Leden na vsi

Próza z roku 1977 patří k tomu nejlepšímu, co Egon Bondy napsal. Úvahy, záznamy zážitků, expresivní postřehy o současnosti – dílo kruté, nemilosrdné k autorovi i všemu, co jej obklopuje. Patos se zde mísí s vtipem a sarkasmem, vše je neseno proudem obrovského spisovatelova nasazení, opravdovostí a upřímností.

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248880/leden-na-vsi-o18-248880.jpg 3.924
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Torst
Počet stran:104
Jazyk vydání:český
Autor obálky:Viktor Karlík
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-85639-42-4

Kniha Leden na vsi

BarboraZ

Zdlouhavé nesmyslné bláboly o ontologii. Básně na konci ušly.

triatlet

Pochopovat množství cizojazyčných slov, které působí občas až okázale, přivodí místy nauzeu.
Autor reflektuje dobu normalizace. Trochu zaráží poraženectví, vnímání sebe sama jako starce (v 47 letech…). Sám Bondy svůj text vnímá jako nudný… „Píši-li letos tuto knihu – jež bude věru spíše kratší než delší (díky bohu, neboť bude spíše nudnější než zajímavější), takže je vůbec spíš neslušností nazývat ji knihou…“ (s. 16)
„Namísto toho všeho jsem napsal něco, čemu jsem se vždycky snažil vyhýbat. Takové osobní existenciální povídání – protože o filosofii se tu přece mluvit nedá a beletrie to taky není.“ (s. 53)
Zaujme aluze na Hrabalovu tvorbu. „…ani já už nevypiji lavór piva, jak mi
v literárních dílech připisuje ta podivná postava české literatury.“
Porovnání Tolstého a Rollanda (s. 34) působí až nemístně…
Občas probleskne zajímavá myšlenka. „… žiju v bídě. Alespoň ve dvou bídách: v bídě nemožnosti přijít se svou prací k lidem a v bídě strachu, který ve stále větší míře rok od roku musím chtě nechtě pociťovat, když píšu tak jak píšu.“
(s. 37)

Dvanáct krátkých básnických textů zaujme víc než předchozí nesourodé mudrování.
„Celý život jsem chodil v patách za smrtí
teď už ale chodí smrt v patách za mnou“ (s. 96)

Grafická úprava obálky je pěkná.
--------------------------------------------------------------------------------------
ČV 2019 - kniha, která má v názvu kalendářní měsíc

charlosina
11.07.2011

DOPIS LADISLAVU RADOŇSKÉMU O MARXISMU A ATEISMU (Dopis už nedojde. Téhož dne, kdy byl psán, L. R. byl v Praze nalezen mrtvý.) // Vůbec nejvágnější součástí marxismu je jeho ateismus, nebo jak se v komunistických zemích směšně říká: vědecký ateismus. Našim dědům se zdálo, že skutečně marxismus není bez ateismu možný. Představovali si, že pánbůh, který přenáší těžiště všeho do onoho světa, je logickým nepřítelem věcí a snah z tohoto světa, že jim nemůže přát, podporovat je atd. Nadto stavěl pánbůh otázku svobody a svobodného jednání člověka do opovážlivého světa a osnovatelé příštích vesmírem otřásajících revolucí a připravovatelé společnosti, v níž člověk sám uvědoměle, vědecky a prakticky neomylně veuzme osud společnosti a každého jednotlivce (nebude ani zločinců, ani alkoholiků atd.) do vlastních rukou, nutně potřebovali plnou, nesuspendovatelnou a jiné instanci než vlatní nezodpovědnou svobodu jednání. A to pomíjím takové primitivismy, jako že pánbůh nemůže řídit tak složitý mechanismus, jako je vesmír, vést fylogenezi a řídit osudy bitev a národů, ani to, že si ho vymysleli kněžouři a že vždycky byl a je bubákem ve službách vládnoucí třídy. (str. 99) //

Zbyněk Fišer

Egon Bondy (p)