Má chudinka Jane

Má chudinka Jane https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404785/bmid_ma-chudinka-jane-lus-404785.jpg 4 142 36

Má Lady Jane série

< 2. díl

Možná si myslíte, že ten příběh znáte. Chudá sirota Jane Eyrová začíná nový život jako vychovatelka v Thornfield Hall. Zde poznává zachmuřeného, avšak okouzlujícího pana Rochestera – a vezme si ho. Nebo ne? V tomto nebývalém dobrodružství je všechno jinak, než se zdá. Jistý gentleman skrývá víc než jen jednoho kostlivce ve skříni. Chudinka Jane vidí duchy a vyšetřovatel Alexander Blackwood zas disponuje nadpřirozenými schopnostmi. Je alespoň začínající spisovatelka Charlotte Brontëová normální? Další skvělý příběh od autorek bestselleru Má lady Jane plný zmatků, romantiky a nadpřirozeného chaosu.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

My Plain Jane , 2018

Horselen
25.09.2019 5 z 5

Originální Janu Eyrovou mám hrozně ráda a na rozdíl od prvního dílu jsem tak mohla sledovat rozdíly v dějové linii oproti původní knize. Fascinovalo mě jak si s tím autorky poradily, tak aby se příběh vyvíjel stejným směrem.
Konec mě potěšil i zklamal zároveň, pár situací bylo trošku přitažených za vlasy, ale šťourat se v tom nechci. Tenhle díl mě bavil mnohem víc, i přesto že nepůsobil tak vtipně.

*Možný spoiler*
Myslím, že udělat ze spisovatelky jednu z hlavních hrdinek byl super nápad. Ale trošku mě zaskočilo, že z pana Rochestera udělaly padoucha. Myslela jsem, že toho "původního" konce se nedočkáme, rozhodně ne v takové podobě, v jaké jsem ho očekávala.

Damonka12
10.08.2019 2 z 5

2,5 hvězdiček, příběh byl zároveň divný, ale i poutavý. První díl se mi líbil více.

Alee
05.08.2019 4 z 5

Po druhém dílu Projektu Kronos jsem sáhla po něčem nenáročném. S tím musíte ke knihám této série přistupovat. Série Janičky (Janies) nemá tendence hrát si na nic jiného, je to prostě zábava pro ty, kdo hledají oddychové, romantické a humorné čtení. Autorky si tentokrát vzaly na mušku Janu Eyrovou, jejíž příběh vzaly a přektoutily do něčeho úplně jiného, co jsem opravdu nečekala. Nicméně jsem si to užila. Ocenila jsem i přítomnost Charlotty Brontëové jako hlavní hrdinky, která ve finále vlastně táhla celý příběh. Bavili mě hledat všechny narážky na jiná díla, ať už to byl Harry Potter, Pán prstenů nebo mnoho dalších (schválně, co všechno jste našli vy?). Pokud se vám líbila Má lady Jane a styl vypravování kolektivu autorek, tak mohu určitě doporučit i Chudinku Jane. Kniha jde číst teoreticky i samostatně, ale ochudíte se pak o nějaké narážky na prvni díl. Pro mě to je příjemné a miloučké letní čtení, které určitě potěší všechny romantické, knihomolské dušičky

Veruu95
25.07.2019 5 z 5

Moc jsem se na další knihu ze série těšila a nezklamala mě.
Není psaná tak vtipným stylem jako předchozí kniha, ale ničemu to nevadí. Poznámky od autorek, kterým se nejde nepousmát zůstávají.
Příběh je originální a na konci do sebe vše zapadá.
Opět jen a jen chválím. :)

rycccy
23.07.2019 4 z 5

Náhodou jsem ma ní narazil ... Obálka opět krásná... v této knize jsou tři hlavní postavy ...
Jane, Charlotte a Alexandr ... bohužel pro mě, jelikož jsem si myslel, že to bude psáno jako
kniha Má Lady Jane a opravdu se od srdce zasměji... No bohužel ne ... Kniha byla zajímavá,
příběh působivý ...ale za mě už to nemělo takový šmrnc jako první kniha

cori
11.07.2019 3 z 5

Originální převyprávění románu Jana Eyrová, v němž hraje velkou roli Společnost pro přemisťování vzpurných duchů, se odehrává roku 1835 a přináší plno humoru a zajímavostí ze života Charlotte Brönteové a její rodiny. Vadilo mi jediné a to, jakou roli hrál Arthur Wellesley, vévoda z Wellingtonu.
Zajímalo by mě, zda je tato hláška na straně 110 dílem autorek nebo překladatelky: "Prý se musíme především postarat o naše děti a starší bližní, abychom na ně nemuseli sbírat korkové zátky."

berka4151
11.07.2019 2 z 5

Za mě teda tahle knížka ne. Překombinované, autorky se tak vehementně snažily o vtipnost, až tam žádná nebyla. Ale stránky ubíhaly rychle, jediná výhoda celé knihy, takže jsem trpěla jen dva dny.

simona8126
09.07.2019

Mám-li být zcela upřímná, po skvělé Mé lady Jane jsem si od toho slibovala více. Příběh jako takový by mohl být zajímavý a vtipný, ale hrozně mi vadilo, jak do něj neustále vstupovaly autorky s neutuchající potřebou něco objasňovat nebo na něco upozorňovat. To mi kazilo požitek stejně jako (kdovíproč přítomné) narážky na Harryho Pottera, Pána prstenů apod. Jsou knížky, u kterých mi zmínky jiných děl nevadí, ale tady mi to přišlo vyloženě jako zoufalá snaha čtenáře rozesmát. Nejvíce se mi na knize líbil vztah Charlotte Brontëové a Alexandera Blackwooda + ještě duch dívky Heleny. Mohla bych se dlouze rozepisovat o dalších věcech přitažených za vlasy nebo o zbytečně dokonalém konci, ale… co z toho. Prostě to mohlo být lepší.

