Labyrint pohybu

Labyrint pohybu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373710/bmid_labyrint-pohybu-6qQ-373710.jpg 5 657 181

Knižní rozhovor s renomovaným fyzioterapeutem prof. Kolářem. „Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny,“ tvrdí profesor Pavel Kolář, renomovaný fyzioterapeut, který už třicet let působí na poli rehabilitační medicíny, potažmo i té sportovní. V důmyslném soustrojí lidského těla a mysli se snaží najít skutečné příčiny, které ho porouchaly, a správnou léčbou navrátit pacientům ztracené zdraví. V rozhovorech s novinářkou Renátou Červenkovou vysvětluje základní principy lidského pohybu a jeho vývoje a také roli, jakou v něm sehrává náš mozek a třeba i špatné geny, stres, přetěžování, neuspokojivé vztahy, absence spirituality, touha „užívat si“... Odhaluje překvapivé souvislosti, neboť v našem organismu se nic neděje náhodně, jak se nám, laikům, často zdá. Proč nás bolí rameno, když máme nádor plic? Proč sušinka uveze na kolečku víc než kulturista? Proč magnetická rezonance nic neobjeví, i když nás záda pekelně bolí? Proč je někdo pohybově šikovnější než ti druzí? Proč si tsunami fotíme, místo abychom před ní utíkali?... celý text

Literatura naučná Zdraví Zdravotnictví
Vydáno: , Vyšehrad

Labyrint pohybu , 2018

Miky88
11.03.2020 5 z 5

Když jsem knihu našla pod stromečkem, tak jsem si říkala, že mě asi nebude bavit... Ale stal se pravý opak. Kniha mě hned zaujala a úplně dostala. Dozvěděla jsem se hodně nových věcí, které jsem ani nevěděla a hodně věcí, které se mi budou v životě hodit. Teď už si nikdy neřeknu "mě bolí jen koleno", ale řeknu si "bolí mě koleno, je to fakt tím kolenem?" Každopádně doporučuji všem, kteří se zajímají o své tělo i duši.

Greenfingers
09.03.2020 5 z 5

Pana doktora Koláře jsem doposud znal pouze z televize, a to jako fyzioterapeuta, který se pohyboval mezi vrcholovými sportovci (např. tenisty).
Knihy Labyrint pohybu přináší spoustu zajímavých informací a námětů k přemýšlení. Pan doktor v rozhovoru popisuje počátky rehabilitace a fyzioterapie u nás, zabývá se rovněž problémy vztahu pacient-lékař tak, jak je měl možnost poznat že své klinické praxe. Celou knihou prostupuje jeho láska a zapálení pro práci, kterou bere jako své poslání.
Rozhodně doporučuji pro všechny, kteří aktivně přistupují ke svému zdravotnímu stavu a nespoléhají pouze na pomoc lékařů.

elenai
29.02.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha pro mě až s přehršlem témat. Občas jsem měla problém všechno pobrat, hlavně co se týče odborné terminologie. Pavel Kolář pro mě nebyl zcela neznámý, ale po přečtení v mých očích zlidštěl. Moc se mi líbí, že pacient je pro něj lidská bytost a ne jen nějaká kolonka v tabulce. A jeho názory na pohyb napříč generacemi jsou velmi rozumné. Poslední kapitola pro mě byla tematicky nejsilnější. To nejlepší si paní autorka nechala na konec. A mimochodem, její otázky byly fundované a skvěle pokládané. Jde vidět, že se dobře připravila.

Bronta
08.02.2020 5 z 5

Velice zajímá kniha.

carbici
27.01.2020 4 z 5

Určitě se k ní ještě vrátím. Tolik myšlenek a podnětů k přemýšlení se dá jen těžko zpracovat napoprvé.

harena
26.01.2020 5 z 5

Velice inspirativní kniha, která zaujme nejen laiky, ale určitě osloví i odborníky. Všechno souvisí se vším. Když vás bolí koleno, nemusí to znamenat, že příčina je v koleni. Je třeba přijít na to, kde chyba je a pak léčit příčinu a ne jen následek.
Rozhovor je vedený lehce, čtivě, ani jsem nevěřila, že mě to bude až tak zajímat. Kapitoly jsou rozděleny vždy k určitému tématu, takže se dozvíme nejen o profesním životě Pavla Koláře, ale i zajímavosti v životě osobním. Líbily se mi jeho názory na výchovu dětí a také na péči o seniory v nemocnici v tom smyslu, že je třeba posoudit a zvážit, jestli je operace vždy přínosem. Jako jeden z našich nejlepších fyzioterapeutů léčil i známé sportovce. Hlavně vidí tělo jako celek, nejen plotýnku nebo kyčel. Jen víc takových odborníků.

