Krkonošští rodáci vzpomínají 4

Krkonošští rodáci vzpomínají 4 https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497981/bmid_krkonossti-rodaci-vzpominaji-4-qxL-497981.jpg 4 6 3

Čtvrté pokračování knih Krkonošští rodáci vzpomínají opět nabízí pestrou mozaiku životních příběhů pamětníků a pamětnic z Krkonoš či blízkého Podkrkonoší. Nebývá výjimkou, když v pokročilejším věku lidé sepisují své paměti. Zpravidla proto, aby uchovali rodinnou paměť pro své potomky. Libor Dušek se již dvanáct let seznamuje s těmito pozoruhodnými lidmi, jejichž životní osudy vám nyní předkládá.... celý text

harena
19.04.2024 5 z 5

Je fascinující, když pamětníci vyprávějí o svém životě, jsou s ním smířeni, vlastně spokojeni, i když vydělat si na živobytí bylo hodně těžké, protože příroda jim nic zadarmo nedala, ale oni si určitě nestěžují. Na polích, která byla na takovém svahu, " že by se i prkno na něm skutálelo" , se pěstovalo střídavě obilí, jetel atd. Pamětníci vyprávějí o životě před válkou, za války - někdy až do současné doby. A na soužití Čechů a Němců mají všichni stejný názor. Někdy si navzájem pomáhali a nedbali, kdo je kdo a někdy to byli svi.ě, ať byli z kterékoliv strany.
Pro mě byl třeba nepředstavitelný život Helmuta Hofera, který v roce 2021 zemřel. Narodil se do rodiny, která už od roku 1868 patřila k "Nosičům na Sněžku". Vyprávěl, jak třeba do České Boudy nosili všechno: jídlo, vodu, sud piva, jednou i piano nebo litinové roury. Každý den mimo neděle a svátky. V létě i v zimě. Jo, to byl život, takový si už neumíme představit.
Všechna vyprávění byla zajímavá a já se těším na poslední, pátý díl Krkonošských rodáků.

Crozz
13.07.2022 4 z 5

Oblíbená už klasika těchto knih.

Tyquick2
03.07.2022 5 z 5

Tohle prostě neomrzí! Další nášup životních příběhů pamětníků z válečných a poválečných let. Děkuju za ně.