Krysař

Krysař
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42447/bmid_krysar-esj-42447.jpg 4 6572 6572

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinaví hlodavci nejsou jedinou špínou v městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku.... celý text

linhi22
28.03.2014 5 z 5

Absolutně nechápu, jak může o Krysařovi někdo napsat, že je to oddychovka. Že je knížka krátká, neznamená, že je jednoduchá. Pro mě jeden z největších klenotů literatury té doby, jedinečná, tajemná a dost... působivá.

Ladys
23.03.2014 5 z 5

Kraťoučké. lehké, vynikající... A motivující

VČJKR
24.02.2014 4 z 5

Lehké čtení, ale nutící k zamyšlení.

Mrazulka
23.02.2014 5 z 5

Nádherná kniha, určitě stojí za přečtení.

kilimetr
21.02.2014 5 z 5

Skvělá kniha! Jakou neskutečnou moc má krysařova "píšťala". Velmi trefně zakomponované téma "volání" ideí.

bookemma
31.12.2013 5 z 5

Nádherná kniha, četla jsem ji několikrát po sobě a naprosto mě uchvátila. Doporučuji!

Kaka.cs
29.12.2013 4 z 5

Knížku jsem si vybrala jako jednu z povinné četby k maturitě.
Příběh se mi dost líbil, jen místy mi přišla moc opisná. Uchvátil mě hlavně konec.

Kelíns
29.12.2013 3 z 5

Čte se to dobře a je tam toho hodně. Nedá se k tomu moc napsat, člověk si to musí přečíst, aby pochopil.

MonisPop
27.12.2013 5 z 5

Nikdy bych nevěřila, že knihy, které jsou v povinné četbě mě budou takhle bavit. Jednou z nich je i Krysař. Všechny hlavní postavy v knize jsou něčím zajímavé a příběh je moc hezký. Většinou knihy znovu nečtu, ale k téhle se klidně vrátím.

ThePetinka
09.12.2013 5 z 5

Mám hrozně ráda muzikál Krysař, takže jsem musela, poměrně logicky, časem dospět i k Dykově novele. Navíc, jako bonus, patří tahle kniha i do seznamu povinné četby. A je tu i další, menší bonusek - je to jen krátká povídka, která člověku zabere jedno odpoledne. Taková oddychovka na deštivou sobotu.
Krysař je tajemná osoba, nikdo o něm nic neví. V celé knize není ani jednou zmíněno, jak se vlastně jmenuje. Neví se, odkud pochází, kolik je mu let, kde přišel ke své píšťale. Je to jeden velký tajem. Což je okouzlující! Hrozně jsem doufala, že se sebere a odejde od Agnes - i když jsem věděla, že to neudělá. Přála jsem mu, aby zůstal nezměněný, tajemný, přitažlivý a větrem ošlehaný cizinec. Ale smůla…
Do toho všeho je tu rybář Sepp Jörgen. Mě vám ho bylo tak líto. Chápal pomaleji, ale tak co. Ty holky, to jak se mu smály, to mi přišlo tak opravdové, ta kruté, že jsem si u toho pobrečela.
Konec mě absolutně dostal. Četla jsem na chodbě ve škole, když jsem čekala na autobus. Několik učitelů mě vyděsilo k smrti, protože procházeli kolem mě, pochechtávajíc se, že jsem správný knihovník. A já tam brečela, že Krysař už není.
Kniha je nádherná a určitě stojí za přečtení. Navíc, pokud jí máte někdo k maturitě, je výborná, protože je krátká a dá se o ní výborně mluvit.

peterkovasona
28.11.2013 4 z 5

Není špatná,pro jmě spíše taková oddechovka. Nic moc velká zápletka :)

TinaBookBlog
24.11.2013 5 z 5

Přes to, že tato kniha není dlouhá, dokázal autor zachytit velice mnoho. Mně osobně přišlo zvláštní, jak se do Krysaře dívka ihned zamilovala. Jinak je v knize vyjádřeno mnoho pocitů a zajímavých rozhodnutí. Je to smutný příběh, ale opravdu stojí za to si přečíst.

Kermisee
28.10.2013 5 z 5

Příběh Krysaře miluji už od dětství. Jeho nešťastná láska, jeho jiná realita. Ještě víc na mě tato legenda dýchla, jelikož bydlím kousek od pozůstatků vesnice, do které mohl Krysař prý dovést hamelnský lid.
Krysařovo ztvárnění mám hned po muzikálu Dana Landy nejraději. Má složitější jazykové pochopení, ale atmosféra vypráví za všechny písmenka světa. :)

kniholka
17.10.2013 5 z 5

Hodně silná kniha skýtající opravdový čtenářský zážitek.

Poutnice
09.10.2013 4 z 5

skvělá...a nejlepší je závěr

Adéla K
05.10.2013 5 z 5

Super knížka!

Walkyrka
26.09.2013 5 z 5

Musím se přiznat, že z povinné četby jsem málo co skutečně četla. Hold jsem nebyla nejpilnějším žáčkem. Ale jsem ráda, že Krysař se řadí mezi ty vyvolené knihy, které jsem otevřela. Popravdě právě život Viktora Dyka, mě přesvědčil, abych ji otevřela a začetla se do jejích stránek.

danca044
20.09.2013 3 z 5

Nemohu říci, že by mě kniha nějak více zaujala. Jsem ráda, že byla poměrně krátká a v některých pasážích jsem se nudila. Viktor Dyk se bohužel nezařadí do mých oblíbených spisovatelů.

remor
09.09.2013 5 z 5

Skvělá kniha. Četla jsem ji několikrát a určitě ještě několikrát se k ní vrátím. Nutí mě k hlasitému čtení. Poté se plně rozvine krása jazyka...

dendisek3
01.09.2013 5 z 5

Kniha mne opravdu zaujala =) Jako jedna z mala maturitní četby =)