Kruh

Kruh https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245787/bmid_kruh-Y89-245787.jpg 4 291 90

Mae Hollandová získala práci v Circlu, nejsilnější internetové společnosti na světě, a nemůže uvěřit svému štěstí. Otevřely se jí tím nejen dveře do světa milých a pracovitých lidí, ale i sportovních klubů, skvělých restaurací a luxusu. Zaměstnanci Circlu používají nejmodernější technické vymoženosti, nosí nejkvalitnější oblečení, stojí u zrodu nových trendů a dokážou svými nápady a oddaností obrátit běh světových událostí k lepšímu. Navíc ve všech situacích drží pospolu a o každém svém kroku se informují na sociálních sítích. Mae tak víří v kruhu pracovních povinností, virtuálního přátelství, rostoucí sebedůvěry a stále větší zodpovědnosti a ani si nevšimne, jak se vzdaluje běžnému kontaktu s rodiči a přáteli… Opravdu chceme jeden o druhém vědět všechno, nebo je to na škodu? Máme ve světě sdílení informací ještě právo na tajemství a soukromí?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Plus

The Circle , 2013

iridius9373
12.04.2019 5 z 5

Opravdu mrazivé čtení v době internetu, kdy se všechny aplikace víc a víc propojují. Orwel je vedle téhle knížky zastaralá věc.

michal9242
08.02.2019 1 z 5

Bohužel je kniha dost natahaná, kapitoly jsou dlouhé a v knize je hodně postav a dost věcí, které odvádějí pozornost. Stejně tak i film. Kniha skvělé téma, ale nezaujala mě. Body za hezké téma a pěknou obálku.

soupik2012
22.09.2018 3 z 5

Jsem dost bezradná jak knihu hodnotit. Když jsem se začala nudit, protože to co se dělo v Circlu, bylo vlastně v různých obměnách stále to samé, tak přišla zajímavá a nečekaná odbočka. Tajemný ctitel, jízda na kajaku, cesta za rodinou. Ale bylo toho málo. A samotná myšlenka Circlu? Spousta věcí se mi líbila, ale nesměla by tak mocný nástroj, ovládat pouze jedna organizace. Radek Valenta při čtení trochu přehrává, ale vadilo mi to jenom z kraje knihy.

Madelisi
04.09.2018 3 z 5

Stále jsem doufala v dobrý konec a nedočkala jsem se ho.
Mae prodělala velký vývoj, na začátku mi přišlo, že Circlu zas tak moc nevěří a nadšením se snažila zamaskovat své omluvitelné chyby. Práce v Circlu mi připadala šílená, vynucovat si opakovaným posláním dotazníku spokojenosti vyšší spokojenost. Každá další pracovní povinnost znamená sledovat další obrazovku. Číst si denně tisíce příspěvků na sítích a vědět, že je tam oznámení o důležité události, dle mého nemožné zjistit.
Všichni jsou nadšení z toho, jak můžou být sledování zvenku u zevnitř. Postavy, které začínají prozřínat, skončí špatně. Circle je taková sekta s celosvětovou působností.
Děkuji, ale takovýto svět Circlu nechci.

Xpackal
22.08.2018 3 z 5

Fajn. Je to mrazivé, děsivé, ale dotažené ad absurdum, takže nakonec kniha dost ztrácí na působivosti. OK, píšu recenzi na knihu o sociálních médiích a internetu na sociálním médiu na internetu. Jdu to postnout do facebookové skupiny, tweetnout o tom a možná i hodím fotku na instáč.

Vesmich
19.08.2018 5 z 5

Touha po krásném světě, kde se všichni mají rádi, nikdo nepáchá zločiny a všichni všechno sdílejí a celé dny se dopují pozitivní energií a nepřetržitým oceňováním, která dojde naplnění. V průběhu četby jsem průběžně analyzovala, do jak velké míry potřebuji něco sdílet a jak moc potřebuji záruky bezpečí a další záruky toho či ono nebo jak moc vyžaduji, aby mě okolí bombardovalo láskou.... Ta změna, kterou hlavní postava prošla a směr, kterým se postupně ubírala její mysl, na mě dost zapůsobily. Nevěděla jsem, jaký je to žánr, tedy jsem ani netušila, jaký mám očekávat konec. Moderní Utopia, snadno představitelná a možná i dosažitelná...Rozhodně obohacující četba.

