Oko světa

Oko světa https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124619/bmid_oko-sveta-Ugi-124619.jpg 4 326 60

Kolo času série

Není příliš mnoho fantasy cyklů, které se staly legendami. Jordanovo Kolo času mezi ně rozhodně patří. Kolo času opravdu je velký fantasy epos. Velký v tom nejlepším slova smyslu. To, že má něco víc dílů, neznamená, že to je špatné. Vždy jde o autora a jeho schopnosti. Robert Jordan je toho dokladem a jeho sága bude už navždy patřit k tomu nejlepšímu z klasické fantasy… Kolo času se otáčí a věky přicházejí a odcházejí, zanechávajíce za sebou vzpomínky, jež se mění v pověsti. Pověsti blednou v mýty a dokonce i mýty jsou dávno zapomenuty, když se věk, jež se zrodil, vrátí. Ve třetím věku, věku proroctví, jsou svět a čas v rovnováze. Co bude i co je by mohlo padnout do rukou Stínu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fantom Print

The Eye of the World , 1990

CharlesWard
22.04.2022 2 z 5

Tohle se bohužel táhlo. Na knize je taky ohromně vidět doba jejího vzniku. Dnes je (díkybohu) současné fantasy někde úplně jinde. Hlavní hrdinové, na mně bohužel většinu času působili, jako usmrkaní fracci, kterým někdo sebral jejich oblíbené chrastítko a tak jen řvou a řvou a řvou.

Mášenka31
28.01.2022 4 z 5

Nechce se mi dlouze hodnotit knihu, protože věřím, že důležité bude její zasazení do kontextu v rámci série. Jedná se o první díl, čímž by měl plnit několik úloh - některé se daří plnit lépe než jiné.

Co se týče prostředí, historie, kultury, rozmanitosti světa, to všechno vypadá výborně. V knize se objeví jen zlomek, ale spousta náznaků a mě zajímá, jak celý ten svět funguje a v jakém duchu. Postavy jsou každá jiná, mají své charakteristiky, určitá předvídatelná pravidla chování a sem tam i nějaké ty zvraty. Menší problém vidím v příběhu jako takovém. Bavíme se zde o boji dobra proti zlu (Světla proti Temnotě) a ačkoli postavy a jednotlivé frakce fungují v odstínech šedé, konflikt jako takový se zdá být na můj vkus moc černobílý. Ale to je hodnoceno pouze dle první knihy. Co se mi ale těžko odpouští, tak poměrně zjednodušený konec a absence smyslu toho, co je vlastně v sázce a jak složitý úkol tu je před našimi hrdiny.

No a nakonec: je to dloooooouhé. Velmi. Chvílemi se opravdu nic neděje a popsáno je vše do nejmenšího detailu. Ve výsledku tak málokdy kniha odsýpá, spíše jsem si celou dobu připadala, jako když jdu do mírného kopce. Jistě, výhled je kolem krásný, ale tu námahu si člověk uvědomuje.

alishek
26.01.2022 5 z 5

Naprosto skvělé dobrodružství, ano, připomíná Tolkiena, ale přitom je svůj a představuje zapletené osudy hlavních postav, tak jak je Kolo času zapletlo. Příběh má spád, autor vysvětluje věci postupně, takže neodkryje všechny skutečnosti a to přidává příběhu na atraktivnosti.

tlackacka
17.12.2021 4 z 5

Vzhledem k novému seriálu od Amazonu jsem se rozhodla se do téhle ságy pustit. Předtím ji už četlo pár lidí kolem mě, kteří říkali, že do takového 5.-6. dílu je to fajn a potom se série začne strašně courat, než si to přebere Sanderson. Musím nechat, že komentář od špulo je výstižný. Oproti seriálu se knihy strašně vlečou, hlavní hrdinové z Dvouříčí (Emondova Role) jsou občas tak ... dětští, že čekám, až se to zlepší. Občas cíleně přeskakuji některé pasáže, když je předem očima prolítnu a zjistím, že se tam děj neposouvá nebo mě to v tu chvíli opravdu nezajímá... Čekala jsem také víc linek s Moirain, které tu (do pátého dílu) nejsou, o to víc oceňuji Rosamund Pike v samotném seriálu. Aspoň jako doplněk světa k seriálu je to super - taková encyklopedie, kde si najdete, co vás zajímá, a zbytek přeskočíte :D

