Kniha o Baltimorských

Kniha o Baltimorských https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327156/mid_kniha-o-baltimorskych-iHl-327156.jpg 5 373 102

Kniha o Baltimorských je třetím románem švýcarského, francouzsky píšícího autora Joëla Dickera. Na rozdíl od jeho předchozího bestselleru Pravda o případu Harryho Queberta nemá detektivní zápletku, ač napětí v něm rozhodně nechybí. Děj této rodinné ságy nazíráme opět pohledem mladého úspěšného spisovatele Marcuse Goldmana, který se tentokrát vrací do dob a krajin svého dětství, aby se vyznal z obdivu a lásky k těm, kterým říká Baltimorští – tedy ke druhé větvi rodiny Goldmanů, svému strýci, tetě a bratrancům. Byly to osobnosti pro běh jeho života zcela určující: byli bohatí, úspěšní, krásní, laskaví – a zdánlivě naprosto a neochvějně šťastní. Prostřednictvím vzpomínek a reminiscencí z dětství a dospívání, objevování zasutých rodinných tajemství a vlastní rekonstrukce toho, co mu bylo zamlčováno, Marcus zkoumá důvody a osudové náhody, které přes období dostatku a harmonie nakonec vedly k rozkladu, pádu a tragédii. Je to kniha vyrovnávání se s velkou ztrátou i s rolí věčně chudého příbuzného, ale i román o ztrácené a nalézané lásce a o cestě k sobě samému.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Le Livre des Baltimore , 2015

tamara1351
07.01.2021 5 z 5

Tak tahle kniha mi podlehla asi za tři dny,je to tak úžasný příběh,je to příběh o
vztazích a nedorozumění,o tom jak si vytváříme domněnky a neklademe otázky a jak to může vést až k tragédii.Na druhou stranu je to i o smíření, odpuštění a síle lásky.

zdenaR
17.12.2020 5 z 5

Druhá kniha od autora a opět vynikající čtení.
Již u předchozí jsem si zvykla na střídání časových rovin a i u této dává příběhu správné napětí. Čte se jedním dechem.

stea
04.11.2020 2 z 5

Moc nechápu vysoké hodnocení. Kniha se mi četla dobře, ale zklamala mě. Autor na sebe neustále staví tajemství a záhady jako v detektivce. Nakonec má ale všechno skoro stejné rozuzlení a důvody. Zápletky jsou hlavně o tom, že hrdinové něco zbytečně tají. Nic si neřeknou na rovinu. Přišlo mi to jako předloha k průměrnému americkému seriálu.

Lumír23
13.10.2020 5 z 5

Právě dočteno. Napadá mě, že jsou knihy, co poučí. Knihy, co pobaví, postraší, pohladí po duši, naštvou, rozesmutní, nu asi je ještě mnoho podob knih. Ale není moc knih, které člověka rozesmutní proto, že příběh, nebo to podstatné, to nejdůležitější z poselství, by rád prožil a nikdy, nikdy to už nepůjde... Jsem rád, že jsem si knihu mohl přečíst, asi ještě dlouho budu závidět tu lásku, kterou byl hlavní hrdina/ové obklopen/i a kterou i dával/i. Kniha má dobrý konec, o to víc to štve. Ale v dobrém.

Květ
06.10.2020 5 z 5

Skvěle napsaný román, upoutal mě okamžitě a bavil po celou dobu, těšila jsem se na každou stránku. Autor má výborný styl psaní a příběh sám o sobě je velice chytlavý. Drama o životě jedné rodiny, o nadějích a ztrátách, vzestupech a pádech... členy rodiny Goldmanů jsem si nesmírně oblíbila. Doručuji, přečtěte si.

orchidea
17.09.2020

Knihu jsem četla již před několika lety, patří určitě k mým nejoblíbenějším.

