Kniha noci

Kniha noci https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500030/bmid_kniha-noci-C2V-500030.jpeg 4 113 39

Nová temná fantasy o zlodejoch tieňov a tajných spolkoch od autorky Férskej ságy! Vo svete Charlie Hallovej môžete zmeniť svoj tieň - len tak pre zábavu alebo z kozmetických dôvodov -, ale aj zvýšiť jeho moc a vplyv. Dokonca môžete zmeniť svoje pocity a spomienky, ale manipulácia s tieňmi niečo stojí, niekedy dokonca celé hodiny a dni vášho života. Váš tieň v sebe ukrýva všetko, čo má zostať ukryté - vaše druhé ja, ktoré má občas svoj vlastný život. Charlie je drobná podvodníčka, pracuje ako barmanka a najmä sa snaží udržiavať si odstup od mocného a nebezpečného podsvetia, v ktorom sa obchoduje s tieňmi. Keď sa však vráti hrôzostrašná postava z minulosti, jej život sa obráti naruby. Budúcnosť zrazu vyzerá prinajlepšom neistá - a prinajhoršom žiadna. Charlie je rozhodnutá prežiť, a tak sa vrhá do víru tajomstiev a vrážd, čím si proti sebe poštve dvojníkov, nepredvídateľných miliardárov, zlodejov tieňov a dokonca aj vlastnú sestru - tí všetci totiž zúfalo túžia ovládať tieňovú mágiu.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Book of Night , 2022

Alíček83
10.02.2023 3 z 5

Do tohoto příběhu jsem se nějak nemohla dostat. Všechno bylo takové divné. Spousta jmen, chaotický děj, nepochopila jsem různé názvy stínové magie. Takový sešup od Kruťáka. Na konci konečně přišlo rozuzlení, který bylo vysvětlené, mělo spád, bylo napínavé, tam už jsem byla spokojená. Uvidím, jestli si přečtu pokračování.

Wajny
28.01.2023 5 z 5

Ze začátku jsem byla zmatená z magického systému a pojetí stínů. Postupně je vše objasněno a autorka to má opravdu velmi dobře promyšlené. Zápletka byla dobře vymyšlena a jako komplet to skvěle fungovalo. V knize je hodně napětí, zvratů a vy pořádně nevíte, komu vlastně věřit a jak to doopravdy bylo. Hlavní zvrat jsem trochu tušila, ale úplný konec mě hodně překvapil a už se nemůžu dočkat druhého dílu (a zároveň závěrečného) dílu!

Po celou dobu příběhu je zde tajemná, místy hodně temná, atmosféra, která krásně dokresluje celý příběh. Autorka se nebojí drsných scén a všudypřítomné zvrácenosti. V příběhu jsou i kapitoly z minulosti, které nám přiblíží hlavní hrdiny, vidíme, jaký posun postavy udělaly a taky se nám díky nim poskládá celý příběh dohromady.

Hlavní postavu Charlie jsem si ihned oblíbila. Je prostě jiná - její chování, rodinné zázemí i postava. Bavily mě její sarkastické řeči, narážky a ostré poznámky. Líbí se mi, že nemůžeme s určitostí říct, zda je kladnou či zápornou postavou, já mám velkou slabost pro tyhle morálně šedé postavy. S tím jde ruku v ruce to, že sama sebe označuje za zkaženou a že i pro to, co opravdu chce, je ochotná dělat zlé věci. A taky jsem hrozně ráda, že je vlastně obyčejná - neloví stíny, nemá nadpřirozené schopnosti ani není spasitelkou svět....Ne, prostě obyčejná a to byla právě to skvělé a vlastně i originální!

Hodně se mi líbila "romantická" linka, která je sice nevýrazná, ale zároveň je pro příběh hodně podstatná. Líbilo se mi, že se nejedná o žádné seznamování, ale tady se ocitneme ihned v situaci, kdy ti dva jsou spolu už delší dobu. To bylo za mě opravdu perfektní!