John6900
20.11.2021 4 z 5

Kdysi hodně dávno, k patnáctým narozeninám, jsem dostal všechny tři díly Pana prstenů. Společenstvo prstenu jsem odložil asi po 80 stranách, kdy mě to vůbec nebavilo a nemohl jsem se začíst. Po třech letech jsem to zkusil znovu, překonal ten roztahaný (tehdy jsem si to tak myslel, už to neplatí :) začátek a začal se skvěle bavit. No, od té doby, i díky zfilmování, už několikrát.
Tady to tak nějak začalo podobně i když už jsem na to byl připravený. Je to, jak tady každý píše, fakt hodně podobné Pánovi prstenů. Což ovšem není vůbec na škodu. Otevře se před vámi obrovský a do nejmenších detailů propracovaný svět a jeho příběh. Za mě zatím čtyři hvězdy, jelikož vím že se bude zlepšovat :)
Jediná výtka, taky tady už psaná, je velikost knihy a písma ( u písma tedy spíš malost)

špulo
28.09.2021 3 z 5

Nechcem nikoho uraziť, ale táto kniha si väčšie hodnotenie veru nezaslúži. Má dve zásadné chyby, ktoré jej veľmi ubližujú. V prvom rade - prístup autora. Pán Jordan sa zrejme v honbe za honorárom rozhodol zahltiť nás slovami (platí sa od počtu slov). Donekonečna nám opakuje opakované. Zbytočne sa ponára do mysle hrdinov, aj keď to vôbec netreba. Svet popisuje tak detajlne, že neostal ani kúsok priestoru pre čitateľovu predstavivosť. Možno to niekomu vyhovuje, mne nie. Obrovsky to brzdí príbeh v rozlete a uberá mu na gradácii.
Druhá chyba - hrdinovia o ničom. Keď si vyskladám partičku, s ktorou mám objavovať nový svet, musí byť s nimi sranda a show. Tu som sa dočkal vyplakávania, totálnej naivity, až hlúposti v správaní. Družinová omladina alias najhlavnejší hrdinovia majú menej chochmesu než moje potomstvo v predškolskom veku. Ich posun bol tak minimalistický, až sa nečudujem, že má cyklus toľko dielov. Týmto tempom všetci dospejú fakt až na úplnom konci.V družine sú aj archetypálne postavy, ktoré sú tak čisto archetypálne, že viac sa snáď ani nedá. Vlastne to oživovala len postava, ktorá všetkým, aj mne, liezla po celú dobu na nervy. Vo finále jeden z hrdinov dosiahne akési satori a otvorí si tak cestu k superschopnostiam. To sa udeje na 20-tich stranách a koniec. Ak chcete vedieť viac, pokračovanie nabudúce. Nakoniec ma tak bavili iba dve postavy, nazvem ich stručne princezná a princ, ktoré sa však objavili len v jednej kapitole. Za tie je jedna hviezda navyše, pretože majú potenciál vniesť do cyklu čerstvý vietor.
Obhajovať toto dielo tým, že ide len o rozbeh, že sa vtedy takto písalo a pod., je nezmysel. Aj vtedy sa písala nie len tolkienfantasy a aj rozbeh musí mať drajv a šmrnc. Takže, ako úvod nič moc. Napriek tomu som trochu zvedavý, čo bude ďalej. Z knihy predsa len dýcha atmosféra poctivej žánrovej klasiky. Tak, uvidíme...

denniys
23.07.2021 4 z 5

Překvapuje mě, že tato kniha není hodnocena lépe... ano, příběh opravdu připomíná Tolkiena, dle mého názoru mu to neškodí - spíše naopak, nehledě na to že v dalších dílech už to tak být nemá.. Kniha obsahuje hodně popisných pasáží, ale nejsou tak otravné jako třeba právě ve Společenstvu prstenu, které jsem kvůli tomu nedočetla. Mně osobně se Oko světa četlo úplně samo a skvěle jsem si to užila. Máme tu několik hlavních hrdinů a jejich cestu, postavy i příběh se postupně vyvíjejí a kniha nabírá dech. Věřím, že tento příběh bude ještě hodně dobrý, má nakročeno skvělým směrem.

klempy2
05.03.2021 5 z 5

Výborný úvod to této masivní 14-ti dílné fantasy epic série. Jasně, někomu to nemusí sednout. Je to tradiční fantasy - Pokud jste tedy zvyklí jen na moderní fantasy, tak vám to nemusí sednout. Je to prostě klasika žánru.

