Kód 9

Nechte se unést poutavým, napínavým a zároveň kontroverzním příběhem o jedné neobvyklé cestě... Jeho hlavní hrdina, Michal Kráľ, se vydává na vysněnou expedici do Číny, Tibetu, Nepálu a Indie. Než odjede, stihne ho záhadná Kumárí pověřit tajemným úkolem - na různých místech světa, význačných pro křesťanství, buddhismus, hinduismus a islám, má předat celkem devět artefaktů, aby z nich byl vytvořen poslední, konečný symbol a nastolen nový řád, rovnováha mezi mužským a ženským principem, smíření všech náboženství, vláda nezištné lásky, nesobeckého života, věčného sbližování... Mocní a bohatí této planety, kterým dosavadní systém uspořádání světa vyhovuje, se však jeho misi snaží za každou cenu zmařit. A Michalova životní partnerka Marika mezitím svádí odhodlaný boj se zákeřnou nemocí... Nevšední román o tom, že nejdůležitějším putováním každého z nás je cesta za poznáním sebe sama a že jejího cíle dosáhneme jen tehdy, přejdeme-li od myšlenek a slov k činům, se stal na Slovensku záhy po vydání nepřehlédnutelným bestsellerem, srovnávaným s díly slavných světových autorů - Dana Browna a Paula Coelha....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97991/kod-9-LNV-97991.jpg 3.790
Romány, Literatura slovenská
Vydáno, Knižní klub

Kód 9, 2010

Kniha Kód 9

vlkcz

Kdyby se autor soustředil jen na Michalovu linku, mohlo by jít o dobrou knihu. Vstupy s Maričinou reklamou na Breussovu dietu mi přišly trochu zbytečné (jestlipak jí drží Adéla) a Jánovy rady působily mnohdy rušivě. Místy kniha připomíná turistického průvodce. Do toho povrchní charakteristiky jednotlivých náboženství, občas opakující mýty (jako ten s Galileovým procesem).
Škoda nevyužitého potenciálu. Tahle slovenská verze Da Vinci kódu se jinak četla docela dobře.

Dada077
13.07.2019

Množstvo faktov a informácií ma nezabilo, takže to bolo dobré cvičenie fantázie a schopnosti poskladať skladačku deja v každej kapitole podľa vlastného úsudku. Miestami sa natíska pocit, že autor vymenoval všetko to,čo tlačí, omína, prenasleduje a kazí spoločnosť, celé ľudstvo, všetku mravnosť a ľudské hodnoty. Podľa predslovu predpovedali ako reakciu na knihu búrlivú diskusiu. Po rokoch od vydania tak trochu bez údivu konštatujem, že nevyvolala ani takú poslabšiu , ako kód DaVinciho. Vtedy aspoň pár "trafených husí " zagágalo, ktorým aj tak gazdiná rýchlo zakrútila krkom, aby nebodaj národ nezačal na zmyslom a úmyslom aj premýšľať. Teraz sa nedialo ani toľko, pretože doba naučila husi namiesto zagágania sa iba ticho a pohrdlivo do dlane pochechtávať, od čoho je k úplnej ignorácii už len krôčik. Obklopila som sa náhľadmi na učenie Ježiša, Budhu, Mohameda, nechala sa previesť históriou Vatikánu, cirkevnými dogmami a pochybeniami, ponorila som sa do nekonečného množstva nepálskych, tibetských a indických Rašmíl, Ganéšov a Guptov, príjemne som sa strácala vo vlastných otázkach s vedomím, že na väčšinu z nich ani nikdy nedostanem odpoveď.
citát z knihy: "Lebo Ježiš povedal: Svet je mostom, prejdite ho, ale nezostávajte na ňom."

Nika_bk
14.01.2018

Táto kniha ma pohltila a nepustila...skvelá práca, vrelo odporúčam

Shoperkaa
12.08.2017

Super knížka, která mě neskutečně bavila. Škoda, že další dva díly nejsou přeložené do češtiny (ve slovenštině číst nechci, ale asi budu muset :). )

wiix
11.08.2017

Fakt sa neviem rozhodnúť, či sa mi tá kniha vlastne páčila alebo nie. Niektoré slovné hračky, logika a prešmyčky má stiahli a pohltili, no neustále opakovanie výrokov o rovnováhe, ženách a náboženskej prelínavosti sveta ma nudili a drásali mi nervy. Tiež si myslím, že sa nedá všetko premostiť a celý svet nie je jedna veľká skladačka. Trochu menej beletrie a romantiky a mohlo to z Browna aj niečo mať.