Pokud máte rádi styl psaní Holly Black, tak určitě doporučuji. Jen nečekejte, že je to ve stylu Krutého prince. Tohle se spíš podobá Devátému spolku od Leigh Bardugo, který je jen tak mimochodem taky skvělý, ale tohle bylo ještě lepší.

vandalindakova
24.01.2023 4 z 5

Já jsem si čtení užila, jakože faakt. Kruťáka jsem sežrala, a tohle není o nic horší! Je to tedy napsáno jiným stylem, ale stejně jako se mi líbil Devátý spolek nebo Crescent City nebo Choosen ones, i tak bylo super toto. Styl dark fantasy mi očividně sedí, a když je to od oblíbených autorek, tak je to pro mě must read. Zápletka měla za mě hlavu a patu, a kombinace detektivních, mystery a fantasy prvků se špetkou romantiky fungovala velmi dobře. Nedokázala jsem se od toho odtrhnout, Holly Black píše hrozně čtivě. Postavy za mě velký dobrý, všechny měly dostatečný základ na to, aby jsme si je mohli představit a oblíbit. K tomu pomáhaly střípky z minulosti, které prokládaly klasické kapitoly z přítomného dění. Kniha obsahuje spoustu skvělých myšlenek, a to že si jich dost často ani nevšímám. Tak tady mě praštily do očí prakticky okamžitě. Stejně tak to obsahuje humor, v některých částech. Nebudete se smát celou knihu, ale když už, tak už. Dobře promyšlený byl ten magický systém skrz stíny, který tam je taky dost vysvětlený. Příběh se zlehka opírá o vrstvu lidí, kteří se pohybují po barech, party, lovení stínu nebo jiný krádeže. Romantická linka je tam velmi slabá, ale přesto wow. To že ne vždy je všechno dokonalý a vyjde to automaticky s prvním pohledem, tu je zpracováno fakt skvěle.

lucie1018
23.01.2023 5 z 5

Já byla moc spokojená. Dost jsem se kvůli recenzím bála, ale prostě jo...Bylo to něco jiného než Krutý princ, ale rozhodně jsem se nenudila a všechny postavy jsem si opravdu užila. Já mám prostě Holly ráda! Možná kdyby napsala pracovní řád, tak bych si ho i přečetla :) Každopádně jsem doufala, že bude pokračování, protože konec tomu nahrával. Teď jsem se mrkla na goodreads a skutečně bude. Sice je plánované na leden 2024, takže mi budeme rádi za konec roku 2024, ale bude!

Turante
22.01.2023 4 z 5

Super příběh ze světa, kde stíny mohou ožít. Hlavní hrdinka Charlie rozhodně není žádné ořezávátko a určitě se vám bude líbit. Kniha se mi četla moc dobře a i konec byl super, jen to trochu svádí k pokračování, protože prostě nutně potřebujete vědět, jak to bylo dál! Tak třeba se dočkáme.

LenkaPet
19.01.2023 5 z 5

Kniha je určitě zajímavá. Ke konci se mi líbila víc a konec opravdu láká ke čtení pokračování, které bohužel není. Moc bych chtěla vědět jak to bude dál a čekání bude dlouhé.

Jaehyun
14.01.2023 2 z 5

Kniha noci byla po Krutém princi hrozný propadák! Přijde mi, že to snad ani nemohla napsat Blacková!

Celou dobu jsem se do příběhu nedokázala pořádně začíst a dost jsem se u toho nudila. Začátek se strašně táhl a magie stínů tam byla popsána tak chaoticky, že si vlastně nejsem jistá, zda jsem ji pochopila správně. Kdyby se mě někdo zeptal jak ta stínová magie funguje, tak bohužel, nemám nejmenší tušení, protože jsem to zkrátka nepobrala. Nelíbilo se mi ani prostředí ve kterém se vše odehrává, bylo to ponuré a takové..meh.
Asi jsem od knihy čekala víc té magie. Doufala jsem, že třeba hlavní hrdinka bude mít nějaké schopnosti nebo bude stíny lovit nebo něco takového ale bohužel. Charlie byla úplně tuctová postava na které nebylo nic zvláštního!

