Krvavý január

Krvavý január https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366900/bmid_krvavy-januar-jRa-366900.jpg 3 199 73

Keď dospievajúci chlapec zastrelí mladé dievča priamo na rušnej autobusovej stanici v centre Glasgowa a vzápätí spácha samovraždu, detektív Harry McCoy nepochybuje, že to nebola náhoda. Spolu s novým partnerom sa vrhá do vyšetrovania, neváha pritom využiť ani svoje dlhoročné styky s podsvetím. Stopy ho čoskoro privedú k tajnému spoločenstvu, ktoré vedie najbohatšia glasgowská rodina, Dunlopovci. McCoyov šéf nechce, aby sa v tom ďalej rýpal, ako keby boli Dunlopovci nedotknuteľní. Lenže McCoy má iný názor... Krvavý január je zložitý príbeh, ktorý na pozadí odvrátenej strany života zámožnej elity, významných i bezvýznamných figúrok hudobnej brandže a drsných gangov zo špinavých predmestí oživuje temnú podobu Glasgowa sedemdesiatych rokov minulého storočia a predstavuje nový elektrizujúci hlas v škótskej detektívnej literatúre.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Bloody January , 2017

Minipes
19.12.2018 5 z 5

Knizka se mi libila cela, ale ten zaver, ten mne teda dostal.

Romžiry
17.12.2018 2 z 5

No, co napsat. Příběh s vraždou, drogami a ...

Pampalini
31.10.2018 3 z 5

Estetika žádná, příběh drsností dost na hraně (pro standardně citlivé duše, hodně přes). Počátek 70 let byl poznačen experimentováním s drogami, co je tady vidět. A éra mobilů byla ještě v nedohledně. Pro informace se chodilo do hospody. Peníze byly stejně všemocné. McCoy občas leze na nervy. Jako celek fajn. Jsem zvědavý jestli si budu něco pamatovat i o měsíc.

albert19
28.10.2018 3 z 5

Dalo se to číst, občas jsem se strácel ale vcelku dobré počteníčko

alnahu
07.10.2018 5 z 5

Tak ,jak píše Roubas- detektivka je psaná drsným jazykem, ale nějak to k detektivu Harrymu McCoyvovi patří.Detektivka,drsná temná skvěle napsaná ,bylo v ní vše co do detektivky patří,žádná hluchá místa.Já jsem si skvěle početla zpestřilo mi to jedno odpoledne.Na prvotinu -výborná.

Disease
17.09.2018 3 z 5

Vcelku dobrá detektivka, které ale chybí vypsanost autora. Zachycení 70s atmosféry se moc nepovedlo a McCoy "neví" jestli má být drsňák nebo hodnej strejda.

renefer
10.09.2018 4 z 5

Detektivka typu soukromé očko Marlow, dobře se to četlo a zase až tak temné to nebylo. Myslím, že současná červená knihovna je mnohem drsnější.

Roubas
14.07.2018 5 z 5

Ano. Ano. Ano. Krvavý leden má všechno, co si od skvělé detektivky slibuji. Výbornou hlavní postavu, která má stejně blízko jak k nebi, tak k peklu. Velkou kopu rozmanitých postav z Glasgowského podsvětí. Jednu bohatou rodinu, jejíž pečlivě střežené soukromí smrdí na míle daleko a kopu hlášek. Drsná, sprostá, napínavá a kurevsky zábavná kniha. Prosil bych další díl.

Ivana2342
06.07.2018 5 z 5

Hmm, mazec. Hlavní hrdina není žádný Mirek Dušín, ale není ani křivák, prostě balancuje na tenký hraně a snaží se vyjít s jakžtakž čistým šítem. S jedním z padouchů ho pojí dost silné pouto, proto proti němu nedokáže jít. V každým případě sympaťák, i když jeho nový parťák by (alespoň zpočátku) nesouhlasil. Žádné zdržování a žádná hluchá místa, všechno se řítí k závěru. Pár černohumorných míst se tam najde taky. Atmosféra parádní- doufám, že tohle není poslední McCoyův případ.

Sirius
03.07.2018 4 z 5

tak tohle bylo temný. A dost drsný. A má to hrdinu ze starý školy, co se s ničím nemaže. Příběh je sice klasickej, ale to nemění nic na skutečnost, že se to celý dobře čte. Alan Parks je řízek.

rodak
25.06.2018 5 z 5

Tak to bylo hodně silný kafe.Teda nechtěl bych tam žít.Detektivka ostrá jak břitva.Všeho je tam dostatek sexu,krve,fetu, vražd ,cokoliv temného si vzpomenete Ale má to svoje kouzlo a pokud budou další díly přečtu si je.

encyklopedie
05.06.2018 5 z 5

...dal jsem Killingjoke palec....to myslím hovoří za celý můj komentář
....mých oblíbených 321%
...ještě bych přidal, pravděpodobně nejlepší kniha čtená tento rok.... /2018/

Killingjoke
03.06.2018 5 z 5

Ufff, tak tahle knížka mi vážně odpálila hlavu jako dynamit! Miluju noir a americkou drsnou školu detektivky, ale nevím čím to je, protože v poslední době mě v tomhle spíš dostávají evropští autoři. Možná je to tím, že z těch amerických tady teď v žánru moc nevychází, nebo je to jen štěstím ve výběru, ale to co předvádí Joseph Knox, Adrian McKinty nebo Volker Kutscher je prostě bomba! A ne jinak je tomu v nové knize Krvavý leden od Alana Parkse, protože tenhle noir je temný jako silné kafe, říznuté sklenkou čerstvě vytěžené ropy... Kravý leden je neskutečně temná kniha, v níž prakticky nenajdeme vyloženě kladnou postavu. Všichni skrývají nějaká tajemství, prakticky všichni to hrají na obě strany a člověka až svírá v hrdle ze všeho toho zla a světské bolesti. Detektiv Harry McCoy je ďáblem ve službách zákona a stejně tak dobře jako se pohybuje mezi policisty, udržuje styky s podsvětím a feťáckou prostitutkou. Život mu nabourá předpovězená vražda mladé ženy, jenž spustí kolotoč temných událostí, které navždy změní skotské Glasgow v mrazivém lednu 1973. Od té chvíle nemůže věřit nikomu a musí se spolehnout na své instikty. Jenže šlapete-li někomu na kuří oko, nemůžete se divit, že váš ksicht brzy vypadá jako Bruce Willis ve filmu Poslední skaut... Tahle kniha není pro slabé povahy. Je drsná, cynická, bez kapky humoru a nevybíravé klení zde nejdeme v každém odstavci. Z toho co se tady děje ženám, by se leckomu mohlo udělat fyzicky zle. Nevím, kdy naposledy jsem četl až takto temný noir a musím říct, že Alan Parks využívá pravidla a prostředky žánru bezezbytku. Krvavý leden je temná, drsná a velmi dobře napsaná kniha, u které se mi až nechce věřit, že jde o prvotinu.

Autorovy knížky

Alan Parks