Má temná Vanessa

Má temná Vanessa https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447753/bmid_ma-temna-vanessa-m6l-447753.jpg 4 484 147

Láska, nebo manipulace? Kniha, která otřese (nejen) rokem 2020. 2000. Patnáctiletá Vanessa studuje elitní střední školu, ale svět jejích vrstevníků jí připadá cizí. Někdo však rozumí tomu, jak je výjimečná: profesor angličtiny Jacob Strane. Jejich románek brzy přeroste v něco, co Vanessu změní na celý život. 2017. Bývalá studentka obviní Stranea z obtěžování a podporu hledá i u Vanessy. Ta však znejistí: Je možné, že muž, který jí kdysi vyznával lásku, ve skutečnosti zneužil své převahy nad ní?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

My Dark Vanessa , 2020

martineden
17.10.2022 5 z 5

Tak to byla jízda! Jistěže ta dívka Vanessa je oběť, takovou “jinou” , v kolektivu neoblíbenou, si učitelský predátor nutně musel vyhlídnout a kecama o její výjimečnosti zavázat k mlčení. Tohle by se opravdu ve školství (ani nikde jinde), dít nemělo! Ten věk je tak křehký a následky nerovného vztahu se táhnou celý život. Kniha je navíc výborně napsána.

sonije
16.10.2022 4 z 5

Příběh je velmi dobře napsaný. Nedivím se, že si o autorce mysleli, že to skutečně prožila, neboť se zdá, že téma zneužívání zná velmi dobře.
Ale musím ubrat jednu hvězdičku za konec, respektive poslední třetinu knihy, která se neuvěřitelně táhla. Nevadilo mi, že vlastně postrádala nějaké "řešení", díky tomu je "skutečně ze života". Ale k posledním kapitolám jsem se musela trochu nutit, ač jsem stále očekávala, že ještě něco přijde.

evismaior
29.09.2022 4 z 5

(SPOILER) 75% - Dočteno s rozporuplnými pocity, neboť podle anotace jsem očekávala něco trochu jiného. A to hlavně v tom ohledu, aby to nebylo tak jednoznačné - čekala jsem zkrátka, že učitel nebude tak prvoplánový pedofil a manipulátor, ale zkrátka starší muž, který má opravdu "tu smůlu", že se zamiluje do dívenky - mladinké, ale přesto tolik odlišné od jejích vrstevníků. Že ta láska nebude záviset na jejím věku (neboť v knize nastala doba, kdy Vanessa už byla pro Stranea "moc stará"). Že on do Vanessy nebude promítat jen své do té doby neukojené tužby a fantazie, aniž by vnímal, jaká ona ve skutečnosti je a co chce. Že s ní nebude manipulovat jen skrze chválu jejích literárních pokusů, její osamělost a skrz to, jak se kvůli pozornosti staršího muže ona jako mladá a všemi přehlížená dívka cítí náhle výjimečně. Že ji bude opravdu milovat jako člověka a ona bude opravdu milovat jeho a bude opravdu chtít všechno to, co s ní on dělá (a ne že vždy, když dojde na věc, vypne mozek a myslí na to, jak to nechce, aby vzápětí za ním zase běžela a vnucovala se mu). Bylo by totiž zkrátka mnohem zajímavější dumat pak o tom, co ještě je a co už není v pořádku, o tom, zda lze nějak ospravedlnit vztah postaršího učitele a mladé dívky, zda lze vůbec někdy mluvit o skutečné lásce v takovémto případě. Protože tak, jak je tento román napsaný, prostě víme, že Strane není žádný klaďas, a pak už jen nevyhnutelně (a někdy dost zdlouhavě) sledujeme, jak to Vanesse postupně ničí život. Ale vlastně i jemu, ten vztah mi přišel oboustranně toxický, protože Vanessa mi nepřipadala moc v pohodě ani v době, kdy se ještě neznali, měla v sobě vážně cosi temného a jakoby fatalistického (takže se naskýtá otázka, jestli by bez jeho zásahu do jejího života na tom byla zásadně lépe a já si to, tak jak je napsaná, zkrátka nemyslím). Ano, není to prvoplánový hajzl, který by jí řekl "nedáš, tak já ti nedám dobrou známku", dává jí zdánlivě pořád na výběr, ale vidíme, jak si ji namotává blíž a blíž, jak se jistí proti možným následkům a zastrašuje ji, kdykoli hrozí, že by mohl být odhalen. A navíc to neskončí jen u ní, přestože ona se nikdy nepřestane přesvědčovat, že ona jediná nebyla ta oběť, že ji jedinou miloval - což považuje za to jediné, co ji drží při zdravém rozumu, ale dost možná jí to naopak může definitivně otrávit celý život.
Závěrem už jen poznámka, že zjišťuji, jak mě tahle vyprávění psaná kompletně v přítomném čase nesedí, protože věty typu "odhodí cigaretu, aniž ji uhasí" nebo "než si ho obéknu, chvíli otálím" jsou fakt perly. Nevím, kde se tahle móda vzala, ale přispělo to bohužel k tomu, že byly chvíle, kdy jsem přestávala mít náladu číst dál.

