Knihonoš

Knihonoš https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485053/bmid_knihonos-xa5-485053.jpg 4 656 213

Každého večera, když knihkupectví U Brány zavře, Carl Kollhoff vezme opatrně do rukou každou z objednaných knih, jemně je pohladí, zavine je do papíru a ukládá do měkce vystlaného batohu jako do peřinky. Potom s nimi vyráží na procházku uličkami Starého Města. Nosí je svým neobyčejným zákazníkům. Pan Darcy, paní Dlouhá punčocha, Herkules a doktor Faust mají sice v civilním životě jiná jména, ale pro Carla Kollhoffa představují postavy z románů. Má je rád a velmi mu na nich záleží. On sám pro ně tvoří důležité pouto se světem. Když však náhle přichází o místo, je třeba, aby Kollhoff, knihy a jedna prostořeká devítiletá holčička spojili síly. Carsten Henn v románu Knihonoš vypráví laskavý, chytrý a dojemný příběh o hodnotě přátelství, o kouzlu čtení a o moci, kterou nám knihy dávají.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kontrast

Der Buchspazierer , 2020

Alexxxka
27.02.2023 5 z 5

Úžasná obálka a ještě úžasnější kniha! Děda knihonoš, kočkopes, holčička Šaša. Útlá knížka plná emocí, napětí, přátelství, lásce.... Tak tuhle knížku určitě nečtu naposledy, dotkla se mého ️srdce a ještě teď objednávám do knihovny. Je to totiž poklad!

jennefer
27.02.2023 4 z 5

Vlastně mohu jen souhlasit: "To je tak úžasně milá knížka! "

broskev28
24.02.2023 4 z 5

Tuhle knihu mi v knihovně vracela docela náročná paní čtenářka s úsměvem a se slovy: „To je tak úžasně milá knížka!“
Takže jsem si nějak nedovedla představit, co mě čeká, tím spíš, že název mi nepřipadal nijak povědomý. Jistě, bude to něco o knihách, ale co a jak?
Prvních zhruba 50 stran mě nijak nenadchlo a četba se mi táhla, ale potom se to zlomilo a já jsem příběh Šaši a Carla Kollhoffa doslova zhltla. Jistě, bylo to takové pohádkově romantické, ale to přece každý alespoň občas uvítáme, navzdory tomu – anebo právě proto? - že už jsme dospělí.
Jazyk knihy je docela zvláštní – třeba představení majitelky firmy na doutníky je skvělé, podobně jako Carlovo pátrání po Šaše ve školách. Genderově jsou postavy vyvážené, překvapivě často zde vystupují muži různého věku a různých rolí; možná právě proto, že autorem je muž. A to nemluvím o těch skvělých „knižních“ úvahách! Takže já určitě doporučuju, najmě všem milovníkům knih.

„Carl zdolal Mount Everest a potápěl se v Mariánském příkopu. Procestoval Kurdistán, probádal ledy Antarktidy. Všechno tohle mu knihy umožnily zažít, světa německých školáků ho však milosrdně ušetřily.
Taková změť utíkajících človíčků! Jako dítě našel Carl v lese mraveniště a celé týdny se vracel, aby ho pozoroval. Tam se také vše hemžilo, ale mělo to vnitřní řád. Na dvoře Základní školy svatého Leonharda si úspěšně hráli na teorii chaosu.“

Lienilda
12.02.2023 4 z 5

"Carl dělil čtenáře na zajíce, želvy a ryby. On sám byl ryba a nechal se knihou unášet, někdy pozvolna, jindy rychle. Zajíci byli rychločtenáři, kteří se knihou hnali hlava nehlava a hned zas zapomněli, co před několika stránkami četli. Proto museli neustále listovat zpět a číst znovu. Tak to dělaly i želvy, protože ty četly tak pomalu, že mnohokrát uběhlo několik měsíců, než se knihou prokousaly. A občas si následujícího večera četly poslední stránku znovu, protože nevěděly, jestli ji náhodou nepřeskočily. Každé z těchto zvířat se však mohlo ve chvilce proměnit ve zvědavou čejku. Ta přelétla na konec a přečetla nejdřív finále a až potom zbytek."

Krásná kniha, určitě potěší v každém čase a zvláště v předvánočním. Obsahuje spoustu krásných myšlenek a postřehů o knihách a čtenářích. Že to bude pecka jsem víceméně čekala z hodnocení a jelikož jsem si na knihu v knihovně "vystála frontu" a těšila se dlouho, nakonec jsem z toho nebyla až tak unešená, jak jsem očekávala, že budu.

