Má temná Vanessa

Má temná Vanessa https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447753/bmid_ma-temna-vanessa-m6l-447753.jpg 4 484 147

Láska, nebo manipulace? Kniha, která otřese (nejen) rokem 2020. 2000. Patnáctiletá Vanessa studuje elitní střední školu, ale svět jejích vrstevníků jí připadá cizí. Někdo však rozumí tomu, jak je výjimečná: profesor angličtiny Jacob Strane. Jejich románek brzy přeroste v něco, co Vanessu změní na celý život. 2017. Bývalá studentka obviní Stranea z obtěžování a podporu hledá i u Vanessy. Ta však znejistí: Je možné, že muž, který jí kdysi vyznával lásku, ve skutečnosti zneužil své převahy nad ní?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

My Dark Vanessa , 2020

pakoshka
04.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Sama od sebe bych po téhle knize nikdy nesedla, protože ta obálka je prostě příšerná. Evokuje mi to nějaký YA.

Příběh Vanessy, kterou sledujeme od 15 let až do dospělosti. Té Vanessy, která si v 15 letech začala se svým o 27 let starším učitelem a životem si nese následky, o kterých ani ona sama neví, že je má.

Prolínají se tu dvě hlavní časový osy (Vanessa v 15 a ve 32) a jedna vedlejší (Vanessa na vysoký). Je to docela hardcore, nejděsivější mi přijde chování matky. Nejsem si jistá, jestli by normální matka zachovala takovej klid, kdyby chlápek středního věku znásilňoval její dceru. Jako jo, člověk v 15 už si může spát s kým chce, ale zároveň taky člověk v 15 nemá natolik vyspělý mentální myšlení, aby se nenechal dobře namotat. Kazdej normální rodič by tomu chlapovi rozbil držku.

No nic, tady jsem se do toho nějak dostala. Docela čtivý.

los
02.07.2021 1 z 5

atraktivní a momentálně velmi aktuální téma (i na naší domácí scéně), ale amatérsky napsané (znovu a znovu: psaní nerovná se literatura a ne každý, kdo píše, je hned spisovatel - analogicky: jsem elektrikář, když nahodím vypadlé pojistky?) a mizerně přeložené + autorčino prohlášení v předmluvě mě o to víc utvrzuje v přesvědčení, že kniha je produktem terapeutického psaní, a patrně proto nejen jejím prvním, ale zároveň i posledním "dílem" - porovnávat Vanessu s Lolitou je urážkou Nabokova

Ditules
29.06.2021 4 z 5

Jak tu píše několik komentujících níže - Mám v sobě hodně rozporuplných pocitů...Každopádně je potřeba o takto závažných tématech psát a číst.

LadyLane
26.06.2021 5 z 5

Fantasticky spracovaná téma z pohľadu obete. Nemyslím si, že treba špekulovať nad tým, či to bola láska a do akej miery, len si spomeňme na to, ako sme vnímali svet, keď sme mali 15- bez životných skúseností, a ako sa tento pohľad menil v 20tke, v 30tke a neskôr, ako sme spätne vyhodnocovali situácie, ako sme boli niekedy naivné. A táto kniha dokonale vykresľuje to obdobie, uvažovanie vo veku dospievania a manipuláciu starším mužom /na margo oných špekulácií, pri opise prvého sexu sa jasne jedná o znásilnenie/.
Výborne opisuje aj spôsob prežívania a spracovávania celého vzťahu, ďalší vplyv na Vanessin život. Lebo presne tá frustrácia zo správania hlavnej postavy, jej premárneného talentu, pitia a čitateľovho pocitu, že nevie, čo chce, v tom tkvie verný obraz dopadu takéhoto zážitku.

Dejvid
07.06.2021 5 z 5

Uvěřitelný příběh o manipulaci, moci, zoufalství, vztahu a lásce (?). Propracované a vyvíjející se postavy, 3 časové linky... Dobré to je.

yvett239
30.05.2021 5 z 5

Hodně čtivé a hodně nutící přemýšlet. Mnohokrát jsem se během čtení zamýšlela, kde by to ještě mohla být láska a kde už určitě ne. Vzešly z toho zajímavé debaty s mým okolím (mně osobně se o některých tématech lépe přemýšlí v plodné diskuzi než o samotě).
Opravdu dokonale a uvěřitelně vykreslený vývoj hlavní postavy, dokázala jsem se do ní vcítit (také jsem měla v pubertě období, kdy jsem i kvůli špatným vztahům s vrstevníky tíhla spíš ke starším mužům, ale naštěstí jen platonicky...).
Oceňuji, že se v knize mnohokrát vyskytly odkazy na další literární díla. Určitě si přečtu minimálně Lolitu.
Co se týče obálky, mně se moc líbí a přijde mi k obsahu knihy přiléhavá (reaguji tím na to, jak tu někdo psal, že se mu obálka ke knize nehodí). Moji pozornost si třeba kniha zprvu vydobyla zejména obálkou a názvem. Kéž by to takhle fungovalo i nadále, aby si tuto knihu přečetlo co nejvíc lidí.
Myslím, že o tomto románu budu přemýšlet ještě hodně dlouho, zanechal ve mně stopu. Doporučuji k přečtení jednoduše všem.

