Kulti

Kulti https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398406/bmid_kulti-E8X-398406.jpeg 4 1355 344

Když se chlapík, kterého odmalička zbožňuješ, stane tvým trenérem, zní to jako sen. Ale to probuzení… Netrvalo ani týden, aby Sal Casillasová o fotbalové hvězdě, která ji v dětství inspirovala natolik, že sama začala hrát profesionální fotbal, ztratila veškeré iluze. Kam se poděly její sny o tom, že si Reinera Kuliho jednou vezme? Její idol je teď tady, nastoupil do jejího týmu jako trenér. Je však zachmuřený, samotářský a neurvalý. Zkrátka úplně jiný, než si ho vysnila… Bude mít Sal odvahu vytáhnout ho z jeho ulity a probudit v něm znovu vášeň a energii, kterými před lety hýřil a které ji tolik okouzlovaly? Ustojí tlak médií, která se kolem Kultiho neustále točí a pod jejichž drobnohledem se teď ocitá i ona? Mariana Zapata patří mezi nejoblíbenější autorky romantickým příběhů současnosti. Čtenářky milují její vtip, originalitu a vypravěčský styl, kterým vás vtáhne do děje a vyplivne až na konci s neodbytným pocitem, že se hned teď potřebujete začíst do její další knihy.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Kulti , 2015

Katebe
14.04.2024 4 z 5

Na tuto knihu jsem četla hodně kladných ohlasů. Díky čemuž mě to trochu zklamalo. Je to krásný romantický slow burn příběh vyprávěný z pohledu Salome. Mám ráda, když se střídá pohled obou hrdinů, tady mi to ale nechybělo. Čeho ale přebývalo, byly myšlenkové pochody Sal. Občas mne rušily v dialozích, např. když Rey něco řekl, pak následoval sáhodlouhý popis myšlenek Sal a až poté následovala opravdová odpověď.
I přes délku knihy se četla velmi dobře. Neobsahuje žádná velká dramata. Skoro 400str. je jen o vzniku a trvání přátelství a nějaké romantické pasáže byly opravdu až na konci. Díky tomu je ale příběh uvěřitelný a dotýká se několika témat, která ději přidávají hloubku.

alnovka82
01.04.2024 5 z 5

Když jsem knihu četla poprvé, málem jsem ji odložila. Když jsem byla na asi sté straně a hlavní hrdinové se ještě ani nepotkali, natož aby spolu mluvili, tak jsem si říkala, že to asi nebude nic pro mě. Nakonec jsem vydržela a oba si zamilovala. Knihu jsem od té doby četla četla minimálně třikrát a patří mezi mé oblíbené i s tím předlouhým začátkem. Miluju i ostatní Zapatiny knihy, ale německý preclík a jeho schnecke jsou moje srdcovka.

Ála1968
19.03.2024 4 z 5

Bylo to krásné,ale na můj vkus to bylo dost dlouhé,500 stran je celkem hodně a přišlo mi to takové dějově jednoduché.

Barbara182
22.02.2024 4 z 5

Další ze slow burn romancí, za mě už několikátá od autorky a musím říct, že když nečtete knihy v řadě za sebou (to by možná mohlo být lehce monotónní), je radost je číst a vždycky si to užívám. Navíc zjišťuju, že příběhy ze sportovního prostředí, kde hlavní hrdinky tvrdě dřou na fyzičce, jsou pro mě svým způsobem motivační a tak trochu mě nutí začít taky něco dělat se svou kondicí :-). Kniha se mi líbila (a to ani nejsem fanynka fotbalu!) a myslím si, že kdyby se ji autorka rozhodla napsat ještě delší, nechala bych se od ní vodit za nos prakticky kamkoliv a spokojeně bych slintala blahem :-), protože knížky Mariany Zapaty jsou tak dobře napsané, že se vždycky ponořím do příběhu a nic jiného neřeším :-).
Technika, kterou Sal používala, aby zapomněla na své poblouznění svým bývalým idolem a nejslavnějším fotbalistou světa, že si ho představovala na záchodě, mi ze začátku přišla trochu divná, ale postupem času jsem se tomu jejímu intenzivnímu: „Kadí. Kadí. Kadí.“ od srdce smála :-). Líbilo se mi, že do knihy propašovala i narážky na nerovnoměrné finanční ohodnocení mužů a žen a vůbec na rozdílný přístup k nim, co se týče třeba i jejich osobního života a milostných avantýr. Byť je to taková pohádka pro dospělé či dospívající, je fajn dát příběhu větší hloubku (a proto mám knihy Mariany Zapaty ráda, že to nejsou vyložené prostoduché příběhy :-)