Hmmm a teď přemýšlím, co Leon (praktikant)? Čekala jsem že i on bude mít nějaké rozuzlení a díky Carlovi se z něho stane čtenář.

milito999
10.02.2023 4 z 5

"Musíš víc číst. Tím si procvičíš hlavu tak, že ti do ní poleze všechno."

Právě jsem dočetla Knihonoše. Knihu, která pohladí po duši každého milovníka knih. I relativně jednoduchý a krátký děj, může mít neuvěřitelné kouzlo.

Iris30
10.02.2023 5 z 5

Krásný pohádkový příběh odehrávající se v knihkupectví, mám takové knihy ráda. Tento velmi mile pohladil po duši a musím říct, že zatím pořád nad ním přemýšlím.
Jak málo stačí, aby člověk během okamžiku o vše přišel a skoro i o život, nebýt jedné tvrdohlavé holčičky, která si šla za svým.

klarenzi
05.02.2023 5 z 5

Ta, která vás chytí za srdce.

Karin94
26.01.2023 4 z 5

„Není důležité, co člověk čte, hlavní je, že čte.”

Konečne príbeh, ktorý bol nielenže plný krásnych myšlienok a sympatických postáv, ale bol aj veľmi hlboký a dojemný. Toto nie je len taká nejaká obyčajná kniha. Je to kniha, ktorá rozpovedá hlavne o tom, ako má vyzerať hodnotné priateľstvo, no je aj o kúzle čítania alebo o moci, akú nám knihy dávajú.

„Je jedno, kolik knih člověk přečte, vždycky je jich víc, které ještě nečetl.”

Príbeh je o Carlovi Kollhoffovi, knihonošovi, ktorému robí radosť po večeroch doručovať knihy. Knihonoš má aj svojich stálych zákazníkov, ktorí síce majú reálne mená, ale prečo ich nepomenovať podľa postáv z románov? Jedného dňa sa k nemu pripojí malé dievčatko, Šaša, a nielenže sa vytvorí medzi nimi priateľstvo, ale zmení život aj pravidelným zákazníkom.
Šaša je deväťročné dievčatko, ktoré je na svoj vek veľmi bystré. S Knihonošom tvorili bohovský pár. Kto Šašu jedenkrát stretol, určite na ňu nezabudol.

Táto kniha je super voľba pre tých, ktorí sa chcú dostať z čítacej krízy. Okrem toho nie je vôbec náročná a kedže je celkom tenučká, zhltnete ju za pár dní. Navyše, autor do príbehu zakomponoval aj známe tvorby, ktoré väčšina z nás pozná. Takže by táto kniha mohla byť pre niekoho iinšpiráciou na prečítanie aj iných kníh. Príbeh určite stojí za to a ja ho odporúčam. A možno vám sem tam vyhrkne aj nejaká tá slzička.

„Víš, na světě není knihy, která by se líbila každému. A kdyby bylo, byla by to špatná kniha. Každý člověk potřebuje jiné knihy. To, co někdo z hloubi duše miluje, nechává jiného úplně chladným.”

„Rozdíl mezi románem se šťastným koncem a románem bez něj je jen v tom, kdy člověk přestane příběh vyprávět.”

tulipi
24.01.2023

Příjemná, čtivá kniha o knihách a knihomolech, přátelství a naději...
Oddechové čtení, nad kterým ale můžete i přemýšlet (budete-li chtít).

Ellis03
24.01.2023 5 z 5

Je to opravdu mile, citlivé čtení. Souhlasím, ze je to pohlazeni na dusi. O přátelství, o lidech, o životě… a samozřejmě o knihách. A zároveň je to hluboké. Dotýká se to mnoha problematik v lidských životech… no na to, jak je to utla kniha, tak je její obsah opravdu obrovský a krásný. Rozhodne doporucuji.

harena
23.01.2023 5 z 5

Jedna z knih, které pohladí po duši. Jednoduchý, milý a snad i pohádkový příběh o lásce ke knihám a o přátelství, který je psán s laskavosti, vlídností i porozuměním. Ráda si ji přečtu někdy ještě jednou.

katerina6763
22.01.2023 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, byl to takový odpočinkový příběh. Určitě by se líbil i mladším čtenářům; možná i nečtenářům, kteří by v něm mohli objevit lásku ke čtení.

Kačka_knihomol
19.01.2023 5 z 5

Milý, oddechový, krásný příběh. Občas dojemný, občas k pousmání. Já si u této knížky odpočinula, přesně jak jsem očekávala.

"Rozdíl mezi románem se šťastným koncem a románem bez něj je jen v tom, kdy člověk přestane příběh vyprávět."

wendulka321
15.01.2023 5 z 5

Krásný příbeh o lásce ke knihám a čtení :)

charlizee
08.01.2023 3 z 5

“Je jedno, kolik knih člověk přečte, vždycky je jich víc, které ještě nečetl.”