KaryAestas
20.07.2018 4 z 5

Ukázka, kam až může dnešní, stále se sobě vzdalující, svět dojít. Je to hezky napsaný odstrašující příklad. Ačkoli se zdá, že jsme si blíž, nikdy jsme nebyli tak sami. Nic proti sociálním sítím, ale vše musí mít své hranice. Kniha čtivá, občas zbytečně natahovaná. A jako vždy lepší než film. :-)

janii0943
14.05.2018 4 z 5

Modernější verze 1984

V dnešní době, kdy lidé pomalu mají telefon přirostlý k ruce, velmi zajímavý námět.
Pokud někdo má rád serial Black Mirror, určitě ani tato knížka ho nezklame.

Představa světa, kdy všichni musí být online, jsme hodnocení podle hvězdiček, smajlíků. Sdílet všechno a nepřetržitě.

štigina
26.04.2018 4 z 5

Pro mě, jakožto milovníka knihy 1984, bylo tohle to pravé ořechové. Katastrofické vize budoucnosti, ve kterých se lidé sami připravují o svou svobodu sdílením celých svých životů, které jim díky tomu už vlastně nepatří...navíc mi myšlenka "když nemáš co skrývat, nemělo by ti sledování vadit" jakožto dítěti z postkomunistické země dost rezonuje pod kůží. Super

petaSk
20.04.2018 3 z 5

[audiokniha]
Viděla jsem film a byla zmatená z hlavní hrdinky, její motivace mi nebyla jasná. Z knihy mi už jasná byla. Hrdinka je naivní, zaslepená a až neskutečná v nekritičnosti, co se kolem ní děje.
Jedná se o varování, jak může sdílení všeho dopadnout. Věřím tomu, že nástroje k tomu není těžké vyvinout, ale pochybuji, že by to šlo tak rychle a všichni to přijímali s takovým nadšením, jak se popisuje v knize. Stačí se podívat, jak je Zuckenberg, šéf Facebooku, zván na kobereček , jak se lidé vyjadřují různě v mnoha diskuzích a jak jsou sítě omezovány a musí zavádět regulace, tak aby odpovídali zákonům. Stačí se podívat, jak rozporuplné reakce a odpor vyvstávají pod článkem o tom, že si někdo implantuje pod kůži čip na otevírání dveří.
V knize se všechno děje téměř bez odporu a společnost Circle má dveře všude otevřené a dělá si co chce, například implantace čipů dětem do kosti. Z lidí je jen nemyslící masa se stejným názorem. V tomto ohledu se vzdaluje realističnosti.
Kniha byla také možná až zbytečně natahovaná. Sice jí to dodávalo na civilnosti, ale zkrácení by jí neublížilo.

Arsi007
27.03.2018 1 z 5

Pomale, plitke, americky naivni a hloupe. Pri cteni motivacnich vystoupeni a pritakavani ovecek v sale se mi otevirala kudla v kapse. A Mae? To je ta nejvypatlanejsi a nejmene sympaticka postava, o ktere jsem mela tu ,,cest" cist. Kdyby nekdo takovy opravdu existoval s chuti bych k ni nakracela, strhla bych ji tu kameru z krku a dala ji poradnou vychovnou, aby se vzpamatovala. A ten konec radeji no comment.

Celkove bych si pribeh mnohem vic uzila, kdyby byl vypraven z pohledu Annie nebo Kaldena.

Hvezdicku davam za dobry namet.

ElandaTheBest
21.03.2018 4 z 5

Podle mě fakt zajímavá knížka.
Občas mi sice popisy přišly příliš zdlouhavé a přeskakovala jsem je (i když ne tak moc, jako u Marťana :D), v podstatě to nemělo moc zvratů, ale i tak mě to kupodivu chytlo. :D Nemyslím si, že by Mae byla blbá - naopak. Zpočátku jsem jí fandila, později nadávala, což si myslím, že je přesně to, co autor chtěl. :D A hlavně... ten konec! Čekala jsem trapný happy end, ale dostala jsem něco, z čeho jsem byla sice zmatená (a musela si to přečíst 2x), ale nadšená, že to nebylo tak předvídatelné, jak vypadalo. :D

Veronika33
23.02.2018 4 z 5

Kniha mi prišla ako modernejšia verzia "1984" a o niečo stráviteľnejšia, aj keď ani tu sme sa nevyhli zdĺhavým nudným pasážam. Dej však bol zaujímavý svojou uskutočniteľnosťou. Mae ako hlavná postava mi bolo veľmi nesympatická, hlavne ku koncu. Neľutujem, že som knihu prečítala, ale znovu ju asi už čítať nebudem.

