Krvavý január

Krvavý január https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366900/bmid_krvavy-januar-jRa-366900.jpg 3 199 73

Keď dospievajúci chlapec zastrelí mladé dievča priamo na rušnej autobusovej stanici v centre Glasgowa a vzápätí spácha samovraždu, detektív Harry McCoy nepochybuje, že to nebola náhoda. Spolu s novým partnerom sa vrhá do vyšetrovania, neváha pritom využiť ani svoje dlhoročné styky s podsvetím. Stopy ho čoskoro privedú k tajnému spoločenstvu, ktoré vedie najbohatšia glasgowská rodina, Dunlopovci. McCoyov šéf nechce, aby sa v tom ďalej rýpal, ako keby boli Dunlopovci nedotknuteľní. Lenže McCoy má iný názor... Krvavý január je zložitý príbeh, ktorý na pozadí odvrátenej strany života zámožnej elity, významných i bezvýznamných figúrok hudobnej brandže a drsných gangov zo špinavých predmestí oživuje temnú podobu Glasgowa sedemdesiatych rokov minulého storočia a predstavuje nový elektrizujúci hlas v škótskej detektívnej literatúre.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Bloody January , 2017

lachtan77
19.09.2019 4 z 5

Skotsko 70léta hodně vulgarit, sexu, drog a brutality to je ve zkratce tato kniha. Ze začatku je potřeba vstřebat drsný styl psaní, ale konec už se četl sám. Tentokrát mě ani nezajímal vrah, ale spíš jak to McCoy osobitě vyřeší

Mirin1349
12.09.2019 3 z 5

Nalákalo mě, že je kniha situovaná do 70. let a že se tedy pustím do retro detektivky. Kdyby mi to autor nepřipomínal na stránkách na začátku každého nového mrazivého lednového dne, tak to ani nepoznám. David Bowie, snooker, drogy a sexuální úchylky? To přeci frčí i teď. Až tak temné a brutální mi to nepřišlo, čekala jsem trochu víc, ale ve finále to nebylo až tak špatné čtení. Za zakomponování snookeru a za to, že se nebojí použít peprnější výrazy, dávám hvězdu navíc.

aliisalounu
22.08.2019 2 z 5

Kniha mě moc nezaujala, místy jsem se musela až nutit ji dočíst. Dost mě odradily brutální výrazy, kterými autor opravdu nešetřil.

Arsi
15.08.2019 2 z 5

Průměrná detektivka, dalo se číst, ale pecka to nebyla. Za velmi často užívané vulgarismy ubírám jednu hvězdičku.

david5746
03.08.2019 3 z 5

Po všech stránkách průměrná krimoška ze sedmdesátých let, která obsahuje drsného detektiva, hromadu mrtvol, krve, drog, sexu, úchylného sexu, sexu pod drogama a tak dále.
Četlo se docela dobře, ale žádné veledílo, od kterého bych hledal další díly, to také nebylo.

klarikN
29.07.2019

Jednoduše řečeno: neurazí, nenadchne

maxim248
15.07.2019

Dost dobrý..

slaska77
08.07.2019 3 z 5

Glasgow 70. let, město plné gangů, prostitutek, drog a úchylů. Klasická detektivka, která se vystačila bez googlu, mobilů nebo analýzy DNA, jen vztah detektiva Mc Coye s jeho ocháncem mafiánem si zasloužil určité rozřešení na závěr (SPOILER - spáchal přece vraždu!), ale třeba prostor pro další díl. Začátek se trošku tahal, ale druhá půlka už se sypala od stránky ke stránce. Poměrně povedená detektivka, i když ne nijak výjimečná. (Červenec: 400 str.)

zoubek69
04.07.2019

Sice velmi zvláštní četba, ale ona už ta ostravní tvorba, je vždy jiná.

Scathia
24.06.2019 4 z 5

Nejsem fanda detektivek, ale občas se k nějaké dostanu - u této například díky čtenářské výzvě a musím říct, že je to dobře napsané. Sice je jasné, kdo je padouchem, ale přesto jsem to s chutí přelouskala až do konce. :-)

Smarzka
13.06.2019

Parada! Dlouho kdem necrtla knihu, kdy jsem nechtela stratit ani minutu bez ni!

