Labyrint pohybu

Labyrint pohybu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373710/bmid_labyrint-pohybu-6qQ-373710.jpg 5 657 181

Knižní rozhovor s renomovaným fyzioterapeutem prof. Kolářem. „Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny,“ tvrdí profesor Pavel Kolář, renomovaný fyzioterapeut, který už třicet let působí na poli rehabilitační medicíny, potažmo i té sportovní. V důmyslném soustrojí lidského těla a mysli se snaží najít skutečné příčiny, které ho porouchaly, a správnou léčbou navrátit pacientům ztracené zdraví. V rozhovorech s novinářkou Renátou Červenkovou vysvětluje základní principy lidského pohybu a jeho vývoje a také roli, jakou v něm sehrává náš mozek a třeba i špatné geny, stres, přetěžování, neuspokojivé vztahy, absence spirituality, touha „užívat si“... Odhaluje překvapivé souvislosti, neboť v našem organismu se nic neděje náhodně, jak se nám, laikům, často zdá. Proč nás bolí rameno, když máme nádor plic? Proč sušinka uveze na kolečku víc než kulturista? Proč magnetická rezonance nic neobjeví, i když nás záda pekelně bolí? Proč je někdo pohybově šikovnější než ti druzí? Proč si tsunami fotíme, místo abychom před ní utíkali?... celý text

Literatura naučná Zdraví Zdravotnictví
Vydáno: , Vyšehrad

Labyrint pohybu , 2018

Irsaf
05.08.2021 5 z 5

Jsem vážně mile překvapena touto knihou, kterou jsem poslouchala jako audioknihu…
Akorát ten způsob léčení ze zasekl jen u něho v nemocnici…
K nám se ještě nedostal…

Kajami
14.07.2021 5 z 5

Velice zajímavá kniha z oblasti rehabilitace. Díky ní jsem si otevřela oči, že vše souvisí se vším a zdánlivá bolest kolene/ramene/zad nemusí být jen otázka na rehabilitaci. Určitě doporučuji přečíst všem, kteří se trošku zajímají o své tělo.

Hobo
07.05.2021 5 z 5

Zatímco o Kolářovi jsem dosud nevěděl nic, respektive skoro jen to, že tady na Jižňáku má své Centrum pohybové medicíny, zatímco mě vůbec nezajímá fyzioterapie, ačkoliv by opravdu měla, tento rozhovor mě skutečně zaujal a dal mi nahlédnout do osobnosti skutečně erudovaného člověka. A opravdu nemohu souhlasit s komentářem Pelea; v zásadě výpověď každého by šla takto znevážit a znehodnotit. To by pak nikdo obecně známý o sobě nemohl říci nic, aby nebyl prohlášen za egoistického panáka.
Já jsem si knihu vysloveně užil. Pustil jsem se do ní kvůli zmínce o dr. Vojtovi, jehož dětskou pacientkou bývala moje manželka a nedá na něho dopustit. Ale zaujala mě i ostatní líčení, a dokonce i odborná líčení o fyzioterapii a další. S tak nahuštěnými užitečnými informacemi se setkávám málokdy.

EliskaD
30.04.2021 5 z 5

Velmi moudré vyprávění s příběhy hrozných lékařských případů, ale i šťastných konců. Místy velmi odborné a pro laika těžce pochopitelné, přesto se spoustou zajímavých informací uváděných v souvislostech. Např. proč se nám zvedá žaludek na moři nebo pouťové atrakcí, proč si při sportu nepouštet hudbu do sluchátek, o bolesti, o placebo efektu, o stresu i odpočinku. Sem tam drobné motorické testy, které si může čtenář sám na sobě vyzkoušet.

marie3541
06.04.2021 3 z 5

Knížku jsem si chtěla přečíst už minulý rok. Teď na ní došla řada. Pana Koláře jsem měla možnost potkat jednou osobně na jednom konziliu. Je to opravdu velice vzdělaný a také zaneprázdněný člověk. Takže jsem byla velice zvědavá. Mám takový možná trošičku rozporuplný pocit ze čtení. Je pravda , že jsem na knížku neměla tolik času, tak jak bych si přála a jak by si to knížka zasluhovala. Takže si myslím, že v budoucnu ještě jednou knížku otevřu. Pokud to čte úplný laik, který vůbec nenahlédl do života rehabilitací a tak, tak si myslím, že asi úplně nebude nadšený. Nicméně se člověk dozví určitě informace, které jsou zajímavé a velice přínosné. Ale čekala jsem asi trošičku víc. Třeba to je jen můj názor.....

