Žebrák se stříbrnou holí

Děj románu se odehrává na přelomu 13. a 14. století za vlády Václava II., panovníka silnějšího v diplomacii než na bitevním poli. Jeho dvůr je plný intrik, vyplývajících ze složitých mocenských vztahů v tehdejší Evropě. Zároveň je to doba objevení stříbrných dolů v Kutné Hoře. Dramatická látka, romantika, napětí a dobrodružství jsou znaky tohoto románu, v němž se historicky ověřená fakta i postavy kloubí s příběhy a postavami, které dotvořila autorčina fantazie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22391/zebrak-se-stribrnou-.jpg 4.6173

Lev a růže (4.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Šulc a spol.

Kniha Žebrák se stříbrnou holí

de_baques
15.06.2018

Téhle knize chybí k dobrému historickému románu velmi mnoho - předně si autorka vzala za cíl pokrýt poměrně dlouhé období - to samo o sobě nevadí, jenže když k tomu přidáte velmi mnoho rovnocenných hlavních postav, které se pohybují na řadě míst, tak z románu zbylo jen útržkovité poskakování z místa na místo od postavy k postavě, od události k události, občas se něco jakože proplete a vyústí to v teatrální romantický konec. Velmi slabé a to jsem myslel, že Romance o Závišovi bude z tohoto historického období nejslabší román, co jsem četl.

alabra
15.08.2017

Autorka sama napsala, že nemusí vymýšlet fiktivní osoby, historie je plná skutečných zajímavých lidí. Na tom stojí přitažlivost knihy, hrdinové by mohli skutečně prožívat představený příběh. Poněkud melancholický podtón, řeší se složitosti života. Chybí mi trochu lehkosti a radosti ze života. Proto jen čtyři hvězdy.

Pavelpi
12.05.2017

Souhlasím s názorem,že tyhle knihy by měly číst také děti,protože je to kus české historie a navíc hodně dobře popsaný

likaf
20.03.2017

Václava II jsem nenáviděla, protože zabil Záviše, a zároveň mi ho bylo trochu líto. Je pravda, že neprolil krev ve válkách, ale byl to intrikán. A neskutečný proutník. Jediná sukně před ním neunikla, byl ochotný se pro svoji posedlost převléct za ženu...postava Anežky se mi zdála zvláštní - nepoznala v ženských šatech muže???
Kniha byla ale napsaná velmi pěkně. Dobře se četla, nemohla jsem se od ní odtrhnout - tak jako od předchozích dílů.

Zvelebilova
16.10.2016

Dalimil fakt sympaťák, Václav II dobrý idiot :D Anežka blbka k pohledání. Hezké historické pozadí a super příběh.

Fizulka71
21.08.2016

První kniha, kterou jsem od paní Vaňkové četla. Bylo mi to sedmnáct, hltala jsem jí jak dnešní mládež komiksy a neodradil mě ani ten pro mě tehdy obrovský počet stránek. Paní Vaňková vzala historická data a na jejich pozadí vykreslila úžasný, poutavý a napínavý příběh obyčejných lidí. Lidí, o kterých se ve slavných kronikách nedočteme, a proto nás tolik zajímají. Tuhle knihu můžu jen doporučit, jako ostatně všechna díla paní Vaňkové.

Selinute
23.10.2015

Tato knížka je skvělou volbou pro ty z vás, kteří máte rádi českou historii. Naprosto vás pohltí..

braunerova
17.10.2015

Začátek knihy, který cituje Alef, byl výborný, pak už mě ale vyprávění moc nebavilo. Myslel jsem, že je to román o Václavu II, ale více je to fiktivních hrdinech Anežce a Dalimilovi. Oceňuji snahu autorky o historickou přesnost, ale bližší mi je střízlivé vyprávění Vondruškovi Přemyslovské epopeje. Nechci prozrazovat děj, ale seznamování krále Václava s Anežkou mi přišlo poněkud ujeté.

MartinkaSku
04.10.2015

tuhle o Václavovi2 od ní miluju, že si ji orčitě, musím někdy přečíst znovu... :,)))

Gold351
18.08.2015

Jedna z mých oblíbených knih od L. Vaňkové. Velice čtivá, pohltí čtenáře dějovými liniemi. Dokáže zaujmout a nenásilně pobízí, aby čtenář vyhledal podobná témata a poznal dobu, která je zde popsána.

kilometr
23.07.2015

Vcelku čtivá kniha.Místy to mělo větší šmrnc(Dalimilův příběh),místy menší(Václavův).60%.

alef
09.06.2015

Mám ráda příběhy z naší historie a knížky paní Vaňkové ji pro mě dělají svým výjimečným způsobem ještě zajímavější … hledá a nachází neotřelá témata známé i méně známé části našich dějin a spojuje je do krásných dobrodružných a romantických příběhů, u kterých se tak krásně sní, no posuďte sami :-).

Zasnít se můžete hned na začátku:

„Kdo jsem? Jsem poutník s žebravou holí, který za vlahého podvečera usnul pod šípkovým keřem u polní cesty, jaké protkávají bělavou pavučinou mou zemi na každém kroku, vonící, kyprou sladkou zem.“

A poté ... pokračovat v snění až do poslední věty:

„Nikdy nebudu víc než toulavý rytíř, který odjíždí blátem a zčeřenými kalužemi od milenců, objímajících se ve vlahém předjaří.“

elizabeth_ba
28.01.2015

Slabý král Václav? To by si snad někdo dělal kozy... Ale mně už tam tak nějak chyběl Záviš. ;-)

Karnager
06.05.2014

Od první strany poutavý příběh - láska, politika a historie.. :)

aneleh18
12.02.2014

Nádherný pohled do historie. nejlepší prostředek k pochopení té doby.

hanapek
21.01.2014

Přečetla jsem celou serii, zajímavé je srovnání několika autorů, kteří popisují stejné období.

KikiZ
28.11.2013

Krásná knížka se zvláštním kouzlem starých časů a také zajímavá sonda do života Václava II., panovníka, jehož mám osobně velmi v oblibě a jehož úděl vyrovnat se s pověstí svého otce nebyl určitě nic záviděníhodného. Byl to údajně jemný, hezký mladík, který nesnášel bitvy, násilí a krev, přesto si dokázal vydobýt v tehdy tak těžké době své místo a postavení. Bohužel jeho životní pouť skončila příliš brzy.

kattyV
08.03.2013

Trochu jiný pohled na "slabého" krále Václava II.

Val
23.02.2012

Další z naprosto úžasných knih od L. Vaňkové. Tyto knihy by děti měly číst už na základce souběžně s výukou dějepisu.... Určitě by je víc bavil :-)