Nápad je podle mě super ale zpracování stojí za prd. Konec byl dobrý a zajímavý, bohužel ale otevřený. Líbily se mi i kapitoly z Charliiny minulosti i když tam byly dost zbytečné, stejně jako kapitoly z minulosti jejího přítele, které jsou v druhé polovině knihy. Ano, dozvíme se v nich sice jak se z Charlie stala podfukářka a zlodějka ale to by stačilo napsat do jedné kapitoly a zbytek by se mohl věnovat právě těm stínům!
Vím, že to není young adult ale i takové knihy se dají napsat dobře. Tohle ale dobré nebylo a další díl si nepřečtu, protože mě ani nezajímá, kam se bude příběh ubírat dál a nejspíš bych se u čtení akorát trápila, stejně jako teď.

knihomolkaMist
08.01.2023 3 z 5

Nápad? Dokonalý! Provedení? ...
Abych to nepodala špatně, kniha není vůbec napsaná špatně, jen já mám asi se stylem psaní Holly Black trochu problém.
Charlie jsem si zamilovala a hodně mě bavily kapitoly z minulosti. Některé události mě překvapily a ten konec? Skvělej!
Příběh byl neskutečně originální (nebo minimálně já jsem to ještě nikde neviděla) a celkem propracovaný, ale na můj vkus tam bylo až moc hluchých míst a do čtení jsem se často musela nutit. A ta pointa? Nevím, jestli jsem ji nějak přehlédla, nebo tam prostě nebyla, ale vesměs mi fakt přišlo, že to je jen takové bloumání bez nějakého hlubšího záměru, nevím :D
Na závěr bych ale fakt nechtěla, aby to vyznělo špatně. Ta kniha není špatná. Když už jsem se k tomu donutila, stránky mi prostě ubíhaly pod rukama a kousavé poznámky Charlie nemohly být lepší :D jen tomu prostě něco chybělo

Tereza350
02.01.2023 5 z 5

Z pocatku jsem se nemohla zacist,dokonce jsem knizku na nejaky cas odlozila.Ale Holy Black je jedna z mych nejoblibenejsich spisovatelek a tak jsem se rozhodla dat Knize noci druhou sanci.A nelituji.Pokud se vam libila Nejtemnejsi cast lesa a Nejchladnejsi divka ve meste chladu,bude se vam libit i Kniha noci!

_ctenar_adam_
12.12.2022 4 z 5

Do této knihy jsem se pouštěl s velkým očekáváním, protože autorčinu předchozí sérii miluju.

Autorka nás zavádí do magického světa plného stínů a stínové magie, plného podvodníků, zlodějů,... Svět je skoro totožný s naším současným až na stíny :DD V celém příběhu sledujeme hlavní hrdinku Charlie Hallovou, která v sobě objevuje magické schopnosti. Dostává se ale do problémů se svým okolím.

Holly Black psát umí. A to bez debat. Ovšem tentokrát se nepustila do YA fantasy ale do Adult fantasy. Na celé knize jde poznat že se jedná už o složitější dílo. Krutý princ byl napsaný lehčeji, byla tam akce za akcí, romantika a prostě to bylo celé svižnější. Kniha noci byla trochu opakem. Děj plynul pomaleji, autorka nás postupně seznamovala se světem, s postavami (kterých zde bylo opravdu hodně), magickým systémem,...

Hlavní hrdinka mi byla strašně sympatická. Její sarkasmus, humor, její narážky a ostré poznámky mě bavily. Lionel Salt byl výborným záporákem, kterého si extrémně zprotivíte :DDD Každá postava měla jasně daný charakter, nikdo tam nebyl pouze plytký.

Oceňuji také nápad, který autorka do knihy zakomponovala. Pak mě bavili taky kapitoly z minulosti, ze kterých si člověk postupně skládal dohromady celý příběh.

Za mě to byla povedená kniha, která ale měla si své stinné stránky. Třeba první polovina se táhla jak tejden před výplatou :DDD Chápu, že nás autorka chtěla do světa postupně pouštět, ale tohle bylo zase MOC pomalu. Pak jsem se trošičku ztrácel v postavách nebo magii, ale to se vyřešilo později s dalšími kapitolami.

Podtrženo sečteno tahle knížka byla fajn :D Asi doporučuju a každý si na to udělejte svůj názor.

Knížku jsem obdržel od Humbook v rámci Humbook Blogeři, Moc děkujuu!!

