Kytice z básní Karla Jaromíra Erbena : úplné vydání

Kytice z básní Karla Jaromíra Erbena : úplné vydání https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/252399/bmid_kytice-z-basni-karla-jaromira-erben-4gG-252399.jpg 4 9202 9202

Snad naše nejoblíbenější básnická sbírka 19. století. Dvanáct vynikajících balad uvedl K. J. Erben stejnojmennou vstupní básní. Mistr umělecké zkratky dokázal ve třech slokách zachytit báji vykládající původ slova mateřídouška. Ve zbývajících třech strofách vyjádřil obrazně svůj názor na dávný, až pohanský původ bájí, naznačil i básnický záměr díla a jeho na svou dobu odvážné věnování slovanským vlastencům. Básník poznal důvěrně české básně i pohádky, a proto toužil doplnit Čelakovského „Ohlasy“ promyšleným výběrem lidových námětů epických. Sbírka zahrnula hlavní druhy lidové epiky. Nejpočetnější skupinu tvoří báje. Ty nejvíce odrážejí názor lidu na přírodu, v níž se člověk potýká s působením tajemných sil a bytostí ( Polednice, Vodník, Vrba, Lilie, Holoubek, Svatební košile ). Pro naše předky nebylo hranic mezi živým a neživým světem. A z pohanských mýtů přechází tato představa i do zlidovělé tradice křesťanské. Místní pověsti má za základ nejstarší balada Poklad s námětem Velkého pátku, kdy se odkrývají poklady. Pohádka, a to od Boženy Němcové, byla podkladem Zlatého kolovratu. Legenda barokně romantického ladění je základem Záhořova lože. A hojná jsou právě v naší těžce zkoušené zemi proroctví (Libušino, Sibyllino, slepého mládence aj.), úryvky z ní tvoří závěrečnou, vlastenecky povzbudivou, ale i kritickou báseň Věštkyně. Tuto pestrost rozmnožují i dramatické obrazy ze života s kresbou lidových obyčejů (Štědrý den, Dceřina kletba). Sbírkou prolíná přísný lidový názor mravní. Za provinění přichází neúprosně trest. V křesťanské etice jej zmírňuje či odčiňuje pokání (Poklad, Svatební košile, Záhořovo lože). Erben vysoce ocenil společenské poslání ženy, zejména matky. Všechny skladby kromě Záhořova lože mají své ženské hrdinky. A nad velikostí i úskalími mateřské lásky se kniha zamýšlí ve většině baladických písní: už v úvodní báji etymologické, v baladách poklad, Polednice, Zlatý Kolovrat, v slavném Vodníkovi, v bájích Vrba i Lilie, a velmi tvrdě v tragickém dialogu Dceřiny kletby. Erbenova poselství národu posud oslovují náš dnešek. V závěru Věštkyně čteme mj.: „Nenaříkejte, neštěstí a osud / že vás tak tvrdě potkaly, / však naříkejte, že jste jimi posud / rozumnější se nestaly !“ ... „Tisíc let ušlo, co své milé syny / svornosti učil Svatopluk, / však neproniknul dotud, do hodiny / moudrého slova zlatý zvuk !“. Výstavbě klasických balad se u Erbena učili mnozí naši epikové: Neruda, Hálek, ale i Wolker. Zpěvnost, obraznost i dramatičnost Kytice inspirovala naše největší skladatele i výtvarníky (Dvořák, Fibich, Martinů, Aleš, Zrzavý, Procházka, Tesař aj.)... celý text

ondra1995
22.06.2012 5 z 5

Nevím, jak popsat nadšení z těchto balad. SKVOST!

oolinkaa
15.06.2012 5 z 5

Několikrát čteno do školy, ale určitě si to zas někdy v budoucnu přečtu!