Manyna
10.02.2018 3 z 5

Zápletka zajímavá a dohnaná do extrému, nikoliv však překvapivá. Všichni, co žijeme v tomto současném světě bychom měli mít obavy, že už možná žijeme v kruhu, ze kterého se lze těžko dostat ven.

Maevie
07.02.2018 3 z 5

Orwellův román 1984 zasazený do moderní doby, kde soukromí člověka mizí a nahrazuje ho právo všech vědět všechno. Knížka hezky ukazuje, jak snadné je člověka zmanipulovat a donutit ho tak konat skutky, které by dřív pro něj byly nepředstavitelné. Děj mi přišel trochu rozvleklý, ale oproti filmu, který je spíš takový "výcuc" a to ještě hodně upravený, je knížka mnohonásobně lepší.

i.stefany
05.02.2018 5 z 5

Tak tohle byla fakt pecka. Velmi zneklidňující téma dnešních dní o vlivu sociálních médií a ztrátě soukromí. Je až fascinující, co všechno by se mohlo stát a jak jeden fanatik dokáže strhnout davy. Mně se to moc líbilo. Víc nechci prozrazovat.

ja.cerven
12.01.2018 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha hlavně o síle manipulace. Hlavní hrdinka se nechá zblbnout až to hraničí s fanatismem.
Závěr mě potěšil (na rozdíl od filmu) a překvapil.
Film byl pro mě velké zklamání - ale to už tak bývá, když to chtějí "prodat"....

kklepkaa
08.01.2018 3 z 5

Takový 1984 v moderním kabátku, jen doufám, že podobně jako se to povedlo Orwellovi, se tato vize nenaplní. Z některých pasáží mrazilo a to hodně.
SPOILER:Hlavní hrdinka prochází vývojem od normální holky až po totální "vymleto" a její samotná obhajoba těch zrůdností je až nepochopitelná. Hodně mě to rozčilovalo. Mae byla představená jako intelingentí holka, ještě k tomu má diplom z psychologie či čehosi takového a nakonec se nechá zblbnout utopistickou propagandou. KONEC SPOILERU
Pak mě rozčílila délka celého tohoto varování. Přišlo mi to zbytečně dlouhé a natahované. Takže za to šly hvězdičky dolů.
Závěr byl dost mrazivý a nahání opravdu strach. Kniha totiž nebyla až takové sci-fi, ale už dnes můžeme sledovat čim dál tim větší moc sociálních médií a různých gigantů kontrolující naši činnost na internetu, které je samozřejmě k našemu prospěchu. Je jen na nás, jak to bude dál. Každopádně tuhle knihu doporučuji všem přečíst, hlavně mladším ročníkům, co už s facebookem a podobnými věcmi vyrostli a přijdou jim naprosto normální.

Kniha mi přišla rozhodně mrazivější než film, autor vybudoval hutnou atmosféru, která se filmu podařila promítnout jen částečně. Nicméně poselství je stejné.

ja17
15.12.2017 5 z 5

Sledovat jak Mae postupně propadá síle Cirklu bylo bezvadné. Ze začátku jsem od knihy podle recenzí neměla moc velké očekávání, ale překvapila mě. Vždycky mě fascinovaly příběhy s "dokonalou" společností a principech, na kterých funguje. Ráda bych knihu nazvala oddechovým čtením, ale ke konci mě donutila natolik přemýšlet nad tím zda li jsme skutečně schopni dojít tak daleko. Musela jsem si vzpomenout na seriál Black Mirror. Tahle kniha nebude sedět každému, nejde o děj, jde o to, jak hluboko do spirály Cirklu jste schopni spadnout vy sami. V jakém momentu podle vás Cirkle překročil hranice lidských práv? Nebo je snad tohle dokonalý obraz lidské budoucnosti?

bigben
11.12.2017 5 z 5

Nadšená. Je neuvěřitelné, jak je možno lidi zmanipulovat a dostat je tam, kam potřebujete v podstatě za trochu teplého lidského slova. A závěr, kdy jsem si myslela, že Mae procitla? super. Jen doufám, že se k tomuto stavu světa nikdy nedopracujeme.