Kvantová teorie nikoho nezabije

Kvantová teorie nikoho nezabije https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31443/bmid_kvantova-teorie-nikoho-nezabije-CqZ-31443.png 4 164 33

„Poté, co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to přece musí jít i jinak – a napsal jsem tuto knihu,“ tvrdí autor. Po Vesmíru hned vedle (2003) a Čarodějné peci (2005) se tak českým čtenářům se dostává do rukou již třetí kniha Marcuse Chowna, známého popularizátora kosmologie a v současné době odborného poradce časopisu New Scientist.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Věda
Vydáno: , Kniha Zlín

Quantum Theory Cannot Hurt You , 2008

arthera
17.11.2014 5 z 5

(Kvatovka teď velice frčí a kdo o ní nic neví, není in a nemůže machrovat v hospodě. Takže pro všechny, kdo chtějí trochu machrovat, dělat pózy, ale zároveň na to nemají ty mozkové správné kapacity, je kniha vhodná. )

Ba ne, je to naučně-zábavná kniha, která vám nenásilnou formou vysvětlí o co v té kvantovce tak trochu jde. Někdo na to může namontovat i své filosofické vidění světa. Skvělý dárek pro intelektuály všeho druhu i středoškoláky.

JiříŠkorpík
15.09.2014 5 z 5

Dávám pět hvězdiček, i když troufám si tvrdit, že některé analogie nejsou zcela korektní především co se týká vysvětlení pojmů interference a dekoherence. Na druhou stranu smekám autorovi jakou příjemnou a poutavou knihu o moderní fyzice napsal. Žasl jsem i nad tím jakým způsobem se mu to vše podařilo vložit do historického kontextu a slovníček pojmů na konci knihy se také povedl.

Kelt72
25.08.2014 5 z 5

Tak takhle má vypadat správná populárně-naučná knížka! Jednoduše a přitom poutavě vysvětleny základy, záludnosti a taje kvantové fyziky a teorie relativity.

Graem
29.07.2014 5 z 5

Konečně jsem začala a taky úspěšně dočetla nějakou populárně naučnou knihu! Asi na tom bude mít svůj podíl i tahle "zjednodušená" forma, jasné vysvětlení a trefné analogie. Autor má můj obdiv už jen za to, že těm složitostem sám rozumí natolik, aby se rozhodl je předat dál. A když o vědě, tak kreativně. Chown umí psát inteligentně, k věci, ale zároveň poutavě a zábavně, a na rozdíl od některých si nemusí moc vymýšlet a propagovat nepravděpodobné teorie, aby zaujal. Mně tahle kniha pomohla si trochu rozšířit znalosti, i když mám pocit, že bych si mohla některé kapitoly ještě tak dvakrát třikrát přečíst, nejde to zrovna dostat všechno do hlavy na jeden zátah. To, že kniha kromě různých teoretických odpovědí nabízí i plno otázek, mi nevadí, naopak. Vždyť je to známý princip vědy - získáš jednu odpověď, objeví se xkrát tolik nových otázek. Těším se na další...

LordSnape
08.02.2014 4 z 5

Místy i přes tak srozumitelnou formu těžké čtení. Mám rád přírodní vědy i když nemám pro ně ten správný cit, abych je pochopil přesně tak, jak bych chtěl. Se vzorci a matematikou jsem vždy zápasil, ale Chown to umí hezky názorně podat. Osobně mě bavila druhá část knihy, kde se probírá pozdější Obecná teorie relativity, to jak boří Newtonův gravitační zákon a předkládá vztah mezi prostorem, časem a hmotou.

ajinav82
20.11.2013 3 z 5

Pro člověka, kterému je fyzika vzdálená je to těžké čtení a místy dost nepochopitelné. Přesto obsahuje pasáže, které mi dost změnily pohled na svět kolem sebe.

Sigas
30.06.2013 5 z 5

Ačkoliv jsem k téhle knížce přistupoval tak trochu s obavami, musím uznat, že autorovi se povedlo přiblížit kvantovou teorii a další objevy moderní fyziky i naprostému laikovi. Obejdete se při tom bez matematiky i bez předchozích odborných znalostí a dokonce máte pocit, že je to srozumitelné, čtivé a úžasně zajímavé.
Navíc ve mně zůstalo kacířské tušení, jak se v případě vědy, která postoupila za hranice toho, co je vůbec přístupné zkušenosti i všemu konvenčnímu uvažování, zásadně problematizuje její vztah k realitě.