IroKlára
13.02.2024 5 z 5

tak jo... Přečteno už podruhé (a myslím že ne naposled) a pořád je báječná

11191
11.02.2024 4 z 5

Tahle knížka byla super, moc jsem si ji užila. Obecně nesleduju sport a fotbal obzvlášť, takže to pro mě byla osvěžující změna prostředí. Nevtíravě se dotýká závažných feministických témat odlišného odměňování mužů a žen ve sportu, což velmi oceňuji.

Hlavní postavy byly sympatické a inteligentní. Salina představa že Kulti kadí mě kupodivu celou dobu bavila. Líbil se mi taky částečně argentinský původ hlavní postavy, v Argentině je fotbal velmi populární a sleduje ho vážně každý, což přidává knize na realističnosti.

Knize bych vytkla, že je to až moc dokonalý příběh, spíše bych ji nazvala pohádkou pro dospělé. Komu se poštěstí dát se v dospělosti dohromady se svým dětským idolem? A čí láska je takhle osudová? Asi budu se svým názorem jediná, ale spíše bych přivítala, kdyby se milostný vztah mezi nimi v knize nerozvinul.

kopeceli
03.02.2024 2 z 5

Ach jejda, to mě to nebavilo! Pořád dokola omílaná mantra, jaký to byl její idol a kadí, hovno na každé straně minimálně desetkrát. To bylo ubohé.
Chápu, že fotbalisti dostávají strašné pecky do hlavy, čehož důsledkem může být nižší inteligence a snížená slovní zásoba, ale proč to musí trvat přes pětset stran?
Omlouvám se mladším ročníkům, kteří jsou románem nadšení. Já jsem fakt trpěla.

laura
19.01.2024 5 z 5

Osud je jako žebřík, po kterém musíš krůček po krůčku šplhat, aby ses dostal tam, kam máš...

Ona si svou kariéru teprve buduje, on ji právě ukončil. Ona je prostořeká, on uzavřený a arogantní. Ona ho milovala (a teď ho nesnáší) a on...

Když člověku na něčem hodně záleží, dokáže cokoli.

Vtipné, čtivé a podmanivé. Osvěžující jako sprška jarního deště. Příběh o spletitých cestách osudu, o odvaze, lásce, přátelství a o fotbale. O slávě, promarněných snech, zradě i zklamání. O vytrvalosti, touze i o naději.

ÚŽA-ÚŽA-ÚŽASNÝÝÝ!!!

kristynatjxo
14.01.2024 4 z 5

Miluji fotbal a tak mě knížka zaujala, aniž bych znala autorku. Četla jsem ji tedy jako úplně první od Zapaty. Možná i proto se mi líbila zatím nejvíc. Líbili se mi různé dějové zvraty, povaha hlavní postavy i následné vysvětlení některých věcí. Pokud Zapata něco v knihách zmíní, většinou se k tomu dřív nebo později dostane i s vysvětlením, což se mi líbí. Klidně bych brala knížku o trochu kratší a romantické pasáže dřív než na úplném konci, ale po přečtení více knížek od autorky je mi jasné, že je to její styl.

