Knihovna malých zázraků

Knihovna malých zázraků https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502051/bmid_knihovna-malych-zazraku-HeG-502051.jpg 4 297 90

Objev zmuchlaného seznamu četby, zastrčeného do staré knížky v knihovně, je počátkem neobyčejné cesty. Seznam knih otevírá bránu k novým a nádherným světům, od věčných příběhů lásky a přátelství až k epické cestě chlapce s tygrem přes Tichý oceán, a to právě v okamžiku, kdy Alíša potřebuje uniknout od osobních starostí. A když vdovec Mukéš dorazí do knihovny, protože touží navázat vztah se svojí knihomolskou vnučkou, zasvětí ho Alíša do tajemství nalezeného seznamu četby. Nejistá teenagerka a osamělý dědeček tak zakládají neobyčejný čtenářský klub o dvou členech. Knihovna malých zázraků je inspirující a hřejivá óda na vyprávění a jeho moc přenášet nás do jiných světů, spojovat nás a připomínat nám, že nový začátek nás čeká už možná na další stránce…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kontrast

The Reading List , 2021

Kory98
29.01.2023 5 z 5

Téma záchrany knihovny či knihkupectví není v knihách neznámé, ale tady si s tím autorka poradila neotřelým způsobem. Zasadila to do příběhu o zdánlivě obyčejných lidech a jejich radostech i bolestech, a samotná záchrana knihovny nebyla podle mě hlavním zájmem. Všechny tyto lidi zásadním způsobem ovlivnily knihy. Byl to vlastně obyčejný seznam pár knih, které někdo sepsal a umožnil nacházet jej ostatním. Pár knih z tohoto seznamu jsem sama četla a vůbec se nedivím, že byly do takového seznamu použity. Kniha mě opravdu hodně zasáhla, tedy v pozitivním slova smyslu, protože jsem to od ní nečekala. A dvě krásné myšlenky z ní:
"Knížky se vždycky mění spolu s tím, kdo je čte."
"Knížky nám svět ukazují, ne schovávají."
Oběma musím dát za pravdu.

libuse6749
27.01.2023

Čtení a knihy mohou mít obrovsky pozitivní vliv na naše životy. Knihy nás mohou bavit, učit novým věcem a rozšiřovat naše obzory. Můžou nás také inspirovat k životním změnám a pomoci nám lépe pochopit svět kolem nás.

V tomto příběhu má hlavní roli seznam s doporučenou četbou několika vybraných knih. Kdo seznam sestavil, jaké knihy na seznamu jsou, kdo bude knihy číst? Nejen s vybranými knížkami vás seznámí starý pán Mukéš a mlaďoučká Alíša. Přestože je kniha plná smutku a trápení, je v ní plno síly a odhodlání to změnit k lepšímu.

Já si našla několik krásných citátů a myslím, že každý si tam najde místa, která ho chytnou za srdce.

„Na čtení není člověk nikdy starý.“
„Knížky jsou tak zvláštní. Je to jako nakukovat někomu do života. Jako když člověk někoho špehuje!“

Knihovna malých zázraků je plná lásky ke knihám a čtení. Je to skvělá kniha pro všechny milovníky knih a pro ty, kteří hledají inspiraci ke změně.

