Kouzelná skříňka pro Gwendy

Kouzelná skříňka pro Gwendy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388594/bmid_kouzelna-skrinka-pro-gwendy-cDY-388594.png 4 531 131

Kouzelná skříňka série

Kouzelná skříňka pro Gwendy je dalším Kingovým dílem situovaným do fiktivního maineského městečka Castle Rock. Tentokrát se však, na rozdíl od těch ostatních, jedná o poměrně krátkou novelu, napsanou navíc ve spolupráci s Richardem Chizmarem. Na začátku příběhu je Gwendy 12 let. Je to bystrá holčička, která má problémy s nadváhou, s nimiž se dokáže svou vůlí a kázní vypořádat. Jednoho dne ji v parku osloví záhadný černě oděný muž, který jí z neznámých důvodů dá jedinečný a nebezpečný dárek – kouzelnou skříňku s páčkami a různobarevnými tlačítky. Stisknutím páček skříňka vydává buď vzácné stříbrné dolary, nebo nesmírně chutné čokoládičky. Barevná tlačítka jsou destruktivní a symbolizují jednotlivé světadíly, jejichž případné zničení je teď plně v moci Gwendy. Ta postupně začíná chápat, jakou s dárkem převzala zodpovědnost...... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Gwendy's Button Box , 2017

Len2očka
08.05.2019 3 z 5

Tak nevím,přečteno,vráceno do knihovny,za mě průměrná četba.

Andynka
14.04.2019 4 z 5

Fajn početní. Není to náročne čtení. Je zde docela znat, že knihu nepsal sám King. Ale samozřejmě kniha se odehrává v Main - Castle Rock. Surovost tomu taky nechybí. Ale je to spíše děsivá pohádka, která se přesně hodí, do proprseneho odpoledne.

doktorking
11.04.2019 1 z 5

Taky jste si rikali pri precteni tehle jednohubky ze to psal zmineny Richard Chizmar a King mu pouze podal pomocnou ruku v podobe sveho jmena na obalu a tim i jistotu prodeje tohohle dila.A ted si polozte ruku na srdce pratele a reknete si kdo by si tuhle knizku precetl kdyby to magicke jmeno na tom obalu nebylo???Davam nejmensi hodnoceni jake sem kdy mistrovi dal protoze proste neverim ze tohle je jeho dilo..A kdyby ano tak uz by opravdu mohl King prodavat i nakupni seznam ktery pojede nakoupit pro Tabiu...:)))Na tomhle dile by se mistr jeho kvalit snad ani nezapotil a o to vic by bylo sklamani ze to predhazuje svym vernym fanouskum ktery ho uz naka leta znaji a tohle mu opravdu nezerou...

trudoš
01.04.2019 4 z 5

Takřka pohádkový příběh s hororovou poetikou Nezbytných věcí, ovšem s rozsahem sto padesáti stran. Což s sebou nese značné okleštění stran motivací, smysluplnosti a zápletky. Vyprávění se dlouhou dobu odvíjí bezmála idylicky jen s občasnými záchvěvy paranormálna, a teprve ke konci dojde k netrpělivě očekávané katarzi, která však není příliš výrazná - lépe řečeno, přichází tak náhle, že působí málem až nuceně. A o děsu si můžeme nechat leda zdát.
Každopádně ústřední motiv kouzelné skříňky je skvělý, tam ani není o čem diskutovat. Sporné je to, že s tím Stephen King a Richard Chizmar vlastně ani moc nepracují. Čokoládičky super, ale proč? Ok, jasná narážka na drogy, jenže co z toho, když se s tím nepracuje? Stříbrné dolary taky super, ale opět by se bez nich historka klidně obešla. Lepší už je to s tlačítky, ovšem ani v tomhle ohledu nemůžu říct, že bych byl formálně potěšen.
Ve finále tedy spokojenost po stránce literární, avšak obsahově je to jen taková táborová povídečka, nic víc.

Terva
29.03.2019 2 z 5

Holčičko,
pojď sem na moment.
My dva
si musíme
popovídat.

