Kočka na rozpálené plechové střeše

Kočka na rozpálené plechové střeše https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136945/bmid_kocka-na-rozpalene-plechove-strese-4oZ-136945.jpg 4 405 66

Neschopnost komunikace mezi nejbližšími, touha po penězích, bolestná odhalení pravdy, strach ze smrti, ale zároveň ze života ve lži, pocity opuštěnosti v blízkosti těch, které milujeme. To vše čtenář nalezne ve hře jednoho z největších dramatiků 20. století.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

Cat on a Hot Tin Roof , 1955

ElissAnn
02.02.2018 5 z 5

Díky četbě k maturitě jsem šáhla po tomto dramatu od Williamse.
Musím říci, že se mi zejména nejvíce líbila ta originalita. Velké zaměření na mezilidské vztahy. Je to dobré pro pobavení a hlavně pro zamyšlení, jak jsou lidé chamtivý. :)
Jen doporučuji

Margie94
10.12.2017 3 z 5

Nenadchlo, ale ani neurazilo. Možná mi unikla hlavní pointa, ale z mého pohledu se jedná o průměrnou knihu zachycující komplikované vztahy v rodině.

m_friedlova
19.11.2017 2 z 5

Z knihy mám smíšené pocity. Sáhla jsem po ní jen kvůli Výzvě. Na mě až příliš realistický příběh plný vulgarismu a negativních vlastností postav. Bohužel, realita našich životů taková je. :-(

Placi
17.10.2017 4 z 5

Nejdříve jsem před několika lety viděl film se skvělým Paulem Newmanem a neméně perfektní Elizabeth Taylor. Ve filmu vyzní konec trochu jinak, hollywoodsky. I kdyby se někomu Williamsova kočka na rozpálené střeše těžce četla, neodkládejte jí a dočtěte. Hra obsahuje prvky, které mohou a asi i v životě potkávají kohokoli z nás - utápění bolesti v alkoholu, touha po sexu, blížící se smrt v rodině a ziskuchtivý boj o obrovské dědictví ze strany pár členů rodiny. S tímto výčtem se ukazuje, že Williams do své hry nedosadil opravdu žádné výjimečné postavy, které by nesly nějaké velmi specifické rysy a lišily se tak od běžných lidí. Hra na nás nemá působit šokujícím způsobem, ale silnými dialogy a asi i lidskou povrchností. Právě v tom se podle mě ukazuje síla tohoto dramatu, neboť hra i filmová adaptace patří dodnes k oblíbené klasice.

Damato
27.09.2017 2 z 5

Chytla jsem to do ruky zrovna v době, kdy mi nějak chybí ta psychická pohoda a rozebírat vztahy se mi při čtení ukrutně nechtělo, neboť sama mám co dělat se sebou - takže přiznávám omyl, původně jsem si myslela, když jsem po knize sáhla, že je to legrace - no není a tak ji schovám do knihovny a asi pěkně hluboko. Třeba někdy na lepší časy

ZajDa37
09.07.2017 5 z 5

Nedělám to rád, ale nevyhnu se tomu, musím srovnávat, a to s dílem ze stejného období od podobného autora, Smrtí obchodního cestujícího, které jsem četl předtím. A Kočka z tohoto srovnání vychází jako vítěz.
Ani nevím proč, ale v té knize je něco, co mne uchvátilo. Snad ta hutnost atmosféry, tíživost dopadajícího stínu smrti, přesné a trefné glosy o životě, dialogy mrazivé jako ostrá čepel, prostě "něco", co tomuhle dílu dává jedinečnou příchuť.
A přitom ani ten konec nezavání moc velkým happy endem. (Spoilery!) Taťka skutečně umře na rakovinu, Brick se s největší pravděpodobností z alkoholismu nedostane, Maggie bude stále kočkou na rozpálené plechové střeše, navíc zřejmě s kotětem, které přivede do světa kruté samoty, honby za ziskem a neschopnosti si cokoliv říct. Do světa, kde se i takový pevný bod jako rodina hroutí.
Drama Kočka na rozpálené plechové střeše je jižansky pálivé, řeže bez milosti do našich nejskrytějších citů a za to si zaslouží pět hvězd.

TheMelorry
28.05.2017 3 z 5

Obyčejně neobyčejné drama, tak jako v ostatních dramatech autora. I přesto, že se v knize nic moc nestane, má něco do sebe a já si její čtení moc užila.

denib
02.04.2017 5 z 5

Přiznat si pravdu sám o sobě i o blízkých je těžké. A je těžké se sám chovat upřímně. Podle mě se jedná o jedno z nejlepších děl, které to ukazují. Je jedno, že se to odehraje během jednoho večera, je tam všechno. Většina členů rodiny mi neuvěřitelně lezla na nervy, ale to se v rodinách stává a vlastně mi to připadá o to reálnější. Vynikající hra.

