Kniha o štěstí

Kniha o štěstí https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29604/kniha-o-stesti-29604.jpg 4 55 14

Matthieu Ricard, žijící střídavě v klášteře Žečhen v Nepálu a ve Francii, je pova­žovaný za jednoho z největších znalců buddhismu v Evropě. Po dlouholeté výzkumné praxi v oblasti buněčné a molekulární genetiky se vydal na cestu buddhistického mnicha. Již více než třicet let se pohybuje mezi velkými duchovními mistry v Himálaji, působí jako dalajlámův tlumočník, překladatel a vydavatel. V Knize o štěstí, která byla přeložena do více než deseti světových jazyků, se věnuje otázce, která je stará jako lidstvo samo: co je štěstí a jakými prostředky jej lze dosáhnout. Všichni usilujeme o štěstí. Ale jak jej najít, udržet a jak jej vůbec definovat? Na tuto otázku, k níž západní myšlení zaujímá celou škálu různých přístupů od pesimismu až po lhostejnost, přináší autor odpověď z pohledu buddhismu. Odpověď sice náročnou, zato optimistickou a přístupnou všem lidským bytostem. Přestaňme hledat za každou cenu štěstí vně nás a obraťme svůj pohled do vlastního nitra. Štěstí není závislé na vnějších okolnostech, které určují náš život, nýbrž je schopností, kterou v sobě všichni nosíme. Je plodem vnitřního zrání, potenciálem, který můžeme každý den rozvíjet a kultivovat. Nedívejme se jen sami na sebe a naučme se meditativnímu a altruistickému pohledu na svět. Autor této knihy, nejznámější vyslanec buddhismu ve Francii, přísluší ke dvěma kulturám zároveň, poznal nejmoudřejší z moudrých, autentický mnišský život, pochopil posvátné texty i lidské utrpení. Jeho kniha je průvodcem na cestě k hlubokému štěstí... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Rybka Publishers

Plaidoyer pour le bonheur , 2003

Radimka
03.08.2023

Tak tohle jsem nedala. Samé psychologické úvahy, na které jsem se nesoustředila, protože mě nebavily.

Eldar80
04.06.2019 4 z 5

Vzhledem k nakladatelství (např. L. Gounelle) jsem očekával nějakou moderní syntézu psychologie a esoteriky. Neznal jsem totiž autora a tak mě příjemně překvapilo, že se autor opírá o buddhistickou tradici.
Matthieu v prvních kapitolách vysvětlí buddhistické pojetí štěstí, na které se dívá částečně z vědeckého pohledu. Sám je totiž bývalým vědcem a buddhismus splňuje nároky racionálního myšlení.
Často cituje vědce nebo psychology, kteří se problematikou štěstí zabývají. Odkazuje na vědecké články nebo experimenty. Není to však vyvážené. Jedná se pouze o jeden směr psychologie. (Csikszentmihalyi, Ekman, Goleman, Seligman...) Jedná se tak vlastně o syntézu buddhismu a „pozitivní“ psychologie. Dozvídáme se, že buddhistický přístup je ve shodě s dosavadními výzkumy.
Spousta faktů v knize je sice podložená a ozdrojovaná, ale za naučnou literaturu by to označit nešlo. Matthieu uvádí hodně příkladů a příběhů nebo vlastních zážitků. To je největší slabina knihy. Ne jejich věrohodnost, ale některé příklady byly podle mě nevhodné nebo zbytečně extrémní.
Mimo úvodní kapitoly je kniha víc souborem článků než postupným výkladem. Obsahuje asi 20 zamyšlení na téma jako třeba Touha, Nenávist, Žárlivost či Proud emocí. Ze začátku se mi to hodně líbilo. Pak se objevují eseje více filozofické a to už bylo nudnější. Každého pak asi zaujmou zmínky o výzkumech schopností buddhistických mnichů. Doporučuju každému.
Pro základní seznámení s buddhismem perfektní kniha. Jinak pokud máte načteno nebo se dokonce o buddhismus zajímáte, kniha už vám asi nepřinese moc nového. Nebo pokud jste chodili na přednášky do BDC, tak spoustu myšlenek už budete znát. Potom se podle mě kniha nehodí pro příliš nábožensky nebo emocionálně založené čtenáře. Pak totiž výkladu ještě víc ublíží nevhodné příklady. 75%

allebra
26.05.2019 5 z 5

K této knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě. Název mě hned upoutal a téma štěstí z buddhistického pohledu s použitím reálných životních příběhů bylo moc zajímavé. Co je to štěstí? Muška jenom zlatá? Především si pod tímto slovem můžeme představit každý něco jiného a občas se třeba časem dopracovat i k jinému úhlu pohledu a obsah přehodnotit.