stesti.s.knihou
25.08.2022 5 z 5

Tohle teda bylo něco. Temný příběh, temná knížka, temná Vanessa. Příběh o vztahu mladičké studentky a postaršího učitele.
Mám velmi ráda knihy s nelehkými tématy, obzvlášť, pokud není celý problém pouze s odstupem popisován, ale autor dopodrobna vykresluje psychologii postav, vše, co se jim odehrává v hlavě, s čím bojují a co je vede k jednotlivým činům. V téhle knize se to povedlo dokonale. Autorka bravurně popsala manipulaci, ke které dlouhodobě docházelo ze strany učitele, a postupný mentální vývoj hlavní hrdinky. To, jak Vanessa bojovala sama se sebou, jak věděla, že se nechová správně, ale zároveň potřebovala touhu a obdiv staršího muže.. Dokonalé.
V knize je spoustu asociací s Lolitou od Nabokova, kterou mám nyní o to větší chuť si konečně přečíst.
S podobnou tematikou ještě doporučuji knížky Svolení či Poupátka, obě taky výborné.

maruschka
14.08.2022 4 z 5

Knize na naléhavosti ubírá autorčino zapřísahání se, že nic z příběhu se jí v životě nestalo. Jako záznam vlastního traumatu by kniha působila mnohem naléhavěji. Kromě úvodu mě iritovalo i obsáhlé poděkování (bez něhož už se teď nejspíš neobejde ani nákupní seznam) - to si nikdo z těch nadšených podporovatelů nevšiml, že Strane zázračně omládl? Takový velký odstavec o přesně třicetiletém rozdílu mezi hlavními postavami, a pak najednou spousta zmínek o tom, že rozdíl byl 27 let???

Obviously
13.07.2022 5 z 5

Příběh Vanessy mě nutil číst téměř bez přestávek. Je to jedna z těch knih, která je tak strašná obsahem, že od ni nemůžete odtrhnout oči a fascinovaně, stejně jako nevěřícně, ji zhltnete jako jednohubku, ačkoliv svým rozsahem to rozhodně žádná jednohubka není.
Moc se mi líbil závěr, který po přečtení tolika traumatizujících stránek kupodivu nezanechá ve čtenáři pocit zmaru, ale jen hlubokého zamyšlení nad tím, že lidská mysl je velmi křehká, ale kdo si dovolí nechat si pomoci, má naději.

Smavla
11.07.2022 3 z 5

Mám pocit, že se moje emoce po dočtení této knihy se nedají definovat. Neuvěřitelně silný příběh, který mě chytil za srdce. Kniha je krásně napsaná, někdy až tak moc dobře, že ve mě vyvolávala pocity znechucení nebo se mi chtělo brečet. Celou dobu jsem trpěla a prožívala vše živě s hlavní postavou.

zsykorova
10.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Nedokážu popsat, jak se po dočtení cítím. Vážně nevím. Příběh mě velice zasáhl a musím říct, že byl silnější než Lolita a Rez & záře hvězd dohromady. Ostatně kniha s Lolitou hrozně souvisí a mě to zasáhlo o to víc, když jsem Lolitu četla i viděla filmy.
Líbilo se mi střídání roků, postupně jsem odhalovala všechny spojitosti. Bylo zajímavé sledovat, jak Strane s Vanessou manipuluje a ona je jím tak poznamenaná, že mu věří. Dalším skvělým prvkem bylo Vanessino vnitřní bojování sama se sebou, kdy si na jednu stranu uvědomovala, že jde o zneužívání, ale na druhou si to nechtěla připustit a snažila se přesvědčit, že šlo o lásku. Strane ji možná miloval, ale je to zvrácené a podle mého to nebyla láska. Byla to nezdravá posedlost a zneužití křehké dospívající duše.
Má temná Vanessa se tímto zařazuje mezi mé oblíbené knížky. Je to skvělá, šokující kniha, kterou by si měl každý přečíst.

