Križiaci v Oriente

Križiaci v Oriente https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145782/bmid_kriziaci-v-oriente-EyC-145782.jpg 5 8 2

Roku 1095 vyhlasuje pápež Urban II. na koncile v Clermonte krížovú výpravu. Potulní kazatelia sa vydávajú po krajoch Francúzska a vyzývajú ľud. aby sa pripojil ku kruciáde. Skončila sa preň dojemne a nešťastne... Dve storočia sa šľachtici, rytieri a fanatici vydávali do Malej Ázie vyslobodiť Boží hrob z rúk nevercov. V mene Kristovom dobyli a vyplienili Konštantínopol, Niceu. Antiochiu, Týros, Jeruzalem. Moslimovia spojili svoje sily proti Frankom vo svätej vojne, aby im napokon zasadili osudnú porážku. Víťazom však zostala trpká spomienka a moslimovia dodnes považujú túto epopeju kresťanskej viery za hrubú, barbarskú agresiu.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Slovart (SK)

L'Orient des Croisades , 1991

Corso
28.02.2022 4 z 5

A sa musim zase opakovat ako pri niektorej knihe nedavno... Zasluzilo by si vacsi format. Slovart chcel vydavat v 90tych v Horizontoch obrazove publikacie zaoberajuce sa historickymi temami a osobnostami dejin. Ale do ruky knizocka je prepchata krasnymi ilustraciami a ledva sa to da otvorit:) Broz. Vseobecne ziskate dobry prehlad o kriziackych vypravach. Vcelku.... dostacujuce. Knizku mam doma roky zapadnutu, teraz sa mi pripomenula ked som pozeral rozsirenu verziu Kralovstvi nebeskeho od Ridley Scotta. Nech si kto chce co chce vravi, ale slo o kolonizaciu a ziskavanie novych panstiev pod zastitou vznesenej myslienky bla bla bla...Ochrana kristovho hrobu atd. Zaklad bol ale v tom, ze slachticke dvory pretekali synacikmi, ktorym nebolo co v dedictve odkazat, klastory uz boli tiez plne druhorodenych a tretorodenych. :)

Štěpničák
01.12.2021 5 z 5

Parádní kniha se spoustou ilustrací. Pro laiky úplně ideální. Nicméně vše je psáno s velkou obecností a shrnutí událostí do pár odstavců Vás moudrým neudělají. Řeší se zde hlavně teologická otázka. Pokud hledáte průběh konfliktů, šáhněte po jiném titulu. Nicméně i tak je kniha skvělá. Jako základ poslouží dobře.