V té větě se najde spousta z nás, že? :)
A kolik dalších podobných se jich ještě v Knihonoši ukrývá! Až mi to občas přišlo jako sborník knihomolských hlášek.
Je to vlastně takový hezky vypočítaný recept. Stačí přimíchat lásku ke knihám, známé romány a jejich hlavní postavy, naředit je zdánlivě nesourodou dvojicí důchodce a dítěte, okořenit špetkou emocí a dojemný příběh je na světě.
Je to milé, nenáročné, i na duši to pohladí…, ale žádnou velkou literaturu od toho nečekejte.

LilyGorch
08.01.2023 4 z 5

Knihonoš je moje první přečtená kniha v novém roce 2023 a zároveň moje první knižní štafeta, které jsem se zúčastnila. Za tuto možnost děkuji pořadatelce Týnce ze @story_of_our_village_life . =o)
Německý spisovatel Carsten Henn zde vypráví milý příběh Carla Kollhoffa, který už dlouhá léta pracuje v knihkupectví U Brány. Navečer pak pečlivě sbalí do svého batohu pár knih, které si jeho zákazníci objednali, a vydá se na svoji pravidelnou obchůzku, během níž roznese každému jeho nevyzvednutou objednávku. Carl je proto často jediným spojením uzavřených čtenářů s okolním světem. Jednoho dne na své pochůzce potkává čipernou, zvídavou a prostořekou holčičku s neobvyklým jménem Šaša. Právě ona pak Carlovi nakonec nejvíc pomůže, když mu zemře starý přítel a nová majitelka knihkupectví mu dá výpověď, čímž Carl ztrácí smysl života a začne to s ním jít z kopce.
Tato knížka je příjemným a laskavým vyprávěním o přátelství, naději, pomoci a také o tom, že knížky mohou být tím, co spojuje na první pohled naprosto rozdílné lidi.
4/5 *

JJJ007
27.12.2022 5 z 5

Nádherný příběh. Krásná kniha s úžasnou obálkou.
Knihy a jejich příběhy jsou velmi důležitou součástí našich životů.
Knihonoše řadím mezi nejlepší knihy!!
Přečtěte si ji a posuďte sami.

Mandlevest
26.12.2022 4 z 5

Nevím, proč jsem si myslela, že tohle je vánoční příběh. A taky nevím, jestli je dobře, že mi trochu svým stylem vyprávění ,náladou a poselstvím připomínal některé knihy od F. Backmana, protože ten by to u mě určitě vyhrál. Přesto všechno to bylo moc pěkné čtení a jsem ráda, že jsem si příběh četla právě o Vánocích. Je totiž o tom, co (nejen) o Vánocích v lidech hledáme a co si přejeme. O setkávání, trpělivosti naslouchat druhým, o radostech i z malých věcí, o laskavosti, soucitu, úsměvu a přátelství. A také o knihách, které v nás dovedou vyvolat všechny emoce světa :-). Tak trochu kouzelná kniha, s překrásnou obálkou.

Aneleh
20.12.2022 5 z 5

Není jich mnoho, knih, které takto pohladí po duši. Proto se pro mě tato stala jednou z těch, na které nezapomenu. Jelikož čtu od dětství (a navíc miluju kočky), knížky jsou pro mě největší přátelé a příběh plný lásky k nim byl pro mě tak úžasný, že jsem ho zhltla za jeden den. Opravdu jsem si to užila a vychutnala. Díky, pane Henne, za toto nádherné a originální dílo!

martina.culik
19.12.2022 4 z 5

"Říká se, že knihy si nacházejí své čtenáře. Občas však potřebují někoho, kdo jim ukáže cestu."

Kniha je útlá a i samotný příběh je jednoduchý bez velkých zápletek. Ale těch úvah a pravd o knihách a čtení, těch je tam opravdu hodně. A jako někdo, kdo si bez knih nedokáže život představit, jsem jimi byla okouzlena - viz ukázky níže.
Určitě knihu doporučuji všem, kdo si chtějí přečíst milou knížku, a především pak těm, kteří mají rádi knihy a vše kolem nich.

"Spousta čtení z nikoho intelektuála neudělá. Stejně jako spousta jídla nedělá gurmána. Já si čtu zcela sobecky z vlastního potěšení, z lásky k dobrým příběhům, a ne abych se poučil o světě."

"Je jedno, kolik knih člověk přečte, vždycky je jich víc, které ještě nečetl. To je ta tragédie. Kdo totiž rád čte, chce přečíst dobré knihy všechny do jedné."