"Narkóza: je lepší hůř chodit, nebo hůř myslet?"
str.150
"....před lety způsobila velký rozruch odhalení, že placebo efekt není výsledkem psychologických kouzel, ale reálných chemických a regulačních dějů v organismu."

Háčko
24.01.2020 5 z 5

Velice zajímavá a poučná kniha. Nutno podotknout, že se mi četla lépe než rozhovor s panem Honzákem.

jituliste
22.01.2020 5 z 5

Prima čtení, pan Kolář je velice vzdělaný a příjemný člověk, což je patrné i z této knihy. Měla jsem obavy, že kniha psaná formou rozhovoru nebude čtivá, ale četlo se velmi dobře, spousta zajímavých informací.

E_Lan
14.12.2019 5 z 5

Překrásná inteligentní kniha. I zvolená forma rozhovoru je velmi poutavá, žádná z kapitol není nezajímavá a konec je smutně poutavý. Je velmi zajímavé číst o oborech, které mi nejsou nijak zvlášť blízké, ale přitom tak důležité. V tomto případě vyloženě o životě.

chamyl
13.12.2019 4 z 5

Zajímavé povídání se zajímavým člověkem, který má co říct a umí to sdělit.
Škoda, že se autorka úplně nerozhodla, jestli bude zpovídat spíše Pavla Koláře - člověka s osobitými životními názory i filozofií, nebo Pavla Koláře - špičkového fyzioterapeuta s mnoha zkušenostmi. Já bych určitě preferoval toho prvního, neboť jeho povídání jsem si v knize příjemně užíval plnými doušky a obdivoval, jak skvěle dokáže své myšlenky formulovat. Vyprávění toho druhého bylo rovněž velmi zajímavé a inspirativní, nicméně občas sklouzávalo do příliš velké odbornosti, která je pro laiky zbytečně podrobná a pro odborníky jde málo do hloubky.
Každopádně má pan profesor můj plný respekt a obdiv.

ZuKo
04.12.2019 5 z 5

Velmi zajimavá kniha. Nejde hodnit hvězdičkou. Člověk se toho hodně dozví.

Reprok
25.11.2019 5 z 5

Kniha sice s lékařskou tematikou, ale s velkým přesahem do běžného života. Sotva jsem ji dočetla, mám chuť ji číst znovu. Apeluje na přirozenost, bežný rozum. Na příkladech demonstruje vliv psychiky na náš tělesný výkon a stav. Určitě se k ní pro některé pasáže budu vracet.

mfajmanova
17.11.2019 5 z 5

Perfektní knížka, občas trochu těžší čtení, ale moc jsem si z ní vzala.

Barticek
02.11.2019 5 z 5

Tohle by měla být povinná četba nejen pro všechny lékaře...

Verrrunka
31.10.2019 5 z 5

Perfektně vedený rozhovor, dozvěděla jsem se mnoho užitečných a zajímavých věcí. Nejpřínosnější pro mě byly, jako pro rodiče, témata ohledně pohybu dětí, ale i další názory a fakta mi přišla skvělá. Určitě budu tuto knihu doporučovat dál.

bazyk21
19.10.2019 5 z 5

Plné skvělých myšlenek a návodů, utříbil jsem si myšlenky, jak fungují některé věci v těle a v mysli... jednoznačně doporučuji všem, kteří si potřebují srovnat názory o fungování těla a nechodit s tím za doktory... díky pane Koláři

hannah2000
19.10.2019 5 z 5

Hodně zajímavá kniha. Fyzioterapie mě zajímá už dlouho, protože dle mého jde o obor doktory běžně podceňovaný. Například: "Bolí Vás často hlava? Tak předepíšeme tato analgetika, jsou nová a opravdu dobrá", je často používané sdělení, aniž by se lékař pídil po příčině. A přitom kolikrát je pomoc daleko jednodušší, jen poslat na rehabilitace, uvolnit napětí okolo krční páteře, ukázat pár cviků. Jednoduché, neinvazivní, bez nezdravé chemie. Proto jsem si tuto knihu koupila, protože jsem se chtěla dozvědět víc. A ano kniha nezklamala a já se dozvěděla mnohem víc, než jsem čekala. Vyprávění pana Koláře je totiž hodně obsáhlé. Začíná od popisu, jak se on sám k oboru dostal, pokračuje seznámením s průkopníky fyzioterapie u nás i ve světě, vypráví o vlivu správného pohybu na zdraví člověka od narození do stáří, i o slavných sportovcích a osobách, které léčil. Nevynechal ani své názory na stáří, smrt, vyrovnání se s neměnnými stavy po úrazech, na současný zaběhlý způsob léčby i na zdravotnictví celkově a přidal i pár zmínek o svém životě. Autor tedy pojmenování fyzioterapie nemá rád, jak v knize zmiňuje, ale popisuje ji srozumitelně, přehledně a zároveň z mnoha úhlů a tím do ní umožní nahlédnout i čtenáři - laikovi. A během čtení se vám k informacím z knihy začnou přidávat vaše vlastní zkušenosti a najednou některé věci začnou dávat větší smysl. Třeba proč není dobré staré lidi zbavovat všech povinností, abychom jim "ulevili" a oni mohli hlavně odpočívat, co to jsou "křehká" místa, a mnoho dalšího... Pan Kolář je zajímavý jako odborník i jako člověk a já bych si přála, aby takových lidí bylo v našem zdravotnictví víc.

