Křiváci

Křiváci https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/414373/bmid_krivaci-ZyR-414373.jpg 4 304 61

Křiváci série

Ellinghamova akademie je slavná soukromá škola ve Vermontu, ne kterou chodí ty nejbystřejší hlavy, vynálezci a umělci. Založil ji Albert Ellingham, magnát z počátku 20. století, který toužil vytvořit báječné místo plné hádanek, spletitých stezek a zahrad. „Místo, kde je škola hrou,“ jak říkával. Krátce po jejím otevření mu ale unesli ženu a dceru. A jediné skutečné vodítko je posměšná hádanka, seznam všech možných způsobů vražd, která je podepsaná trochu děsivým pseudonymem. Stal se z toho jeden z největších nevyřešených zločinů americké historie. Stevie Bellová je nadšená fanynka skutečných zločinů, právě začíná studovat prvním rokem na Ellinghamově akademii a má vskutku ambiciózní plán: chce tenhle případ vyřešit. Tedy až se vyrovná s náročnými požadavky na nové škole a se svými svéráznými spolužáky. Ale stane se něco velmi podivného: zločinec se vrátí na místo činu...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Truly Devious , 2018

OniDourou
26.04.2020 4 z 5

Autorka vypráví příběh tiché a kriminologií zaujaté studentky Stevie, která je posedlá případem Ellinghamových, jenž se udal ve 30. letech min. století. Stevie se ke svému štěstí dostane na Ellinghamovu akademii, školu kterou založil Albert Ellingham a kde to všechno začalo. Pomalu sledujeme, jak se Stevie snaží případ vyřešit.. Zní to dost zajímavě a nápad je to také dobrý.. ale něco tomu chybí.. Mám rád detektivky, ale tohle není úplně ono.. Kniha mi přijde v některých pasážích moc dlouhá a v některých zase moc krátká. Taktéž mi přijde, že konec je dost neotřepaně ukončen. Postavy jsou celkem zajímavé a každý si dokáže najít někoho, koho si nějakým způsobem oblíbí. Zápletka je taky zajímavá a uznávám, že mě zaskočila, protože jsem si myslel, že to nakonec bude někdo jiný (ehm ehm.. máš štěstí Davide). No uvidíme, co přinese druhý díl.

Tereza035
23.04.2020 4 z 5

Tato YA detektivka je skvěle napsaná. Autorka píše čtivě a příjemně. Popravdě jsem nevěděla co od této knížky mám čekat, protože jsem četla nespočet skvělých i úplně demotivujících recenzí. Nakonec mě ale knížka docela překvapila. Hlavní hrdinka, která je navíc v mých letech mi byla moc sympatická. Velké mínus je ale to, že až do 180 strany se v knize téměř nic nedělo. Nějaký ten zlom, od kterého to začlo být napínavé byl tedy až na dvousté stránce, což je poměrně pozdě, ale počítám s tím, že o to bude lepší druhý díl, který má vycházet v srpnu a hodně mě to na něj nalákalo. Zatím popravdě nevím jestli knihu můžu doporučit, ale uvidím až si přečtu pokračování. Za mě tedy hodnotím 4/5 :)

Adýsek
18.04.2020 5 z 5

Páni! Prvních řekněme 40 stránek bylo trochu těžkopádnějších, ale pak to nabralo neskutečný spád. Hlavní hrdinka je mi sympatická tím, jak jsme si celkem podobné (já se teda moc nezajímám o vraždy, ale řešení hádanek to je moje). Zbylé postavy mi byly též sympatické - taková velice extravagantní společnost. Příběh je neskutečně čtivý, dopisy jsou strašidelné - stejně jako atmosféra, lži, tajemství, záhady, nebezpečí, odvaha, chtíč vše rozluštit...Všechna tato slova či slovní spojení příběh vystihují a těmito slovy se na tuto knihu snažím všechny nalákat. A radím - přežijete těžkopádnější začátek a dostanete se do neskutečného příběhu, který vás vtáhne do děje a nenechá chladnou hlavu...

akinomV
26.03.2020 4 z 5

Příjemné překvapení, young adult detektivka, od které jsem toho moc neočekávala, ale nakonec jsem si ji oblíbila. Jediné mínus je ten konec, jak teď mám vydržet do dalšího dílu??? :-D

Cepelka
15.03.2020 5 z 5

Křiváci jsou napínavá YA detektivka, která vás chytne a nepustí, dokud ji nedočtete. Ona vás teda nepustí ani potom, co ji dočtete, a právě toho si u knížek cením nejvíce.
Zbožňuji to prostředí. Kdo by nechtěl chodit do školy, kde mají doslova všechno, na co si vzpomenete?
Líbí se mi nakonec i jednotlivé proplétání dějových linek, u kterých jsem se bála, že mě budou při čtení rušit, ale opak byl pravdou - neskutečně jsem si je užívala!
Křiváci rozhodně stojí za přečtení. Samozřejmě, ty young adult prvky nelze nepřehlédnout a je to trochu jiná forma detektivky, než na kterou jsme zvyklí, ale i tak mě Křiváci nehorázně bavili a těším se na zbývající dva díly série.