DreamerX9
05.04.2021 4 z 5

Doporučuji hlavně pro fyzioterapeuty ale za mě přínosný rozhovor a velice zajímavá témata

Artim
01.04.2021 5 z 5

Panu Kolářovi jsem moc vděčný. Byl to právě on, kdo si troufl ze své pozice odborníka s mnohaletými zkušenostmi sdělit nám po vyšetření našeho syna s DMO, že "Váš syn se postaví".
Když jsme se pak s manželkou dozvěděli, že s ním vyšel rozhovor v podobě této knihy, neváhali jsme.
Ačkoli kniha může působit tak, jak popisuje Peleus níže, tyto indikace jsem během čtení nijak nevnímal, naopak na mě obdivně působil rozsah zkušeností a vědomostí, které pan Kolář bezpochyby má.
Zpětně se sice může jevit, že si v některých pasážích nahání ego, vyjadřuje se až příliš erudovaně a jmenuje celou řadu významných osobností, ale řekněme si to na rovinu, my v jeho kůži, s jeho vědomostmi a zkušenostmi bychom to rozhodně neudělali?

bararich8
01.03.2021 4 z 5

Moc zajímavé čtení od skutečné kapacity, která umí zasvěceně hovořit nejen o svém oboru, ale zvládá i přesahy. Je fakt, že by bylo přínosné být v některých věcech konkrétnější, je to podle mě spíš biografie, než naučná literatura, ale na druhou stranu téměř žádná doporučení v medicíně neplatí univerzálně a pan profesor se tak nějakému zobecnění zjevně a vlastně i pochopitelně vyhýbá. Musím ale říct, že ač jde o rozhovor, je to čtení velmi poutavé, protože Pavel Kolář rozhodně má co říct. Knížka mi byla vlastně vnucena, tak jsem si řekla, že se do ní jen tak kouknu, aby se neřeklo. No a já přelouskala pár stránek a řekla si, že si to vlastně musím přečíst celé. A tak to má být.

david6273
25.02.2021 4 z 5

Inspirativní. Člověk musí nad některými větami přeci jenom trochu přemýšlet, aby pochopil, ale nakonec zjistí, že to dává smysl. Kolář umí vysvětlit problémy na konkrétních případech a nutí nás k zamyšlení nad sebou samými. Hlavní myšlenka knihy se mi jeví to, že je nutné léčit příčinu, nikoliv důsledek.

Schuminka
25.02.2021 1 z 5

Úvod ve stylu "dřív byla tráva zelenější, děti běhaly venku, nebyly ty internety a mobily, matka stála u plotny a podřizovala se dětem, chlap doma nemá nic dělat, chlapeček by si neměl hrát s panenkami, sodoma gomora na západě už se dostala i k nám", následuje leštění ega, jak tvrdě trénoval jako gymnasta a ještě tvrději studoval, aby pak mohl od píky rozvíjet svůj obor. Navíc kladení otázek typu "Ó, pane profesore, jak jste to dokázal?" Místy odborná svahilština, hodně detailů, který sportovec měl kde bebíčko, praktických typů pomálu.

Peleus
04.02.2021 3 z 5

Autorka: Ó, pane profesore, vy jste tak moudrý! Povězte nám o tom víc!
Profesor: Ano, ano. Už jako dítě jsem býval nadprůměrně chytrý.
Autorka: Ó, pane profesore, v minulosti to určitě bylo těžké, ne?
Profesor: Ano, ano. Vše jsme dělali na koleni a de facto zakládali celý jeden obor. Nebýt nás (rozumějte mě a pár kamarádů), fyzioterapie v ČR je pouze heslo v encyklopedii.
Autorka: Ó, pane profesore, a to jistě máte mnoho úspěšných případů, ale i na city působících smutných příběhů?
Profesor: Ano, ano, na co sáhnu, ve zlato se obrátí. Pokud ne, za to nemohu já, ale cizí chyby nebo lidská psychika.
Autorka: Ó, pane profesore, no to je jasné! A co takhle příběhy s celebritami, najdou se?
Profesor: Ano, ano, mnoho. Tadyten hráč, tamten hráč, oba první prezidenti. Jéje!
Autorka: Ó, pane profesore, no vy jste prostě dokonalý vzor pro následovníky! Á propo co vývoj "Vašeho" oboru, jak si stojí?
Profesor: Ano, ano, no to víte, není to tak kvalitní a srdcem dělané jako za nás! Teď je to o penězích a nepříliš šťastně nastaveném financování zdravotnictví. Tedy, já sice jsem jeho součástí, ale já to dělám dobře, to ostatním jde jen o peníze. Jen prosím, neptejte se na konkrétní věci, jak něco zlepšovat, to já jen tak, obecně.
Autorka: Ó, pane profesore, ani by mě nenapadlo něco tak podlého! Když vy jste nade vší pochybnost dokonalý!

