Llano v plamenech / Pedro Páramo

Llano v plamenech / Pedro Páramo https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235665/bmid_llano-v-plamenech-pedro-paramo-rRh-235665.jpg 4 12 3

Kniha obsahuje kompletní sbírku povídek Llano v plamenech (1953) a proslulý román Pedro Páramo (1955). Llano v plamenech představuje vesměs příběhy drsných, pudově jednajících lidí; účinnou roli v nich hraje i sugestivně zachycené mexické prostředí. Stručná interpretace románu Pedro Páramo, který rovněž obsahuje mnohé autobiografické rysy, je dosti obtížná a při jeho symbolické bohatosti je zapotřebí pojmout ji spíše heslovitě. Na první pohled je román souborem několika epizod ze života krutého mexického latifundisty s divokou minulostí, jež získal své jmění a moc nečestným způsobem, což nakonec způsobilo jeho tragicky neodvratný konec; příběh ovšem nepřináší na tematicky již hodně vyčerpaném poli střetu všemocného lokálního diktátora a vykořisťované vesnické populace v podstatě nic nového, a bylo by pošetilé domnívat se, že spisovatel Rulfova talentu by se spokojil s napsáním „pouhého“ realistického románu (který by navíc bez další interpretace často nepůsobil příliš věrohodně). Pokud ovšem chceme najít určitou symboliku i v této skořápce, můžeme konstatovat, že Rulfo uvažuje a rozjímá nad politickou a sociální problematikou pohnutých období mexických dějin a jejím dopadem na populaci, zejména co se týče mexické revoluce, korupce v porevoluční církvi a zneužívání moci ze strany tehdejších mexických politických představitelů.... celý text

Literatura světová Povídky Romány
Vydáno: , Odeon

Llano en llamas / Pedro Páramo

Taťka Hraboš
13.04.2022 4 z 5

Llano v plamenech – to jsou drsné, syrové povídky, přesně odpovídající nehostinnému prostředí, ve kterém se odehrávají. Povídky ze světa, který si my z naší stále ještě docela malebné a přívětivé krajiny stěží dokážeme představit, stejně jako se stěží dokážeme vcítit do Rulfových postav a pochopit jejich myšlení a chování, které dokáže být stejně bezútěšné a nelítostné jako mexická krajina. Pedro Páramo pak jde ještě dál a působivost vyprávění násobí přidáním jistého „magického“ prvku, kvůli kterému je autor řazen mezi jihoamerické magické realisty. Není ostatně náhodou, že se mi další dva čelní představitelé tohoto směru při četbě připomínali – Jorge Luis Borges stylem, náměty a zápletkami, Gabriel García Márquez (v Pedru Páramovi) množstvím postav a nepřehledností a složitostí vztahů mezi nimi i samotného příběhu.
PS: Rulfo byl nejen vynikající spisovatel, ale i fotograf. Pro lepší představu prostředí z jeho literárních děl není marné se podívat i na jeho fotky, třeba tady: https://bristolatino.co.uk/art-focus-juan-rulfo-photography/

Acamar
23.01.2021 5 z 5

Llano v plamenech - krátké povídky z mexického venkova, kde je život drsný a krutý, redukovaný jen na to základní, všudypřítomná bída a smrt, mnohdy násilná. Ale najdou se i povídky humornějšího rázu (Den zkázy).

Pedro Páramo - život bezohledného, místního všemocného statkáře Párama, skládaný k sobě střípek po střípku kakofónií propletených hlasů obyvatel přízračné, rozpálené vesnice Comaly, kde "leckdo z těch, kdo tam umřou a přijdou do pekla, vrací se domů pro přikrývku".
Báseň v próze, hypnotická procházka záhrobím plným šepotu myšlenek a vzpomínek mrtvých.
Nevšední kniha s nezapomenutelnou atmosférou.

stagno
12.08.2020 5 z 5

Objevit pro sebe nového výborného autora vždy potěší-a dílo Juana Rulfa je
opravdový poklad.
Povídky/Llano v plamenech/jsou nádherné.Syrové,originální,z drsného světa
mexického venkova.Blízkost všeprostupující smrti a přímočará pudová morálka
ovlivňují jednání postav,vnímání jejich skutků,prožívání pocitů viny a případně i
přijetí trestu.
Skvělý je i román Pedro Páramo,určitě jeden z nejlepších,které jsem kdy četl.
Dechberoucí apokalyptická symfonie z pekla jménem Comala.Rulfa obdivovali
i takoví spisovatelé jako Borges a Márquez-ten prý znal celý román zpaměti a byl
pro něj i určitou inspirací pro Sto roků samoty.
V tomto odeonském vydání je obsaženo vlastně celé Rulfovo literární dílo.