SBH
27.01.2023 1 z 5

(SPOILER) Převelice ráda si povídám o knížkách, takže tento román pro mě byla jasná volba. Ještě ke všemu ta vysoká hodnocení na Databázi.
Mno. Ano, o knihách se mluvilo. Jenže to nestačí. Pro opravdu dobrý román je zapotřebí ještě dalších složek, minimálně aspoň nějaký děj, bezpodmínečně živé a hluboké postavy, zábavné dialogy. Bohužel ve všech těchto složkách titul selhal.
Na stránkách se nedělo nic. Od začátku jsem čekala tragédii, ještě ke všemu přesně tu, k níž nakonec došlo. Osudy postav se k ní šinuly úmorným želvím tempem, a protože jsem tu katastrofu čekala, tak jsem nebyla odměněna ani překvapením, a ač vyhlášená plačka, z téhož důvodu mě minulo i emocionální vzepjetí.
Dobře, tak charaktery postav. Další velmi problematická část. Kus určený autorkou k porážce byl papírový a plochý, nic jsme o něm nevěděli, interakce s druhými působily rozporuplně. Na pohřbu mě udivilo, kolik přišlo přátel. Kde se tam vzali? Vždyť dotyčný se románem ploužil jako pouhý stín na pozadí.
Nejsympatičtější mi byl Mukéš, jeho rodinné trable si umím dobře představit. Akorát pořád nemůžu nějak pobrat, že to byl Ind, který se do Londýna stěhoval z Keni. Ne že by to nebylo možné, ale stejně pravděpodobně by mi připadlo, kdybych četla o Češích, kteří se do Rakouska přistěhovali ze Švédska.
Ne že by určené hlavní postavy ustrnuly ve svém vývoji, to ne. Na druhou stranu u všech proběhl stejný oblouk, což působilo opět minimálně nudně. A potom ty vsuvky s kapitolami jednotlivých členů komunity, kteří nacházeli kouzelné seznamy na různých místech, jo, nakonec to dalo jakýs takýs smysl, ovšem toto podání mi připadlo neohrabané a nedostatečně působivé.
Takže zbývá povídání o knihách, a i v tomto ohledu nastalo zklamání. Ano, každý máme právo sestavit svůj individuální seznam knih, které nás oslovily. Ale je zhola nemožné očekávat, že všem ostatním se budou líbit úplně stejně jako nám. Ale tady si všichni o všem mysleli totéž, měli stejný názor, všichni byli uchvácení a nadšení. To je opravdu naprostý nesmysl.
Bohužel velká očekávání nedošla ani malého naplnění. Mohla bych vyzdvihnout stylistiku a slušný překlad, dobrá, to ano, ale propad to nemůže zachránit. Za mě rozhodně ne-e.

Miška74
21.01.2023 4 z 5

Nemám ráda knížky u kterých brečím a u téhle jsem brečela. Musím říct, že se mi knížka líbila. Velmi mě zaujal příběh Alíšy, která je na brigádě v knihovně a přitom nemá ráda knížky. Stařičkému Mukesovi také knihy nic neříkají, ale přesto si najde díky osudu cestu do knihovny. Díky tajemnému seznamu četby si oba najdou cestu ke knížkám a vznikne mezi nimi přátelství. Kniha je sice ke konci smutná, ale jinak je moc hezká.

wikca
15.01.2023 5 z 5

Co může obrátit Váš život naruby?
Změnu v životě člověka může zapříčinit mnoho věcí, které se často dějí naprosto nečekaně a někdy i na první pohled nepochopitelně. Náhlá změna se stane vdovci Mukéšovi, který díky staré knize naváže přátelství s mladou knihovnicí Alíšou. Jejich přátelský vztah přinese benefity nejen jim ale i jejich rodinám.
Do příběhu jsem se začetla okamžitě a až s překvapivou lehkostí jsem ho přečetla za pár chvil. Ač se příběh odehrává v Anglii, často jsem měla pocit, že se ocitám v nějakém indickém předměstí spolu s vůní typických indických jídel a másala čajem Je to hezký příběh, který ukazuje lidský život se všemi jeho plusy a mínusy. Jako bonus k tomuto příběhu dostanete i tipy na zajímavou četbu do budoucna.

alexvera
12.01.2023 5 z 5

Alíša, jedna z hrdinek, začne na léto pracovat v knihovně ale o knihách vůbec nic neví. Mukéšovi, dalšímu z hrdinů zemřela žena a tak se k ní snaží najít alespoň pomyslnou cestu zpátky pomocí knih.
Jejich životy se začnou propojovat, a najednou nejsou tolik osamělí jako na začátku příběhu.
Mukéš si díky knihám nachází cestu zpět ke své vnučce, naprosto magickým způsobem. Protože co je lepší, než "sdílet svět, který má člověk rád, a umožnit někomu dalšímu vidět ho stejnýma očima."?