Dada077
29.05.2019 2 z 5

Sedemdesiate roky v meste Glasgow. Amfetamíny bežne distribuujú aj policajti, prostitúcia kvitne, sociálne slabší jedinec rovná sa majetok iného,alebo mŕtvy jedinec. Trochu osviežujúco pôsobil na mňa fakt, že nič ako mobily, pouličné kamery, či navigácie a počítačové databázy ešte neexistovali. Detektív McCoy s fungl novým kolegom Wattiem vyšetrujú vraždu dievčiny, ktorú pred ich očami zastrelí mladík, ktorý si hneď nato sám siahne na život. Rozkrývajú súvislosti, aby prišli veci na kĺb, narážajú na bariéru odmietania zo strany podozrivej šľachty a odmietania vlastného nadriadeného. Vyhráža sa každý každému, aspoň degradáciou a vyhnanstvom, ak nie rovno smrťou. McCoy sa pritom neveľmi líši od bezdomovca a stratenej existencie. Ako hodnotiaci ľudia predo mnou, ani ja som celej detektívke nevedela prísť na chuť a neustále som sa zamotávala v menách, musela som na už prečítaných stranách hľadať mikroskopické rozdiely v písmenách. Nairn mi splýval s Naismithom, Cowie s Cooperom, Alastairovia boli dvaja a ešte aj Angely boli dve, jedna v minulosti, jedna v súčasnosti a na to, že tá súčasná bola vlastne detektívova bývalá, sa z deja nenápadne stratila bez stopy, iba sa tak rozplynula. Žeby nedostatočná autorova fantázia? U mňa podpriemerná.

Atlantis
20.05.2019 3 z 5

Krvavý leden je průměr se vším všudy. Dočetl jsem asi tři dny zpátky a teď musím poměrně dost přemýšlet nad tím, o co vlastně šlo. Zvláštní mix vulgarit, BDSM praktik a prý 70. let. Časové období poznáte jen a pouze podle toho, že je napsané na obálce. Jinak nula. Chápu, že autor chtěl navodit atmosféru drsného Glasgow, ale tato snaha se míjí účinkem. Chlast, drogy, šlapky. Viděno tisíckrát. Hlavní postava je tak nesympatická a neschopná, až je to komické.
Knize také značně uškodil český překlad. Šlo zjevně o dílo nezkušeného překladatele, protože ne každé fuck a fucker znamená p**a. Často vás to úplně kopne mezi oči. Další věty nedávají v češtině smysl, protože jde o doslovný překlad.

_kadla_
16.05.2019 2 z 5

Za mě nuda... Nesmrtelná hlavní postava, děj moc nepřekvapil a nenadechl, trochu jsem se ztrácela ve jménech. Dočetla jsem kvůli výzvě a taky jsem doufala, že mě ke konci něco šokuje/překvapí/nadchne. Bohužel ne.

princesse
25.04.2019 4 z 5

Moc dobrá, drsná, místy brutální a ponurá detektivka. Četla se mi velmi dobře. Vadila mi jen přemíra hrubých a sprostých slov, ale to k tomu asi patří. Zkusím určitě ještě nějakou knihu od tohoto autora ke kterému jsem se dostala díky Čtenářské výzvě.

Ainyska
23.04.2019

Knihu jsem nedočetla a ani čtenářská výzva mě nepřesvědčila, skončila jsem na 80 straně. Bohužel není to můj šálek kávy a když knihu čtu 14 dní a ne a ne se prokousat stou stránkou, nemá to smysl. Takže s klidným svědomím odkládám a beru něco jiného.....

vladka321
20.04.2019 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Detektivka opravdu parádní a i když jsem cca od třetiny knihy věděla, kde je vina a kde by měl být i trest, přesto mě kniha překvapila mnoha zvraty. Výborný až strhující námět, lítost nad promarněnými životy i vztek k těm, jenž mohou snad úplně vše. Místa a charaktery vykresleny do detailů tak, že kniha se doslova odvíjí před očima - prostě čtení jsem si užila, až tedy na ta sprostá slova, na něž si zvyknout nelze. Za to jde jedna hvězdička dolů. Nicméně jsem ráda, že jsem se díky čtenářeské výzvě k této knize dostala.

Disinka
19.04.2019 5 z 5

Detektivka paradni, bavil me cely pribeh a jak je vse do sebe zamotane. Konec byl moc zvlastni a mozna jsem ho tak trosku nepochopila, ale to nevadi. Nikdo nemuze pochopit kazdou knihu kterou kdy precetl ???? kazdopadne to ocihnu zda tato kniha nema pokracovani...

1bublina
17.04.2019 4 z 5

Syrová detektivka, hezky vykreslená temná atmosféra a velké množství sprostých slov (kvůli tomu jedna hvězda dolů). Kniha se mi četla dobře a budu ráda, když z toho vznikne série s detektivem McCoyem.
ČV 2019 - Kniha, která má v názvu kalendářní měsíc.

Market = )
21.03.2019 4 z 5

Mno, vůbec bych se nezlobila, kdyby to byl začátek knižní serie :-). Dlužno dodat, že jsem byla mile překvapená, protože mě tady ten "drsný jazyk", "temná atmosféra" a popis sporných charakterů avizované v komentářích trochu předem vyděsily :-). Mně to přišlo době, místu a žánru docela adekvátní a s charakterama jsem problém neměla (nicméně fakt je, že bych některý ty scény třeba v televizi vážně vidět nechtěla, ech :-/), výjimečně dokonce ani s počtem obětí, nějak mi to v tomhle prostředí asi nepřišlo "zbytečný". A co jsem teda jednoznačně kvitovala s nadšením byl konec, to jsem nečekala :-).

Autorovy knížky

Alan Parks