Libůstka

Libůstka https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85848/bmid_libustka-85848.jpg 4 87 28

Nejnovější kniha autora bestsellerů Gottland a Udělej si ráj má jednoho velkého jmenovatele: žena. Jsou to příběhy o obyčejných Polkách, jen dvě jsou u nás známé (reportérka Hanna Krallová a herečka z filmu Obchod na korze Ida Kamińská), příběhy všední, a přesto strhující. Příběh o ženě, která je celý život posedlá podrobnými zápisy o své každodennosti. O jiné, která se svými pohlednicovými fotografiemi-libůstkami snaží zastavit plynoucí čas. O dvou ambiciózních ženách, které celá desetiletí udržují přátelství jen pomocí korespondence. O záhadných jménech 21 žen z padesátých let, sepsaných na lístku nalezeném autorem ve varšavské kavárně. O ženě, které se dostalo nezvyklého vyznání lásky. A příběh herečky, jež dostala Oscara, a přesto o jejím osudu víme jen málo. Ačkoliv jsou to příběhy zdánlivě banální, každý je ohromující, nepředvídatelný a tajemný, svědčící o tom, jak těžké je pochopit jiného člověka.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Dokořán , Jaroslava Jiskrová - Máj

Kaprysik , 2009

babyboar
23.10.2013 5 z 5

Nádherná knížka o ženách známých i neznámých. Krásné čtení lidských příběhů, dokazující, že každý člověk je zajímavý. Autorův styl je pohlazením po duši.

s-reader
12.01.2013 4 z 5

Mariusz Szczygil se v rozhovoru (http://www.vaseliteratura.cz/rozhovory/47-clanky/2686-rozhovor-marius-szczygiel.html) vyjádřil, že my Češi rádi čteme hlavně o sobě. Dokazuje to tím, že Libůstka, která není o Češích, se u nás prodává mnohem hůř, než jeho ostatní do češtiny přeložené knihy. Nevím, jestli se mnou budete souhlasit, ale podle mého názoru jsou Gottland a Láska nebeská zajímavější a jdou více do hloubky. Přesto se mi i Libůstka líbila.

Alma-Nacida
09.10.2012 3 z 5

Zajímavá knížka, některé příběhy mě zaujaly více, jiné méně, jak už to u takových souborů bývá. Nejlepší na konec - příběh Idy Kamiňské. Kniha rozhodně za přečtení stojí, ale do své knihovny bych si ji nepořídila.

asam
22.08.2012 5 z 5

Obyčejné ženy jakých jsou tisíce a přece něčím vyjímečné. Spisovatel umí ze zdánlivě banálních příběhů vyzvednout podstatu, charakter člověka. Příběhy všední a přece strhující. navíc velmi dobrý překlad.

Malin
15.07.2012 5 z 5

Prostě fascinující.

Márinka
19.04.2012 5 z 5

Třetí Szczygielova kniha a ještě lepší než předchozí dvě, které vyšly v češtině. Gottland se stal bestsellerem a v roce 2009 byl v Bruselu vyhlášen Evropskou knihou roku. Neméně zajímavé bylo pokračování Udělej si ráj. Libůstka je však nade všechno ženská. “Novinářské” texty, které byly v letech 2001 - 2004 otištěny v příloze listu Gazeta Wyborcza, tentokrát nezavádí čtenáře do Československa, ale autor zůstává ve svém rodném Polsku. Seznamuje nás s osudy (ne)obyčejných žen, které pohltí každou čtenářku svou (ne)všedností. Nejvíce mne zaujal životní příběh Idy Kaminské, hlavní ženské hrdinky Oscarového filmu Obchod na korze, pátrání po ženách ze záhadného seznamu, který autor našel pod kavárenským stolkem - co žena, to jiné vysvětlení, přičemž rozuzlení je velmi překvapivé a vyprávění o neobvyklém vyznání lásky. Ovšem i hrdinky ústřední povídky Libůstka a Seriálu pro dvě propisky, jsou ženy, které dokážeme pochopit, kterými bychom třeba chtěly být, či naopak.

veronique
21.12.2011 4 z 5

Knihu jsem dostala k narozeninám, dokonce s věnováním autora :) Jinak bych se k ní asi nedostala... A líbila se mi, a moc! Je tak romantická... Knížka je poskládaná z obyčejně neobyčejných příběhů; krátkých impresí, které jsou tak nostalgicky milé. Velmi mne potěšila v předvánočním čase.

"Proč mi pořád píšeš, že máš už všechno dobré za sebou? kdo říkal, že podzim života je ošklivější a méně zajímavý než jaro? Obojí má svůj půvab."

P.S. Občas mi vadil dost kostrbatý překlad křestních jmen, zejména jejich zdrobnělin, za to ocenuji překlad samotného názvu knihy, Kaprysik jako Libůstka, jak důvtipné, to by mně nenapadlo ;)

WEIL
20.08.2011

Po Gottlandu jsou zde příběhy o obyčejných Polkách. Jaké jsou? Co jí? Po čem touží? Vše v knize je.