Pokud zrovna hledáte na čtení něco laskavého, milého a prostě magického .. "Knihovna malých zázraků" čeká na své čtenáře - možná i Vám nabídne onen magický seznam knih..

Kristulda
11.01.2023 5 z 5

Byla to velmi zvláštní kniha, nezvyklá, milá.
I jsem si poplakala.
Líbila si mi ta myšlenka jak všude člověk vidí postavy z knih, jak jimi žije, jak nad nimi přemýšlí. Nakonec jeden seznam způsobil přátelství a lásku k lidem i knihám.
Indická slova tam vůbec nemusely být, to mě rušilo. Jinak kniha byla moc hezká.

Imis
09.01.2023

Tak s touhle knihou jsem šlápla úplně vedle. Chtěla jsem něco oddechového na vyvážení thrillerů, která čtu teď většinou, ale tohle mě nebavilo úplně od začátku. Mělo se jedna o příběhy lidí, kteří milují knihy, ale já jsem to z příběhu nějak necítila. Ano, knihy se tam řešily neustále, ale tu lásku ke knihám jsem z postav nějak necítila. Hned první postavou byl starý bručoun, který ke knihám neměl žádný vztah (ráda je měla manželka, která zemřela). Připadalo mi, že text knihy jenom popisuje běžný život postav, nic moc se tam neděje a kniha nemá vlastně nějaký předem určený děj. Čekala jsem nějakou hlubší myšlenku, ale nějak to byla neustále taková nuda, že jsem si nedokázala přestavit, že těch skoro 400 dočtu a tak jsem četbu odložila. Navíc mi docela vadilo, že autorka neustále opakuje pro našeho čtenáře nezvyklá indická jména, což by normálně nevadilo, pokud by jich tam nedala na jednu stránku třeba i 7x. Byla to jedna z maličkostí, kvůli které mě čtení opravdu až otravovalo.

LilyGorch
31.12.2022 4 z 5

Alíša pracuje jako brigádnice v knihovně i přesto, že ji knížky téměř nezajímají. Jednoho dne však nachází záhadný seznam osmi náhodných knih a ze zvědavosti se do jedné z nich začte. Čtení pro Alíšu začne být únikem od těžkostí všedního dne, kdy se spolu se starším bratrem musí starat o svou psychicky nemocnou mámu.
Do knihovny jednou zavítá nesmělý stařík Mukéš, který je po smrti milované manželky velice osamělý. Jako úkol si dává vrátit do knihovny jednu knížku, kterou jeho žena už vrátit nestihla. A tak se potkává s Alíšou. Jejich první setkání nedopadne nejlépe, což Alíšu pak mrzí. Snaží se proto napravit svou reputaci a když se s Mukéšem potkává znova, doporučuje mu ke čtení právě jednu z knih uvedených na onom seznamu. Sama musí pokračovat ve čtení dalších zmíněných knih, aby měla starému pánovi příště co doporučit. O přečtených knížkách spolu pak diskutují a stávají se přáteli, což je něco, co oba potřebují.
Alíša se také pokouší díky předčítání příběhů přiblížit své matce. Čím dál víc se jí daří ji vytrhnout z jejího uzavřeného vnitřního světa. Tajemný seznam knih tak mění život nejenom Alíši a Mukéšovi, ale i pár dalším čtenářům, kterým se připlete do cesty.
Knihovna malých zázraků od Sary Nishy Adams je příjemné lehké podzimní čtení, které vás dokáže pohladit po dušičce, ale zároveň se v některých částech nejspíš neudržíte a ukápne vám i slzička. Pro mě například velice tesklivě vyzněly scény s Mukéšem, kdy vzpomíná na svoji drahou ženu, všechno v domě mu ji připomíná, ale přitom v sobě cítí nezaplnitelné prázdno. Nejde o knihu se strhujícím dějem, některé pasáže by mohly být svižnější, ale ve výsledku mi to nevadilo. Sama pro sebe jsem si ji zařadila do skupiny “náladové/pocitovky”..
Děkuji Knihám Dobrovský, že mi umožnili si ji přečíst!
4/5 *

