Příšerky a příšeři

Příšerky a příšeři https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7974/bmid_priserky-a-priseri-gwo-7974.png 4 64 13

Knížka Pavla Šruta, básníka, laureáta Ceny Jaroslava Seiferta za rok 2000, překladatele (např. D.H.Lawrence, či Leonarda Cohena), autora knih pro děti a písňových textů, je určena dětem i dospělým. Básně plné hravosti, fantazie a slovního humoru jsou skvěle doprovázeny ilustracemi Galiny Miklínové, známé výtvarnice a autorky animovaných filmů pro děti. Kniha se dokonalým propojením básní, ilustrací a neobvyklého formátu stala skutečně výrazným edičním počinem. Ilustrace: Galina Miklínová.... celý text

Nelly
05.01.2024 4 z 5

Vtipné, kratší básničky, nejen pro hravé dětičky. Připomněla jsem si v rámci letošní Čtenářské výzvy a zavzpomínala na časy, kdy moje dítko s upíří básničkou excelovalo ve škole.

Rozari
15.08.2023 5 z 5

Dnešní večerní čtení. Našim klukům 8 a 9 let se básně líbily. Mně taky! Zasmála jsem se například u Straky a Travičky, krásné lingvistické hříčky jsou v básni Pavo-uk nedo-uk.
Z humra může být jedině humrlec :D
U nás to mělo úspěch. Doporučuji.

Betty485
30.05.2023 odpad!

Nesnáším

Bonda
18.10.2022

Fungovalo na předškoláky před dvaceti lety, funguje i dnes. Je v tom nějaké záhadné kouzlo. Nejoblíbenější podle mých pozorování je celých těch dvacet let "převrácená" báseň o predátorovi v metru. První báseň, kterou se dcerka naučila nazpaměť, a to zcela dobrovolně, samovolně, přirozeně.

Afrika

18.04.2021 5 z 5

krásné básničky a obrázky

HDosoudilová
02.09.2020 5 z 5

Vtipná a zábavná poezie, krásně se to četlo. Určitě kniha není jen pro děti, pobaví se i dospělý. Navíc má kniha pěkné ilustrace.

zazvorek
04.07.2020 5 z 5

Velký hit při večerním uspávání dětí. Básničky si vybírají podle vtipných obrázků, přičemž největší úspěch mají ty nejvíc sadistické (třeba jak se do fakíra píchá vidličkou). A pak že dětská poezie musí být plná jen koťátek a autíček :-)

triatlet
30.10.2018 5 z 5

Pavel Šrut mě baví,
sám se verši baví,
převažuje humor, vtip,
na světě je hnedle líp.
Ilustrace Galiny Miklínové oživují Šrutovy básně; především v části Péťa fotka věrně a vtipně v podobě fotopříběhu zachycují děj.
Nejradši mám báseň Dýně.
„Stalo se to v Podivíně:
k dýňovi se pěkná dýně
jednou v máji přikulila
a hned z toho svatba byla.“ (s. 32)
Jazykovou pestrost dokládá např. báseň Sám doma (z části Péťa fotka):
„U nás večer straší.
Když tu nejsou naši,
špacíruje po domě
mlaskal, chroustal, pažral, stejskal…
a tak podobně.“ (s. 54)
V části Péťa fotka je i báseň Lichožrouti.
Báseň Aligátor v pražském metru jsem „prohlédl“ až na druhý pokus :-)
Autor vzdává hold Morgensternovi a vytváří i hráběcí kaligram.
Líbí se mi Šrutovo vypointování textu:
„Děti jsou prý pidilidi,
ale když je básník vidí,
jak se někdy chovají
(třeba včera v tramvaji),
pomyslí si, to mi věř,
že děti jsou pidizvěř.

A diví se, proč jim vlastně
píše krásné pidibásně!“ (s. 73, Pidilidi)

Gabi13
16.09.2017 5 z 5

Velmi vtipné a rýmovací básničky vhodné nejen pro děti. I ja jsem se bavila. Doplněno o pěkné ilustrace.

pkweb.eu
28.03.2017 3 z 5

Vybrala si to malá dcerka v knihovně. Přečetl jsem jí to během dvou večerů a občas se nad úderností pobavil.

i-v-u-l-a
28.10.2012 4 z 5

Kniha chytlavá a některé pasáže velice vtipné, jen mi vadil styl češtiny, ve které je to psané

pro děti od 4 let poezie pro děti

Pavel Šrut