Je celkem zajímavé sledovat proces vývoje psaní mistra Kinga. Nekorunovaně korunovaný král hororu si k napsání jedné povídky pozve dalšího spisovatele (kdo je to vůbec ten Richard Chizmar?) a pak vydají malou povídečku ve velkém knižním formátu. Mám Kinga rád, ale tyhle experimenty nesnáším. Kouzelná skříňka pro Gwendy je nedodělané dílo se spoustou mezer, se zbytečně dlouhým životním cyklem hlavní hrdinky a se spoustou nedořešených, nedořečených a nedovyužitých věcí i situací.

Malá ochutnávka:
Začíná lehce poklepávat na vypouklá tlačítka, která jsou seřazena do dvojic.
„Světlezelená: Asie. Tmavozelená: Afrika. Oranžová: Evropa.
Žlutá: Austrálie. Modrá: Severní Amerika. Fialová: Jižní Amerika“.
Vnímáš mě? Zapamatuješ si to?

Vezmeme-li v úvahu, kolik tlačítek má skříňka, plus dvě páčky a zamyslíme se nad tím, kolik bylo využito tlačítek v tom daném poměru počet + zmáčknutí, musíme uznat, že jedno, či dvě tlačítka jsou pranic oproti využití všech tlačítek. A to nemluvím o skoro zbytečných páčkách. To by teprve byla jízda hodna tisíce stránek. Černé tlačítko ani neřeším, to je tabu i pro oba spisovatele.
Ale bohužel, je v tom cítit jakási neochota nebo, pane Bože chraň mě před Kingem – lenost, něco pořádného napsat, protože už mám takových čtenářů, že mi sežerou každý příběh a všechno si koupí, aniž by bádali o tom, zda je to vůbec dobré. Já jsem King, prostě to koupíte a basta.

Citát: Vejdi do mého salonu, řekl pavouk mouše.

A pozor, něco pro hnidopichy: King je mistr hororů a rčení v povídce, že – cituji - Když jí necháš na pokoji, může být mocnou silou dobra – s tím ať jde do …. kam chce. Já chci krev, chci mít strach a šílet z možnosti, co bych zmáčknutím jednoho tlačítka dokázal vyvolat za peklo. Ano, takového Kinga já chci a ne nějakou bačkoru, co má svět ve svých rukou a hnije na čokoládě.

Citát: To si můžeš říkat „kdyby“ dokud se nezblázníš.

Jsem navýsost zklamán. Není to špatný příběh, ba co zřím, je to geniální nápad. Ale špatné provedení. Zpočátku se mi to moc líbilo, ale po několika stránkách už jsem začal tušit nekalotu a zradu. Několik časových skoků, žádné mačkání, jen žraní čokolády mě osobně neuspokojilo.
A věřte nevěřte, je to v nemalém časovém odstupu další „kniha“, (pojem kniha v uvozovkách) které jsem chtěl dát odpad. Nakonec mě ale napadlo, zda jsem to na začátku nenapsal špatně. Zda příběh nevymyslel Richard Chizmar a nepoprosil Kinga, aby mu s tím pomohl............. Na podporu své myšlenky jsem se rozhodl, že všech devět citátů vložím do (nedopsaného) profilu pana Chizmara.

Citát: Tajemství jsou problém, možná největší problém ze všech. Tíží mysl a zabírají místo ve světě.

Alix
27.03.2019 3 z 5

Sice se mi to, svým způsobem, líbilo, ale pravý King to není. A je to sakra znát! Nemyslím si, že je to zaměřeno na menší čtenáře, nemyslím si, že by dokázali pochopit, co vlastně skřínka obnáší.
Tak mne ale napadlo, jestli si to vůbec uvědomujeme my, dospělí?

n.ezn.amy
26.03.2019 4 z 5

Za mě velice příjemné překvapení, příběh nijak složitý, ale pointa zajímavá. Gwendy má kouzelnou skříňku, se kterou může změnit osudy lidstva. No a konec je přesně podle Mistra

P.owl
22.03.2019 4 z 5

Příjemná jednohubka na zpříjemnění např. cesty vlakem ;) Zaměřeno nejspíše na menší čtenáře, ale dle konečného vývoje bych to nedoporučil dítěti pod dvanáct let. Celkově, ale nic převratného či revolučního.