Marthas
17.06.2019 2 z 5

Na knize se tentokráte ze začátku bohužel podepsalo, že ji píší 3 autorky, které nejsou na stejné vyjadřovací úrovni.
Prvních pět kapitol mi přišlo jako naprostý paskvil. Dalších 5 kapitol šlo, ale chyběl mi tam humor a trochu jsem se nudila. Zbytek - tedy 26 kapitol - už byl dobrý. Bohužel to knihu v mých očích už nestihlo zachránit.

muchomurka
07.06.2019 4 z 5

U tohoto příběhu jsem si krásně odpočinula a pobavila se. Jsem ráda za fantasii a hravost autorek s klasickým dílem. Líbilo se mi, jak mu vzdaly hodl. Líbily se mi narážky na jiné knihy a reálie z našeho světa (třeba sběr korkových zátek). Jedinou výtku mám k tomu, že tak od poloviny to ztratilo tempo, přišlo mi to natahované. Ale ne nečtivé. A druhá věc, některé linie nechaly vyšumět, což je jednak škoda a jednak jsem chtěla vědět, jak to s tím bude (např. s panem Blockehurstem). Ale to jsou drobnosti, příběhu to moc neupírá. Jsem zvědavá a už se moc těším na další počin autorek.

Etule
07.06.2019 4 z 5

Tyhle autorky mě prostě baví. Ten jejich až mnohdy absurdní humor je osvěžující. Trošku mě mrzelo, jak to nakonec v polovině knihy dopadlo, ale konec to docela slušně vynahradil. :-) Jsem zvědavá na jejich další knihy o Janičkách.

Akléda_
03.06.2019 4 z 5

Konečně mám asi po měsíci dočteno. Na první díl to nemá, první polovina byla trošku utahaná a pomalejší, druhá polovina knihy byla ale akční a minimálně stejně dobrá jako první díl. Postavy jsem měla ráda a nechtěla jsem se s nimi loučit. Bylo to vtipné a originální a byla tam zmíněná Lady Jane z prvního dílu. Za mě vám to mohu doporučit, ale prvnímu dílu se to nevyrovná.

RemiBlack
12.05.2019 4 z 5

2019/20
Znáte Janu Eyrovou? Tak na ni na chvilinku úplně zapomeňte. Tahle Jana Eyrová vidí duchy a je o trochu drsnější než její vzor. Jedna z jejích žaček - budoucí spisovatelka Charlotta Brontëová - už tuší, že se schyluje k výbornému příběhu, který čeká na zapsání. A když se objeví Společnost pro PVD, přemisťování vzpurných duchů, může příběh začít. Obálka se drží ve stejném stylu jako první díl - česká se od originální liší, ale za mě je ta naše mnohem hezčí.
Potkáte tu umělecky založenou Janu, zvídavou Charlottu, temného a zachmuřeného pana Rochestera, i hvězdu Společnosti pro PVD, pana Blackwooda a mnoho dalších. Postavy se ke knize vážně hodí. Líbí se mi jejich rozdílnost a to, že na rozdíl od mnoha jiných, umí přemýšlet. Akorát Grace Poolová mi tam vůbec nesedla. Na druhou stranu si cením přátelství Jany a Heleny, i když závěr byl hodně uspěchaný.
Tenhle styl je pro autorky vyloženě typický. Používají spíš neformální jazyk, oddechovou literaturu mixují s akcí a napětím. Někdy to bylo až překombinované (kolik Rochesterů že tu je?), ale autorkám se z toho vždy podařilo hezky vybruslit. Občas do příběhu samy vstupují a doplňují informace čtenářům. Poznala bych jejich knihu mezi stovkou dalších. Čte se to vážně samo, ale na starší publikum může působit poněkud 'jednoduše'.
Přes všechny detaily se mi Má chudinka Jane moc líbila! Nebyla jsem si jistá, jestli ji mám řadit do fantasy nebo do oddechovek. Došlo mi to vlastně až na poslední stránce (ten závěr mi vážně vykouzlil úsměv na tváři). Co teda můžu říct? Přečtěte si to. Nečekejte vysokou literaturu, těšte se na šílený příběh plný duchů, originálních nápadů a trochu jiné historie!

P.S.: Ty narážky! Když budete pozorně číst, narazíte v knize na spoustu narážek na jiná díla (Pán prstenů, Na větrné hůrce, Harry Potter, Sherlock Holmes, Má lady Jane). Všimli jste si jiných? Napište do diskuze!

anishta
07.05.2019 5 z 5

Joooooo, tohle je takové jiné a milé. Dost jsem se bavila a těším se co dál na nás autorky vymyslí.

kolacky
05.05.2019 3 z 5

Nebylo to špatné, ale první díl se mi líbil víc.

RennyWest
24.04.2019 2 z 5

I když dávám nízké hodnocení, nemyslím si, že by to byla špatná kniha - prostě se jen jedná o komedii, která mě nebavila (i když ta narážka na Havrana, ta se povedla - alespoň v originále, jestli je v českém překladu, nevím), ale věřím, že se určitě najdou lidé, kteří humor této knihy ocení více než já.