Deia
25.06.2022 3 z 5

Musím povedať, že námet knihy je vskutku temný a znepokojujúci. Ale ja som sa do toho tak nejak nevedela vcítiť. Hlavne kvôli Vanesse. Tá mi prišla nesympatická už od začiatku, jej zmýšľanie bolo aj na mňa veľmi zvláštne a to ešte predtým, ako sa zaplietla so Straneom. Dospievajúca Vanessa nevedela čo chce, nezapadala, ale to aj kvôli svojmu správaniu, ktoré mi neskutočne vadilo. Dospelá Vanessa ma potom tiež rozčuľovala, hlavne pre svoj pretrvávajúci vzťah so Straneom, to mi proste nešlo do hlavy. Chápem, že sa držala toho, že nebola obeť, pretože nikto sa tak nechce vidieť, ale po sedemnástich rokoch... To, či bola alebo nebola obeť neviem posúdiť a vŕta mi to v hlave. Samozrejme profesora nijak obhajovať nechcem, to bol proste manipulatívny debil a zakaždým keď bol na scéne, tak som bola znechutená. Ale to som občas bola aj z Vanessy, pretože to vyzeralo, že ten vzťah sama chce a to som vôbec, ale vôbec nevedela pochopiť, hlavne pre ten obrovský, skoro tridsaťročný, vekový rozdiel. A ešte že to trvalo tak dlho... Čo mi ešte vadilo bolo správanie ostatných postáv – iných zamestnancov školy, Vanessiných rodičov, nejak mi to tam nesedelo. Aj keď ma kniha nenadchla ani zďaleka tak, ako som čakala, tak to, že som ju čítala, vôbec neľutujem. Ten príbeh je naozaj znepokojivý, mrazivý a aj keď nie je podľa konkrétnej skutočnej udalosti, je strašné, že toto sa bežne deje. Len škoda tých postáv.

Mojepočteníčko
23.06.2022 4 z 5

No...chvilku mi to dalo, než jsem se konečně začetla. Ale teda takhle naštvaná jsem dlouho nebyla! Obecně vzato se knížka četla moc dobře. Nicméně čím víc jsem sledovala počínání Jacoba Stranea, tím víc to ve mě hořelo. Ty jeho drobný lichotky, úskoky, manévry, taktizování, UF!
Navíc mi přišlo, že Vanessa někde hluboko v sobě ví, jak moc jí to všechno ublíží. Nebyla hloupá. Všechno mě to za ni tak nějak bolelo.
Doporučuji!

mag097
15.06.2022 5 z 5

Má temná Vanessa je velmi silný a psychicky náročný příběh, který ze svého srdce asi jen tak nevymažu. Při čtení jsem cítila úzkost na prsou a bylo mi psychicky i fyzicky špatně z toho, jaký příběh se odehrává na stránkách, které jsem držela v ruce.

Autorka se s nelehkým tématem zneužívání mladičkých studentem poprala neuvěřitelným způsobem a jestliže tato knížka byla jejím debut, nemůžu se dočkat, jakého příběhu se od ní dočkáme příště.

Pokud bych měla knížku srovnat se Svolením od Vanessy Springory, tak musím jednoznačně doporučit Mou temnou Vanessu, přišla mi precizněji zpracovaná a čtenářsky přístupnější. Na druhou stranu, Svolení je autobiografický román, což z něj samo o sobě dělá poněkud unikátní čtenářský zážitek.

krevetinka
14.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Uf. Tak tohle bylo opravdu velké sousto. V příběhu nebyla snad jediná postava, která by mě nějakým způsobem neštvala. Co bylo ale nejděsivější byly momenty Vanessiny derealizace. Autorka je dokázala popsat tak jednoduše a přitom tak výstižně, že jsem si vždy dokázala představit, jaké by to bylo na místě Vanessy.

Petra00
03.06.2022 5 z 5

Skvělá kniha, která nešla odložit. Četla jsem ji před delší dobou a i tak ji neustále mám v paměti a všem ji doporučuji.

lokonla
31.05.2022 5 z 5

Velmi silná kniha s příšerným příběhem (ovšem v tom dobrém slova smyslu, ale je to zkrátka velmi těžké téma). Pohnutky hlavní hrdinky jsou naprosto děsivé, ale uvěřitelné. Neumím si představit, že celý můj život definuje někdo jiný. Kniha je perfektně napsaná, tak dobře, že mi z toho co se tam dělo bylo často zle. I tak ale velmi doporučuji, řekla bych, že to v člověku otevře určitou vyšší míru pochopení.

jancapen
14.05.2022 4 z 5

Tahle knížka mě zaujala svým tématem a začetla jsem se do ní poměrně rychle. Musím ale říct, že jsem některé scény četla se značným sebezapřením (asi i kvůli tomu, že už mám sama dítě). Vanessa je podle mě typická oběť zneužívání a Strane predátor, který dobře využil některých jejích aspektů (osamělost, snaha zaujmout). Co je ale popsáno opravdu nadprůměrně jsou pocity Vanessy a to jak celý vztah vnímala ze svého pohledu (sebeobviňování, závislost na pachateli atd.). Tady si myslím, že autorka odvedla opravdu dobrou práci. Když to celé shrnu, je to určitě zdařilé dílko, ale vracet se ke knize asi nebudu.