Metalizza
19.03.2019 5 z 5

Pěkný a poutavý příběh o zodpovědnosti a pokušení. Akorát byl žalostně krátký. :-D

knih.sasa
12.03.2019 5 z 5

Skvělá novela, která mohla využít svého tajemného potenciálu. Co bychom udělali my, kdybychom dostali tajemnou skříňku něco jako Pandořinu skříňku... no, těžko říct. Doporučuji k přečtení. Po dlouhé době skvělé dílko s přesahem do fantasy / sci-fi a trochu toho cestování časem.

pafčaodřeky
06.03.2019 3 z 5

Všechno už bylo napsáno v komentářích: kompletní zápletka je vyžvaněná již v anotaci, rozsah povídky za cenu románu, jednoduchý motiv, chybějící gradace....přesto dávám tři hvězdy, protože je chytře ponechán prostor pro vlastní fantazii, "co by kdyby" (co by se stalo, kdybych skříňku dostal já).

Metla
06.03.2019 3 z 5

Dvanáctiletá Gwendy supí do schodů, aby zase někdy při pohledu dolů mohla spatřit své tenisky, když ji osloví cizí pán, svěří jí záhadnou skříňku s čudlíky a současně obrovskou odpovědnost. A o tom to je, o životě vcelku obyčejné puberťačky, které se do rukou dostala neskutečná moc. Odolá pokušení?
"Kouzelná skříňka pro Gwendy" je přímočarý příběh, veškeré myšlenky servíruje na stříbrném podnose. Připouštím, záměrně jsem sáhla po knížce, co působila odpočinkovým dojmem, jelikož pan Murakami mě v uplynulých dnech přiměl namáhat líný orgán v mé lebce víc, než jsem zvyklá. Tohle však bylo až příliš jednoduché, vhodné tak pro Gwendiny vrstevníky; třeba za 9 let bude má dcera nadšená.
Teď uvedu důvody proč jsem strhla dvě hvězdy: Stephen King je mým společníkem přes čtvrt století, v tomto dílku bohužel prakticky necítím jeho rukopis, stylisticky i obsahově je knížka podána nečekaně fádně. Žádné rafinované kudrlinky, žádný pečlivý ponor do lidské duše, je to suché jako obsah květináče mého nebohého kaktusu. Ten se za mou příšernou péči občas překvapivě odmění krásně fialovými květy, leč "Kouzelná skříňka pro Gwendy" nenabídne jediný "tykrávo!" moment. Finále mělo být dramatické... snad kdyby mi postavy nebyly lhostejné. Přitom většina charakterů vyloženě volá po hlubším zpracování, potenciál mají mimořádný (třeba grázl Frankie Stone nebo kamarádka Olive, i Harry by zasloužil slzičku) a naprosto nevyužitý. Napsat King takhle polovičatě "Carrie", neštěkl by po ní ani ten nejhysteričtější krysařík.
Proč? Proč si s knížkou autoři nepohráli důkladněji a ponechali ji ve formě delší povídky? No ano, za svých cca 250,- Kč koupíte asi 85 stránek příběhu. Ignorujme tiráž - vidíte na konci cifru 156? Skoro před každou kapitolou je prázdno a je jich 32. Šesti celostránkovým ilustracím nebudu upírat estetický přínos, do počtů je nezahrnu: 156 - 32 = 124. Písmo je zbytečně velké, stejně jako štědrý rozpal mezi jednotlivými slovy i řádky, až 3 cm volné okraje (při formátu menší A5). Nejméně třetina každé stránky je tedy bez textu - dalších 40 uměle přifouknutých stran s nulovou informační hodnotou, prostě graficky ucházející plýtvání lesy. A takové praktiky mě kakají.
Takže PRÁSK! hvězdu dolů, jelikož to není poctivá kingovka (z rozhovoru s autory: King měl nápad a napsal začátek, se zbytkem se mu nechtělo lámat si hlavu, tak to předal k dodělání povídkáři Chizmarovi). Druhým PRÁSK! sestřelím astru za fakt, že ta tenká knížka je ve skutečnosti poloviční. Slabé tři astry jsou odpovídající cifra pro krátkou americkou pohádku, co ničím extra neohromila. Zkrátka young adult "Nezbytné věci", jak už tady bylo párkrát zmíněno, ale ty jsou na podstatně vyšším levelu.