Zuzka12627
21.11.2018 3 z 5

Kniha je hezky psaná, určitě doporučuji přečíst.

Keyhole
26.06.2018 5 z 5

Za mě rozhodně doporučuji. Hodně se mi líbí, jak autor knihy udává příklady z praxe a příběhy, které sám zažil. Dodává to knize zdravou důvěryhodnost a že autor ví, o čem píše.

JointlieKat94
10.02.2018 5 z 5

Kniha je skvělá. Půjčil mi jí můj vnímavej kamarád/kolega ve chvíli, kdy bylo zapotřebí. :) čte se celkem krásně, je v ní spousta informací, nad kterými se člověk musí pozastavit a zamyslet, takže kniha opravdu není na jeden nádech. Takže je to těžší čtení, za to ale, autor do toho vložil maximum. Dle mého názoru. Moc se mi líbila. :)

Shindo
06.12.2017 4 z 5

Kniha od človeka, ktorý si niečím prešiel, a zmena to bola naozaj rázna - od genetika ku mníchovi. Ako z knihy, tak aj z prednášky, ktorú som videl a z jeho dlhoročných skúseností s meditačnou praxou - nielen teóriou, buddhizmus je hlavne o konaní - vidno, že autor vie, o čom píše.

Dudulka
12.02.2016 5 z 5

Dnes sme v knihkupectvach, v casopisoch, na blogoch doslova zavaleni mudrymi "motivacnymi navodmi na stastie". Vytipovanych autorov som si skutocne precitala. No ani jedna z nich nehovori tak jednoduchu, prirodzenu pravdu aku nam nenasilnym a prostym sposobom ponuka francuzsky buddhisticky mnich Matthieu. Uzasne citanie, ktore v podstate neprinasa nic nove, pretoze TOvsetko vsetci davno vieme, len sme na TO akosi celkom zabudli. Kniha o stesti nam len otvara na povale prachom zabudnutu skatulku poznania, ktoru sme si v detstve starostlivo skryli, len sme bohuzial zabudli kde :-)

privoz
15.12.2015

Skvělá kniha'doporučuji

klidnejch
21.10.2015 5 z 5

Prostě mu to- věřím

DarekDevil
03.01.2015 5 z 5

Velmi pěkně napsaná kniha, kterou jsem rád přečetl a s vracím se k ní.

Pawlisman
11.09.2014 5 z 5

Již trochu teoreticky, avšak skutečně skvěle napsaná kniha,ze které je vidět, že pan Ricard ví, o čem mluví. Kouká do podstaty věcí, ale nenudí. Skutečně jedna z nej knih duchovní literatury, která není jen o naivním příběhu.

LordSnape
05.08.2014 4 z 5

Od tohoto autora jsem četl Umění meditovat, což je super věc. Kniha o štěstí je vlastně psána stejně jakoby "technicky". Matthieu v sobě nezapře vědce, i když se už plně věnuje duchovní praxi jako mnich. Trošku mi ke konci vadil ten veliký příval citátů, jehož sběr v důsledku ale musel trvat docela dlouho. Kniha se věnuje vlastně jen tématu "sukhy", což je stav mysli, kdy prožíváme jen ono štěstí a pohodlí bez zasahování "dukhy" - utrpení. Celý text je vlastně takovým návodem, jak tyto stavy vykořenit ze své mysli. Svým způsobem je to dílo jedinečné, když se soustředí jen na to podstatné a zohledňuje veškeré možné stavy i momenty v životě lidském skrz oblasti "nepohodlí", ale na druhou stranu musím říci, že Matthieu prostě neumí tak poutavě psát a už vůbec ne vyprávět. Vše stroze rozebírá a předhazuje čtenáři bez špetky nadhledu či osobitého humoru, který je vlastní jak Dalajlamovi, Olemu Nydahlovi nebo zesnulému Tulku Urgjän Rinpočhemu. Díky tomu se mi to četlo místy trochu těžce a ke konci už jsem si říkal, že by to chtělo trochu zkrátit. Nicméně po stránce významové nemohu říct žádné proti.

sioux
06.05.2014 5 z 5

K této knize se stále vracím. Na rozdíl od spousty zoufale pozitivních a jiné pravdy nepřipouštějících amerických "new age" knih je v této řada užitečných informací, velká snaha hledat fakta. Je to psáno tak, že si svou cestu můžete sami hledat a nakonec najít.