Lipová alej

Půvabný průvodce po naší vlasti včetně Slovenska je vyprávěný autorovou noblesní češtinou. Formou glosované lyrické vlastivědy se autor obrací především na dětské čtenáře, kterým přibližuje některé události a některé kouty bývalého Československa. Fejetony, črty a drobné úvahy kladou důraz na sounáležitost s minulostí země, objevují její zapomenuté krásy a na závěr se autor vyznává z lásky k mateřskému jazyku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88824/lipova-alej-88824.jpg 4.367

Kniha Lipová alej

Kanylka

Kniha o krásách naší vlasti. Smekám a děkuji pane Nepile, bohužel už jen tam nahoru.

Vidlička

K jakékoliv nepilovce se nedá říct nic jinýho, než že je to TAK HEZKÝ!

heczek

Odpočinkové, milé povídání p. Nepila o krásách naší České země, které obohatí a nejednou vykouzlí úsměv na tváři. Autorova úcta k naší zemi, krajanům, přírodě, tradicím a historii, je jednoduše půvabná. Prosím více takových Nepilů a více takových knih.

aAp
12.04.2020

Brilantní kniha o nejrůznějších koutech naší krásné rodné země. Autor je popisuje s vnímavostí a úctou, stejně jako řemesla a jiné umy našich krajanů. Dokazuje, že na naši zemi můžeme být právem hrdí. Knize přidává na kvalitě i úžasný cit pro jazyk a skvělý autorův humor.

Leona333
29.03.2020

Jako malou mě babička často sebou brávala na výlety všude tam, kam se tenkrát dalo... Vždy se někam zadívala a pak mi ukazovala, jak je ta kaplička v poli krásná, jak je to náměstíčko hezky opravené a čisté, jak na támhleté louce je spousta kopretin. Pokaždé jsem otráveně dala oči v sloup. Dnes už dospělá, si často na babičku vzpomenu. Třeba, když jedu kolem hezky rozkvetlé louky a u ní je kaplička. ; ) A ano, musím uznat, že to co mi jako malému děcku, tenkrát přišlo nudné a všední... Dnes beru jako apsolutně dokonalé a ne všude samozřejmé.
Knížku se spoustou krásných míst jsem si přečetla ráda a vůbec se panu Nepilovi nedivím, že ji takto úžasně napsal...

Česneksmedem
23.05.2019

Mistr Nepil prostě umí, tedy bohužel uměl. Je to taková zeměpisně-dějepisná kniha, která nás provede po bývalém Československu. Možná bych ji spíš označil za učebnici, a to z toho důvodu, že tak nějak bych si takovou učebnici představoval. To by se to učilo a pamatovalo!
Vzhledem k mému již seniorskému věku jsem se několikrát poučeně pousmál nad termíny z mého mládí, které dnes již tak běžné nejsou. Například „plochá babka“. Samozřejmě to není žádná nevhodná narážka. Jde o železnou kostku s trnem, díky němuž se babka zatloukla do dřevěného špalku. Takto připravená pomůcka pak sloužila k vyklepávání tupých kos a srpů. V případě ploché babky to bylo břitem kladívka, u špičaté babky pak hlavou kladívka. V naší vesničce střediskové byl velkým odborníkem na toto vyklepávání jistý pan Kouřil. To jsem ale trochu odbočil.
Co na knihách FN velice oceňuji je líbezná čeština, která se, nejprve takřka plíživě, dnes již zcela otevřeně a často musí dělit o svoje místo s anglikanismy a amerikanismy. Nejen tuto samodestrukci identity prostě nechápu. V poslední době jich ještě přibývá.
Knihu vřele doporučuji.

hrdlickova_61
02.04.2019

Tahle knížka má trochu smůlu v tom, že bývá pokládána za literaturu pro děti, a tak ji dospělí spíše vynechávají, než aby po ní sáhli tak často jako po ostatních nepilovkách. A děti ji bohužel také příliš nečtou. Přitom je nádherná, včetně obrázků, a její velká písmena jsou také výhodou, když už jsou oči večer unavené a moc dobře nekoukají. Vřele doporučuju úplně komukoliv : o)

Levandulle
04.01.2018

Hezké povídání o českých a slovenských městech, vesničkách a krajině, čím jsou zajímavé a trocha historie. Některé informace z dob socialistického Československa už neplatí, ale nevadí, je to taky kus naší historie.