sgjoli
07.03.2020 4 z 5

Křiváci byli pro mne opravdu příjemným překvapením. :-) Pravda, prvních cca 50 stránek mi připadalo trochu těžkopádných, nemohla jsem se začíst. Ale pak jsem si nakonec na autorčin styl psaní zvykla, vplula jsem do příběhu raz dva a dost jsem si ho užila.
Kniha je určena primárně pro mladé publikum a je podle toho i napsaná, takže asi proto nedokážu knihu ohodnotit plným počtem hvězd, nejsem cílová skupina. Ale mám ráda rozplétání tajemství či různých hádanek a tady toho bylo požehnaně. Hlavní hrdinka Stevie mi byla sympatická a její nadšení pro řešení různých záhad bylo dost nakažlivé. Kniha je sama o sobě hodně čtivá, obsahuje řadu napínavých pasáží a místy tajemnou atmosféru. Ale je třeba počítat s tím, že ta míra napětí či tajemnosti je úměrná tomu, že je kniha určena pro mladší čtenáře. Tak je na to třeba brát zřetel, pokud jste již dospělým čtenářem, abyste nebyli úplně zklamaní, pokud byste měli přehnaná očekávání.
Pro mne to bylo milé, odpočinkové čtení a určitě si ráda přečtu pokračování, pokud u nás vyjde.

Vendulis
25.02.2020 3 z 5

První polovina, možná tak třičtvrtě knihy, byla nudná, nic se nedělo, řešily se jen vztahy. Pak se to rozjelo a fakt mě kniha začala bavit.
Jenže autorka se prostě rozhodla, že mě chce naštvat a nechá otevřený konec. Takže jsem musela přelouskat přes 300 stran, jen abych se dozvěděla, že se nic nedozvím a prostě si ten další díl musím přečíst. ( nemam ráda cliffhangery )

Edlik
16.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Obsahuje dvě dějové linky, které jsou obě zajímavé a to se ne moc často stává. Většinu knihy se vlastně jen seznamujeme s prostředím internátní školy a hodně zvláštním / nadaným osazenstvem. Doufám, že druhý díl bude přeložený brzy.

jmn7053
15.02.2020 5 z 5

V první řadě je to YA román; klasická klišé zápletka ze střední školy - hormony, kluci/holky, kamarádi, hledání svého já, nové problémy a trable, všichni mají tajemství, atd… - akorát je to všechno vloženo do hezčího a luxusnějšího prostředí soukromé školy v horské přírodě. Jo a vlastně se tu taky stala vražda…
Škola zdarma pro nejnadanější, ačkoliv většinu studentů tvoří zazobané originálně neoriginální děti s uměleckými sklony…ale ti hlavní jsou sympaťáci, to se jim musí nechat.
Čte se to snadno a rychle, díky prolínání děje z dvou odlišných ér se nenudíte nad uslintanými teenagery.
Jakýpak sadista či masochista přišel s nápadem dělit detektivní zápletky do více dílů..?! Nejvíce mě mrzí, že autorka vystavěla zajímavou záhadu, ale žádné odpovědi, což je někdy sranda ale tady to nebylo moc úspěšně podáno...

JessieEx
14.02.2020 4 z 5

No tedy! Bála jsem se, že mě kniha nechytí, protože je pro děti...ale dost jsem si ji pletla s Hotelem Winterhouse (podle obálky), takže jsem byla příjemně překvapená, že je příběh o teenagerech nad 15 let a hlavně, vůbec mi nevadilo, že nejsem cílovka! Příběh, kde se střídá dějová linka z r.1936 a ze současnosti, detektivní zápletka a atraktivní prostředí, mě nadchl. Celé to bylo natolik nereálné, hlavně teda ten život na škole pro elitu, až to působilo dojmem fantasy pohádky. Tzv.mileniálové jsou mi děsně protivní, ale bylo zajímavé pozorovat to panoptikum mladých lidí, z nichž každý se snaží být individualitou, ale třeba Stevie a Nate a několik dalších mi byli sympatičtí. Romantická linka byla super! Střed knihy lehce pokulhával, nic moc se nedělo, za to strhávám jednu hvězdičku. No a ten konec!?!? Nepochopila jsem, četla jsem ho asi třikrát...autorka sice něco naznačila, co jsem si mohla domyslet...ale já prostě potřebuju mít na konci knihy všechny domněnky potvrzené! Naštěstí jsem se tady teď dočetla, že nejsem sama a že bude i druhý díl, což mnohé vysvětluje! Takže super, sem s ním!! Nemůžu se dočkat... Doporučuji!