Hany.Honey
24.05.2021 2 z 5

Vůbec nevíte, co ta Vanessa vlastně chce, asi takto bych celou její anabázi zhodnotila.

Barbora216
24.05.2021 5 z 5

Kniha je bezesporu psaná na náročné téma. Je skvělá, čtivá a i několik dní po dočtení ve mně je. Jsem ale ráda, že autorka nevynáší závěry, ukazuje, že každá mince má dvě strany.. co je ještě láska a co už znásilnění, kdy je člověk ješte dítětem a kdy se jím už necítí být.. koneckonců v 15 letech už člověk o svém sexuálním životě svobodně rozhoduje a ano znamená ano. S každou stránkou jsem v sobě víc a víc otázek. Nicméně ačkoliv dle zdejších komentářů byla Vanessa jednoznačnou obětí manipulace, nebyl snad i učitel obětí svých společensky nepřijatelných tužeb? Jak pomoct takovým lidem? Neříkala si Vanessa tak trochu o to? Nemohou snad být obětí zneužití i dospělí lidé? Nemůže se stát i dítě obětí manipulace či obtěžování jiného dítěte? Je skutečně potřeba tolik chránit patnáctileté holky před dospělými muži, kteří se navíc v této knize na svolení ptali? Nebylo by lepší zajistit, aby se naopak každý mohl svěřit se svým problémem a aby ani taková pedofilie nebyla tabu? Neměli by rodiče sehrát trochu větší roli, než jakou v knize sehrali? Otázky, samý otázky...

Anniee
20.05.2021 5 z 5

Ufff. Tak tohle je asi jedna z nejsilnějších knížek, co jsem kdy četla, ranila mě hodně hluboko i přes to, že nemám žádný podobný prožitek. Měla jsem v hlavě neskutečnou spoušť, zapisovala si otázky, pohledy, pocity.
A to bylo skvěle vystiženo i skrz Vanessu - všechna ta spoušť. Je to láska? Může někdo takovej milovat? Byla v tom její temnota, nebo jenom osamělost a touha po doteku, touha bejt výjimečná? Jak moc jí to ublížilo? Bylo to všechno jen kvůli němu, nebo by jí někdo jinej ublížil podobně?
Plno bolesti, zmatku, zvrácenosti. Osamělosti. Nepochopení (jde to ale vůbec pochopit? Aspoň něco z toho?). Má temná Vanessa zahrála na “správnou” strunu, přemýšlím o ní i v noci. Ale zatím jsem k ničemu nedošla, jen jsem si vyvrátila vše předchozí.

Little.deer
19.05.2021 2 z 5

Mě z těchhle témat není úplně dobře, ale musím uznat, že knížka dobrá je...

Peyka
03.04.2021 3 z 5

Nevím, čemu mám věřit. Existují dvě možnosti. Buď byla Vanessa pouhou loutkou a nevinnou mladou studentkou, která naletěla učiteli, nebo to byla prvoplánová štětka od samého začátku. Osobně mi její postava byla nesympatická až k vzteku. Autorka vcelku dobře vykreslila psychologii Vanessy a také následky "zneužívání." Úmyslně jsem slovo dala do uvozovek, protože já to prostě nesežrala. Aby dospělá ženská ve třiceti kouřila jointy a chodila ožralá do práce?! Vanessa se rozumově vůbec nevyvinula, v patnácti působila na třináct a ve třiceti tak na osmnáct. Ale neodehrál se příběh jen v její mysli? Byla dobrá v psaní a měla přeci bujnou fantazii. "Musí to být přeci milostný příběh, prostě musí."

Je mi líto, Vanessa pro mě byla lehkomyslná kurvička, která si nevážila ničeho a nikoho, a na všechny byla hnusná, hlavně vůči sobě. To mě na tom asi bolelo nejvíc. Žádná sebeúcta.

