viděla seriál. Kdybych to měla zhodnotit, tak z lehce poprůměrné knihy udělali průměrný seriál, který se od knihy v podstatných věcech liší. Nicméně bez něj bych si nedokázala představit jejich systém vytváření a sesílání kouzel. Kniha občas překvapila svým naturalistickým popisem některých situací. Protože ale nemohla využít vizuálního obrazu, musela jsem často ve snaze představit si nějaký obraz na základě chabého popisu sáhnout po seriálu.
Co se faktů týče, autor mi přijde zmatený ohledně levelu Brakebills. Jednou je to vysoká, poté střední...
Jediné pozitviní je zde nové pojetí magie a magické školy. Filorie mě nenadchla

Metla
06.07.2019

Trvalo mi čtyři týdny profunět úvodní stovkou stran - dost dlouhá doba, aby i můj dinosauří mozeček pochopil, že zřejmě neexistuje důvod, proč v četbě "Mágů" pokračovat. Chyběly mi postavy, s jakými bych se mohla ztotožnit, postrádala jsem hutnější atmosféru, více nadsázky, výraznější dějovou linii. Být román kratší, možná bych se při své tvrdohlavosti dotlačila do finiše a třeba bych se časem přestala větami prodírat jak bahnem vypuštěného rybníka se spásnými břehy v nedohlednu. Nezjistím, jestli příběh obsahuje onen vytoužený zlom, odmítám totiž absolvovat dalších 300 stran s nejistým výsledkem. Vždyť mám tři (_!_) jiných knih, které pravděpodobně nebudu konzumovat tak vlažně a bez chuti.
Nepodezírala bych paní Rečkovou ze špatného překladu, "Mágové" prostě nebyli napsáni pro mou maličkost. Komu vlastně tenhle nezáživný špalek doporučit? Netuším, snad odpůrcům Harryho Pottera.
Odpustím si hodnocení; za pronuděnou první čtvrtinu bych sem mohla bouchnout štempl mírného podprůměru.

Zelený_Drak
28.03.2019odpad!

Zvládla jsem asi 50 stran a trochu zalistovat dál. Působí to, jako kdyby si puberťák řekl, že bude psát, ale nevěděl o čem by to mělo být. A jako první by ho napadlo zparodovat knížky, které měl rád, když byl mladší, ale teď mu zrovna připadají trochu trapné. Vzhledem k tomu, že to nepsal puberťák, ale dospělý muž a žádný mladík, se to nedá považovat za nic víc než dílo typomana, který právě prožívá krizi středního věku. Autor postrádá zkušenosti (publicisté si občas myslí, že mohou díky své profesi levou zadní psát romány a často se krutě mýlí) i představivost a jeho parodické experimenty nemají potřebnou jiskru. Ale pro jistotu vyplodil hned tři díly, kterým se dostalo nezasloužené množství pozornosti.

Lenka.Vílka
31.01.2019

Harryho Pottera jsem nečetla (ups). Ani  jsem neviděla žádný film z jeho života (bů na mě). Takže je jasný, že jsem měla oprávněně obavy z knihy, která je zde přirovnávána právě k HP (ale to je asi každá kniha, kde jsou kouzla, asi jako každá kniha, kde někdo zmizí ke Zmizelé), ale zároveň předloha "prý dobrého seriálu". A taky jsem nečetla ani neviděla Narnii. Takže jestli je to vykrádačka obojího, dobře pro mě. Já to v tom neuvidím.
Tak jsem si knihu půjčila a mám svůj výsledek.

Bylo těžké číst, to řeknu upřímně. Zda je kniha taková i v originále nebo jenom v češtině (což  jsem četla já) nevím, ale tohle se mi četlo vážně špatně. Jak je to tak divně a krkolomně napsané, že jsem se do knihy špatně začítala. Takže jo, na začátku jsem trochu podváděla. A mám výmluvu. Chtěla jsem vědět, co bude dál, jestli se vůbec pouštět do seriálu (když jsem se tady dozvěděla, že je dost podle knihy). Ale tak kolem a kolem mě příběh docela bavil. Nemůžu na 100% slíbit, že si přečtu druhý díl nebo že dokoukám seriál. Jeden nikdy neví...
Ale úplná blbost to zase nebyla.

("Ale logika situace, v níž se octl, převážila nad ostatními zájmy, ať už měly jakkoli pevný základ. Nikdy nevedl spory s logikou. A testy měl rád. Byly v nich otázky, které měly skutečné odpovědi.")

Jenom malý příklad, jak je kniha psána. Počítala jsem s vtažením a čtivostí, kdy si budu spoustu věcí představovat. Ne, s tímhle to fakt nešlo. Četla jsem, "protože text přede mnou", ale žádný větší zážitek, který má kniha ve čtenáři vyvolat se tady vážně nekonal.
PS: obálka prvního vydání je mnohem hezčí. A jelikož jsem zrovna tohle četla, třetí hvězda za ní ;)

ekardy
27.10.2018

Nebýt seriálu Magicians od Syfy, tak bych tuto knihu vůbec nečetl, ale seriál se mi líbí, tak jsem tomu dal šanci. Kvalitou a propracovaností se to třeba s HP nedá vůbec srovnávat, ale je to celkem zábavné a jednoduché čtení.
Je to taková slátanina, kterou je jednoduchý kritizovat. Ale značná absence pravidel magie, podivnost magickýho světa a zhovadilost některých postav mě kupodivu celkem baví.

zuzana4291
17.06.2018

Tak touto knihou jsem byla dost zklamaná. Prakticky 3/4 knihy bylo o ničem. Jak někdo prochází školou a ukončí ji. Pak neví, co má dál dělat. Pak se začalo něco dít, ale chvilkama jsem si říkala, jestli to má vůbec cenu číst. Tak jen doufím, že druhý díl bude lepší.

Zloděj blesku (ilustrované vydání)
Zloděj blesku (ilustrované vydání)
Město padlých andělů
Město padlých andělů