Křest sv. Vladimíra / Epigramy

Křest sv. Vladimíra / Epigramy https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344741/bmid_krest-sv-vladimira-epigramy-o76-344741.jpg 4 89 8

Car Vladimír si chce podrobit i boha Peruna. Perun ale jeho rozkazy neuposlechne a tak je usmýkán koňmi a utopen v Dněpru. Lidé si zvykli bez boha, ale to se nelíbí carovi a vypisuje konkurz na nového boha. Konkurence je však veliká…

Vidlička
20.11.2023 5 z 5

"No, neříkal jsem to?! To je ale chlapík!"

To mi to ale trvalo, než jsem se ke KHB konečně dostala, ale odměna stojí za to. Byl to skutečně chlapík!

boxas
15.02.2021 5 z 5

Výborně se u této knihy odreaguji. Některé postřehy jsou nejen trefné, ale i nadčasové.

Tak to chodí na tom světě,
každou chvíli jinak,
dneska ctí tě za svatého,
zejtra budeš sviňák.

Co dodat?
Snad jen, že od časů Karla Havlíčka se až tak moc nezměnilo.

Freiherr
07.03.2020

Ač nesouhlasím s přehnanou Havlíčkovou kritikou absolutismu a už vůbec se neztotožňuji s jeho výpady vůči Církvi svaté, musím uznat, že jeho invektivy jsou někdy velmi trefné. Stejně tak i nosný příběh sporu Peruna a cara Vladimíra je vystavěn velmi dobře. Líbila se mi i použitá makaronština v epigramech z tohoto výboru.

martin09
06.10.2019 4 z 5

Rozhodně nejsem příznivcem poezie, ale tato satiristická skladba mě v lecčem dostala. Báseň obsahuje mnoho dějových prvků a je z velké části psána ,,srozumitelnou" češtinou. Díky tomu je dílo velmi čtivé a zajímavé. Pokud jsem náhodou nerozuměl nějakému archaickému či cizojazyčnému výrazu, tak jsem využil přehledný slovník na konci sbírky. Za mě velmi povedené dílo.

Elulilinka1
11.11.2018 3 z 5

Začátek se mi velmi líbil, konec trošku slabší, ale taky šel...

patrik0816
20.06.2018 5 z 5

Je to frajer! Vytíral si s pomazanými hlavami ve vládě zadek, i když ho uklidili do -- jak to s nadsázkou bylo v Cimrmanovi -- polopenze v Brixenu.

Endy17
13.01.2018 4 z 5

Literárně a myšlenkově byl autor mimořádně na výši, bohužel jsou jeho díla na můj vkus příliš poplatná době svého vzniku.

Damato
22.06.2015 5 z 5

Myslela jsem, že jen my doma ho citujeme , ... Cár necár, svátek nesvátek... Ale Havlíček je prostě frajer, u jeho tvorby je nejzřetelněji vidět, jak se "dějiny politiky" neustále točí kolem do kola. Na štěstí pro minulé i současné politiky- na ně si budoucí pokolení ani nevzdechne, zatímco formát typu Havlíčka, Erbena , Čapka budou žít " na věky věků". Takže jak se vám čtou verše pana Havlíčka pane Kalousku, Nečasi, Sobotko... a další vám podobní POLITICI" ???