Ludvík II. Bavorský

Díky svým kouzelným zámkům zůstal pohádkový král Ludvík II. Bavorský dodnes živoucí, nesmrtelnou legendou. Autor představuje bavorského krále z nového úhlu pohledu, jako tragickou postavu v kontextu své země a doby, jako historický příklad člověka, který se odmítal přizpůsobit a začlenit do společnosti a reality, která ho obklopovala. Ačkoli od záhadné smrti Ludvíka II. ve Starnberském jezeře 13. června 1886 uplynulo již více než sto dvacet let, stále se na něho nostalgicky vzpomíná a je milován jako tragická postava. Ludvík Bavorský z rodu Wittelsbachů, jenž trpěl dědičným zatížením a nesprávnou výchovou, podléhal vlivu pozdního romantismu a Richarda Wagnera a v osmnácti se stal králem, se dostal do rozporu s realitou života a své doby. Jeho představy o vládnutí se nekryly se skutečností buržoazního, konstitučního, nacionálně zaměřeného 19. století v Bavorsku, kde kralovala byrokracie a v národní říši dominoval pruský král jakožto německý císař. Král Ludvík, který navíc nedokázal nalézt správný vztah k ženám, se izoloval od svých spoluobčanů a svého okolí, uchyloval se do světa svých snů, vzpíral se úřadu a své době. Jeho současníci ho prohlásili za šíleného, protože se snažil uniknout svému postavení a reálné skutečnosti. Potomkům připadá jako člověk, který odmítal jít s dobou – jako pohádkový král, jenž měl nejen fantazii, ale i prostředky potřebné k tomu, aby si vytvořil svou pohádkovou říši. Autor představuje Ludvíka II. bez nánosu legend, na půdě bavorského státu a v kontextu 19. století, které nás dnes stále více fascinuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47298/ludvik-ii-bavorsky-47298.jpg 4.25

Ludwig II. von Bayern (1984)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Ikar (ČR)

Kniha Ludvík II. Bavorský

kuky921
26.09.2013

Biografie Ludvíka II. je velmi zajímavá, alespoň trochu jsem pochopila jeho stavy. Jen čtení bylo náročnější než jsem se dostala přes všechny rodinné vazby :-)

JeKa
13.06.2013

Životopis velmi zajímavé osobnosti. Autor zde ale na můj vkus příliš důkladně rozebíral i politickou situaci oné doby. Chápu sice jeho důvody, ale musím říct, že český čtenář se v bavorském stranickém systému poněkud ztrácí. I přesto ale velmi zajímavé čtení. Kapitoly jsou řazeny relativně chronologicky, ale v každé z nich je sledována určitá tématická linka. Čtenář se tak dovídá o vztahu Ludvíka k Wagnerovi, o jeho stavební činnosti, homosexuálních sklonech, výchově, vztahu k německé říši apod. Škoda jen, že si český nakladatel nedal práci s korekturou, zjm. v letopočtech je zde mnoho překlepů.