Lichožrouti

Je to nejobratnější lupič všech dob a dosud nikdy nebyl dopaden. Možná i vám se včera nebo právě v této chvíli ztratila ponožka. Kdo za to může? Lichožrout! Záhadný tvor, který žere ponožky a z párů dělá licháče. Do jejich tajemného světa pronikla autorská a ilustrátorská dvojice Pavel Šrut – Galina Miklínová a vynořila se s napínavým a vtipným příběhem jedné lichožroutí rodinky, starého mládence pana Vavřince a malého nešiky lichožrouta Hihlíka. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11885/lichozrouti-11885.jpg 4.4302

Lichožrouti (1.)

Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, Paseka

Ortie

Nápad výborný, ale bohužel jinak mě to neuchvátilo, možná proto že jsem to nečetla s malýma dětma. Ilustrace moc úžasné, ale prostě celkově už mě opravdu nedokázala uchvátit. Ale stejně nelituji, že jsem se k této knize dostala, sice jsem ji nezvládla přečíst celou, ale asi se k ní ještě někdy vrátím.

Litocha

Nápad výborný, popis lichožrouta jako druhu skvělý, ilustrace nádherné (mám Miklínovou ráda), některé narážky pro dospělé pobavily, ale samotný příběh v něčem pokulhává, nějak mě nedokázal úplně vtáhnout. Snad za to může jistá zkratkovitost v jednání postav i prokreslení lidských aktérů, možná bych ocenila míň nadsázky - přece jen mi nepřipadá, že by knížka byla vyloženě pro děti. Asi mám raději Šrutovy básničky, Lichožrouti jsou pro mě někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. I tak je mi ale líto, že už žádný další příběh nebo verše autor nenapíše.

Nočnípták

Je mě smutno. Pavel Šrut dnes zemřel. Nemohla jsem se rozhodnout, kterou knihu použiji do výzvy. Již to vím. Jeho Lichožrouti si ocenění Magnesia litera opravdu zaslouží. Krásné ilustrace, vtipný text.
Pane Šrute - Díky za Vaše knihy

Petrasim

Moje starší ani mladší dítě to vůbec nebavilo a můj šálek kávy to taky nebyl.

JAnD

Pěkně se to četlo, zajímavé pojetí a dobré ilustrace. Děj nic extra, ale stálo to za to, Hyhlík je sympaťák

animovanej medv

Zábavná kniha pro děti i dospělé :) Už se těším, až to budu číst synovci :)

JankaV80

Kniha, bohužel, odložena. Knihu jsem četla synovi a přestože jsou v knize krásné ilustrace a nápad je neotřelý, příběh syna nezaujal. Jednoho dne se ke knize vrátíme (jsem si tím jistá), ale bude to chtít asi trochu času.

rysavas

Já nevím, vážně jsou tam moc pěkné ilustrace i příběh je takový neotřelý. Ale prostě mě to moc nechytlo. Ale je pravda, že nejsem cílová skupina - uvidím, co na to pak řeknou děti, tedy až trochu povyrostou :)) Jen bych se pak možná měla trochu obávat toho, že se mi začnou objevovat jen samé licháče.....nebo ztrácet? :))

Jane007

Nevím, co je lepší, jestli příběh samotný, nebo úžasné ilustrace paní Miklínové. Každopádně doufám, že další díly budou stejně krásné. Teď už jen zbývá projít skříně a najít lichožrouta. Doporučuji rodičům, které už nebaví klasické pohádky a mají chuť na něco netuctového.

JulieJames

Kouzelná kniha, po které mohou sáhnout jak děti, tak dospělí. Originální nápad doplněný legračními i dojemnými kresbami. U čtení jsem se smála, ale neměla jsem ani daleko k slzám dojetí. Skvělá pohádka, super dobrodružství!

Ellissabeth

Rozhodně hodnotím originalitu, ilustrace (i když mě trochu děsili...). Bylo to hezké a milé... Další číst nebudu. Očekávala jsem trochu více - vzhledem k medializaci...

Kristyna95

V žánru dětských knih docela mazec :D originalní zápletka,pestrý děj,ponožkový "kmotr", socialní služby a péče pro lichožrouty (vzhledem k mému studiu socialní pedagogiky mě charitativní a azylová služba pro lichožrouty fakt odrovnala),podivínský samotář s každou ponožkou jinou,lichožroutí bezdomovci,gangy a fantasmagorický vědec. No,jestli jsem se bála,že Lichožrouti budou skutečně jen zdlouhavou pohádkou pro mladší čtenáře,tak jsem se díky autorům sršícími nápady vůbec nemusela obávat. Když se tak dívám na výčet bodů, které jsem popsala výše,stačilo by pár drobných úprav a z Lichožroutů by mohl být docela slušnej thriller :D

BarboraZ

Dobrá dětská knížka se zajímavým čtivým dějem a pěknými obrázky. Cenu magnesia litera si opravdu zasloužila. Tak uz vim, proč se u nas doma ztrácí ponožky.

