Planina v plameňoch (17 poviedok)

Planina v plameňoch (17 poviedok) https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91805/bmid_planina-v-plamenoch-St3-91805.jpg 4 6 2

Fascinujúce príbehy obyvateľov horúcich vyprahnutých mexických planín vzdorujúcich tvrdým prírodným podmienkam a smrti, ktorá im hrozí od ozbrojených bánd.

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

El llano en llamas , 1953

cessy
26.06.2014 4 z 5

Nie som si istá, či sa mi podarilo správne analyzovať príčiny a motívy konania postáv Rulfových poviedok, ale zvláštnym spôsobom sa ma dotkla ich drsnosť, surovosť, z nich vyžarujúca animálna pudovosť, príchuť smrti, absencia rešpektovania pravidiel morálky, keď už nie pravidiel vytvorených spoločnosťou. Silne mi pripomínajú niektoré Borgesove poviedky (Brodiho správa), ktoré ma v minulosti až tak nezaujali, keď si ich však teraz opätovne čítam a porovnávam ich s týmito Rulfovými, zisťujem, že sú v niečom podobné a spätne aj tie hodnotím inak, v novom svetle.

puml
09.05.2013 5 z 5

Skvěle napsané povídky, jejichž svět je světem přízračného, mexického llana - planiny, kde není nic tak, jak se na první pohled zdá. Pro příznivce Márqueze a Guimaraese Rosy je to povinost. Rulfo za svůj život napsal jen asi okolo 20 povídek a jeden krátký román Pedro Parámo, ale i to stačilo, aby se stal legendou. Doporučuji.