mautina7
02.03.2013 4 z 5

Nikdo nedokáže kvantovku lépe vysvětlt, než můj školitel... ale tahle knížka se mu taky dost blíží :)

zahadum
16.01.2013 4 z 5

Nové veci som sa nedozvedel ale Chown vie pracovať so slovom a prezentuje nám kvantovú mechaniku pomerne pútavým a aj pre laika prístupným štýlom. Je to také všeobecné opisovanie zložitých fyzikálnych javov a zoznamuje nás aj s históriou ich objavov. Začiatok a stred knihy sa nesie dosť v obdivnom spomínaní na Einsteina čo je malý paradox keďže slávny fyzik do konca svojho života neuznával kvantovú mechaniku. Ale knižka je to fajn pre človeka čo má rád tajomstvá kozmu a neuspokojí sa s odpoveďami tipu : je to tak lebo je to tak :) kvantovú mechaniku je ťažké chápať a nebodaj jej rozumieť ale zaujímať sa o ňu je vzrušujúce.

achilles
07.07.2012 4 z 5

Občas těžké čtení k chápání pro nefyziky, ale jinak velice zajímavé dílo o reálných věcech, které jsem vždy považoval za science fiction.

Neo1tex
22.01.2012 5 z 5

Podobnou knihu jsem dlouho hledal. Když jsem byl mladší, zastoupila ji kniha Vesmír v kostce, ale za tohle dílo jsem velmi rád.

Čtěte ji, pokud vás zajímá vše o vesmíru, času, časoprostoru, kvantech, pokud vás zajímá cestování časem nebo fascinuje zrod a zánik hvězd, vesmíru. A to i přesto, že vůbec nerozumíte fyzice nebo chemii a nemáte ani ponětí o podstatě a fungování toho, co jsem právě jmenoval.

Nečtěte ji, pokud vás ze seznamu výše (a dalších podobných věcí) nechává vše chladným a při vyslovení věcí jako antihmota nebo rychlost světla se nemáte chuť ptát dál na další fakta.

Autor velmi příjemně a chytře popisuje a vysvětluje vše, od těch nejmenších částic, ze kterých jsme tvořeni, až po to největší, co existuje - vesmír. Když píšu chytře, myslím tím to, že se zcela vyhýbá 99,9% definic matematickou cestou. V knize (až na triviální výjimky) nenajdete žádné vzorce na celou dvoustranu. Vše popisuje slovy, často přirovnává k obyčejným věcem ze života, což umožňuje pochopit velmi složité teorie i obyčejným lidem s neznalostí fyziky, jako jsem já. Nepopírám, že jsem se mnohokrát vrátil na začátek strany a četl kapitolu znovu, abych pochopil, ale to se u tohoto druhu literatury tak nějak předpokládá.

janina.kub
14.12.2011 3 z 5

pro mě je to velmi těžké čtení
i když mi to nějaké "věci" objasnilo

koubin007
30.11.-0001

Cituji autora: „Poté, co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to přece musí jít i jinak – a napsal jsem tuto knihu."
To se Vám ale vůbec nepovedlo pane Chowne.Tedy alespoň ne tak jak slibujete. Jak chcete vysvětlovat teorii relativity, interferenci, dekoherenci a dvojštěrbinový experiment bez jediného obrázku? Jak chcete někomu vysvětlovat podstatu světa bez jediného náčrtku? Pokoušíte se o to zjednodušenou formou, ale podle mého názoru to má asi takový efekt, jako když samička křečka džungarského běhá dokola v kulatém akváriu. Bohužel díky tomuto nedostatku dílo zůstává na úrovni filosofické polemiky vyšších vrstev místo toho, aby široké veřejnosti odhalilo něco z tajů subatomárního světa. Dalším problémem je překlad. Už jsem se v minulosti několikrát setkal, s problémem, který bych soukromě nazval: "jak může odborné texty překládat někdo, kdo tomu vůbec nerozumí?" A tohle se podle mě stalo právě zde. Někdy jsem narazil na zcela nesmyslně podanou větu, bez nejmenšího smyslu. Nebo zcela obráceně: několikrát po sobě opakující se větu, říkající dokola pořád to samé, to samé, to samé, to samé... Nejsem žádný odborník nebo vědec, ale menší povědomí díky studiu na VŠ mám a mohu zcela upřímě říci, že tato kniha ve Vás vyvolá mnohem více otázek, než kolik jich zodpoví. Jinými slovy: jsetliže chcete zodpovědět a vysvětlit nejasnosti, které jsou spojeny se vznikem Vesmíru, atomu a hmoty vůbec, tak nečekejte, že Vám tato kniha na něco odpoví. Budete odcházet s mnohem větším počtem nezodpovězených otázek, než kolik jich je na obloze hvězd. Pokud byl toto záměr autora, tak se jedná o dílo bezesporu geniální. Já bych však tak shovívavý nebyl a smířil se s tím, že vesmír je jenom černá nekonečná hmota a namísto četby této knihy bych šel raději na pivo.
PS: Některé příklady, ve kterých autor popisuje princip teleportace byly docela vtipné. Jako například: kapitán Kirk Douglas by potřeboval k teleportaci své posádky na Entrprise energii několika Sluncí. - Což zřejmě nezvládne kapesní svítilna.:-) a podobně. Ne ba ne, zas tolik vtipu tam není, ten dovětek jsem si domyslel já.