Knihonoš

Knihonoš https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485053/bmid_knihonos-xa5-485053.jpg 4 657 213

Každého večera, když knihkupectví U Brány zavře, Carl Kollhoff vezme opatrně do rukou každou z objednaných knih, jemně je pohladí, zavine je do papíru a ukládá do měkce vystlaného batohu jako do peřinky. Potom s nimi vyráží na procházku uličkami Starého Města. Nosí je svým neobyčejným zákazníkům. Pan Darcy, paní Dlouhá punčocha, Herkules a doktor Faust mají sice v civilním životě jiná jména, ale pro Carla Kollhoffa představují postavy z románů. Má je rád a velmi mu na nich záleží. On sám pro ně tvoří důležité pouto se světem. Když však náhle přichází o místo, je třeba, aby Kollhoff, knihy a jedna prostořeká devítiletá holčička spojili síly. Carsten Henn v románu Knihonoš vypráví laskavý, chytrý a dojemný příběh o hodnotě přátelství, o kouzlu čtení a o moci, kterou nám knihy dávají.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kontrast

Der Buchspazierer , 2020

Vilma232
21.05.2023 3 z 5

Nejvíc se mi líbila tato myšlenka : "Spolu s každou novou knihou by měl člověk dostat i čas na to, aby si ji v klidu přečetl."
Jinak je to příjemné a dojemné čtení, kde jdou "moudra" pro dospělé, ale postavy, zápletka a její řešení spíš z oblasti pohádek pro děti.

Ada0004
10.05.2023 5 z 5

Krásné pohlazení po duši! Asi je nás hodně, kterým tato kniha mluví jejich řečí milé, teploučké, lidské ale i smutné, dotýkající se tolika špatností jistě má mnoho z nás po ruce svého knihonoše, někdy stačí se lépe porozhlédnout a hlavně dobře naslouchat

MoonR
09.05.2023 5 z 5

Toto bolo také krásne a ľudsky hrejivé! Skvelé dialógy! Viac takýchto pohladení, prosím :).. plynulo to, že som si ani neuvedomila, že prichádzam k poslednej kapitole. Skvelá kniha, určite odporúčam ;)

lynxir
08.05.2023 2 z 5

S podobnými knihami se v současné době roztrhl pytel. Vždycky je tam spousta nevrlých, nepříjemných, protivných postav, které se nakonec jako mávnutím kouzelného proutku promění v krásné, upřímné, pozoruhodné bytosti, které se jen cítily nějak ublížené, zrazené či zneuznané, aby se nakonec projevilo jejich láskyplné, hluboce zasuté jádro, jen jaksi dosud neprojevené, které jen čekalo na své vysvobození, a to zpravidla zásahem nějakého upřímného starce či malé holčičky, kteří mají ten dar probouzet v lidech to dobré, ještě lepší a nejlepší. Nazval bych to agresivním pozitivismem. Slupnete to jako malinu, protože na ni máte chuť, a i vy chcete být tím dobrým. Ale skutečně věřit, že se takové věci opravdu v reálu dějí, se moc nedá. Bohužel.

yonda
07.05.2023 2 z 5

Teď si proti sobě poštvu všechny fanoušky, ale mně se Knihonoš prostě nelíbil. Na základě recenzí jsem se na příběh moc těšila a o to víc jsem byla zklamaná. Všechno předvídatelné, postavy ne příliš reálné (přemoudřelé dítě, starý velmi hodný a přesto ne moc šťastný pán, negramotný čtenář..) Ty dvě hvězdičky jsou za námět, obálku a slovo knihonoš.

Tess33
03.05.2023 5 z 5

Krásný příběh o knížkách a knihomolech :) ze začátku mě knížka sice moc nebavila, pak se ale příběh trošku rozjel a byl krásný.

Monni
28.04.2023 5 z 5

Opravdu moc krásná a dojemná kniha. Taková jednohubka, která zůstane v srdci i dlouho po přečtení a nese krásné poselství. Každé srdce obměkčí a to knihomolské ještě víc. Doporučuji všem a víc není potřeba psát.

Marta88
18.04.2023 5 z 5

Úžasné pohlazení po duši nejen pro knihomoly.

Zorka
18.04.2023 4 z 5

Kéž by byl knihonoš i můj přítel! Zajímalo by mě, jaké jméno by mi přidělil. Moc hezká kniha s netradičním příběhem, pro milovníky knih a četby opravdu milý zážitek.

malekeli
11.04.2023 5 z 5

Pro pohlazení duše knihomola. Děkuji!

tonysojka
10.04.2023 5 z 5

Milá, poetická pohádka o knihách měnících životy (nejen)čtenářů.
Pohlazení pro duši, příběh který zanechá pocit, že číst knihy má smysl.

"Psané slovo bude pořád, paní Schäferová. Dokud budou věci, které nelze lépe vyjádřit"

V každé knize se skrývá srdce, které začne bít, když je čtena, protože se mezi ním a srdcem čtenáře vytvoří pouto. Knihonoš

Román je jako smyčec,
který hraje na struny v čtenářově duši.