_.about.books._
03.12.2022

Do série Krutý princ jsem se naprosto zamilovala, takže jakmile jsem zjistila, že má vyjít další kniha od této autorky, bylo jasné, že si ji musím rozhodně přečíst.
Holly má skvělý, čtivý styl psaní, ale mně spíše vyhovuje, když je příběh vyprávěn ich formou, tady to tak nebylo a někdy jsem se trochu ztrácela a četlo se mi pomaleji.
Autorka nás rovnou přenesla do příběhu a nahrnula na nás spoustu informací. Prvních sto stránek bylo takových pomalejších, chaotičtějších, ale pak se to rozjelo a já se nemohla odtrhnout.
Hlavní hrdinka byla fayn, i když někdy se mohla zachovat lépe. Setkáváme se zde i s nějakou tou romantickou linkou, které tam mohlo být za mě o trošku více :D
Knihu noci vám vřele doporučuji. Už jen díky té nádherné obálce, dejte knížce šanci

~moc děkuji za zaslání knihy @humbook #humbookblogeri#spoluprace

Lostinfantasy
01.12.2022 4 z 5

Do Knihy noci jsem šla s velkým skepticismem, protože recenze jsou na tuto knihu dost odlišné a často negativní. První část tomu moc nepomohla, protože jsem se celkem nudila a hlavně byla zmatená. Autorka nás vrhne do světa stínové magie, aniž by nám pořádně vysvětlila jak funguje, protože hlavní hrdinka to sama moc neví. Naštěstí to pro mě byla kniha, která je s každou stránkou lepší. Jak jsem se spolu s Charlie dozvídala nové informace, tak jsem se do příběhu ponořila a chtěla vědět jak to dopadne.

S Charlie se nikdo nepáře, takže jsme svědky spousty zvráceností, které jsou lidi schopní udělat pro moc a stínovou magii.
Líbí se mi, že sama není žádná vyvolená hrdinka, ale spíše taková morálně šedá postava.

Hlavní zvrat jsem tak nějak očekávala, ale úplný konec mě překvapil a jsem zvědavá, jak se s tím autorka popere v druhém dílu. Já jsem si tedy původně myslela, že je to stand-alone.

Vůbec nepočítejte s tím, že pokud se vám líbil Krutý princ, tak se vám bude líbit i tohle. Kniha noci není YA a i styl psaní se liší. Chvilkami mi to atmosférou připomínalo Devátý spolek L. Bardugo, který se taky hodně liší od její nejslavnější série Griša.

Kdyby kniha celou dobu jela v podobném tempu, jako druhá polovina, tak by to byla pecka, ale takhle musím hodnocení snížit.

Za zaslání knihy k recenzi děkuji @humbook a @humbookblogeri.

moonula
29.11.2022 4 z 5

Tak nebylo to špatný,ale žádný zázrak taky ne.Čekala jsem něco víc a než jsem pochopila o co se vlastně jedná,tak byl konec.
Konec byl vlastně nejlepší. Četla jsem to opravdu dlouho. Né,že by to byla úplná nuda,to jistě ne,ale chvílemi jsem se do čtení musela nutit.Za přečtení to přesto stojí.Zatím jsem nic podobného nečetla.

LiliDarknight
28.11.2022 4 z 5

Holly Black už dokázala, že sa nebojí naplno ponoriť do morálnej sivosti svojich príbehov. Táto kniha teda nie je výnimkou a prejavuje sa to na prostredí, ale hlavne na postavách. Charlie je prototypom hrdinky, ktorá nie je dokonalá. Vlastne samu seba označuje za skazenú a verí, že na svete nejestvuje zlé rozhodnutie, ktoré by nebola ochotná urobiť. Hlavne ak by vďaka tomu niečo získala.

Nie je teda len morálne sivou oportunistkou, ale navyše aj sebakritickou ľudskou bytosťou, ktorá sa sama na seba dokáže pozrieť do zrkadla s otvorenými očami. A väčšinou sa zdá, že pred čitateľmi vlastne ani nič neskrýva. Lenže Charlie je nielen podvodníčka, je to aj skúsená klamárka, a čoskoro sa začne prejavovať rozpor medzi tým, čo hovorí a čo robí.

V tomto sa veľmi podobná Jude z Krutého princa, avšak s jedným rozdielom. Charlie je vo svojej úlohe uveriteľnejšia. Možno aj vďaka tomu, že neskrýva svoje slabosti. O ostatných postavách sa však čitateľ dozvedá už menej. Spoznáva ich cez Charliine oči, takže výsledný obraz je minimálne trošku skreslený. Sú však z podobného súdka ako Charlie. Oportunisti ochotní urobiť čokoľvek. Niektorí dokonca aj zabíjajú.

