Kosmonaut z Čech

Kosmonaut z Čech https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341712/bmid_kosmounaut-z-cech-d61-341712.jpg 3 726 198

Jakub Procházka jako malý chlapec osiřel a vyrůstal na venkově u prarodičů. Jeho dětské sny o hrdinství se zcela nečekaně naplnily, když byl vyvolen jako muž, který bude tvořit jednočlennou posádku rakety, již vyšle na nebezpečnou misi k Venuši nevelká země uprostřed Evropy. Ale jak se Jakub noří do hlubin neprozkoumaného vesmíru, postupně ztrácí kontakt se svou ženou Lenkou, kterou opustil na Zemi, a až příliš pozdě mu začne docházet, že její lásku obětoval své vlastní ambici. Osamělý v nesmírnosti kosmu pohlíží Jakub na řadu věcí jinak než dřív, až se v raketě jako jeho nepravděpodobný společník objeví (snad jen imaginární) mimozemský pavouk. Zatímco spolu vedou filosofické debaty o povaze lásky, života a smrti, ale také lahodné chuti špeku, vytvoří se mezi nimi silné emocionální pouto. Bude to ale stačit, až se Jakub dostane do střetu s utajenými ruskými rivaly ve vesmírném závodu na cestě k Venuši? Podaří se mu vrátit zpátky na Zem, aby dostal druhou šanci a zkusil si znovu získat Lenčinu lásku? Kosmonaut z Čech je hluboce originální kniha, plná lidské vřelosti a humoru. Čtivý a napínavý příběh skýtá řadu překvapení a zvratů. A kdo se spolu s ním vydá na cestu do hlubin kosmonautovy duše, možná se ani nebude chtít vracet. Jaroslav Kalfař v patnácti letech emigroval do USA, nyní se díky knize, která patří mezi nejočekávanější události letošního roku, do Česka vrací.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Plus

Spaceman of Bohemia , 2017

WexxAr-ka
27.02.2018 3 z 5

Vůbec jsem nevěděla, co od knihy čekat. Zaujal mě autor - Čech, který knihu napsal v angličtině a někdo jiný ji pak přeložil.
Nakonec mě kniha zaujala, námět je zajímavý, kdo má rád filozofické pasáže, v knize se určitě najde.

Tamara789
26.02.2018 3 z 5

Kniha se mi četla překvapivě dobře. Propojování 2 velmi rozdílných příběhů mi nevadilo, ale nějak mi přišlo, že k tomu vlastně nebyl důvod a autor mohl napsat 2 samostatné knihy a možná, že vůbec ne špatné.
Víc se mi líbila část pozemská, bylo zajímavé číst o změně režimu z pohledu těch "poražených" a dá se říct, že hrdina k něčemu dospěl. Možná toho ale mohl dosáhnout i bez letu do vesmíru a setkání s mimozemšťanem. Navíc když SF linku autor naprosto zabil.
Mnoho věcí na konci pak postrádalo logiku a dojem z knihy zbytečně zhoršilo.

tlllk
26.02.2018 2 z 5

najviac mi to pripomínalo "tlačenku", medzi hromadou balastu, koží, uší a chrupaviek sa občas nachádzali celkom slušné kúsky ... Ten úvod bol príšerný, prišlo mi to nevkusné prekladať socialistickú minulosť s tou paródiou na sci-fi. Pri tom Hanušovi som sa začal trochu orientovať, ale po jeho smrti som zase stratil. Ostalo tam kopec otvorených otázok , na ktoré autor akoby zabudol, proste zmätok....

Nomia
25.02.2018 2 z 5

Aneb Jak pejsek s kočičkou vařili... Bohužel, vznikl z toho hrozný hybrid, který má do sci-fi daleko, do hlubokomyslného filozofického díla také, jediný směr, kde to celkem funguje jsou retrospektivní vzpomínky.

Opravdu jsem doufala, že se nám zrodil nový český literární talent. Mnozí ho přirovnával kvůli sci-fi prvkům k Čapkovi, jiní zase ke Kafkovi. Oboje je daleko od pravdy.
Kalfař asi bude inteligentní mladý muž s rozhledem a výbornými vyjadřovacími schopnostmi, ale Kosmonaut z Čech na mě pocelou dobu čtení působila jako jedna velká nekompaktní slátanina. Ano, najdou se tam zajímavé pasáže, chvílemi i zábavné, pocitovky občas fungovaly, ale to je zoufale málo...

Nepředpokládám, že by autor zůstal jen u jediného díla (obzvláště ne po tak velkolepém debutovém úspěchu), jsem opravdu zvědavá, jestli si u mě renomé vylepší nějakým dalším - o poznání lepším - románem.

U Kosmonauta z Čech si ovšem musím stát za tím, že se nejedná o výborný román a popravdě nechápu ten fenomenální úspěch a poprask kolem něj.

medlovice
17.02.2018 3 z 5

Kosmické pasáže mě nebavily. Představa nějakého chlupatého pavouka mě odrazovala. A místo toho se mi pořád vybavovala scéna, kdy je ve stavu beztíže Homer Simpson a pojídá brambůrky...A nebo Kosmo .Moje představy zvítězily a musela jsem přeskočit hodně stránek...Obálka a název lákavé, obsah pro mě nelákavý ale ne špatný.

