Coura

Coura https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477635/bmid_coura-Eor-477635.jpg 4 399 104

Co se přihodí mladé herečce Lucii a její malé dceři, když při práci na roli potká svou bývalou lásku? Muže, kterého nechce potkávat ani na zastávce tramvaje, a teď ho musí pracovně líbat a vyznávat mu lásku? Jak dalece může iluze lásky zahýbat životem hlavní hrdinky? A může být rozchod nakažlivý? Autorka v románu pro ženy Coura otevírá s humorem a nadhledem ožehavá témata, o nichž se často jen šeptá nebo pokrytecky mlčí. Je možně milovat dva muže? Anebo snad ženu, i když nejste na holky? A jsou opravdu na prvním místě v životě každé ženy její děti, nebo je to jen klišé? Na to vše vám odpoví Lucie a její rozverné přítelkyně v románu Coura. Příběh o lásce v různých podobách, o mateřství, které nemusí každou ženu naplňovat, a o hledání štěstí, které máme často na dosah ruky, a přesto ho dokážeme obejít. Nechte se vtáhnout do příběhu, v němž se pozná snad každá žena.... celý text

Evar88
05.03.2022 2 z 5

Herečku Janu Bernáškovou mám ráda, upřímně se ale divím, že se pustila do pokračování své prvotiny ,,Jak přežít svého muže". V nové knize s názvem ,,Coura" totiž není co vyprávět. Hlavní hrdinka Lucie Májová je skrz na skrz nedospělá, depresivní a sebemrskačská osoba. Myšlenky, které jí proudí hlavou jsou naprostým gulášem dodávání si sebevědomí a obviňování sebe sama. Její dialogy se Šedivkou ve mně po chvíli začaly evokovat odpověď ,,Už prosím sklapněte obě dvě!" Ani Luciiny kamarádky na tom nejsou o nic lépe a představují životní tragédky, jejichž cílem je skákat ze vztahu do vztahu, pít první ligu a mluvit jako dlaždiči. Jestli je herecké prostředí opravdu takhle promiskuitní, tak rozumím, kde se neustále berou scénáře k nekonečným seriálům. Kniha je prostě směsicí vulgarit, sexu, alkoholu a duševní psychózy. Zároveň také ukázkovým příkladem, že všichni fajn chlapi žijí s těmi největšími blbkami. Omlouvám se, ale tohle bylo čiré zoufalství.

Klaara.cz
01.03.2022 5 z 5

Před rokem jsem chválila prvotinu této autorky a letos jsem zde s pochvalou její druhé knihy. A že je, co chválit. V příběhu již známých postav jde vidět posun autorky. Příběh je ještě čtivější, vnitřní monology ještě jednodušší na vcítění se do hrdinů. Za mě výborně napsané. Mám jedinou drobnou výtku a to nadmíra příliš detailně popsaných erotických scén. Je to trend dnešní doby, nejsem žádná puritánka, ale osobně dávám přednost popisu těchto scén méně otevřeně, spíš v náznacích, aby autor dal čtenáři příležitost zapojit svou fantazii. Ale kniha výborně napsaná a odpovídá současným trendům i mému vkusu.

Toledo
06.02.2022 4 z 5

Kniha vás vtáhne do děje, jako kdyby se jednalo například o vyprávění vaší kamarádky, čte se to samo. Hodně lidem se zde nelíbili vulgarismy, mně to přišlo, že to tam patřilo k dokreslení hlavní postavy, vůbec mě to nerušilo.
Poslední stránky jsem louskala rychlostí blesku a čekala, jak to dopadne.
Povedené čtení :)

uzivatel09684
02.02.2022 5 z 5

Skvela,skvela a jeste jednou skvela. Ted jsem ji docetla jsem z ni uplne v rausi. Mela jsem pri cteni pocit,ze jsem ta ctvrta kamoska,co sedi a posloucha co se kolem deje. Realny pribeh, cte se to samo a ja rozhodne byla na konci zklamana,ze jsem uz docetla a dal uz to nepokracuje. Mit moznost dat vic hvezdicek,tak dam jeste vic.

