Lidské vědomí a tajemství smrti

Pohled na smrt a umírání ve světle domorodých rituálů i vědeckých bádání. Kniha Stanislava Grofa, transpersonálního psychologa českého původu, se tentokrát zaměřuje na téma smrti a umírání. Prezentuje výsledky, které způsobily revoluční převrat v teoretickém chápání a přístupu k tomuto mnohdy tabuizovanému fenoménu. Úvodní kapitoly knihy probírají starověké a domorodé rituální, duchovní praktiky, které pomáhají porozumět zážitkům blízkým smrti. Usnadňují umírání tím, že z něj činí smysluplnou část života. I proto u šamanů přírodních národů mnozí vědci hledají inspirace. Druhá část se zaměřuje na moderní výzkumy smrti a umírání. Řada myšlenek a koncepcí se opírá o Grofovy osobní zkušenosti, získané během padesátileté práce se změněnými stavy vědomí. Speciální pozornost je věnována psychedelické terapii, využívané pro pacienty trpící rakovinou v terminálních stádiích. Nechybí ani závěrečné zhodnocení psychologického chápání smrti od Freuda až po transpersonální pespektivy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/95_/95729/lidske-vedomi-a-taje-95729.jpg 4.820
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Argo

The Ultimate Journey: Consciousness And The Mystery Of Death, 2006

Kniha Lidské vědomí a tajemství smrti

calfa

Stanislav Grof nezklamal. Kniha vás navede k většímu zamyšlení o významu smrti, která je nedílnou součástí bytí a nebudete ji již považovat jen za finální fázi života. Tak jako zrození je začátek hmotného života, tak smrt je rovněž počátek jiného stavu. Více milí čtenáři v knize, možná se už smrti nebudete tolik obávat, přeji hluboké holotropní zážitky.

kirkpatrick
27.08.2018

Naprosto perfektní kniha. Vzpomněl jsem si na některé pasáže z Tibetské knihy mrtvých, kterou jsem četl asi před 30 lety i na zmiňovanou knihu Život po životě od Raymonda A. Moodyho. Blízko k tématu mají i knihy o astrálním cestování nebo provozování lucidního snění. Těžko říct jak se bude vyvíjet vztah k psychedelickým látkám k provozování léčebné praxe na těžce nemocných a na druhé straně k zábavným experimentováním.

puml
01.09.2015

Vůbec nevím, co sem napsat. Rozhdoně to není knížka, kterou po přečtení člověk odloží s pocitem: ano, takhle to je. Spíš nutí k dalšímu studiu a samostudiu, které je ovšem v tomto smyslu dost problematické:-) Nedá se číst na jeden zátah. Vlastně ji pořád čtu, i když ne nijak systematicky, ale stále se k ní vracím. Kniha je to iniciační a zásadní, ale osobní setkání s panem Grofem a dovysvětlení některých přeci jen sporných míst by bylo určitě namístě. Stanislav Grof žije v USA, ale občas pořádá přednášky a někdy zavítá i do Čech, takže se s ním teoreticky setkat lze. Pan Grof má talent strhnout čtenáře, který se ale může v té záplavě obrazů a vizí ztratit. Ale jinak si myslím, že by by si jí měl každý přečíst, nebo aspoň prolistovat. Kniha, která smrt zbytečně nedémonizuje, ale naopak se k ní staví jako k "přechodové" události - k přechodu kam?... Toť věčná otázka...

Komplexní dílo, ale ze své zkušenosti zatím nemůžu moc posoudit o jakou skutečnost se vlastně jedná - zní to jako ze sci-fi, ale nejspíš o zcela jinou, nepopsatelnou skutečnost odehrávající se v jiné "dimenzi" času i prostoru. Jak napsal uživatel Pablo Kral: Je potřeba mít k jeho názorům úctu. Doporučuji.

Pablo Kral
14.09.2014

Kniha se tématicky i obsahově poněkud vymyká hlavnímu proudu autorova díla. Skutečně zajímavá a skutečně závažná pasáž z autora vypadla v druhé části knihy: kazuistiky. Tady chci říci jediné: zákaz užívání psychedelik i u terminálních pacientů je pro mě zcela nepochopitelný, téměř až zločinný!!! Samozřejmě hovořím tu o kontrolovaných a integrovaných sezeních.