Josefie
08.05.2022 4 z 5

Tenhle příběh na mě ze začátku působil jako úplné klišé, po několika stranách však vyprávění přerostlo do manipulativní hry, která do své pasti chytí nejen Vanessu, ale i nás čtenáře.

Patnáctiletá Vanessa chodí do elitní školy Browick. Je to outsider a volné chvíle tráví psaním. Právě díky jejím básničkám se zblíží s učitelem Stranem, který jako jediný vidí v ní a v jejím psaní něco výjimečného. Vanessa se díky němu cítí šťastná, snad i zamilovaná, a není nic co by panu učiteli nedovolila.

Ačkoliv všechno naznačuje tomu, že se jedná o zneužívání, tuhle variantu Vanessa i po několika letech zamítá a stojí si zatím, že ji Strane opravdu miloval.

A vy si najednou nejste jisti, co si o tom celém myslet. Tohle je totiž kniha, kde jde morálnost a zákon stranou, protože na světě není nic přímočaré.

,,'Musí to být milostný příběh, chápejte musí. Protože pokud to není láska, co to potom je?' Zadívám se jí do skelných očí. Její tvář přetéká soucitem."

keselylenka
03.04.2022 5 z 5

Přesto, že je naprosto jasné, kdo je oběť, vnímám, že příběh není černobílý. Ještě dny po přečtení mám v hlavě mnoho rozporuplných otázek a názorů. Žádná strana nebyla nevinná a žádná zcela vinná. Kdo selhal fatálně - škola.

lotofhs
15.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Už je to nějaká doba, co jsem knize dala pět hvězdiček, ale tahle si to zaslouží. Určitě než se začtete, najděte si varování, co ta kniha obsahuje, aby vás to nějakým způsobem nerozhodilo a nedotklo se citlivých ran.
Příběh je sám o sobě neuvěřitelně zvrácený. Těžce se mi popisuje, jak jsem se při knížce cítila, ale určitě tam patří - znechucená, vyděšená, smutná, naštvaná...
Ale také jsem si uvědomila, že tohle téma je více reálné, než si dokáže člověk připustit. Líbilo se mi, nebo mě fascinovalo, jak Vanessa odmítala na sebe se dívat, jako na tu oběť. Přijde mi, že by byla schopná Stranea obhajovat ještě teď a bylo těžké jí chápat. Musím říct, že mi je extrémně nesympatická, Vanessa podle mě není napsaná, aby jsme jí měli rádi, ale pochopili její příběh, pocity. Při čtení jsem si kolikrát musela říct, že jí přece bylo 15 a nemůžu jí soudit. Malá, ne sebevědomá holčina, která se cítila osaměle, že jí každý odhodil a tu se objeví Strane. Najde si tu nejlepší oběť, kterou mohl a začne jeho dlouholetá manipulace.
Strane je samozřejmě velice neoblíbená postava. Je to klasický manipulátor, predátor a člověk s nulovým svědomím. Možná by se dalo říct až narcis? Po jeho manipulativní chování, odsuzující povaha, on je přece ten nejchytřejší, nejúžasnější, on neudělal nic špatně, to přece kvůli Vanesse je on ten chudák, který přišel o pověst.. nakopala bych ho víte kam.
Je hrozně děsivé, číst, jak Vanessu namotával. Jeho plán, krok po kroku, jeden dotyk, jedna pochvala, jedno slůvko, jak je výjimečná a je to.
Některé scény byly na mě až moc a neměla jsem při nich dobrý pocit, je mi líto, jak Vanessa dopadla, na to, že měla být tedy nadaná studentka, skončila na recepci a její život se točil jenom kolem, tohohle s prominutím prasete. Člověk jí nedokáže na sto procent nenávidět, ale ráda jí teda taky nemám, ale to není pointa knihy.

Kniha je napsaná velice čtivě, nedokázala jsem přestat číst, myslím si, že autorka má nadání a měla by v psaní pokračovat. Tohle jí sedlo perfektně. Líbilo se mi, že autorka používala reálné popisy Stranea. Z televize jsme zvyklý na vztah studentky a učitele, kdy učitel je atraktivní a přijde nám, že to není až tak špatné, ale tady vidíme tu realitu - starý, má už břicho, šediny, není atraktivní, nosí oblečení jako "taťka". Podle mě to tomu dodalo ještě větší grády.

aishimizu
20.02.2022 5 z 5

Snad po každé přečtené stránce mi přeběhl mráz po zádech. Dostalo mě to.

Jirikk
21.01.2022 3 z 5

Docela zajimava knihy o několikaletém vztahu studentky a profesora podle skutečnosti... Priznam se ze poslední třetina knihy byla hrozně zdlouhava, jinak to bylo čtivý....

Přiznám se že Vanessa mi nepřišla jako obět ale asi se to na hrdince v knize nejak podepsalo.. Z nadané studentky byla recepční.. Asi měla navíc