Kočka a Generál

Kočka a Generál https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499035/bmid_kocka-a-general-MDh-499035.jpeg 4 97 23

Mistrovský psychologický román o zločinu a trestu, o odplatě a zúčtování — a také o lásce. Píše se rok 2016 a v Berlíně se nečekaně protnou osudy tří lidí, kteří jsou natolik odlišní, že by se jen stěží dali najít rozdílnější. Kočka je mladá herečka původem z Gruzie, nadaná, neklidná, těkavá, vášnivě oddaná divadlu a své rodině. Moskevský rodák Alexandr Orlov, kterému všichni říkají Generál, se v průběhu let vypracoval na jednoho z nejmocnějších ruských oligarchů a obestírá ho aureola tajemství a nebezpečí. A Vrána? Vrána je někdejší válečný novinář, jemuž se před rokem zhroutil svět. Všechny tři propojí mladičká Nura a jistá strašlivá událost, k níž došlo v malé vesnici na severním Kavkazu během první čečenské války, tedy před více než dvaceti lety. Avšak vina zůstává vinou, zlo zůstává zlem a před vlastní minulostí se nedá uprchnout.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Die Katze und der General , 2018

Audrina
26.12.2022 5 z 5

Co, a hlavně kdo rozhoduje o vině a nevině? Je možné prožít život tak, aby na nás neulpěla ani kapka viny? A lze tak prožít vypjaté situace jako válka?
Haratischwili rozplétá osudy jednotlivých postav, představuje jejich jednání, ale nakonec je to čtenář sám, který se musí rozhodnout, jaké postavy vlastně jsou. Příběh plný silných myšlenek odkrývající jednu skorozapomenutou epizodu lidských dějin.
Musím říct, že Britka se mi líbila o něco víc, nelze ale zpochybnit, že Kočka a generál patří ke skvělým počinům současné literatury

jana5149
17.11.2022 4 z 5

Brilka 12/10, Kočka a generál 10/10. Pamatuji si, jak jsem po poslední stránce Brilky ronila slzy jako želva, bylo to k nezastavení... o půlnoci, emocionálně jsem byla vyždímaná jako citrón :) Kočku a generála jsem po dočtení zařadila do knihovny mezi přečtené knihy a odešla. Něco tomu chybělo... drama, víc napětí, víc emocí. Styl Nino a překlad Michaely Škultéty famózní, takže i tak krásný čtenářský zážitek....

Nina
17.11.2022 4 z 5

Tak dlouho jsem se na Kočku a generála těšila! Čekala jsem druhý Osmý život nebo něco ještě lepšího. Prostředí Kavkazu, Berlína, Ruska znělo více než lákavě. Nino rozehrává na necelých šesti stech stránkách celkem klasický příběh o vině a trestu. Hlavními postavami jsou herečka Kočka, novinář Onno a bohatý podnikatel (nebo spíš oligarcha) Generál. Vyprávění nás zavede do devadesátých let do válkou zmítaného Čečenska, kde dojde k události, která vyústí o dvacet let později a ovlivní život všech postav. Postupně je odkrýván celý příběh Generála a jeho života až do finále v hotelu opět v Čečensku. Příběh tak vlastně opisuje kruh a navrací se tam, kde začal. Bohužel se mi nepodařilo se s postavami víc sžít, jsou tak trochu ploché a jakoby šablonovité. Celkově je celá zápletka zhruba od půlky celkem předvídatelná. Chápu, nejedná se o detektivku nebo o thriller, ale vzhledem k celkem akčnímu vyústění je to celkem škoda. Konec příběhu je na můj vkus až moc šroubovaný a akční. Nevím, po úžasném Osmém životu jsem čekala asi něco víc. Kočka a generál není špatný román, ale za mě prostě kvalit svého předchůdce nedosahuje.