Květy slunce

Květy slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398304/bmid_kvety-slunce-r1F-398304.jpg 4 598 144

Rupi Kaur, autorka bestselleru #1 podle New York Times milk and honey, přichází se svou dlouho očekávanou druhou sbírkou poezie. Živá a transcendentní cesta růstu a zahojení. Původ a vyjádření úcty ke svým kořenům. Vyhoštění a následné nalezení domova v sobě samém. Rozdělené do pěti kapitol a ilustrováno samotnou Kaur, the sun and her flowers je cestou chřadnutí, pádu, zakořenění, růstu a rozkvětu. Oslava lásky a ve všech jejích podobách. „Toto je recept na život, řekla mi matka, když mě držela v náručí a já plakala, mysli na ty květiny, které můžeš zasadit na zahradě každý rok a ony tě naučí, že lidé musí také zvadnout, upadnout, vypustit kořeny a povstat, aby mohli vykvést.“... celý text

Literatura světová Poezie Citáty a přísloví
Vydáno: , Omega

The Sun and Her Flowers , 2017

Peace
25.05.2019 4 z 5

"Až budeš mít vše po čem toužíš
vzpomeň si na chvíle
kdy jsi neměla nic."

I když mě ne všechny myšlenky v knize oslovily, spousta z nich se mě naopak dotkla hodně.
Opravdu fajn zážitek!

Bauriska
24.05.2019 5 z 5

Krásné, smutné, dojemné. Přímé, upřímné, syrové... Autorka se mi opět trefila přímo do srdce.

Sabča92
20.05.2019 3 z 5

Mléko a med bylo mé první setkání s moderní poezií, a dopadlo na jedničku a já se nemohla dočkat dalšího. Možná proto jsem od druhé autorčiny sbírky měla takové očekávání, které ale bohužel nenaplnila. Mezi první a druhou autorčinou sbírkou uteklo již hodně vody, a zároveň jsem za tu dobu přečetla více sbírek a objevila další skvělé autory, kteří se mi zalíbili daleko víc, než Mléko a med.
Chápu, že se jedná o dospělejší sondu do autorčiny duše, ale jsou jisté věci, které bych o ní tušit nemusela. V této sbírce je daleko víc textu, než v jedničce. Nechybí ani autorčiny ilustrace a od druhé poloviny se i sbírka líbila víc. Přesto ale mám radši jiné poety.

Pettinka
19.05.2019 5 z 5

Nejsem na poezii, nerozumím ji. Nefandím básničkám :D Nicméně už z knihy Mléko a med od teto autorky, jsem nadšená! Baví mě to, kupa těch “basniček” se dotkne mého srdce, ve spoustě z nich se najdu, vystihne moje pocity nebo životní situaci. Za mě teda je určitě potřeba je mít ve své knihovně!! Děkuju za ně.

AlčaH
04.05.2019 4 z 5

Od druhého dílu jsem měla velká očekávání a musím říct, že jsem nebyla zklamaná. Líbilo se mi, že tentokrát šla Rupi Kaur více do hloubky a že se ve své druhé knize věnovala i jiným tématům než jen lásce a zlomenému srdci. Osobně mě nejvíce zasáhly texty věnované jejím kořenům, rodině a migraci. I když tento styl knih určitě není pro každého, já musím říct, že mě velmi baví a ráda se ke knize v budoucnu vrátím.

Viky007
23.04.2019 5 z 5

Rozhodně mnohem povedenější než Mléko a med. Rupi jde víc do hloubky a její básně/myšlenky jsou mnohem procítěnější. Je to zkrátka její zpověď. Píše o bolestech, jako je znásilnění a neúcta k sobě samé, o vážném tématu přistěhovalectví, ale i o lásce, sebeuvědomění a osobním růstu. Za mě palec nahoru, ráda se ke knize znovu vrátím.

ivzu77
18.04.2019 3 z 5

Já nevím, pro mne prostě básně a ani básně v próze asi nejsou tím pravým ořechovým. Vím, že je kniha i autorka populární, ale pro mne to moc není. Četla jsem i první knihu Mléko a med, přeci jen se mi tato zdála o trochu více cílenější. Taková oslovující, nabádající, bojovná a feministická.

rujta
18.04.2019 2 z 5

Říkala jsem si, jak se může stát z poezie bestseller. Už to vím, její básničky připomínají motivační hesla, která má moje sestra zarámované po celém bytě, za stovku i s rámečkem.
Ovšem v rámci této hashtagové kultury je to asi topka, takže dávám dvě hvězdy místo jediné.

blonďatá.luc
16.04.2019 4 z 5

Autorčina prvotina mě minula, proto jsem na tuto knihu byla vážně zvědavá. No, a kniha splnila má očekávaní. Některé básničky (pokud se tak dají nazvat) se mi líbily a donutily mě zamyslet se nad nejrůznějšími momenty mého života, některé básně mě naopak vůbec neoslovily. Samotné ilustrace, kterých je v knize dost, se mi vůbec nelíbily a narušovaly mi dojem z celé knihy. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala - ale jestli se pustím do autorčiny prvotiny říct nedokážu. No a má nejoblíbenější báseň knihy? "Nenávidět dokáže každý slaboch, ale milovat vyžaduje sílu a odvahu probudit ji v sobě”.