FilipGOLF
14.06.2012 5 z 5

Národní poklad, četl jsem několikrát :-)

evajs.evajsek
10.06.2012 5 z 5

přesně tak, jako dítě jsem touto knihou byla strašena. Jako dospělá si uvědomuji výpověď básníkovu --- také se mi líbí její filmové zpracování. Bolek Polívka jako Polednice je úžasný.

elusha3
01.06.2012 5 z 5

Kytice je nádherná sbírka balad! Vřele ji doporučuji. Já jí jednou budu číst svým dětem když budou zlobit :D

maryzka
01.06.2012 2 z 5

Zemřela matka a do hrobu dána,siroty po ní zůstali. - Tento verš je skoro jako lidový folklor. Dokonce byl použit i ve Filmu Marečku podejte mi pero.

aja350
23.05.2012

I když mne poezie tolik nebere, tak Kytice je klasika, která se dá číst stále znovu. A podle mě je úžasná. :)

Miru
18.05.2012 5 z 5

Erben byl možná zvrácený génius, ale pro českou literaturu zcela zásadní!

JP
13.05.2012 4 z 5

Těžká morbidita balad a vybroušenost detailů má i dnes co nabídnout pro jakoukoliv skupinu čtenářů. Silné a pevně stojící dílo, navíc i velmi národní, spjaté s naší zemí. Stejně tak, jak to pociťuji třeba u Hrabala nebo Wericha.

Lana33
09.05.2012 5 z 5

ačkoli moc poezii nemusím, tak Kytice je pro mě opravdu úžasná kniha, pro mě je víc než Máj od Máchy, ale to je každého názor...Kytice je jedna z mých nejoblíbenějších knih obecně :)

mončičáček
07.05.2012

Klasika, která se neomrzí, některé věci už umím i zpaměti :-)

kapllu
07.05.2012 4 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem si ke Kytici našla cestu, asi proto, že jsem nikdy nehltala poezii. Erben dokázal skvěle vyjádřit příběh v několika slovech a to obdivuji.

pearl.a
01.05.2012 5 z 5

Nejkrásnější dílo české literatury.

Kaka.cs
29.04.2012 5 z 5

Snad první knížka povinné školní četby, která mě bavila. Kytici jsem četla už několikrát a nikdy mě neomrzí. Je to skvělá knížka.

Galadriel23
20.04.2012 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec, nikdy mě neomrzí, můžu jí číst znovu a znovu. Někomu se může zdát trochu morbidní ale zde je vysvětlení...
Příznačné pro Erbena je, že hlavní roli hrají ženy. Zabývá se zde otázkou lidských vztahů, v nichž ho především zajímá problém viny a trestu. Konflikty v lidském životě vznikají, podle Erbena, především narušením základních vztahů a zákonů mezi lidmi. Za každou vinu přichází, často nepřiměřený, trest. Člověk je v jeho pojetí bezmocný proti přírodním silám, jež ho obklopují.
Když se nad tím zamyslíme tak je to pravda....

Džizetka
18.03.2012 3 z 5

Kdyby mi někdo řekl,že mi uvízne v hlavě jedna kniha,nikdy bych si nepomyslela,že tato.Možná to má za následek mé dětství .Spíše bych si dovolila tvrdit,že kniha zasáhne snad každého,kdo se nad ní chvíli zdrží a kdo ji jen letem světem nepřelouská.

FilipGOLF
08.03.2012 5 z 5

Toto dílo od Erbena patří k velkolepému dílu. Zaslouží si být v povinné literatuře nejen pro školy, ale povinně přečíst by si ji měl každý.

reykjavik
05.03.2012 5 z 5

Ohromující kniha, která bezpochyby zapůsobí na všechny čtenáře.

Snow
19.02.2012 5 z 5

Kytice jednoznačně patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Balady jsou tu opravdu úžasné a rozhodně doporučuji přečíst a nekoukat na film! I když ten ujde, ale knize se jednoznačně (pochopitelně) nevyrovná!
(PS: kdo hodnotil méně než 5 hvězdiček je ignorant a literární barbar! :o) )

Mrs.Domis
18.02.2012 4 z 5

všechny ty příběhy jsou mrtě dobrý. Většinou smutný...ale pěkný.