Eridor
28.04.2017

Celkom fajn čítanie. Príbeh je trochu fantasy, ale popretkávaný aj množstvom historických faktov a reálnych informácií z prostredia ktoré autor sám navštívil, takže som sa trochu aj poučil a dovzdelal.

adorjas
19.09.2016

Na pohľad je to sympatický pán, ale táto kniha znela ako výplod mladšieho pohlavia poznačenej ezoterikou a vecami medzi nebou a zemou, z ktorej mi rastú vyrážky. Keď už nejakú obdobnú knihu, tak to radšej Jedz, modli sa a miluj. Ale toto nie.

Garik
28.08.2016

Banášovi sa podaril vskutku famózny kúsok – naivitou príbehu a v ňom odovzdávaného posolstva prekonal samotného majstra D. Browna. Postupné ponáranie sa do deja tohto románu bolo u mňa sprevádzané pocitom čoraz väčšieho utrpenia. Bol by som to vzdal ani nie po tridsiatich stranách, no autorov sloh študenta druhého ročníka strednej školy v konfrontácii s faktom nezvyčajnej popularity vo mne vzbudil neodbytnú zvedavosť a chuť dostať sa na koreň skutočnosti, že vôkol mňa pobehujú dospelí ľudia jeho tvorbou doslova uchvátení. Ako je čosi také vôbec možné? Veď kostrbatosť textu Kódu 9 ešte podtrhuje naivitu myšlienok v ňom prezentovaných. Navyše, Banáš vie nielen nakopiť protirečenia na tej istej stránke, on ich dokáže vopchať aj do jedinej vety! Na druhej strane, toto nie je pre ezoterické myslenie, ktorým sa tak rád hrdí, nič nezvyčajné. Skutočne desivé je až to množstvo nekritických čitateľov a obdivovateľov. Výsledkom mojej snahy o pochopenie tohto fenoménu je sklonenie hlavy pred ďalším dôkazom sily mediálnej masáže.
Ten jeden bod deliaci toto dielo od hodnotenia „odpad“ dávam za to, že o myšlienkach (a konšpiračných teóriách), ktoré sú prostredníctvom neho popularizované, je autor podľa všetkého úprimne presvedčený a za tú prácu, ktorú s nahromadením toľkých logických kotrmelcov bezpochyby musel mať. A tiež preto, že napriek spomínanému utrpeniu sa mi predsa dostalo aj pobavenia, ba až veselia. Aj keď to bol skôr taký ten smiech cez slzy, ako sa hovorí. Nebyť faktu, že to autor všetko myslel smrteľne vážne, mohla to byť vynikajúca paródia. Veď keď len povážim aspoň niektoré z momentov nesúcich toľký potenciál k nej: Tá úžasná psychológia postáv spolu s ich výnimočným verbálnym a písomným prejavom! Tie poznámky „Otca“ Jána! Tá konšpirácia vodcov náboženstiev Západu a Východu, týchto „správňákov“ ocitnuvších sa v čele tých asi najzvrhlejších inštitúcií v celých dejinách! Tá trojka špičkových slovenských agentov GP, s ich „fenomenálnymi“ rozviedčíckymi a vražednými schopnosťami a metódami (o ďalšom radšej pomlčím)! Sir (alebo sir Anthony), kpt. Hausser, sgt. Clark a ďalšie nahlúple, nedovtipné a ťarbavé postavičky z vedenia „Global Power“ ako vládcovia sveta! Tie dva kúsky pôvodne jedného krpatého šutra, schovávané, chránené a putujúce priestorom a časom, od spojenia ktorých závisí – no len si to predstavte! – rovnováha celého Vesmíru (či akýchsi síl v ňom), o budúcnosti ľudstva ani nehovoriac! A v neposlednom rade tá nijako nezakrytá podoba hlavného protagonistu a jeho najbližších s reálnymi osobami a v tomto kontexte komicky vyznievajúce mesianistické poslanie románovej Adky!
Veru – veľký, veľký potenciál! Škoda...

Stalo se mi všechno
Stalo se mi všechno