Evaho73
15.09.2020 5 z 5

Brilantný rozprávačský talent autora v kombinácii s pútavým príbehom a vystížne vyprofilovanými charaktermi všetkých postáv, si ma získali už po prvých prečítaných stranách.
Navyše ma životný príbeh rodiny Baltimorských donútil trochu rozmýšľať nad životom, aký je vŕtkavý...... chvíľu si hore, máš všetko slávu, obdiv, úctu, kde stačí iba málo, napr. taký malý červíček žiarlivosti a rázom prichádzame o všetko...
Dnes je už kvalitná širšia slovná zásoba a množstvo opisov v dielách skôr výnimkou, a preto sa Kniha o Baltimorských pre mňa stáva  oveľa hodnotnejšou a právom si zaslúži čestné miesto v mojej knižnici.

Lolila
04.09.2020 5 z 5

Po prečítaní Harryho Queberta som sa tešila na tento román a právom. Dicker je skvelý spisovateľ. Prostredníctvom Marcusa Goldmana rozpráva príbeh o rodine, láske, veľkom priateľstve, dospievaní a tiež žiarlivosti z úspechov, osudových náhodách, ktoré viedli k pádu a tragédii. Dej sa odohráva v časových líniách, ktoré postupne odkrývajú tajomstvá jednotlivých členov rodiny a ich osudy. Jednoducho nádherný príbeh, ktorý stojí za prečítanie.

Adlinkaa
13.08.2020 5 z 5

Po knize Pravda o případu Harryho Queberta jsem se na tuhle knihu hodně těšila, ale neměla jsem žádné velké očekávání, abych později nebyla zklamaná. Proto mě kniha velice mile překvapila. Bylo to zase něco jiného, než jsem zatím od autora četla. Knize dávám všech pět hvězd za schopnost, jakou mě dokázala vtáhnout do příběhu a nepustit, dokud jsem knihu nedočetla.

Kate72
04.08.2020 5 z 5

V poslední době mám docela štěstí při volbě knih. Tohle byla opět skvělá volba. Krásný příběh o životě rodin Goldmanů z Montclairu a Goldmanů z Baltimoru. Určitě stojí za přečtení.

bod
12.07.2020 5 z 5

Plný počet hvězdiček dávám za schopnost knihy upoutat a nepustit a to i po dočtení knihy.

sandra8786
05.07.2020 5 z 5

Bude to znít jako naprosté klišé, ale tahle kniha je především o rodině, přátelství, lásce a pomíjivosti a to v jejich opravdovém, surovém stavu. Krásně vystavena kniha, která ladně klouže mezi jednotlivými časovými rovinami a postupně buduje napětí. “Díky knihám bylo vše napraveno” a já všem doporučuji přečtení.

SilvieK001
26.06.2020 5 z 5

Ohromně čtivá a překvapující, hned mne strhla, téma pro mne bylo neotřelé, nové - nechala ve mne silný a hluboký dojem. Určitě doporučuji přečtení. Už se těším na další knihy od autora.

Zuzaana
01.06.2020 4 z 5

Musím říci, že jsem ještě nečetla knihu hodnocenou na Databázi knih vyšším procentem a tudíž jsem čekala něco "opravdu" mimořádného. Příběh mne chvílemi i nebavil, některé pasáže se v časově oddělených kapitolách opakovaly. Přesto ráda půjdu zkusit i další autorovy knihy, protože psát umí.

mosem
10.05.2020 5 z 5

Tenhle chlap umí psát. Po případu Harryho Queberta druhá kniha od něj, a musím přiznat, že už dlouho mně nikdo tak neupoutal. a doufám, že se brzy dočkáme i překladu jeho čtvrtého (i když chronologicky prvního) románu (Poslední dny našich otců). Příběh se rozbíhá pozvolně, až se čtenář ptá, co vlastně chce autor psát dalších 350 stran. Ale opět - naprosto promyšlená gradace příběhu, kdy se rovina současnosti a vzpomínek protíná, přičemž druhá z nich reflektuje věkový i mentální vývoj postav. Příběh, ve kterém si uvědomíte, že mnohé není takové, jak se zdánlivě jeví. To jen naše představy, domněnky či domýšlení korigují chování a jednání, mnohdy i s fatálními důsledky. S důsledky, které nelze odčinit. I když kniha nemá vyloženě dramatické scény, přesto čtenář cítí potřebu otáčet stránku za stránkou, aby věděl "JAK TO BYLO" a "JAK TO BUDE". A s ohledem na závěr knihy nelze snad ani jednoznačně říct, jestli příběh dopadl dobře nebo špatně. Nic není ĆERNÉ ani BÍLÉ. Jako celý náš život.

