Krysař

Koupit

Dykova novela o krysaři je založena na německé legendě. Krysař je pozván do města Hammeln, aby zde vykořistil myši, jimiž je město zahlceno. Poznává Agnes, se kterou prožívá tragickou lásku. Krysař se nepohodne s konšely – nedostává zaplaceno za vykonanou práci podle svých představ. Mstí svou zlomenou duši na zhýralých měšťanech, které pomocí své krysařské flétny navádí do propasti. Jako náznak naděje na lepší budoucnost, dva nevinní lidé, nemluvně a blázen, přežívají...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/80_/80747/krysar-80747.jpg 44397
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Tribun EU

Kniha Krysař

Jitty82

Příběh o lásce, zradě, lidské hamižnosti, ale také o naději, která se může objevit i v nejzoufalejší situaci.

Pája20

Jako něco málo jsem věděl o příběhu Krysaře. Ale opravdu mě to nebavilo.. Osobně povinná čedba mě nebaví a u tohoto díla jsem usínal.. Nápad dobrý ale každý má jiný názor..

Marekh

Kniha se mi líbila. Knihu doporučuji k přečtení. Knihu hodnotím na 5 hvězdiček, tj. 100 %. Jedná se o novelu, která má symbolický význam. Zaujal mne příběh včetně stylistické stránky jazyka. V knize se vyskytují krátké a úsečné dialogy, vnitřní monology jsou delší. Rovněž v knize nalezneme romantiku. Nad některými momenty jsem se musel více zamyslet a pokusil jsem se text interpretovat svým způsobem. Rovněž z knižního videa na knihu Krysař, kterou natočil youtube kanál NA POTÍTKU, jsem se dozvěděl informaci, která mne při samotném čtení nenapadla. Knihu jsem měl přečtenou během krátké chvíle, kniha se četla dobře. Zvažoval jsem také možnost, jak by vypadal příběh, kdyby ho Viktor Dyk převedl do románové podoby. Každopádně jsem byl spokojený s rozsahem knihy. Viktor Dyk dokázal na malém prostoru vystihnout všechno důležité. V knize nalezneme také biblické odkazy (např. Sodoma a Gomora, Ahasver aj.). Zajímavá byla také postava Magistera Faustuse z Wittenberka, o které jsem zpočátku moc nepřemýšlel, ale postupně jsem se pozastavoval nad jednáním této postavy.

Poslouchal jsem také audioknihu KRYSAŘ, kterou namluvil Jiří Dvořák. Audiokniha trvala 3 hodiny, držela se přesně podle knižní předlohy. Audiokniha se mi líbila a také ji hodnotím na 100 %. V audioknize se mohl vyskytovat hudební doprovod nebo hudební předěly, ale jinak se poslouchala příjemně.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Pro dva lidi je jen určitá míra lásky; ohraničená a nezměnitelná. Nemiluj přespříliš, chceš-li býti milován; vyčerpáš sám všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti.

Řeka je časem jako přítel, který uklidňuje a těší. Řeka dává vše: rybáři ryby, duši klid, tělu čistotu. Řeka je však časem jako nepřítel a úkladný vrah.

Nač vzpomínati na hoře, jež je za námi, nač mysliti na dveře, které se za námi zavřely?

Klára2216

Můj absolutní knižní favorit. Ke knize jsem se dostala prvně v 16 letech, když jsem byla na činohře. Od té doby je stále Krysař mojí nejoblíbenější románovou postavou.

JulianaH.

Jedna z knih, kterou jsem četla jen kvůli maturitě (pro jistotu dvakrát) a která se mi tuze nelíbila. Dyka jako básníka respektuji, Dyka jako prozaika nikolivěk.

Ač i Krysař se dá číst jako báseň v próze. Jenže mně nesedl napoprvé ani napodruhé.
Jeho legendická tajemnost a symboličnost (např. Agnes z řeckého hagné = čistá), obecná platnost námětů (dětská prostota jako jediná zůstává ušetřena zkázy, do níž upadá rafinovanost průměrných), tragédie obou hrdinů ani překvapivě aktuální, resp. nadčasové momenty (zištnost politiků, chtíč mladých žen) si mě nedovedly získat.

Netvrdím určitě, že je to špatná kniha. Ale není to kniha pro mě.

francouz

Tak díky čtenářské výzvě jsem se dostal ke knížce, kterou jsem měl kdysi číst jako povinnou četbu, ale tenkrát mě to vůbec nelákalo.
Je to zajímavý příběh, který nám ukazuje, že jsme stále v pokušení , a že naše rozhodování je často omezováno našá krátkozrakostí.
Ano často chceme totiž vidět jen to co se nám hodí a to ostatní o tom nechceme ani přemýšlet. proto na první dobrou souhlasíme s ledmi, kteří nás vedou, bohužel častokrát tím nesprávným směrem. Ano jsou zde ukázány neřesti v tom zahaleném smyslu, takže je nevidíte prvoplánově, ale jinak je to příběh, který plyne k neodvratnému konci.

sar.janurova

Kniha, od které jsem dle její délky téměř nic neočekávala. Stihla jsem ji přečíst během celé mé cesty do školy (cca hodina a půl). Příběh mi před očima velmi pěkně plynul a i když už mi bylo z počátku trochu jasné, jaký zřejmě bude závěr knihy, nenechala jsem si ho zkazit. Postava Krysaře byla i v tak melancholické knize velmi příjemná a i přesto tajuplná, stejně tak celé prostředí města Hammeln.

evik91

Čteno jako povinná četba, nyní do čtenářské výzvy. Mám smíšené pocity. Asi budu číst brzy znovu.