Neupírám p. Pavlu Kolářovi zásluhy, ani nezpochybňuji odbornou erudici. Nicméně od knihy jsem čekal víc fyzioterapie a méně glorifikující medailonek jedné z osobností tohoto oboru. Toť vše.

PavlaTr
31.01.2021 5 z 5

Moudrá kniha .Pohyb je základní lidská vlastnost ,ale bohužel už se nám nějak vytrácí z našich životů........ !

vemrazik
30.01.2021 5 z 5

Kniha od odborníka, který rozhodně má co říct. Popis motorického vývoje, příklady z praxe i provázanost mezi jednotlivými funkcemi těla mě nepřestává fascinovat a bylo skvělé, přečíst si o tom víc.
Víc takových!

Ales.BD
28.01.2021 3 z 5

Zajímavý člověk, zajímavé názory, zajímavé informace. Značná část knihy se ale týká ošetřování vrcholových sportovců, tzn. lidí, kteří za peníze svoje zdraví prodávají. To bylo naopak únavné, podobně jako historky o prezidentech. Asi snaha o zvýšení prodejnosti. Kvůli tomu se možná nevešly důležitější věci a potenciál rozhovoru zůstal nevyužitý.

Mišátko
11.01.2021 5 z 5

Kniha mě zaujala od první stránky. Pan profesor je člověk na svém místě. Pokora, kterou jsem z něj cítila při osobním setkání, byla protkaná celým textem. Knihu jsem doslova hltala a bylo mi moc líto, když jsem ji dočítala. To se mi snad ještě nikdy nestalo. Při některých příbězích mi zůstával rozum stát, některé byly hodně úsměvné a spoustu z nich jsem obrečela. Kniha pro mě nebyla jen tak počteníčkem, ale hodně mě to povzbudilo v boji s DMO, který již 5 let vedeme u našeho syna. Někdy si říkám, že jsem na něj až moc tvrdá a měla bych možná polevit, ale jak říká pan profesor, je potřeba být ve výchově důsledný a u hendikepovaných i tvrdší, než u zdravě se vyvíjejících dětí - vede je to k samostatnosti. Tak jsem to vždy cítila, nechci být brzdou svých potomků... to však ukáže až čas... a důsledná sebereflexe. Držím nám všem palce!!! A přeji všem hodně sil a energie do pohybu, ať je ho dostatek a je správný :) Jo a nezapomeňme na regeneraci a relaxaci :)

Jiho226
05.01.2021 4 z 5

Velmi poutavá kniha plná zajímavých poznatků.

Anna27
29.12.2020 5 z 5

Líbilo se mi jak s úctou a respektem pan doktor mluvil o lidech, kteří bolest simulují kvůli pozornosti svých blízkých, kteří to netuší, ale on ano a nemůže to říct. Z jeho povahy jde cítit pokora, jak k životu, tak k léčení. S jeho názory jsem se dost ztotožňovala. Je to velice sečtělý člověk a jeho povídání je velkým přínosem. Z některých příběhů mi bylo úzko, zmiňuje v krátkosti silné životní osudy, ale rozhodně doporučuji přečíst.

marek8905
26.12.2020 5 z 5

Super knížka

novackovi
27.11.2020 5 z 5

Pavel Kolář je obdivuhodný člověk, a ve spojení s výbornou novinářkou Renatou Červenkovou vzniklo něco, co doporučuji dávkovat před spaním. Moudré a poučné. "Hýbeme se buď málo nebo špatně, a pohyb se vytrácí nejen ze života,ale i z medicíny." Přesné!

Marcela52
16.11.2020 5 z 5

Kniha rozhovorů známé novinářky s profesorem Pavlem Kolářem mě zaujala od první stránky. Musela jsem si ale přísun informací dávkovat, protože toho zajímavého a přínosného je v této moudré knize opravdu mnoho. Na chytře kladené otázky odpovídá tento renomovaný fyzioterapeut, který už třicet let působí na poli rehabilitační medicíny tak, že čtenáři postupně odhaluje překvapivé souvislosti mezi naší tělesnou schránkou a psychikou. V našem organismu se zkrátka nic neděje náhodně, ale všechno souvisí se vším. Tak se zde můžete dovědět např. proč sušinka uveze na kolečku víc než kulturista, proč magnetická rezonance nic neobjeví, i když nás záda pekelně bolí, i to, proč je někdo pohybově šikovnější než ti druzí. Zkrátka úžasná kniha, kterou doporučuji všem.