Orange8knihomol

Celkem hezké a vtipné čtení:)

ondaboss
09.11.2017

Děti spokojené. I u mě lichožrouti bodovali.
Každý se někdy zabývá tím, kam vlastně mizí ponožky. A vždy jen jedna z páru. No a tady je to krásně vysvětleno. Všechny postavy jsou krásně vykreslené.
A když už jsem u toho kreslení... tak ilustrace jsou kapitola sama pro sebe.
Jednoznačně krásné dílo.

StephenKingje
22.10.2017

Roztomilá knížka.Viděl jsem ji v knihkupectví, a hned ten nápad se mi zdál velmi vtipný. Ale samozřejmě dobrý námět nedělá dobrou knihu.Ale tady to tak nebylo.Knížka je vtipná,čtivá a má hezké ilustrace.

grasiele
01.09.2017

Pekny pribeh od autora s bohatou fantazii

kuba2006
19.07.2017

spisovatel musel mít celkem fantazii.nekdy si rikam ze doma par lichozroutu mame

svatas007
30.05.2017

Lichožrouti jsou stvoření, které máme každý doma. Ale většina z nás o nich neví. Živí se ponožkami, ale vždy vezmou jen jednu z páru. Kdo by to neznal?
Tohle je skvělá dětská knížka s neotřelým námětem. Najdete tam všechno - lásku, zradu, násilí, charitu. Přitom je to čtivé a naše žákyně čtvrté třídy to dokázala číst i bez běžného remcání nad různými jinými knihami.
Kniha je samozřejmě primárně cílena na děti, ale je tam pár špeků pro dospělé - třeba jeden z hrdinů se jmenuje Tullamore. A ponožky se chodí nakupovat k panu Li-Ku, ale nejsou moc kvalitní...
Příběh je zasazen do dnešní doby a do reálií Prahy. Hlavní dějová linie je zajímavá a originální a bude všechny bavit, včetně rodičů. Pokud hledáte dobrou dětskou knihu, kupte si tuhle.

JanuleV
02.05.2017

Krásná pohádka...nový a originální svět Lichozroutu dostane každého dětského čtenáře. Příjemné čtení

Tynulda
27.04.2017

Oceňuji nápad, se kterým autoři přišli. Úsměvný příběh s tajemnou zápletkou bude podle mě vděčný pro jakoukoliv generaci. Čte se poměrně rychle, protože je navíc obohacena o ilustrace.

Pítrs005
26.02.2017

Velmi hezké a zajímavé lichožrouti jsou velmi podivné stvoření a někdy když se mi ztratí ponožka tak si na ně vzpomenu.

duch72
25.02.2017

Knížka která pohladí po duši. Předčítal jsem ji svojí dceři a tak mě bavila dvojnásob :-)

Aliii
10.02.2017

Milý příběh, úžasné ilustrace a úplně nový pohled na liché ponožky :-)
Jediné, co bych vytkla, byl sjíždějící se Dederon - pro děti mi připadal jeho popis dost nevhodný a určitě by jeho "nasávání" šlo popsat méně dospěláckou formou.

wiix
02.02.2017

Úžasne kreatívny nápad a príbeh so zápletkou, pointou, celý premyslený, zaujímavý a vtipný - a to sa v dnešnej detskej literatúre vidí málokedy.

martina5069
17.01.2017

Jejda to bylo pěkný. U některých pasáží sem se i zasmála a Hihlíka prostě nejde nemilovat. Knihu doprovází i nádherné kresby postav v knize. Byla to suprová oddychvka pro tyhle studené dny pěkně zabalit do teplé deky k tomu dobrý čaj a začíst se do příběhu lichožroutů :-) Rozhodně se pustím i do dalších dílů a už netrpělivě čekám až vyjde na dvd film

sola_lupa
15.01.2017

Knížku jsem dostala k Vánocům a líbila se mi, vážně jo. Jen si moc nedokážu představit, že by se dostala do rukou menším dětem, přeci jen sjíždějící se Kudla Dederon by byl asi kapku moc. Ale mafiáni, to bylo něco pro mě.
Hodně originální, dobře čtivá, krásné ilustrace... Povedla se. :) A pro mě nejoblíbenější postava, i když byla vedlejší a moc se v příběhu neohřála, byl pan Li-ku.

delfin123
05.01.2017

Vtipná,originální

burbot
16.11.2016

Příběh skvělý, krásné jsou i ilustrace paní Miklínové. Velmi mě však zklamala forma knihy. Řídký text na většině stránek, příliš výrazná ubývající ponožka na pravé straně dole a především zarovnání textu vlevo. Naprosto nevhodné mi pak přijde umístění celostránkových ilustrací vždy o pár stránek dál než text, ke kterému přísluší.

mynamail
15.11.2016

Strašná psina! Moc hezky napsáno. Bavila jsem se. Četla jsem spolu s dcerou (ještě, že mi občas půjčí svou povinnou četbu...)
A jako bonus - už po vyprání neřeším nepárové kusy ponožek....
Už se těšíme na film, jestli to bude taky taková sranda.