Krutý měsíc

Krutý měsíc
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/524877/bmid_kruty-mesic-65339078f0eab.jpg 4 159 159

Druhé covidové Velikonoce. Zemi svírají nejpřísnější epidemická pravidla včetně zákazu nočního vycházení. Přesto se Tamara uprostřed noci probudí v autě na lesní cestě. Je celá od krve a z posledních hodin si nic nepamatuje. Netuší, čí je ta krev, ani kam zmizel její čtrnáctiletý syn Ben. Vesnici v Lužických horách, kde trávila matka se synem sváteční víkend, posedne paranoia. Kam až vedou kořeny spletitého případu? A podaří se chlapce najít, než se po něm nadobro slehne zem?... celý text

Márinka
04.06.2024 4 z 5

Bylo jen otázkou času, kdy se (nejen) v literatuře objeví téma covidového lockdownu. Zákaz pohybu, v podstatě uvěznění lidí na jednom místě, hraje v příběhu důležitou roli. Nutí obě vypravěčky - měšťačku Tamaru a venkovanku Betynu - najít si k sobě cestu. Také proto, že jejich děti i přes jejich odpor už na ni vyšly. Navíc, i když to jedna ještě netuší, obě spojuje jedno neštěstí.

Autorka postupně nejen odhaluje poslední události, ale zároveň také odkrývá pozadí dvacet let staré tragédie. A světe div se, všechno souvisí se vším... I přes postupné dávkování informací brzy zjistíme, kdo je hlavní padouch, a o něco později vnímavý čtenář odhalí i pachatele. Přesto se na konci dočkáme alespoň jednoho překvapení.

pavčape
03.06.2024 5 z 5

Dost dobře napsaná detektivka. Četla se velmi dobře, u knížky jsem se ani chvíli nenudila. Občas sice trošku zdlouhavější vyprávění, ale nic fatálního. Vraha čtenář samozřejmě tipne správně už v průběhu děje, k souvislostem jsem se musela pročíst. Být tam trochu víc krve, nezadá si se severskou detektivkou.
PS: vrátit se do kovidového období bylo taky dost psycho...

Katania
02.06.2024 5 z 5

Pěkný krimi thriller s napínavým dějem. Určitě bych doporučila.

sibumi
29.05.2024 4 z 5

Budu trochu srovnávat s předchozí autorčinou knihou „Znič to jméno“, kterou jsem také četl. Krutý měsíc se mi líbil mnohem víc. Bylo zde méně hlavních postav, děj byl mnohem přehlednější a čtivější od samého začátku. I když bylo celkem jasné, k čemu to spěje, na konečné rozuzlení a vysvětlení jsem byl i tak zvědavý. A nezklamalo. Magnesia Litera za detektivku roku je zasloužená a věřím, že se autorka bude tohoto žánru držet i dál.

sofiera
21.05.2024 5 z 5

Psychothriller, autorčin již druhý, se mi moc líbil.
Hezky napsaný a dobře vystavěný příběh se četl sám.
A téma, které je téměř tabu, ale o kterém je potřeba s velkou nalehavostí mluvit.
Od autorky si ráda přečtu i další knihu.

Bubo19
21.05.2024 4 z 5

Kniha se skvěle četla, a přestože jsem od půlky tušila, jak to všechno bylo, nemohla jsem ji odložit. Zápletka byla vymyšlená dobře a autorka nám postupně odkrývala všechna tajemství, aby nás neustále udržovala v napětí. Jednu hvězdičku ubíram, protože ne vše mi přišlo věrohodné. Alžbětina matka skončí s covidem v nemocnici, ale Tamara pak klidně odjede ke své matce, která má rakovinu, policie řeší zmizení dítěte, ale objeví se jen jednou a dál už nic. A pak to Ambrobene, vím, že je to profesionální deformace, ale to by se určitě dalo snadno ověřit.

rodak
19.05.2024 5 z 5

Plně souhlasím s oceněním,perfektně vystavěný příběh.Četlo se to samo.Gratuluji autorce a netrpělivě očekávám její nový román...

eDex
18.05.2024 5 z 5

Páni. Autorčin druhý thriller teprve a hned taková pecka. Smekám.
Magnesia litera a nadšené komentáře mluví za vše.
Mně se líbil i první thriller autorky. Doporučuji oba

Gigy
17.05.2024 4 z 5

Povedený příběh. Moc jsem si užila vykreslení jednotlivých postav, bylo naprosto dokonalé, postavám nic nechybělo, do detailu jsem znala jejich backstory a úplně jsem je před sebou viděla.
Perfektní bylo i vykreslení atmosféry, jazyková stránka včetně dialogů.
Jednu hvězdu jsem ale musela dát dolů za předvídatelnost. Zhruba od prostředka jsem tušila, jak to celé vlastně bylo a co se skutečně stalo, což bylo na jednu stranu fajn, protože mi autorka dala dobrá vodítka a já je správně rozklíčovala, ale taky to bylo trochu mrzení.