Jirinamac
19.01.2022 3 z 5

Ze začátku jsem myslela, že to ani číst nebudu. Nemám ráda vulgarismy a tady je to silná nálož, která mi k ženám nesedí a navíc to nebylo nutné používat takový slovník. Chování žen v knížce mi přijde zamrzlé v době puberty, ale téma celkem dobré. Ve vlastní knihovně jí mít nemusím, stačí z knihovny městské.

Pistácie
17.01.2022 3 z 5

Upřímně jsem netušila, co od knihy čekat. Prvotně jsem myslela, že jde o autorčinu zpověď ze života, až pak jsem zjistila, že je to beletrie, což mě mile překvapilo. Příběh je dost o hereckém prostředí, které je autorce dost známé, takže se můžeme domýšlet, na kolik se v knize odrazily i věci z hereččina života? Ale to je opravdu jen na domýšlení každého z nás. :) Každopádně jako dobrá oddechovka rozhodně obstála. Příběh se mi líbil. Bylo to hezky a plynule napsané. Má to hlavu a patu. Je zde sice dost vulgarismů, ale upřímně mi to nevadilo ani trochu. Naopak si myslím, že to dost sedne tomu charakteru hlavní postavy, která tak prostě mluví, tak proč ne. Myslím, že tahle kniha si rozhodně své čtenáře najde. A o to jde především. Já se bavila. Takže díky. :)

Martina157
16.01.2022 4 z 5

Pobavila mě

Denny94
15.01.2022 1 z 5

Jsem velice ráda,že tuto knihu už mám za sebou. Hlavní hrdinka Lucie mi od prvních stránek nebyla vůbec sympatická a téměř celou knihu jsem měla chuť ji jebnout pánvičkou po hlavě. Ta holka je ufňukaná,neví co chce a chová se jako hysterický puberťák. Jako maminka od malé dcery myslí tím mezi nohama a vždy ráda vše svede na druhé aby ze sebe udělala oběť. Naopak její vtipná a milá dcerka Kiki mě bavila. Popis práce herečky a to, jak je mnohdy těžké po mateřské nastoupit zpět do hereckého rybníčku je zajímavě zpracované .Zajímalo by mě jak to dopadlo s Denčou a jejím příběhem. O Lucii bych už číst bohužel nechtěla.

Jitka822
15.01.2022 2 z 5

Tak toto jak kdyby psal někdo jiný, kdo se snaží napodobit první vydařenou knihu. Plácání se na místě. Část knihy jsem dala, protože jsem stále čekala na dějový spád. Ten však nepřišel. Nedocetla jsem to, což se mi stalo jen s Jméno růže, kde byla půlka v latině. Pardon, ale fakt nemůžu ani doporučit.

oluskace
13.01.2022 1 z 5

Tak tenhle díl mě nebavil. Lucie mi strašně vadila. A to zakončení knihy mě spíš naštvalo. Těšila jsem se jak to dopadne u Denisi a toho jsem se nedočkala

Malinali
08.01.2022 5 z 5

Svižné a vtipné čtení. Jedna Lucie a její obyčejně neobyčejný život. Její vztahy, její kamarádky, práce, rodina... Kniha se četla lehce, hodně vulgarismů, ale prostě to tam tak nějak patří. Oddechové čtení.

adevis
05.01.2022 5 z 5

A je to tu! První kniha roku 2022 :) Jsem z ní tak moc nadšena. Lepší začátek roku jsem si vybrat nemohla.
Po přečtení první knihy z pera české herečky a spisovatelky Jany Bernáškové jsem věděla, že tu další budu taktéž potřebovat. Teď už vím, že chci i další a další.