Nattali.ka
12.01.2024 3 z 5

Opět poměrně dlouhá kniha od této autorky, a tentokrát mi zpočátku docela zdlouhavá přišla, na rozdíl od mé první knihy Srdcem proti zdi. Opět v knize nebyla skoro žádná zápletka a trošku mě mrzel ten krátký konec. Bylo to trošku přeslazené nakonec s těmi fanouškovskými dopisy z dětství, ale bylo fajn, že opět zde převažuje láska nad vášní. Nebyla to kniha, kde by se postavy na sebe hned "vrhy", ale zase celých 400 stran probíhalo hlavně přátelství. Četlo se to dobře, ikdyž nějsem zrovna fanoušek fotbalu, překvapila mě ta proměna Kultiho a líbilo se mi, jak k Sal postupně změnil své chování. Jedinné co mi ze začátku dost vadilo byly pořád ty slova o "hovnech".

Zuzanka45
24.12.2023 4 z 5

Jsem fanoušek sportů a fotbalu zvlášť, tudíž jsem nemohla tento příběh vynechat. Kniha měla pomalejší rozjezd, ale pak se to rozjelo a nedokázala jsem se odtrhnout. Ze začátku mi byl Kulti docela nesympatický, ale pak jsem si k němu nakonec našla cestu, Sal byla už od začátku moc fajn. Dávám 4,5 hvězdičky.

Nik0leta
25.10.2023 5 z 5

Kniha měla trošku pomalejší rozjezd a ze začátku mě Kulti neskutečně vytáčel, ale pak se to rozjelo a nedokázala jsem se odtrhnout. Těším se na další knížky autorky.

Knihomolka_176
05.10.2023 5 z 5

Páni, tak tahle knížka mi neskutečně zlepšila náladu. Oba hlavní hrdiny jsem si okamžitě zamilovala. Sal byla vtipná a cílevědomá, nebrala se příliš vážně a dokázala se postavit za to, co chtěla. I když to znamenalo postavit se svému idolovi a novému trenérovi. Kulti oproti tomu arogantní, chvílemi až zlý a sobecký, ale přesto naprosto úžasný a sexy chlap.
Jejich vztah se vyvíjel pomalu - od cizích lidí se z nich postupně stali přátelé, kteří by se jeden za druhého porvali. Doslova.
Jediné, co bych ocenila, by bylo víc intimností mezi hlavními hrdiny, ale to je opravdu maličkost.
Tahle knížka je moje první od této autorky a už se nemůžu dočkat, až si od ní přečtu další knihy, protože už teď můžu říct, že se z ní stala po Colleen Hoover moje nejoblíbenější spisovatelka.

adela.hol
01.10.2023 3 z 5

Sal Casillasová spatřila poprvé Reinera Kultiho v televizi. Jí bylo sedm, jemu devatenáct a byl fotbalovou hvězdou. A právě díky němu se rozhodla stát profesionální fotbalistkou. Deset let byl Kulti jejím idolem a jeho plakáty měla polepený celý pokoj. Pak si ale dovolil se oženit, málem zničil kariéru jejího bratra a Sal se z toho fanynkovského módu musela probrat.
O dalších deset let později má Sal za sebou pár úspěchů a ani ve snu by ji nenapadlo, že právě ten Kulti, který měl být jejím manželem, nastoupí do týmu a stane se jejím trenérem. Jenže velmi brzy Sal pozná, že není takový, jakého si vysnila.

Hodnocení předchozí autorčiny knihy jsem srazila kvůli jejímu humoru. Zde to musím opakovat, ale zároveň mi čtení kazil ještě víc. Opravdu mě první polovinu knihy rušilo, když každá pěkná scéna byla přerušena myšlenkami Sal na to, že Kulti k**í a to jen proto, aby se jí z jeho blízkosti neroztřásla kolena.

Ve většině romantických knih preferuji mužské postavy. Ženské hrdinky mě často vytáčejí a při čtení si říkám, že si toho chlapa ani nezaslouží. Tady to bylo naopak. Dlouho jsem ke Kultimu hledala cestu, a když na konci vyšlo najevo to jejich osudové spojení, znovu jsem se ptala proč? Proč se k ní dlouho choval tak hnusně? Myslím, že zrovna tady bych potřebovala občas znát i jeho pohled, jelikož mi pak ta jeho zamilovanost úplně nesedla.