Ikkju
15.02.2018

Dobrá scifi by měla myslím vzbuzovat pocit úžasu, Kosmonaut ve mě ale vzbuzoval jenom zvláštní pocit pohody, i když některé části knihy zrovna pohodové nebyly. Jediné s čím bych knihu snad dokázal porovnávat (námětem) by byly lemovky, ale to by autor nesměl odfláknout vrcholnou scénu vesmírné epizody (introspekci vedl hrdina automaticky, nepřivedl ho k ní kontakt s mrakem (proč ho mrak odmítl, a jak to že mu to bylo víceméně fuk?), který tu byl od počátku). Linka vzpomínek mi trochu připomněla šabachovky, jen temnější, s humorem nahrazeným snad smířením.

Do ztracena též vyšuměl námět s parazity (pokud by dovezl z vesmíru opravdu masažravé potvory z jiného světa, vyznělo by jeho hrdinství úplně naopak), zvláštní, dle mě dost nereálné bylo, že hrdina dokázal zůstat bez identifikace, a to i po návratu do rodné vesničky.

Takže zážitek vlastně trochu rozporuplný, i když bych mu rád fandil (nebo možná právě proto). Malý zisk mám ještě z toho, že jsem knihu dostal od mamky, která mě svého času přivedla ke čtení a ke knihám, které do dneska považuji víceméně za kultovní. Tahle k nim asi patřit nebude, ale k dočtení jsem se nutit nemusel..

v.july
13.02.2018 3 z 5

Taková prazvláštní slátanina. Moc nechápu, proč to má tak dobré hodnocení. Některé pasáže byly zajímavé, více se mi asi líbily pasáže z dětství a dospívání. Komentáře ala "sponzor letu" připomínali jemnou recesi dnešní společnosti, vše je zaplacené a společenské. Kniha nenadchne ani neurazí.

gonegirl
10.02.2018 5 z 5

Kniha vypráví o samotě, lidských pocitech, křivdách, každodenní rutině. O principech, na kterých fungujeme a na kterých je založena naše společnost.
Chvílemi odlehčené čtení, chvílemi na vás padne deprese a přemýšlíte nad smyslem vlastní existence a zamýšlíte se nad životem, který vedete.

Eliz aveta
09.02.2018 3 z 5

Pěkné myšlenky a útulné okamžiky schované tam někde za poněkud slátaným námětem... myslím, že spisovatel má potenciál, četlo se to pěkně a některé řádky bych si podtrhla, ale dějová linie mi úplně neseděla.

Danago
02.02.2018 1 z 5

Knížka na mě působí jako trhák za každou cenu. Rodinné vztahy, vzletné myšlenky, rádoby humor , politika a k tomu všemu sci-fi ? Docela přitažené za vlasy. Vůbec mě to nebavilo, vše vzletně popsáno pořád dokola a výsledek žádný. Velké zklamání. Nebo to jen nebylo pro mě.

DriftBooks
02.02.2018 3 z 5

Tato kniha má zajímavý příběh a ten – jak by vám marketéři řekli – prostě funguje. Čech, který žije v Americe, tam vydá knihu, která je o Česku. Tento literární debut okouzlí kritiky renomovaných deníků New York Times či Guardian atd. a kniha je promptně přeložena do češtiny. Navíc řeší trauma, kterým trpí celá bývalá východní Evropa. Kdo a jak a kolik se ušpinil za minulého režimu. Možná nový Kundera… se dokonce objevuje tu a tam v ohlasech.

Kdyby Kosmonaut z Čech vyšel jako první u nás, v češtině, a od domácího českého autora, asi by se kolem knihy nestrhla taková mediální bouře. Se spisovatelem by novináři nevedli žádné rozhovory, nebyl by zajímavý. Nebyl by za ním… příběh. Inu, takhle prostě šoubyznys funguje. Jen díky příběhu může Damien Hirst prodat žraloka naloženého v láku za dvanáct mega dolarů…

No – chodím kolem toho jak kolem horké kaše… Co vlastně říkám samotné knize? Inu, vcelku se mi líbila. Milé absurdní drama proložené společensky citlivým tématem a okořeněné „utrpením mladého Werthera“. To vše sepsáno s lehkou elegancí, jemným humorem a poeticky – někdy trochu příliš. Navíc dobře ukočírované a vyvážené. Jenomže – jak jsem již kdysi kdesi napsal – pro mě je důležitý celkový prožitek. Emoce, kterou kniha vyvolá. A tady nevytrysklo nic tak silného jako například z Jezera Bianci Bellové. Místy mě pošimrala dojemná nostalgie, vzpomínky na dětství. Místy mě pobavil lehký dadaismus. Toť víceméně vše.

O Kalfařovi určitě ještě uslyšíme. Prý bude tentokrát psát o Americe. Pravděpodobně o českém imigrantovi za Velikou louží… inu… opět… PŘÍBĚH.