Hlavní postava Lucie je prostě totální chaotická bláznivka. Její dcera Kristýnka k tomu taktéž pomalu ale jistě míří a snoubenec Karel se jim naprosto skvěle hodí do party. V knize sledujeme opět zábavný i strasti plný život herečky po mateřské, která hledá příležitost herecky zazářit. Tentokrát je ale plna pochybností, zda je její život v pořádku. Proto v sobě probudí couru. A je to jízda, to vám teda povím. Ustojí to ona, Kristýna i její snoubenec Karel?
Všechny postavy z knih naprosto zbožňuju. Zajímá mě, jak to celé dopadne s Denisou. A samozřejmě i s ostatními. Doufám, že jste paní Bernášková už začala psát tu třetí knihu, protože se těším, jaký příběh a voloviny zase vymyslíte :)

Často jsem se setkávala s názorem, že herečky by měly zůstat u herectví a psaní nechat spisovatelkám, ale líbí se, jaké téma a jaký příběh si paní autorka zvolila, vybrala, vymyslela, napsala. Píše totiž o tom, co sama zná a co je ji blízké. O životě herečky. Nevím teda paní Bernášková, zda máte v životě tolik lulin a prcin, ale i kdyby jste měla, čtení je to výborné, oddechové, úsměvné a věřte nebo ne, na konci Coury mi i slza ukápla.

Mám jen jedinou malinkatou poznámku. Nejsem žádná upejpavka, jen těch sprostých slov tam bylo možná přespříliš. Ale to je opravdu maličkost.

Ruku na srdce, kolik z nás má život naprosto v pořádku a nikdy nemá pochybnosti? A kolik z nás má v sobě tak trochu couru? :)))

Klára90
03.01.2022 5 z 5

Svižné, vtipné, sympatické, ze života…kniha mě bavila, Lucka mi je moc sympatická a bavilo mě číst o jejich peripetiích. Takové milé, oddechové čtení na příjemný večer. Doufám, že bude další díl

Zzofinka
02.01.2022 3 z 5

Za mě trošku slabší, než autorčina prvotina Jak přežít svého muže, která se mi líbila moc. Pasáže se Šedivkou mě moc nebavily už tenkrát a tentokrát k tomu přibyly i pasáže z divadla, kde autorka popisuje cestu k postavě. A při oslovení Kájo nebo větě Kája je boží mi bohužel vstávaly chlupy. Také mě mrzí, že nevím, co Denisa, ale věřím, že se dozvíme v pokračování :-) Stejně jako byl náznak Zuzčina příběhu už v jedničce :-) Rozhodně se na další knížku těším a tuto hodnotím jako průměrné vtipné čtení pro holky a ženy.

JancaMia
01.01.2022 3 z 5

Ctivy roman ze současnosti , bohužel v mých očích tam bylo moc lulinu a prcin a dalších vulgarismu ( nejsem puritan ale u některých autorů mi to nesedí , třeba u Ch. Bukowskeho nemám problém ) . Ještě co mě mrzelo ze kniha má pevnou vazbu ( vázanou , nelepenou ) a přitom stránky jsou z novinového papíru .

Dominka09
31.12.2021 3 z 5

Za mě takový lepší průměr - byly pasáže u kterých jsem se bavila, smála, poznávala se v nich, ale naopak byli i takové, které mě nudily ba dokonce i štvaly (převážná většina z nich byly rozhovory se Šedivkou). Ale určitě knihu doporučuji, hlavně pro ty co si chtějí přečíst nějakou oddechovku.
Jo a na konec bych ještě dodala to, že mě osobně mrzí, že nevím jak to dopadne s Denisou..