Dixinka
31.12.2022 5 z 5

Milé čtení,

Andynka
21.12.2022 4 z 5

Prapodivna kniha. Už je to dlouho, co jsem ji přečetla a stále nevím, co si o ní myslet.
Kniha je o seznamu knih, ktery spojí různé lidi a pomůže jim s jejich osobními problémy.
Vůbec jsem nebyla připravena, jak moc to bude o Indickych zvycích, tradicích a podobně. Pořád jsem čekala roztomilý příběh o knihách. Místo toho jsem dostala poučný příběh o životě.
Kniha se mi ze začátku velmi špatně četla. A nemohla jsem se vůbec začíst. Když už jsem knihu chtěla odlozit, tak se to obratilo. Bylo to překvapivé, milé čtení.

mnohoknih
18.12.2022 3 z 5

Všichni, jak tu jsme, dobře víme, co knihy umí :-) Pomáhají i zraňují, pobaví i rozpláčou, poučí i nás nechají v nevědomosti. Tak o tom je tato kniha. A taky o tom, že kolik je různých knih, tolik je lidí a jejich příběhů.

eliska2126
11.12.2022 3 z 5

Kniha vypráví něžný příběh o tom, jak dokážou knihy spojovat lidi mezi sebou. Příběhem nás provází Alíša a Mukéš. Alíša je mladá dívka, která to v rodině nemá vůbec jednoduché. Její matka má psychické problémy a její bratr je pořád v práci, aby měli z čeho žít. Mukéš je oproti Alíše starý pán, kterému před časem umřela žena, která byla vášnivá čtenářka. A my v knize sledujeme, jak právě tyto dva a také spoustu dalších lidí spojí knihovna, ve které Alíša pracuje a také tajemný seznam četby, který se k těmto lidem dostane.

Příběh se mi ve finále líbil, ale mám hned několik ale. První je, že jsem se ze začátku do příběhu nemohla začíst. Společné čtení bylo rozděleno na 5 částí (5 dní) a musím říct, že první 3/5 knihy se neuvěřitelně táhly a skoro nic se tam nestalo. Děj prostě plynul bez nějakých větších zvratů. Další, co mi na knize vadilo, tentokrát z hlediska postav, byly Mukéšovy dcery. Neuvěřitelně mě vytáčelo, jak se ke svému otci chovaly. A posledním problémem, který jsem s knihou měla, bylo přespříliš cizích slov. Děj je zasazen do indické společnosti v Anglii. Takže na každé stránce najdete hned několik indických výrazů. Vzadu sice máte slovníček, kde jsou všechna slova vysvětlena, ale po nějaké době mě uz otravovalo muset neustále přetáčet dozadu, abych vlastně věděla, o čem se postavy baví.

I přes to všechno, bych knížku chtěla doporučit všem, kteří čtou knížky spíš kvůli jazyku, než kvůli ději, protože Knihovna malých zázraků je opravdu krásně napsaná a v posledních 2/5 se dočkáte i nějakých větších zvratů.

ZuzanaZ83
07.12.2022 5 z 5

Milá kniha o tom, jak mohou knihy a v příběhy v nich spojovat lidi, kteří by se jinak nepoznali a nenašli k sobě cestu.
Vyprávění o tom, jak příběhy v knihách mohou pomoci v nejrůznějších životních situacích.
Jemné, milé, příjemné, velmi pěkně a citlivě napsané.

Márinka
03.12.2022 5 z 5

Knihovna malých zázraků se z narůstající řady vyprávění z prostředí knihoven a knihkupectví vymyká. Budova netvoří pouze obal, ale knihy jsou důležitou součástí děje. Čtivost umocňuje nejen střídání vypravěčů, ale také časových rovin. Byť se vše odehrává v Británii, anebo právě proto, dozví se čtenář mnohé i o životě jiných etnik, o tom, že osudy imigrantů nejsou nikde jednoduché.