Ratatka
13.05.2024 3 z 5

(SPOILER) Knížka se mi četla velice dobře, ale příběh mi přišel naprosto nerealistický. Postava Tamary mi vyloženě vadila, jaká matka, která pohřešuje syna by si v takové chvíli začala románek s cizím samaritánem, který by ji po jednom setkání snesl modré z nebe. Ač je drama hezky vystavěno, závěr je až na detaily předvídatelný.

Dresia
13.05.2024 4 z 5

Předchozí autorčina knížka mě nezaujala, ale tohle musím pochválit. Dobře se to četlo.

david847
11.05.2024 5 z 5

Nebýt nedávno udělené ceny, tato kniha by mě nejspíš minula, což by byla škoda.

Trochu jsem se bál těch lockdownů, aby vzpomínání na tohle nemilé období nezkazilo dojem z celého příběhu, ale nakonec to ničemu nevadilo.

Četbu jsem si užil a jistě budu doporučovat dále.

lucie5197
06.05.2024 4 z 5

Chtěla jsem něco dobrého a řekla si, že snad výhra této knihy je dostatečná recenze a vlastně byla. Četlo se to dobře, bylo to napínavé, žádná postava mě neiritovala, ale.. přišlo mi to lehce přitažené za vlasy. A musím říct, že si takto zpětně připomenout období covidu bylo zajímavé, když jsem to četla měla jsem pocit, že čtu něco až skoro nemožného :-D

eDex
06.05.2024 5 z 5

Páni. Autorčin druhý thriller teprve a hned taková pecka. Smekám.
Magnesia litera a nadšené komentáře mluví za vše.
Mně se líbil i první thriller autorky. Doporučuji oba.

petrarka72
27.04.2024 5 z 5

To byla jízda! Magnesia Litera za žánrovku zcela na místě. Nevědět do poloviny příběhu, co a jestli vůbec něco se vlastně stalo? Paráda! A lockdown jako kulisa pro temný příběh přesný. Betyna a Tamara mi sice chvílemi splývaly (totožný jazyk), ale stejně jsem jim fandila. Stejně jako jejich dětem.

Ivetaa
16.04.2024 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, kde nechybí napětí až do konce.

manteca8619
11.04.2024 5 z 5

Velikonoce v době covidové si ještě živě pamatuju... Tamara se probudí v noci v autě někde uprostřed lesa a vůbec netuší co se stalo a proč je celá od krve...a tím začíná velmi čtivá krimi, kterou čtenář vidí z pohledu dvou hlavních postav - TAMARY a BETYNY. Tamara je měšťanda, která se do vesnice někde na konci světa dostala díky partnerovi Michalovi a svým synem Benem u něj v domě tráví "covidový zákaz vycházek". Betyna je typická vesanka, která se snaží správně vychovávat své děti a starat se o matku trpící alzheimerem.
Kniha postupně odhaluje dávná tajemství a temné stránky postav. Dvě ženy které se nemusí ale snaží se spolupracovat. Příběh vás vtáhne a vy musíte číst dál a dál aby jste celé té záhadě přišli na kloub. Doporučuji

martineden
05.04.2024 3 z 5

Velmi čtivé, dobře napsané, jen prostě chvílemi nějak nevěrohodné. Chybí
už jen dovětek a žili spolu šťastně...

BetyN.
01.04.2024 5 z 5

Přečíst si tu knihu v čase Velikonoc o tři roky později, vrátit se do bezvýchodnosti a frustrace covidové doby, bylo svým způsobem magické. Možná proto jsem se od ní nedokázala odtrhnout a přehlížím všechny chyby a nelogičnosti, které v ní jsou. A že jich není málo! Je to thriller dost svérázný, odehrává se až v mučivě pomalém tempu, postavy se chovají zcela nesmyslně a celé je to šíleně přitažené za vlasy. Stejně to miluju! Tak to holt u knížek někdy bývá a důležitější než nějaké logické objektivní hodnocení jsou emoce a ty jsem u čtení pociťovala velmi silné. Napětí, zmatek, souznění s postavami, na konci úlevu...

Saranceee
24.03.2024 2 z 5

Celou dobu jsem byla napjatá, ale nějak jsem nedostala, co jsem čekala. Nefungovalo to a konec to bohužel zabil. Hodnotím lehce pod průměrem 2-3 hvězdy.