bookbug_cz
30.12.2021 4 z 5

Hledáte knihu, u které se budete smát, sprostě nadávat, přetáčet oči sloup u jednání postav, uculovat, milovat a nenávidět?
Coura je možná dost kontroverzní název pro typické puritány, ale mě zaujal – spolu s tou božskou růžovou obálkou.
Nečekala jsem žádnou „těžko-vážnou“ četbu, a to jsem taky dostala. DÍKY BOHU! Občas člověk potřebuje něco normálního, ze života, zároveň bláznivého a vtipného. Pro zklidnění duše? Kdo nemá většinu svého života v duši bouřku? Já ji mám prakticky denně a zvládám ji tak tak.
Nemám život jako hlavní postava Lucie, takže se s ní ztotožnit úplně nemůžu. Ale co můžu – to je pochopit ji. Lucie dělá dost chyb. Prakticky je její tělesná i duševní schránka plná chybných součástek. Ale nebyl by to život, kdyby tomu bylo jinak. Lucka má malou dcerku, velmi zvláštního bývalého partnera a taky nalezla štěstí v muži zcela novém, chápavém, dokonalém v dnešním očním měřítku většiny žen. Ale jak to tak bývá, nikdy není nic a nikdo dokonalý. Takový je život, taková je příroda.
Jsme tedy svědky denních eskapád mladé herečky, která chodí na castingy, hraje reklamy i divadelní role – prostě to, co jí život přinese. A hraje vůbec tu svoji největší roli – svůj život. Má trhlé kamarádky se svými vlastními problémy, řeší vlastní vztahy i vztahy ostatních, snaží se v životě najít nějaký balanc. Ale obyčejný život prostě balanc nemá. Obyčejný život prostě obsahuje hádky o tom, co bude k snídani nebo jaká je naše denní spotřeba toaleťáku. Tak to prostě je.
Jednu výtku mám - vulgarismy a výrazy jako prcina nebo luliny, bych trochu omezila – byly tam na mě až příliš často. Mám taky nejlepší kamarádku a takhle spolu teda nemluvíme.
Sledujeme Lucii vyrůstat, její duši a vlastní já. Líbí se mi, že je postava uvěřitelná a problémy běžné. Takže pokud chcete něco ze života a zároveň lehkého na zasmání, popadněte Couru a doneste si ji domů. Možná bude dělat zprvu cavyky, ale nakonec se zabydlí a dotvoří domácí rovnováhu.

envoi
27.12.2021 5 z 5

Pravda je ta, že nejsem žádný echt fanda do ženských románů, dlouho jsem váhala než jsem knížku koupila, ale víte co? Letos na Vánoce všechny moje kámošky dostaly Couru a já letěla koupit i první knížku autorky. V čem spočívá to kouzlo? Je to prostě normální! Úplně nejvíc normální, vtipný a ze života bez příkras a má to spád. Jednou jsem omylem koupila a přečetla Bábovky od Třeštíkové a měla jsem strach, že to bude stejná umělá překombinovaná hrůza, ale ne, je to prostě dobrý a vulgarismy? Prosímvás, ruku na srdce, kdo občas nebo častěji neřekně něco neslušného? A právě o tom to je, na nic si to nehraje. Já jsem nadšená a těším se na další knížku.

Petulkaneugeb
26.12.2021 5 z 5

Je to parádní kniha! Capla mě a nepustila! Přečetla jsem ji za 4 dny a to mám dvě malé ne moc spici děti a čas, abych opravdu pohledala :) ale knížka má uzasne chytlava témata, mateřství, kamarádství mezi ženami, vztahy s ex, současnými a porovnávání vztahu a muzu, balancovani na ostří noze, vnitřní rozpory a pak je poměrně hodně zajímavé nakouknout do hereckého prostředí. Ve spoustě pasážích jsem se našla anebo si pekne zavzpomínala na některé své životní zkušenosti a zážitky. Díky za ni!

Rudik
25.12.2021 5 z 5

Kniha je skvělá oddychovka, která Vás pohltí a udrží na vlně až do konce, proto nechápu, že sem někdo dává spoilery. PROSÍM NEČTĚTE SPOILERY, jinak si nezkazíte zážitek z knížky, která Vás dozajista pobaví. Autorka ukázala, že první knížka nebylo jen plácnutí do vody a umí vyprávět, těším se další.