Lincolnova diaľnica

Lincolnova diaľnica https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494595/bmid_lincolnova-dialnica-mpQ-494595.jpg 4 126 28

Osemnásťročného Emmeta prepustia z pracovnej farmy pre mladistvých, kde si odpykal pätnásť mesiacov za neúmyselné zabitie. Emmet túži len po jedinej veci: zbaliť svojho mladšieho osemročného brata a odísť s ním do Texasu, kde by začali nový život. Román sa odohráva v 50. rokoch počas desiatich dní a dokumentuje každý deň chlapcov na ich ceste. Ľudia, s ktorými sa stretávajú, aj tí, ktorí sa pripájajú k ich ceste, sú jedinečné a zaujímavé postavy s obrovským srdcom a vlastnými snami. Tento nádherný román je sčasti výlet a sčasti príbeh o dospievaní... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

The Lincoln Highway , 2021

Gracian1964
27.02.2023 5 z 5

Dobrý, zaujímavý a silný príbeh. Trochu je zavádzajúce, že kamaráti putujú Amerikou, oni síce putujú, ale len určitou časťou Ameriky, zatiaľ, putovať sa len chystajú. No to je vedľajšie. Mnoho je ponechané na domyslenie čitateľom, čo mi neprekáža. Bolo by zaujímavé dozvedieť sa, ako to bolo ďalej s Emmettom, Billym, Sally, či našli ich stratenú matku.

jana14
11.02.2023 5 z 5

Čekala jsem trochu něco jiného, ale příběh čtyř kamarádů, kteří putují Amerikou padesátých let za štěstím, mě zaujal i pobavil. Autor prostě umí psát a vtáhnout čtenáře do příběhu. Skvěle vykreslené postavy, které si musíte oblíbit. Konec mě hodně překvapil.

Freemantle
24.01.2023 4 z 5

Kniha mě zlákala svým přebalem, názvem a v neposlední řadě vábivou anotací. Dobrodružství a cestování - to je moje slabost, to je můj snový život.

Číst Lincolnovu dálnici je jako lehnout si do člunu na klidnou, líně plynoucí řeku a nechat se unášet jejím proudem do neznámého cíle, přičemž člověk hluboko v podvědomí tuší, že na konec své cesty se dostane v pořádku, aniž by jedinkrát zavadil o skrytý kámen pod hladinou.

Lincolnova dálnice je road trip, je to "pohádka pro dospělé", která neurazí ani mladší čtenáře. Začátek... no, začátek, řekněme že až tak do poloviny se mi příběh jevil hodně pomalý. Popravdě se toho moc nestalo, kniha celkově není o zvratech nebo napínavých pasážích. Nakonec jsem se na vypravěčské tempo adaptoval a užíval si jeho vláčnost a nechal se unášet tím proudem líné řeky. Kniha je napsaná bravurně, jde vidět, že Amor Towles to s jazykem a perem umí, po slohové stránce nemám téměř co vytknout.

Postupem do příběhu vklouznou nové postavy. Ačkoliv jsem na začátku trochu frflal, protože jejich množství se mi jevilo nadbytečné, nakonec se ukázalo, že všichni měli důvod se v knize ukázat. Nevěřil jsem, že je Towles dokáže ukočírovat a zvládnout tak, aby to všechno dávalo smysl a nestala se z příběhu překombinovaná slátanina, ale mile mě překvapil. Každá hlavní postava je ohromná osobnost s propracovanou minulostí.

Co dokáže nemile překvapit je fakt, že v knize není použita přímá řeč, jak je na ni člověk zvyklý - prostě neexistují uvozovky, dá se na to rychle adaptovat, nicméně důvod tohoto počínání bych rád znal. Důvod pro zdvižení obočí je také ten, že Vévodovo vyprávění je z pohledu první osoby, zatímco kapitoly ostatních jsou vyprávěny třetí osobou.

Kolem a kolem Lincolnova dálnice není nijak zvlášť hluboká kniha. Není ani dokonalá. Ale její čtení hřeje u srdce. Je to příběh o snech, touhách, odpouštění, srovnávání dluhů, příběh, který v mysli zůstane.

Ze začátku jsem byl s hodnocením nakloněn ke dvěma hvězdičkám, nakonec jsem se dostal až na slabší čtyři. Proč slabší? Kvůli závěru, který však nechci a nebudu prozrazovat. Dočtěte se k němu a uvidíte.

Balenka
23.01.2023 4 z 5

Tak toto bol krasny pribeh, bavilo ma to od uvodu skoro az po uplny zaver (kvoli tomu zaveru aj hviezdicka dolu). Bavil ma pribeh, vsetky postavy, obdobie, prostredie. Po dlllhom case som sa naozaj zacitala do knihy

vodka
16.01.2023 4 z 5

Pro náctileté i pro dospělé, velmi příjemný exkurz do duší 5 hlavních postav a jejich cestě za štěstím. Je to takový milý roadtrip, kde při vyprávění skrz různé vypravěče chápete motivace i jednání postav díky precizně vykresleným zážitkům, které je formovaly. Zároveň je to psáno velmi čtivě, příběh odsýpá. Konec jsem +- nakonec uhodl, ale na celkovém dojmu to nic neubírá.

Michalka24
31.12.2022 5 z 5

Užasna jazda po Lincolnovej diaľnici . Pribehy styroch kamaratov, plne dobrodruzstiev na ich ceste...Emmetta, Billyho, Duchessa i Wollyho si zamilujete

ondrishbooks
21.12.2022 2 z 5

(SPOILER) Neviem,či to bolo spôsobené mojimi vysokými očakávaniami,alebo tým,že som si ma tento autor získal knihou Džentlmen v Moskve,ale Lincolnova diaľnica bola za mňa teda celkom průšvih. 500 strán,ale ja mám pocit,že úplne zbytočných a zmätočných. Každá kapitola bola rozprávaná iným protagonistom knihy a navyše v inej osobe (Ja-rozprávanie,On-rozprávanie). Stávalo sa teda,že tie isté okolnosti boli zopakované minimálne dvakrát. Načo,pýtam sa? No najviac ma ale nahnevalo,keď sa kniha skončila,bez toho,či by som zistil,alebo mal aspoň náznak,že dvaja hlavní hrdinovia dorazia do cieľa (konkrétne do Kalifornie) a zvítajú sa s ich matkou. Lenže z nejakého dôvodu prišlo autorovi vhodné knihu zbytočne naťahovať a nezmysluplne ju zakončiť. Plusom ostávajú aspoň pekné,úderné, humorné i dojemné myšlienky. Summa summarum-kniha stojí za prečítanie,ale priveľmi by som jej význam nepreceňoval.

Margravine
04.11.2022 5 z 5

Od Towlese další trefa do černého. Ze sovětského Ruska "Gentlemana v Moskvě" se tentokrát přesouváme do poválečné Ameriky padesátých let (která je skutečně tou starou dobrou baštou amerického snu) plné nekonečných možností, stejně jako nelehkých výzev. Příběh je tentokrát mnohem dynamičtější, což jaksi přirozeně koresponduje s jeho "americkostí" a klasickým stylem "on the road", Ameriku v něm přejedeme doslova z jednoho konce na druhý, jak už je ostatně patrné z názvu. Výborné postavy, na které člověk hned tak nezapomene. Stejně jako v "Gentlemanovi" osobní drama(ta) smísené s typicky towlesovským humorem. V současné nadprodukci literatury, ale i jinak, jednoznačně klenot.