Stendhal.

martineknatasa
07.04.2023 5 z 5

Krása. Nešlo jinak, než ji přečíst najednou. Něžné, citlivé a krásně napsané.

TaLu
24.03.2023 5 z 5

Něžná kniha plná naděje, že i k nám doputují ta správná slova v pravý čas.
Melancholii se čtenář nevyhne, ale pro knihovníky je podobné putování splněným snem.

JointlieKat94
18.03.2023 5 z 5

To bylo tak krásné, uklidňující, příjemné počtení. Naprosté pohlazení po duši! To jsem prostě potřebovala- jednohubku na pár hodin, ze které budu nějaký čas čerpat.

V knize se spojí spousta dobrých lidí a udělá se spousta skvělých skutků. To vše je protknuté přezdívkami, který Carl, postarší, ale výjimečný Knihonoš, dává svým zákazníkům, podle postav z knih, kterým se podobají. Jeho každodenní práci a vycházky/donášky naplánované skoro na čas, přeruší malá holčička, vlastně dívka- vždyť už jí bude deset!- Šaša, která mu naprosto změní život. Stejně jako štěkající kočka- Pejsek.

Je to opravdu nádherná kniha a já jí směle a s radostí doporučím.

žeryk
17.03.2023 5 z 5

Kniha, která pohladí po duši

Katka2382
13.03.2023 5 z 5

Takový krásný pohádkový příběh pro všechny milovníky knih.

KláraH.
12.03.2023 4 z 5

Pěkné to bylo. Nejprve mi trvalo se začíst, ale pak jsem ji louskla za jedno odpoledne. Krásný poetický jazyk, úsměv skoro po celou dobu a na konci "skleněný voči". Možná bylo té jednoduchosti a zkratkovitosti trochu hodně, ale vlastně to ani tak nevadilo. Konec dobrý, všechno dobré. Pohladila.

Marekh
08.03.2023 3 z 5

Hlavní postavou je CARL KOLLHOFF, který roznáší knihy svým zákazníkům do jejich domovů. Carl pojmenovává své zákazníky jmény z románů (např. Pan Darcy, paní Dlouhá punčocha, Herkules, doktor Faust aj.). Setká se s jednou devítiletou dívenkou ŠAŠOU..

Kniha má vysoká hodnocení. Knihu jsem viděl na různých sociálních sítích s kladnými ohlasy, ale musím se přiznat, že jsem chtěl knihu v počátku odložit. Asi mi nesedl autorových styl psaní. Příběh jako takový není úplně špatný, ale něco tomu chybělo, nějaký náboj, kdybych se na čtení těšil. Od této knihy jsem ho bohužel nedostal. Knihu jsem nakonec dočetl.

Myslím si, že knihu přivítají také dětští čtenáři.

Citáty:

Víš, na světě není knihy, která by se líbila každému. A kdyby bylo, byla by to špatná kniha. Člověk nemůže vyjít úplně s každým, protože každý je jiný. To by nesměl mít žádnou osobnost, musel by být bez rohů a hran. Ale stejně by ho pak spousta lidí neměla ráda, protože by ty rohy a hrany chtěla. Chápeš? Každý člověk potřebuje jiné knihy. To, co někdo z hloubi duše miluje, nechává jiného úplně chladným.

Víš, žádná knížka nemůže oslovit každého. Mimoto mohou i ty hloupé vést k chytrým nápadům. Trocha hlouposti ještě nikomu neublížila. Člověk jen musí dávat pozor, aby se nevymkla kontrole a nešířila se.

Anavi8912
08.03.2023 5 z 5

Skvělá knížka s krásným obalem, která pohladí po duši každého knihomola. Kniha plná emocí, přátelství, porozumění, radosti i smutku. Doporučuji .

Hypatia1010
04.03.2023 5 z 5

Tak tohle je opravdu báječná kniha. Na první pohled upoutá originální obálkou, navíc je to milé a dojemné čtení plné lidskosti. Rozmanitost postav, které spojuje láska ke knihám na mě učinila skvělý dojem. Samotný Knihonoš, neboli Carl Kollhoff, svým příjemným vystupováním, vytříbeným vkusem na knihy a umem rozpoznat preference zákazníků i oddaností ke svému poslání, mi byl velice sympatický. A malá Šaša byla naprosto úžasná - na svůj věk neobyčejně chytrá, zvídavá, podnikavá a stále dětsky upřímná.
Jednoznačně mohu toto dílo doporučit všem knihomolům. Přestože začátek byl malinko kostrbatý a snad i trochu nudný, ale brzy se to zlepšilo a já se do knihy úplně ponořila. Zbytek příběhu už jsem si vychutnávala a skoro mi bylo líto, že se s Šašou, Knihonošem a se všemi ostatními zajímavými postavami z řad jeho zákazníků musím rozloučit. Je mi jasné, že se knize zase někdy vrátím.