Nejlepší části knihy byly pro mě scény s tátou Sal. Jako Kultiho největší fanoušek se před ním styděl i jen mluvit a Sal musela být při jejich rozhovorech prostředníkem.

I přes autorčin humor se do dalších knih pustím, protože píše dobře a slow burn romance mám ráda. Jen doufám, že v ostatních knihách ten humor pošetří.

Týna24
31.08.2023 5 z 5

Je to má druhá kniha od Zapaty, a je skvělá, jediné co bych jí vytkla je, že nemáte pocit že Sal ani Kultimu není kolem 30, spíše že jsou v pubertalním věku.

ReziEngli
28.08.2023 4 z 5

Každý o mně ví, že miluju fotbal. Sleduju ho už skoro 10 let, a za tu dobu jsem viděla stovky zápasů. Tahle tématika mi ale zoufale chybí v literatuře. Až když mě kamarádka upozornila na knihu Kulti! Vrhla jsem se do ní po hlavě a nelituji ani jedné stránky. Výborně propracovaný příběh z fotbalového prostředí, kdy si hráčka ženského fotbalu tajně od mala myslí na nejznámějšího fotbalistu Reinera Kultiho, který se v jejích 27 letech (btw. aktuálně jsem ve stejném věku! Náhoda? ) zjeví v jejím klubu coby asistent trenéra. Nesnášejí se od začátku, ale postupem času se začnou přátelit. Povedený hate-to-love román. Jen dávám jen 4 hvězdičky, a to z důvodu, že mi často vadily poznámky o kadění. To fakt nemuselo bejt na pomalu každý stránce první poloviny knihy!

Tímhle rozhodně se Zapatou nekončím a těším se, jaké další knihy od ní objevím!

MilackovaN
23.08.2023 5 z 5

Knížku jsem si dlouho šetřila, protože je to jediná knížka z fotbalového prostředí, kde je hlavní hrdinka fotbalistka. Fotbal miluju, prostředí holčičího kolektivu znám z vlastní zkušenosti, a tak mě tato knížka moc bavila, jako ještě žádná jiná. Doporučuji!

Kory98
14.08.2023 5 z 5

Přečteno rychlostí blesku o dovolené. Příběh o splnění jednoho skoro nesplnitelného snu... V reálu by se to asi nestalo, ale o to víc je to hezké. Líbí se mi, že hlavní hrdinky Mariany Zapaty jsou fajn holky, žádné ufňukané slečinky, i když umí i brečet. A hlavně pod někdy drsnější slupkou mají ryzí charakter. Pak jim člověk to štěstí ze srdce přeje i když pouze na stránkách knihy.

JaAnička
20.07.2023 4 z 5

Pomalá, příjemná, odpočinková romantická kniha, která lehce otvírá téma "problémy profesního spostu" (finance, sláva, zranění, úspěchy, dřina, pot a slzy), které je ale v konečném důsledku utlačeno velmi ale velmi pomalou romantikou s fázemi haters - friends - lovers, což je fajn, protože ta přátelská stránka bývá v podobných knihách spíše upozaďována v prospěch té romantické, ale tady je to docela vyrovnané. Oproti S láskou, Lukov je tu více ukázek ze skutečného sportu, např. více zápasů, rozhovory, různé taktiky, atd. (až na ten konec, který je opět trochu uspěchaný a možná i zkrácený - tady to ale pro mě tolik nevadí).
Postavy bych neřekla, že jsou něčím extra vyjímečné, Sal je prostě cílevědomá a Kulti je zkrátka mlčenlivý, zádumčivý, ušklíbající se, sarkastický, vysoký, svalnatý, přesto vnitřně extrémně hodný muž.
Plusový bod musím dát za scény jako jsou dětské příměstské tábory, scény s otcem (double plus) nebo softball.

packlik
12.07.2023 3 z 5

Za mě pomalejší začátek a navíc nejsem zrovna fanda fotbalu. Kulti mi nebyl moc sympatický, ale Sal ano. Libí se mi autorky lehkost, smysl pro humor a cit pro rozvíjející se vztah. Takže dobrý.