Není to příliš veselé čtení, ale velmi silné, dojemné a i přes všechna trápení, která hrdinové prožívají, plné optimismu, lásky a přátelství.

Zajímalo by mě, proč zvolila autorka právě oněch osm, potažmo devět knih. Některé z nich jsem četla, jiné viděla zfilmované či nedočtené odložila. Milovaná a Vhodný nápadník mě úplně minuly. Určitě si některou z nich vypůjčím. A také začnu přemýšlet nad svým seznamem.

mynonka
02.12.2022 3 z 5

Poslední dobou se těch knih o knihách vyrojilo hodně. Nemohu říct, ze tahle by byla moje nejoblíbenější, ale velké plus za bližší seznámení s knihami, ne pouze o jakýsi výčet. Napsala jsem si Mrtvá a živá do svého čtecího seznamu a těším se, až se budu bát.

sidonka
02.12.2022 4 z 5

Milé čtení, užívala jsem si chvíle, kdy Alíša a Mukéš četli knihy, které mám i já na seznamu přečtených a samozřejmě jsem si rozšířila svůj seznam Chci si přečíst o knihy ze "seznamu"

iveta3689
30.11.2022 3 z 5

Milá knížka, hrzky napsaná, čte se dobře. Ale nejsem z ní tak na větvi, jako ostatní. Můžu ji rozhodně doporučit, pro je to ale lepší průměr 3,5/5*.

iška
28.11.2022 4 z 5

Ještěže jsem nepodlehla prvnímu dojmu. Pocit, že půjde o velice jednoduchou a velmi skrovnou, jakousi “četbu na dlani”, se záhy rozplynul ve velmi pěkném a dojemném příběhu, který i podnítí k mnoha zamyšlením. Já jsem z uváděného seznamu zatím nečetla Milovanou a tak si ji hned přidávám do kolonky “chci si přečíst”.

Mojepočteníčko
19.11.2022 5 z 5

● Přiznám se, že jsem od Knihovny malých zázraků nečekala moc. Líbila se mi obálka (ne, teď se na mě takhle fakt nekoukejte). No, to jsem se zas jednou pořádně sekla!
● Celým příběhem prostupuje seznam osmi knih. Nacházejí ho různí lidé na různých místech. Vzbuzuje zájem, přiměje člověka, aby se zastavil, zapřemýšlel a třeba se ve vzpomínkách vrátil do míst, kde mu bylo dobře.
● Hlavními postavami jsou Mukéš, starý muž a vdovec, který při vyklízení věcí své manželky objeví její zamilovanou knihu. Příběh si přečte a ovlivní ho natolik, že se čtenářství rozhodne dát šanci. A proto se poprvé v životě odhodlá navštívit místní knihovnu.
● Alíše je sedmnáct let. Pracuje v knihovně, ale čtení je to poslední, co ji zajímá. Nicméně jen do doby, kdy najde seznam několika knih a setká se právě s Mukéšem...
● Už dlouho se mi do ruky nedostal takhle krásnej, cituplnej příběh. Je mi fuk, že Mukéšovi bylo nějakých osmdesát let. Já si ho zamilovala! Autorka perfektně vykreslila jeho charakter i všechny pocity, který se v něm odehrávaly během konkrétních situací. Nejednou se mi sevřelo srdce lítostí a kdybych v tu chvíli mohla, obejmu ho, co to půjde.
● Najdete tu lásku v mnoha různých podobách, přátelství, osamělost, smutek, snahu vyrovnat se s těžkou osobní ztrátou, touhu být něčeho součástí a spoustu dalšího.
● Tenhle příběh v sobě budu nosit ještě hodně dlouhou dobu. Jo, přesně takhle moc se mi dokázal propsat do srdce.

Autorovy knížky

2022  83%Knihovna malých zázraků