Za hranice mozku

Podtitul: Narození, smrt, transcendence

Český exilový psychiatr vymezuje ucelený model lidského vědomí a jeho vztahu k mozku v rámci transpersonální psychologie.

https://www.databazeknih.cz/images_books/95_/95727/za-hranice-mozku-95727.jpg 4.517
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Perla

Beyond the brain, 1985

Kniha Za hranice mozku

Jacck
23.07.2017

Je to v pořadí tuším 3. kniha, kterou Grof napsal a poslední, která stojí za přečtení. V této knize lze ještě cítit Grofa psychiatra, Grofa lékaře, Grofa vědce. V následujících knihách už sklouzl do New Age blábolení a duchovního pseudofilosofování a víceméně jen opakuje to, co mnohem lépe popsal ve svých prvních knihách. Grofova nejlepší kniha je ta první co napsal - Realms of the Human Unconscious - a ta tuším nebyla ani přeložena do češtiny.
Grof prováděl LSD sezení nejprve v ČR a pak po emigraci v USA. Měl tisíce pacientů. A na základě těchto výzkumů vytvořil nový model lidského nevědomí, ve kterém sjednotil Freuda, Junga a duchovní tradice různých kultur. Zvlášť působivé jsou jeho popisy "porodního traumatu", které je zodpovědné za různé pokřivené formy lidské psychiky, sexuální úchylky jako sadomasochismus, jejichž příčina se jinak velmi těžce vysvětluje. Rozhodně inspirující kniha.

Pablo Kral
19.09.2013

Mé druhé setkání se Stanislavem Grofem. Po „Dobrodružství sebeobjevování“ jsem tuto knihu četl již v hrubých rysech obeznámen s problematikou, kterou autor exponoval prakticky ve všech svých knihách: transcendenci lidské psýché buď za pomocí psychedelických látek, nebo holotropního dýchání. Měl jsem k dispozici dotisk prvního vydání nakladatelství GEMMA89, vydání z roku 1993. Autor se na 330ti stranách textu rozepisuje (na rozdíl od výše zmíněné práce praktického charakteru) obecně o nových perspektivách v psychoterapii. Zdá se, že kniha se koncepčně pohybuje převážně v teoretické rovině a význam má především pro zájemce o obory jako je obecná psychologie, psychiatrie a psychoterapie. Osobně mně kniha dodnes fascinuje jako základní dokument o možnostech léčby za pomocí mimořádných stavů vědomí. Občas se k ní vracím a stále žasnu nad neobyčejnou, průkopnickou prací vědců, jako je prof. Grof .Kniha obsahuje obrazovou přílohu, kde úchvatné a sugestivní malby Grofových klientů podtrhují opodstatněnost a závažnost autorova výzkumu v dosud ještě málo akceptované oblasti mimořádných stavů vědomí. Kniha ani po dvaceti letech své existence nepostrádá varovné a burcující tóny na poli nových vědeckých objevů. Umím si představit, že za dalších dvacet let si ji ještě jednou s chutí přečtu.