kasavubu
23.04.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla již před několika dny a stále ji nemůžu za žádnou cenu vypustit z hlavy. Pořád přemýšlím, co mohly jednotlivé postavy udělat jinak a jak málo stačilo k tomu, aby se jejich osudy vyvinuly úplně jiným směrem. Nejvíce na mě z celé knihy zapůsobil Woody a asi mi ho bylo i nejvíce líto. Je neuvěřitelné, jak i to největší přátelství může poznamenat žárlivost a rivalita. Ale nic v životě není černobílé a každý člověk někdy chybuje. Jen někdy bývá hrozně těžké to odčinit. Ačkoli je už od samého začatku jasné, že kniha nedopadne dobře, přesto vlastně končí pozitivně, to nejcennější totiž vítězí - přátelství. Autorovi se podařilo vystihnout příběh s neuvěřitelnou lidskostí, a za to klobouk dolů. Jednu výtku ale přece jen mám, a to příliš časté střídání časových rovin, v nichž se mi špatně orientovalo. Ale ono to asi moc jinak napsat nešlo :-)

Mandlevest
20.04.2020 5 z 5

Tak jsem včera dočetla opravdovou knižní lahůdku. Začátek příběhu se nesl v mírně pomalejším tempu, jak už to v dětství bývá, ale čím dále jste otáčeli stránky tohoto opravdu nevšedního románu, děj nabíral na rychlosti a dramatičnosti. Osudy hrdinů, které jsem si opravdu zamilovala, jsem prožívala naplno s nimi, někdy jsem se usmívala, někdy jsem byla dojatá, ale hlavně moc zvědavá, jak tento mimořádným způsobem vyprávěný příběh dopadne. Nevím jak Vám, ale mě v něčem připomněl knížky, které napsal mnou milovaný E.M. Remargue. I ty jsou plné lidství, přátelství, určité melancholie, ale i naděje a lásky, často osudové. A tak opět jen děkuji DK, především Šánce, které komentář k této knize mě přímo navnadil, abych si ji půjčila, za mimořádný čtenářský zážitek.

Dela111
28.02.2020 5 z 5

Kniha o Baltimorských je velmi poutavě napsaný román o tom, že nikdo nemá všechno a nic netrvá věčně. Je to rozsáhlá rodinná sága, zpočátku více radostná, později spíše bolestná a smutná.
Autor vypráví úchvatný příběh o rodinných vztazích, o přátelství, lásce, touhách, nepochopení, závisti. Všední dny se střídají s mimořádnými, úspěchy s pády, štěstí s tragédií.
Joël Dicker je geniální vypravěč. Toto je další jeho příběh, který mě pohltil a já nedočkavě hltala stránky, jak to bylo dál... :-). U hodnocení neváhám a samozřejmě doporučuji.

bekule
10.02.2020 5 z 5

5,5
Kniha mě hodně zaujala svým názvem i když příběh jako takový mě moc nelákal . Prvních asi 50 stránek jsem se hodně trápila a chtěla to vzdát, vadilo mě to neustálé skákání v čase , těžce jsem se orientovala v ději. Nevím kdy se to zlomilo ale jak příběh postupoval, začala jsem kouzlu Baltimorských propadat. Původně jsem chtěla nedočíst, pak dát maximálně tři hvězdičky a když jsem dočítala pět hvězdiček je mě málo. Nádherný silný příběh,určitě doporučuji!
"Ty jsi ten vyvolený Marcusi.Mnoho z nás se snaží dát svému životu smysl, jenže život žádný smysl nemá, pokud nejsme schopní dosáhnout těchto tří cílů: milovat, být milován a umět odpouštět. Zbytek,to je jen ztráta času."
........................................................................................................Výzva 2020/6

Akťavs
22.01.2020 2 z 5

kniha mě moc nezaujala, snad jen tím , že život se někdy zvrtne špatným směrem , i když je v tom člověk nevinně, četla se sice dobře, ale příliš výrazná nebyla