roman9276
15.04.2019 4 z 5

Rupi Kaur mě mega baví. Pár větama se vás dokáže dotknout dost hluboko. Její vlastní ilustrace, tady dokazují, že v jednoduchosti je krása. Přečteno za chvilku, ale co mi trošku vadilo, byla přemíra feminismu ke konci, nic proti tomu, ale tady už to bylo až moc.

cicon
15.04.2019 5 z 5

Dávám plné hodnocení, ale ne pro kvalitu obsahu. Ve srovnání s kvalitní poezií, je to trochu dětinské. Někdy šla do hloubky, jindy to bylo velmi laciné a průhledné, ale zaujalo mne to, a především to zaujme mladé teenagery, kdy pro mnohé z nich to může být vstupní brána ke čtení poezie. A v občasné obsahové syrové přímočarosti se nejspíš najde i mnoho žen i dívek, které v ní zahlédnou i kus svého příběhu. Určitě není na škodu poznat a užít si i formu sebevyjádření Rupi Kaur, která vzhledem k úspěchu knihy, našla i tak trochu díru na trhu...

lucy.sankova
09.04.2019 5 z 5

Kniha Květy slunce je mi daleko bližší než Mléko a med. Možná je to i tím, že pro mě měla daleko hlubší význam než sbírka básní o znásilnění atd. Mléko a med ve mě zanechala hodně negativní stopu, kniha Květy slunce naopak daleko pozitivnější.
Za mě jednoznačně 100% doporučuji.

josefina_silena
07.04.2019 3 z 5

Oproti prvotině Mléko a med mi to přišlo trochu slabší. Mléko a med mě možná víc zaujalo, protože to byla první sbírka podobného typu, kterou jsem četla. Vážím si toho, že autorka otevírá témata jako znásilnění, strasti emigrace, ideál ženské krásy, sebeláska, feminismus aj. Myslím, že každý si najde něco, co ho v této knize zaujme, ačkoliv cílovou skupinou jsou asi spíše čtenáři generace Y a Z.
Čteno v angličtině, hodnotím 3,5.

pistalka
04.04.2019 1 z 5

Typická práce nakladatelství Dobrovský s knihami pod značkou OMEGA: překlad poezie vydavatel svěřil překladateli bez zkušeností (překládal jen omalovánky a příručky o golfu a fotbalu).
K samotné poezii: chápu, k čemu se chtěla autorka vyjádřit, zpracování ale nepovažuji za šťastné. Jak se motivy básní stránku po stránce opakují, nepřinášejí již nic nového a nabalují na sebe kýč. V závěru je již těžké uvěřit, že nečtete výběr „citátů“ a ,,mouder“ Paula Coelha.
Jako lehká četba pro lítostivé plačky to na knižním trhu obstojí, ale srovnání s kvalitní poezií to nesnese.

applause
01.04.2019 5 z 5

Nádhera! Mnohem lepší ještě než jsem čekala a za mě o hodně lepší, než Mléko a med. Jsem ráda, že jsem si knížku koupila, takhle se k ní mohu kdykoliv vracet, protože hned po prvním přečtení se řádí do seznamu mých oblíbených knih. Autorka básně nijak nepřikrášluje, naopak jsou její osobní zpovědí reálného života. Jsou smutné i veselé. Hořkosladké. Zejména u kapitoly "růst" jsem měla slzy v očích. Nejvíc se mi asi líbila báseň "jak vypadá láska" a nejvíce mě šokovala báseň "dům", která je výpovědí autorky o jejím sexuální zneužití. Ale stejně tak jako květiny musíme zvadnout, odumřít, vyklíčit a vyrůst abychom mohli vykvést. Doporučuji.

Denisa_a
31.03.2019 5 z 5

Tohle bylo nádherný. Byla vážně krásná. Je to moje prvotina poezie a teď už vím, že né poslední. V nějakých básničkách jsem se úplně našla a četla je dokola. Knížka je plná emocí, motivace a uklidnění. Navíc je nádherně ilustrovaná. Na každé stránce krásná minimalistická kresba.

Sylvanas
29.03.2019 3 z 5

Nějak tomuhle stylu „moderní poezie“ nemůžu přijít na chuť. Ano, některé básně mají bezpochyby něco do sebe, ale celkově mi ta knížka přijde až moc vychvalovaná.

-markéta-
28.03.2019 3 z 5

Knihu jsem četla v angličtině a čekala jsem, že bude skvělá, jako byla Mléko a med.
Tak dobrá nebyla, každopádně opět jsem si tam našla básně, se kterými se ztotožňuji. Dle mého zde byla použita náročnější angličtina a básně byly kolikrát dlouhé přes 2 strany, tudíž to byl spíš krátký příběh.
I tak rozhodně stojí za přečtení.

Pitbullka
28.03.2019 3 z 5

Z mého pohledu trošku slabší než Mléko a med ale i tak bylo pár básní opravdu krásných.

Peqvy
23.03.2019 5 z 5

Nádherná knížka, moc se mi líbila. A jako vždy počítám s tím, že se k ní budu stále vracet. Najdu tam motivaci, uklidnění a i odpovědi :)
Přestože jsou nějaké příspěvky krátké a lze celé dílo přečíst za 4hodiny...tak to vůbec nedoporučuji. Důležité je, položit si otázku ,,Co tím chtěl básník říct", abyste z té knížky taky něco měli. :)