Druhá polovina knihy mě skoro vůbec nebavila, byla naprosto hluchá a nudná. Čekala jsem strhující soudní proces, propracovanější rozbor osobnosti při psychologických sezeních nebo dopátrání se pravdy a Vanessino "zotavení," pokání v jakékoliv formě.

*Pár slov k překladu. Břečťanová liga?! Jako vážně?! Myslím, že pojem "Ivy League" je všeobecně známý a překládat by se neměl!

Chtěla jsem opravdu dát vynikající hodnocení, čekala jsem pecku podle recenzí, ale bohužel se tak u mě nestalo. Téma jako takové je zajímavé, nic podobného literatura nezná (když pominu Lolitu). Nejde tak o zpracování, jako o to, jak na mě kniha zapůsobila, zarážely mě i autorčiny morální postoje. Její "varování" na začátku, že se jedná o fikci, jsem taky nespolkla. Je to věc názoru. Ale každopádně se zrodila nová literární postava, na kterou se nezapomíná.

girdi
26.03.2021 5 z 5

Netradiční úhel pohledu na velice těžké téma. Příběh ve své podstatě není nijak překvapivý, ale o to víc je znepokojivý, protože je mistrně vyprávěný. Autorka prý na knize pracovala 18 let a je to na preciznosti a niternosti výpovědí hlavní hrdinky vidět. Oceňuji všechny do detailu promyšlené popisy - to odcizení duše od těla, ty postupné záblesky uvědomění, tu bezmoc a prázdnotu. Stejně jako uveřitelnou touhu po lásce a obdivu a zároveň dokonalou manipulaci. Bylo to velmi náročné čtení, ale rozhodně stálo za to. Obávám se, že mnoho lidí v podobných situací procházejí stejným procesem "vytvoření si vlastního příběhu", díky kterému dokáží fungovat dál, přežívat, drží se ho zuby nehty, protože kdyby se rozpadl, oni se rozpadnou s ním.

Kuki007
21.03.2021 5 z 5

U téhle knihy mě vážně bolí napsat, že byla dobrá. Pojednává o hrozně těžkém tématu, a i když jsem to čekala, nečekala jsem, jak moc mě to nakonec stejně dostane. Mrazilo mě už z autorčiny předmluvy, i když v ní píše, že příběh není inspirován skutečnými událostmi a v průběhu knihy mi bylo několikrát tak špatně, že jsem ji musela odložit a rozdýchat (a taky jsem párkrát měla chuť na Vanessu pořádně zařvat, ať se vzpamatuje, uteče ... a tak.) Tahle kniha není pro každého, ale mluví o tématu, o kterém se ve společnosti ještě pořád dostatečně nemluví (nebo aspoň v mojí bublině).
Původně jsem dala knize čtyři hvězdičky, protože se mi v některých momentech zdála moc vleklá, ale když se teď snažím vyjádřit svůj názor, dochází mi, jak všechny ty pasáže byly důležité pro to, aby autorka vystihla myšlenkové pochody Vanessy, její vývoj, všechno to, s čím se na ní spousta lidí ztotožní a v čem jí bude chtít obejmout, nebo možná profackovat, co já vím.
Kniha se často odkazuje na Lolitu. Bez mučení přiznávám, že tu jsem nečetla a viděla jen film, takže nevím, na kolik je kniha stravitelná pro dnešní (náctileté) čtenáře, ale tohle bych klidně doporučila jako povinnou literaturu do škol.

Ozinka
18.03.2021 5 z 5

Výborná kniha. Autorka odvedla výtečnou práci, kdy nám dala nahlédnout do pocitů nekonečného emočního zápasu, kdy si osoba myslí, že miluje toho, kdo ji ničí. Výborně vykreslené postavy, věrohodné dialogy. Těžko se od rozečtené knihy odchází.

Welinie
05.03.2021 4 z 5

Nějak nedokážu autorce uvěřit v úvodu její nabádání, ze příběh se nestal. Ze je tohle všechno vymyšlený. Mám z románu zvláštní pocit a jako fikce se mi nezdá. O malinko horší je, že jsem si dosadila do hlavních postav své konkrétní lidi a o to hůře se mi celé dílo četlo. Přeci jen ubíram hvězdičku za některé utahané a nudné pasáže.

Melaanie
22.02.2021 4 z 5

Velmi zajímavá, čtivá a dobrá. Psychologie postav dobře zpracovaná. Určitě stojí za přečtení a i k zamyšlení. Co více napsat? Přečti si ji.

Anna 13
19.02.2021 5 z 5

Složitá...
Komplikovaná...
Náročná...
Výborná!

Když jsem knihu četla, chtěla jsem být už u konce a mít ji za sebou.
Když jsem ji teď dočetla, už se mi po ní stýská.