laurentialey
19.01.2020 3 z 5

Na Křiváky jsem se ohromně těšila a když se mi kniha dostala do ruky, nadšeně jsem se do ní pustila. Teď ji mírně zklamaně odkládám na noční stolek.
Zápletka byla úžasná. Prostředí, ve kterém se děj odehrával, také. Způsob psaní byl čtivý, ale (a tím se dostáváme k hlavnímu problému) kniha by byla ještě lepší, kdyby se v ní něco dělo. 200 stran se nic neodehrávalo a bombastických a napínavých bylo jen posledních 150 stran. Chápu, že autorka potřebovala prostor pro utvoření zápletek a vztahů mezi postavami, ale zabralo jí to celých dvě stě stran, které byly povětšinou stereotypní. Sem tam se vyskytovala nějaká ta otázka, nad kterou se muselo přemýšlet, ale jinak...meh.
Postavy byly fajn, oblíbila jsem si Natea. Líbila se mi Stevieina kuráž a odhodlání, ale !SPOILER! nepochopila jsem vztah mezi ní a Davidem. Nejdříve říkala, jak je divný a podezřelý, a o pár stran později se s ním zuřivě (a bezdůvodně) líbala? KONEC SPOILERU.
Ke konci bych řekla jen: Co to sakra bylo?
Podtrženo sečteno, tři hvězdičky dávám hlavně za posledních 150 stran, které byly naprosto excelentní a kdyby celá kniha byla taková, stala by se jednou z mých nejoblíbenějších.

mynonka
28.12.2019 2 z 5

Kniha mě nalákala směsicí obálky, detektivky a internátní školy. Ale upřímně, prvních cca 200stran bylo pro mě utrpením, pak to začalo trochu odsýpat. A než to začalo být opravdu hodně zajímavé, byl konec. Neoblíbila jsem si vlastně ani jednu postavu a popisy školního prostředí mě taky nezaujaly. Jestli si přečtu další díl je ve hvězdách...spíše ne.

Monni
11.12.2019 4 z 5

Musím říct, že se mi kniha vážně líbila. Nečekala jsem od toho moc extra, když je to první díl série a ještě k tomu YA, ale byla jsem opravdu mile překvapena. Kniha mě rozhodně bavila, byla čtivá a za chvilku přečtená. Určitě se mi líbilo prostředí do kterého je příběh zasazený. Internátní škola pro nadané děti v lesích, prostě super místo. Ze začátku byla kniha malinko pomalejší, ale konec byl pecka a nečekala jsem něco takového zrovna u této série a už se těším na další díl. Doufám, že bude minimálně stejně takový jako ten první.

Damonka12
22.11.2019 4 z 5

Po dočtení knihy jsem chtěla vědět, co se stalo a měla pocit, že další díl potřebuji hned. A to jsem se na začátku do knihy nemohla začíst. Příběh je super. A hlavní hrdinové jsou také sympatičtí.

sadlo
20.11.2019

Tak /dle mého mínění /se tato kniha spisovatelce moc povedla. Bavila mne od začátku až do konce. Skvělý knižní dárek.

annasglamour034
14.10.2019 5 z 5

Kniha je psaná zajímavým stylem. Prvotně jsem měla problém se do knihy začíst, ale následně mě příběh pohltil. Námět staré školy, která je jen pro výjimečné. Záhadná vražda, ztracené dítě a neodhalený pachatel. Krásná a nenáročná detektivka pro mladé (oddechovka pro starší). Nejlepší byl asi konec, který jsem si musela přečíst třikrát abych pochopila, že jsem nepochopila. A není to vina knížka, ale otevřeného konce, u kterého si řeknete a co teď? Tak snad další díl bude co nejdříve, abych nasytila vlastní já o lepší pocit. Přesto doporučuji!

Veruu95
04.10.2019 5 z 5

Po nějaké době konečně hodnotím 5*. Čtivá kniha, zajímavý příběh. Trochu mě mrzí otevřený konec, ale navnadil mě na další díl, který s chutí přečtu, až vyjde.

Ivuska.09
30.09.2019

I já jsem čekala od knihy víc. Úplně špatné to sice nebylo, ale třeba nedávno vydaný Hotel Winterhouse je z podobného žánru mnohem lepší. Uvidíme, jaký bude další díl série Křiváků.

Markouš
13.09.2019 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem od knihy čekala opravdu velké věci, ale ve finále jsem asi čekala příliš. Začátek se mi vlekl a začalo mě to bavit až někde od půlky. Nejlepší na knize byl asi konec, který mě možná naláká na další díl. Ale jinak pro mě zklamání. Čekala jsem víc

karol.cadex
13.09.2019 4 z 5

Chvíli jsem si myslela, že se Lenka Lanczová posunula o level výš k detektivkám, ale to byly jen krátkodobé úlety.
Kniha je zábavná a napínavá, to se jí musí nechat. Prostředí tradičního typu internátu je skvěle popsané, atmosféra na mě úplně dýchala. Každá osoba v knize je zajímavá, ani jedno dítě na internátu není stejné. Vyprávěný příběh z minulosti mě chytil za srdce.
No a ten otevřený konec? Jen jsem lapala po dechu, co mi to autorka udělala.
Jednu hvězdu odebírám za občasnou do očí bijící naivitu a hluchá místa, kterých je v knize pár.