Gabibi
24.01.2018 3 z 5

Moc zajímavá a inteligentní kniha, kterou mě ale nějak nebavilo číst. Asi ten žánrový mišmaš mi nesedl. Vytvářel se mi tam takový nesoulad. Vztahovka ve sci-fi kulisách a ve filosofickém pojetí s exkurzem do české historie a české nátury je nejspíš už moc. Ale "Láska je svědění, které si nepodrbáš" stojí za to :-)

pifffka
22.01.2018

Hanuš, Hácha, Mácha, Hus, komedie, tragédie, historie, červená knihovna, sci-fi, filozofie. Prostě od všeho kousek popsáno vzletnými slovy a spoustou přirovnání. Bohužel mně to přijde jako exhibování vzdělaného Čecha již dlouho žijícího v Americe.

Karelvovsik
17.01.2018 5 z 5

Tak tuhle knihu jsem vůbec neměl v úmyslu si kupovat ani číst (vzhledem ke zdejšímu hodnocení), ale Ježíšek mi ji daroval pod stromeček a tak jsem se, z úcty k Ježíškovy ,pustil do čtení. Kosmonaut z Čech byl pro mě velice milým překvapením. Doslova svěží větřík, který provětral moji starou knihovnu. Tento hořkosladký příběh se smutným a zároveň nadějným koncem zanechal v mé duši hlubokou stopu a tak nemohu jinak ,než dát plný počet hvězd a doporučit ostatním čtenářům!

michal3736
16.01.2018 4 z 5

Kniha hned od první chvíle mě dostala svou realností a množstvím historických faktů. Jsem rád, že autor touto knihou nejdřív prorazil v Americe a pak až se to dostalo k nám. Třeba i Američané si uvědomí, že i malá země uprostřed Evropy má aspirace dostat se na výsluní.

Melanka
08.01.2018 4 z 5

Velmi milé překvapení. Netušila jsem, co od knihy čekat, ale bavila mě "sci-fi" část i vzpomínky českého kosmonauta. Dobře napsaná kniha.

honorka
07.01.2018 4 z 5

Po dočtení jsem si knihu zařadila do kategorie "příběh o lásce a nenávisti", psychologicko-filozoficko-sociální, s naprosto nepatrnou sci-fi linkou. Přečetla jsem za víkend, četlo se to opravdu dobře.
I když mě zklamal závěr a čekala jsem trošku více happy end, tak je pravda, že kdyby se konal ten, tak bych byla asi rozladěna přílišnou béčkovostí.
Líbí se mi vykreslení postav, pohled na věci z více stran i prostor pro vlastní zhodnocení čtenáře. ( Neměla jsem pocit, že by mě autor chtěl nacpat do nějakého vnuceného pocitu a nechal mi volné pole na mé vlastní zhodnocení. )

Sobolosh
01.01.2018 3 z 5

Kniha se mi dostala do ruky spíše náhodou. Oceňuji fantazii i odvahu vybrat si takové téma a skloubit vesmírné sci-fi se sociálním - vztahovým románem. Dovednost psát je na prvotinu též vysoká, ale někdy to působilo jako cvičení v tvůrčím psaní. Líbila se mi linie prarodiče, otec, syn a přenos viny na předky i potomka, i to by na knihu stačilo. Zajímavou postavou byl muž s botou, ale psychické zpracování jaho životního traumatu bylo až patologické. Vztah k Lence moc nechápu a už vůbec ne v závěru. Sem tam vtipné ano, humoristické určitě ne. Nejsem znalec sci-fi, ale nelogičností bylo příliš mnoho. Jako sci-fi příběh oproštěný od ostatních linií, by to u mě propadlo. Nemohu se ani smířit s tím, jak se zachoval ke svým zachráncům, i přes všechny polehčující okolnosti.

MildeZ
27.12.2017 5 z 5

Ono to může zpočátku trvat dostat se na tu vlnu jakou je kniha psána, ale mě KOSMONAUT zaujal a hodnotím jej velmi kladně. Určitě budu doporučovat dále! ;-)

St.Evelin
05.12.2017 2 z 5

Já vám nevím... Nevím, kde kniha nasbírala tolik hvězdiček, nevím, kde se vzala její popularita. Jen tak nějak kroutim hlavou.
Ano, není to můj šálek kávy. Ano, četla jsem ji, protože se mi hodila do Čtenářské výzvy. Jinak by na poličce zůstala o pár měsíců déle.

***SPOILER***
Kosmické pasáže mě nebavily téměř vůbec, jakýsi mimozemský tvor mi byl sympatický zejména svou zálibou v Nutelle (asi jsem taky mimozemšťan). Za srdce mé vzaly pasáže s prarodiči, obzvláště ta, kdy Jakub čistí hrob babičky u staré vrby. Na druhou stranu, jeho celkový návrat a to,že vlastně nemluvil s Lenkou po návratu, je jedno velké WTF a zdvižené obočí.
*****

Na druhou stranu nutno podotknout, že kniha je psána s fanzií. Nicméně, já představivost v tomto žánru pravděpodobně ocenit nedokážu.