Hathor89
09.03.2017 5 z 5

Začátek mi přišel nudný a říkala jsem si, že se budu muset do dočtení nutit. Naopak, ke konci jsem nechtěla knihu odložit. Syrovost, upřímnost, neschopnost čelit pravdě, strach, místy až mrazivá konverzace, city a problematické vztahy … to mě nakonec dostalo.

Eeli
01.01.2017 3 z 5

Mám dojem, že v této hře nejde ani tak o děj, jako spíš o poukázání na lidské vztahy, protože děj samý nestojí za nic, vlastně ani pořádně nepostřehnete, že se "něco děje". Ale i kdyby nic jiného, ty dialogy stačí. Nástin jakéhosi děje ve hře spíše tvoří pozadí pro promluvy postav, kterými autor skvěle vyjádřil lidské povahy a emoce. Ta surovost, přímost dialogů mezi členy rodiny je dechberoucím zobrazením jejich vzájemných vztahů, ze kterých čtenář, popř. divák může cítit především různě motivované zoufalství. Myšlenky řečené v dialozích jsou nadčasové. Ani nevíte, zda s některou z postav sympatizovat, nebo ji nesnášet, nic tady není černobílé.

ArtieLoony
18.11.2016 5 z 5

Upřímně? Nečekala jsem od téhle knihy mnoho. Její název se mihnul v knižní šifře a objevil se i v kánonu maturitních knih naší školy. A jak už to bývá, tonoucí se stébla chytá a i na mé maturitní já došlo. Název mě zaujal, to ano. A délka mě vlastně i potěšila. Tak jsem po knize v knihovně sáhla a hned ten večer jsem měla přečteno. Děj nebyl sám o sobě nijak strhující, ale mne zaujal. Težko říct jak, čím? Zasazením děje do zajímavé části americké historie, tím, že se tam vlastně tolik neřešilo postavení otroků v tehdejší společnosti, dotýkání se vážných témat s určitým nadhledem a názory, leč skrytými, podobnými těm mým? Na to, jak jsem se doposud dramatům vyhýbala, tak jsem nadšená. Asi bych neměla na tenhle dialogový směr literatury zapomínat.

pecinka21
01.11.2016 2 z 5

Čekala jsem, že se stane něco závratného něco co by knihu aspoň trochu zpestřilo ale bohužel celé je to nezáživné.

Ajrad1981
25.07.2016 3 z 5

Já tady ty "vztahové" příběhy moc nemusím - kdo koho miluje, kdo s kým spí, kdo komu lže, jestli se lhalo teď nebo před tím - nějak mě to prostě nebere.

AllyKumari
15.07.2016 2 z 5

Nuda, nuda, šeď, šeď... Přečteno povinně ke státnicím, zapomenuto okamžitě tak dokonale, že jsem si ji pak s hrůzou musela přečíst znovu na seminář.

Pawlisman
30.06.2016 4 z 5

žádné převratné dílo, ale mnoho hezkých trefných a absurdních dialogů.Líbil by se mi nějaké silnější vyvrcholení a závěr.

dark.ma93
25.06.2016 5 z 5

Vím proč mám ráda Williamse a jeho knihy - pro jeho dialogy, které jsou syrové a upřímné ze kterých jdou nabité emoce. Odkrývá i ty nejtajnější lidské pocity. Skvělé!

"Lidský stvoření je jenom obyčejně smrtelný zvíře, který když má peníze, tak kupuje, kupuje a zase kupuje, kupuje všechno co se dá, a já myslím, že to dělá z toho důvodu, poněvadž chová v hloubi duše bláhovou naději, že se mu jednoho dne podaří koupit si věčnej život. Jenomže to se nikdy stát nemůže... Lidskej tvor je jenom obyčejný smrtelný zvíře..."

Barette
29.05.2016 5 z 5

Čekal jsem, kdy přijde ta kočka a ono nic...

wiix
17.06.2015 5 z 5

„Co je vítězstvím pro kočku na rozpálené plechové střeše? – To kdybych věděla, asi aby tam vydržela co nejdéle ...“ (Maggie). Rovnako uchvacujúce dielo ako Tramvaj do stanice touha, rovnako pravdivé, dramatické a tragické. 7 hviezd z 5!

Mánička178
26.04.2015 3 z 5

Bohužel jsem se do hry nemohla nějak vpravit, ale to bude zřejmě tím, že dramata zase tak často nečtu. Aspoň je načase na něčem zapracovat :) Nejvíc se mi líbilo zpracované téma o neschopnosti čelit pravdě... a i po tolika letech od prvního vydání to pořád odráží každodenní realitu... nadčasové, výsledný pocit super! :)

Aneneta
01.06.2014 3 z 5

Mě tato kniha příliš nenadchla :(

zfilmováno americká literatura rodinné vztahy alkoholismus Pulitzerova cena

Tennessee Williams (p)
americká, 1911 - 1983
2012  86%Tramvaj do stanice Touha
2012  82%Kočka na rozpálené plechové střeše
1980  86%Skleněný zvěřinec
1997  79%Římské jaro paní Stoneové
1988  82%Louka modrých dětí

Kniha Kočka na rozpálené plechové střeše je v