Autor se v knize soustředí hodně na budování světa a budování postav ale přitom poskytuje dostatek akčních scén i zvratů, aby to nenudilo a mě to nenudilo ani chvíli. Svět je krásně propracovaný, postavy můžou být trochu klišé, ale jsou do hloubky propracovány a budou se v dalších dílech ještě hodně vyvíjet.

Jordan řekl, že chtěl napsat svou verzi pána prstenů a je to znát. Máme tady farmářské děti, kteří nikdy nevytáhli paty za vesnici, kteří jsou nakonec nuceni vydat se do světa pod ochranou čarodejky Morain a strážce Lana (čti Gandalfa a Aragorna). Není to ale úplně jeho vina, protože v té době by vaši fantasy knihu ani nevydali, pokud se to nějak nepodobalo LOTR - Toto je jediná kniha v celé sérii, která mi LOTR připomínala od druhé knihy už si jeden Jordan svoje.

Podobností s pánem prstenů v této knize najdete HAFO. Ale mě se to hodně líbilo, bylo to docela svěží a Jordan tady začíná rozjíždět dějové linky, zápletky atd., které vás nutí číst dále a dělá to velmi zábavným způsobem. Jak jsem už říkal, u této knihy jsem se nenudil a má svoje kouzlo, atmosféru a to, jak autor buduje svět je super, protože si v hlavě umím představit jak to kolem nich vypadá a jak tento svět funguje (což se nedá u některých jiných fantasy světů říct, kdy sice čtu popis světa ale neumím si to nijak představit, necítím atmosféru toho světa a jsou to jen slova na papíru) u Jordana to je přesný opak kniha si mě získala.

jitka7047
13.01.2021 2 z 5

Upřímně řečeno nedotčeno. V popisu knihy by mělo být uvedeno,že je to pro mládež. Alespoň mě se to tak jevilo. Příběh sám o sobě otřepaný, dialogy a chování protagonistů hloupé až dětinské. Kdy jsem si na jistotu uvědomila,že je to špatná kniha bylo, když jsem začala číst jinou!
Dvě hvězdy dávám snad proto,že to není určeno pro mou věkovou kategorii.

Luigi1
08.01.2021 4 z 5

Na můj vkus trochu moc náboženství,ale to se při troše trpělivosti dá přejít.Tato kniha je docela dobrá fantasy četba.

Martian
13.12.2020 2 z 5

Vážně tohle někdo srovnává s Tolkienem? Velké zklamání.

Lolila
23.11.2020 4 z 5

K tejto sérii som sa dostala úplnou náhodou. Prvý diel je síce trochu opisný a dej sa rozbieha pomalšie, ale beriem to tak, že je to úvod do dlhej série a ďalšie časti už budú akčnejšie. Ale najskôr je potrebné sa oboznámiť s prostredím, hlavnými hrdinami a ich úlohou a motívmi v tomto vymyslenom svete. Určite tomu dám šancu a prečítam ďalšie časti.

Deia
06.11.2020 3 z 5

Tak túto knihu som na môj vkus čítala naozaj dlho. Nemôžem povedať, že by ma nebavila, to zas nie, len sa mi čítala nejak ťažko a dopredu som postupovala len pomaly. Do tejto série som sa chystala pustiť už dlho, ale stále ma odrádzal počet jej častí (14 hrubých kníh), ale tak konečne som sa k tomu dokopala. Tiež ma trochu odrádzali nie úplne pozitívne hodnotenia tejto prvej časti. Mňa kniha celkom bavila, ale tiež mi prišla dosť rozvláčna. Popisy mi väčšinou nevadia, ale tu mi prišli trošku ťažkopádne. Takisto som mala problém s postavami. Tri ústredné postavy, Rand, Mat a Perrin, mi dosť liezli na nervy, správali sa ako by prišli z pomocnej školy. Tiež mi vadila postava Nyneivy, ktorá sa k nim na ich ceste pridala neskôr a ktorá neustále všetko kritizovala a neustále opakovala ako Moirain neverí (to neustále opakovali teda aj tí traja chalani a prišlo mi to fakt dosť otravné a nelogické). Na druhú stranu svet sa mi veľmi páčil a ku koncu ma to aj celkom začalo baviť. Som zvedavá, ako príbeh bude pokračovať ďalej a druhú časť si určite v blízkej budúcnosti prečítam.