Ben Nevis
28.02.2019 3 z 5

Bohužel mírné zklamání. Hlavně co se týče délky knížky, protože se tu někdo napakoval na jménu autora. Nápad má potenciál na pořádný román podobného ražení jako Nezbytné věci. Kouzelná skříňka pro Gwendy je psaná pro děti 12-15 let, které sní o zázračném léku na akné, hloupost nebo nemotornost. Prostě cokoliv, co je pozvedne mezi populární děti.

I když počtení to bylo příjemné, s iniciálami R. F. bych čekala něco temného a zkaženého. Mám ráda romány o dětech, i některé pro děti (třeba Harry Potter), ale Gwendy toho hodně postrádá.

Estudiante436
22.02.2019 5 z 5

To bylo pohlazeni po duši - čtivé, zajímavé, pěkně napsané. Více takových knížek!

bejenn
16.02.2019 3 z 5

Krátké příjemné čtení. Člověk přemýšlí, co by mohla tahle skříňka způsobit, kdyby opravdu existovala.. Ale čekala jsem malinko víc od tohoto skvělého nápadu.

Delinda14
14.02.2019 5 z 5

Příjemné a zábavné počtení, které zabere maximálně dvě hodiny. Navíc ta obálka je prostě úžasná.

Adnav
12.02.2019 3 z 5

Povídka, jenž má velký potenciál, který zůstal nevyužit. Téměř celý příběh odhalí již ukázka na přebalu, ovšem bylo to příjemné čtení na dvě cesty do práce a zpět.

martin6849
10.02.2019 4 z 5

Taková malá chuťovka, kterou jsem si dal po dočtení Outsidera (mimochodem určitě doporučuju). Celkem milé čtení sfouknuté během chvilky.

Jediné, co mě štvalo, byl překlad dialogů. Proč, do prkýnka, proč má někdo potřebu prznit je obecnou češtinou (pražštinou). Strašně mi to kazí požitek ze čtení.

Lutziana
05.02.2019 5 z 5

Jednohubka, slupnutá na jeden zátah během mrazivé noci, pro mě byla příjemným překvapením. Byly tam jemnější nuance, než kdyby to psal samotný King, ale zase se nezapře tím absurdně fantaskním magičnem. I mě se líbíly ilustrace uvnitř knihy, u Kinga to byl takový vítaný bonus. Skvěle působilo taky prolínání fantastiky s politickými reáliemi sedmdesátých/osmdesátých let. Postava padoucha, ta jediná byla totálně "kingovská". Ani jsem netušila, že to bude tak krátké, respektive nasázeno tak velkými písmeny, ale v případě této knihy to shledávám jako dobrý tah, i proto to asi bylo tak nutkavě čtivé, prozářené tajemnem a světlem lepších zítřků, na Kinga hodně vizionářské a pozitivní, což je asi zásluhou spoluautora Chizmara. Po přečtení mi zůstal takový neskutečně svěží pocit i pohlazení na duši i hlubší otazníky nad autorovými (vlastně dvou) existenciálnimi náznaky. Ten výstižný minimalismus na mě měl silně umělecký účinek. A to už žádná kniha dlouhé měsíce neměla. Po velmi dlouhé době čtení něčeho nového a od Kinga, od nějž si dávám delší dobu pauzu, nezklamalo. :)

Anushka1
02.02.2019 4 z 5

Taková milá jednohubka, co přečtete na jeden zátah. Graficky je kniha hezky zpracovaná. Krásná obálka. Příběh je určitě zajímavý, ale nijak překvapivý. Pro mě to byla taková oddychovka po přečtení Pana Mercedesa.

povídky zodpovědnost rozhodování nadváha puberta novely fantasy

Autoři knihy

Richard T. Chizmar