čef
11.10.2019 5 z 5

Velmi podnětný rozhovor s dobře známým rehabilitačním doktorem, který zajišťoval péči takovým známým osobnostem jako Václav Havel, Djokovič, Kvitová a plejáda dalších VIP sportovců. Odkrývá zde svůj názor na současnou medicínu, která nás čím dál vtíravěji provází od narození až po smrt a to tak, že s mnoha chybami (např. přepráškováno, přediagnostikováno atd. apod.), jak můžeme sami pozorovat skoro v každé ordinaci. Nejvíc se mi líbil názor, který je propleten jeho všemi úvahami. Všichni jsme zodpovědní za své zdraví a jenom náš vlastní aktivní přístup k životu nám může nejvíce pomoci. Určitě jsem nezmínil vše zajímavé, ale co by pak zbylo na vás, přátelé.

francouz
10.10.2019 5 z 5

Tak tohle je knížka s velkým K. Tady je souznění vašich pocitů, nálad a zároveň učebnice chování těla....
Ano je to mapování od prvních krůčků až po to nevyhnutelné pro nás pro každého a tím je součást života, smrt...
O tom jak se na svět díváme a jak nevidíme souvislosti a bohužel mnohdy je ani vidět nechceme, protože pro nás nejsou příjemné. Tváříme se jako mistři světa, ale zatím bychom nezvládli ani rozcvičení se před závodem.
Je to krásné pojednání o tom, jak najít smysl života, jak pomáhát druhým, jak se nedivat jenom na bolavé koleno, ale jak hledat příčinu bolesti, v tom co jsme bohužel zanedbali, když jsme si hráli na pískovišti.
Jak musíme hledat častokrát prapůvod v našich dušičkách, v naší mysli, která často vysílá signály, které nechceme vnímat .... Je to o naší pohodlnosti, o tom jak vlastně se ani nepotřebujeme hýbat, jak tělesná výchova spíše mizí z osnov, ale na druhé straně tady máme armádu lidí s nadváhou a s problémy s tím spojenými.
Opravdu se mě tato knížka četla sama, protože se snažím také na svět dívat podobně a hledat smysl i pomáhat ostatním....
Určitě takových podobných knížek více....

alef
08.10.2019 5 z 5

Tahle knížka je o těle, ale ještě spíš o duši, „ono totiž jedno bez druhého není nic“… a zázraky se mohou dít jen, „když tělo duši poslouchá“.

Tahle knížka je o životě, ale ještě spíš o lásce a přirozenosti, ono totiž jedno bez druhého není nic … a zázraky se mohou dít jen, když se opětovně spolehneme na přirozenou ochranu „bez ní totiž jsou lidé tělesně i duševně mnohem zranitelnější“.

Tahle knížka je o vášni, ale ještě víc o přiměřenosti, ono totiž jedno bez druhého není nic … a zázraky se mohou dít jen, když se zamyslíme nad dnešní situací, „kdy se člověk stal mírou všeho“, ono totiž „nelze usilovat jen o to, aby byl každý den příjemný“, daleko důležitější je, aby člověk nebyl „životními událostmi vláčen, ale aby se podílel, … aby méně odsuzoval, a spíš se snažil být soudný“.

Tahle knížka je vysvětlením, ale ještě víc je o změně pohledu, ono totiž jedno bez druhého není nic … a zázraky se mohou dít jen, když přestaneme hledat poruchy a soustředíme se na jejich příčiny… daleko důležitější je tedy „probuzení“...

„Předěl nastal, když se ochrnuté svaly přestaly znehybňovat sádrovým krunýřem, ale mobilizovat pohybem! … probouzením svalové aktivity!“

Děkuji Renatě Červenkové i profesoru Kolářovi za jejich povídání, bylo to totiž rozhodně zajímavé setkání s inspirativním člověkem, který mi je mnohými svými profesními i životními postoji dost blízký, vidí svět, podobně :-), ... a pokud se vrátím k přirozenosti pohybu, tak tam to platí téměř 100%.