Lanley
11.09.2020 4 z 5

Za mě krásně napsaná kniha. Úvodní "nahlédnutí" za dveře do neskutečně obrovského a do hloubky propracovaného světa. Bohužel jsem se při čtení prvního dílu nemohl zbavit neustálých paralel s Pánem Prstenů. Po přečtení dalších dílů ale mohu říct, že je to opravdu jen problém prvního dílů. Děj je bohužel také trochu roztahaný a do první půlky dost nudný (dočteno až na druhý pokus).
Knihu doporučuji, počítejte ale s pomalejším rozjezdem, který když vydržíte, odměnou Vám bude opravdu epický závěr.
PS: Font a velikost stran je strašná. Myslím, že mám oči dobré ale tohle se dá číst snad jen s lupou...

toni-az
08.09.2020 2 z 5

Do písmenka souhlasím s Alex.Barunka. Líp bych to nepopsal.

Za mě to je zatím strašná nuda, pořád se tam jen mluví a když přijde na nějakou akci, tak je za chvilku pryč. Tolkiena jsem tam taky našel, ale ten aspoň uměl psát, resp. udržet napětí a spád. Za mě to začalo být trochu zajímavé asi tak 20 stránek před koncem. Takže asi přeci jen dám šanci druhému dílu, třeba to už půjde číst.

Jinak tuto knihu velmi doporučuji, zejména lidem, kteří mají problém s usínáním. Působí líp než prášky, do 5 stránek mě to vždycky uspalo.

SkcSAM
31.08.2020 4 z 5

Prvá polka knihy sa výrazne podobá na Tolkiena, ale musím prihliadnuť na dobu kedy táto kniha vyšla a v ktorej každý vydavateľ chcel svojho Tolkiena. Postavy sa niekedy správali hlúpo, čo mi najviac prekážalo. Ale v druhej polke knihy sa autor rozbehol a príbeh ztemnel a koniec bol napínavý. Začiatok tejto mohutnej série som si užil.

RaDeS7
15.08.2020 odpad!

Mě tahle knížka hodně zklamala. I kdy jsem si koupil dvě knížky, po první jsem už nepokračoval. Je to jako bych četl Pána Prstenů, už od začátku. A nemám rád, když jsou postavy hloupé, a tady byly tak hloupé, že jsem musel číst dál, jestli se třeba nepoučí, nebo jestli za tím něco není. A nebylo. Přijde mi, že to byli zápletky pro zápletky. Pojďme udělat něco stupidního, aby z toho vznikla nějaká záchrana nebo další zápletka.

LadyD
28.06.2020 4 z 5

Když jsem tuhle knihu začala číst, nenapadlo mě, že mě to tak chytne. Očekávání jsem neměla příliš vysoká, protože z mého pohledu je nejlepší fantasy od Tolkiena. Je pravda, že mi trvalo docela dlouho než jsem se do knihy začetla, ale pak už to šlo vlastně samo. Překvapivě mě to zaujalo natolik, že se pustím do dalšího dílu. A kdo ví, třeba nakonec přečtu celou sérii.

Pravda.Shin
25.05.2020 2 z 5

Příběh sice měl potenciál, ale charaktery postav dílo zničily. Nevím, zda je to nějaká móda vytvářet slabomyslné, hloupé a nudné hlavní hrdiny. Kterým samozřejmě vše vychází a získají, po čem touží - prostě protože se spisovateli chce. Příběh se děěěěěsně táhnul, ale na druhou stranu styl vyprávění byl dobrý a vtáhlo mě to do děje. Magie se mi taky líbila, přestože Svět snů tam zůstal téměř nevyužit.

Shaxx
30.04.2020 3 z 5

Tak konečně dočteno.
První problém - formát a font. Kniha je celkem velká a písmena až příliš malá. Jedna strana obsahuje docela dost nahuštěného textu.
Druhý problém - začíst se. Rozjezd příběhu je fakt zdlouhavý a vše je roztahané (nemůžu se asi ale divit u série, co má 14 dílů :D). Autor zabředává do sáhodlouhých popisů všeho možného a nějaká akce je v knize za odměnu, když přečtete několik stran zbytečné výplně. První polovina je fakt nudná. Druhá polovina už je lepší, dokonce jsem si zvládla oblíbit jednu, dvě postavy, ale celkově z toho vychází jen průměr v klasické fantasy.
Prý jsou další díly lepší, zkusím tomu dát šanci, ale rozhodně to není nic, co by mě uchvátilo na první přečtení..