Je to přesně ten typ knihy, která vás ovlivní natolik, že s ní budete všechny další příběhy s podobným tématem srovnávat. A pokaždé, co toto téma přijde na přetřes, si na ni vzpomenete. Na knihu, jejíž čtení bolí. Na knihu, která vám ale už pár hodin po dočtení chybí.

Za celou dobu čtení se toho ve mně přemlelo tolik, že jsem knihu zaklapla a uvědomila si, že nemám názor. Že tomu prostě nerozumím. Cítila jsem se zmatená...
Pak jsem ale knihou začínala znovu listovat, vypisovat si její části a najednou to pochopila. Jako by mě všechny ty citace, které mě v průběhu knihy zaujaly, dovedly k tomu, jak příběh pojmout.

I přes všechen zmatek a zhnusení jsem z knihy vlastně nadšená. Protože se na téma zneužití a znásilnění díváme jinak, než jak je "zvykem". Protože něco jako jednoznačnost neexistuje. Nebo přeci jen existuje?

Autorka bravurně píše a psychologii postav má zmáknutou tak, jako nikdo jiný.
Také se mi líbilo, že do příběhu zakomponovala Lolitu. Román, který měl na všechno možná mnohem větší vliv, než by se zdálo uvěřitelné.

Jedna z nejpozoruhodnějších a nejtěžších knih mého života.
Myslím, že se na ni nedá zapomenout. Zvlášť ne v této době.

Vanesso - jsi ta nejkomplikovanější literární postava, kterou znám. Asi si tě budu muset přečíst ještě jednou. I když myslím, že vím, možná nevím nic... Co já vím? A co víš ty?

SPOILER: "Musí to být milostný příběh, chápejte, musí." - Vanessa.

cornetka
18.02.2021 5 z 5

Má temná Vanessa je opravdu temný příběh, ve kterém se dost často setkáte s Vanessinou naivitou a ovladatelností ze strany učitele.

Ahmose
15.02.2021 4 z 5

Okolo tejto knihy bol na jeseň veľký humbuk. Krátko po vydaní sa vypredala, pred Vianocami vyšlo druhé vydanie a aj to je už vypredané. Všetky tie úchvatné recenzie sľubujúce silný, nezabudnuteľný príbeh neklamali, ale nepamätám si, že by vo mne niekedy nejaká kniha vyvolala toľko rozporuplných pocitov, ako táto. Na strane jednej sa mi veľmi páči autorkin štýl, použitý jazyk, chválim slovenský preklad, veľmi sa podaril. Autorke sa krásne podarilo vykresliť patologický vzťah medzi študentkou a učiteľom. Na strane druhej, nech bol Jacob Strane akokoľvek vypočítavý, zákerný a deviantný, opýtal sa a Vanessa bola tá, čo nepovedala nie. Jednoducho som si za celú dobu nevedel nájsť k Vanesse sympatie. Potom je tu ešte druhá vec, ktorá sa mi nepáčila a to boli veľmi dlhé, niekedy až päťdesiat stranové kapitoly.
Môj subjektívny názor na charakter Vanessy a dlžku kapitol však nemení nič na tom, že táto kniha má svetu čo ponúknuť a emocionálne vás vyžmýka. Ak by som bol bohatý, asi by som bol schopný nakúpiť veľa kusov tejto knihy a potom by som ich rozdával po školách a ľudom, hlavne mladým ľudom na ulici. Mám totiž pocit, že takýchto krásnych, temných a hlavne naivných Vaness chodí po svete veľa. Odporúčam !

wiix
15.02.2021 4 z 5

Pre niekoho to mohlo byť príliš veľké sústo, no mne sa ho podarilo spracovať. Trochu ako novodobá Lolita, trochu ako niečo uplne nové. Chvíľu bolo pre mňa náročné vybrať si stranu, ktorá bola v tom nevinne, ak taká vôbec bola. Na začiatku mi Vanessa prišla ako tá, ktorá sa nechala podmaniť, ktorá Stranea huckala a dovolila to, no postupom času na mňa velmi psychicky vplýval Strane so svojimi sugestívnymi otázkami, narážkami, z ktorých bolo ťažké pre dieťa, dievča vycúvať.
"Nemám pocit, že ma do niečoho núti, a viem, že môžem povedať nie, ale to nie je to isté, ako niečo riadiť."
A čo ma teda veľmi bavilo bol iný rozmer, ktorý v knihe naberal asi od polovice na sile, teda že v deji nešlo len o vzťah maloletej a učiteľa, ale aj o spoločenské povedomie a samotný psychický život a budúcnosť Vanessy.