Po dejovej stránke má kniha takisto čo ponúknuť. Samotný úvod je však pomerne pomalý, nakoľko autorka prvých niekoľko kapitol strávila vysvetľovaním toho, ako funguje tieňová mágia. Tí menej trpezliví to kvôli tomu s čítaním budú chcieť vzdať. Black preto čoskoro začala hromadiť mŕtvoly a nezodpovedané otázky.

Samotné pátranie po páchateľovi je však skôr okrajové a postavy nemajú v pláne hľadať spravodlivosť. Charlie sa do toho všetkého zamotá skôr pre vidinu toho, čo by jej to mohlo priniesť. Vďaka tomu má kniha temnejšiu atmosféru a čoskoro začne byť jasné, že toto nie je urban fantasy. Lebo čitateľ síce sleduje akési spolunažívanie magickej a nemagickej komunity. Lenže vďaka tým všadeprítomným gangstrom a akejsi tieňovej mafie z toho vznikla skôr noirová záležitosť.

Tieto všetky prvky z knihy robia pomerne špecifické čítanie. Nejde o boj za spravodlivosť a vraha nikto nehľadá preto, aby ho potrestal. Toto je príbeh o prežití. O tom, čo sme ochotní urobiť tvárou tvár tým najmocnejším z mocných. Okrajovo ide aj o pomstu a napĺňanie sebeckých túžob. Takže autorka skôr písala o hnuse spoločnosti. A písala o tom dobre. No nie pre každého.

Kniha noci nie je detektívne ladenou fantasy, v ktorej tí dobrí zachraňujú svet. Miesto toho ide o noirovú záležitosť, v ktorej čitateľ nájde gangstrov, podvodníkov, zlodejov a dokonca aj akúsi obdobu mafie. V tomto svete všetkým ide o dosahovanie svojich vlastných cieľov. Hlavná hrdinka Charlie nie je výnimkou. Všetko je morálne sivé. Vrátane samotnej zápletky, ktorá je budovaná postupne a dokonca dokáže prekvapiť, akým smerom sa uberá. Avšak vďaka tomu všetkému je kniha dosť špecifická. Poteší hlavne tých, ktorí vyhľadávajú podobne temné príbehy a nevadí im čítať o postavách, ktoré by sa v iných knihách dali považovať skôr za zloduchov.

1259
27.11.2022 4 z 5

Jako příběh byl dobrý, ale nemohla sem se do něj za boha pořádně začíst. Takže snad příští kniha od Blackové bude lepší.

dam.si.knihu
20.11.2022 4 z 5

Na novou Holly Black jsem se opravdu moc těšila, protože její knihy (zejména Krutý princ) si mě získaly. Takže novinka byla v moji knihovně nutností.
Kniha má velice slibnou a skvělou anotaci, u které jsem ani nemusela přemýšlet, zda to bude něco pro mě a navíc ještě překrásnou obálku! Máme tady opět originální a skvělý fantasy svět. Nicméně pro mě byl příběh lehoučkým zklamáním. Čekala jsem naprostou pecku od začátku dokonce, bohužel ta první půlka se tak trochu vlekla, protože se tam nic moc extra nedělo.
Přiznám se, že jsem se trochu ztrácela v těch stínech a jménech, bylo to na mě dost chaotické a nevím, zda jsem to pochopila správně.
Zhruba v půlce knihy se to otočilo a příběh dostal ten správný šmrnc a drive, na který jsem od autorky zvyklá a stránky mi začali utíkat pod rukama!
Autorka příběh nezačíná zbytečným “okecáváním” a sáhodlouhým seznamováním s postavami a vezme nás rovnou do příběhu a to mě baví. Nebýt toho, že se zpočátku nic moc nedělo a trochu chaotického vysvětlení podstaty stínů, byla by to další top kniha s originálním světem a romantickou linkou.

Mockrát děkuji @humbook za poskytnutí knihy v rámci #spoluprace k recenzi. ️

Iva095
10.11.2022 2 z 5

Už dlouhou dobu se mi nestalo, že bych se pustila do knížky, která by byla špatná což tato byla. Jedna hvězdička je za zajímaví nápad a ta druhá za dobrý konec. Po předčení prologu jsem si říkala to zní dobře, ale pletla jsem se. Nedokázala jsem se začíst, na to jak je knížka malá tak je nekonečná. Jediné co mě knížku donutilo dočíst byla zvědavost jak to celé dopadne a díky bohu alespoň ten konec stál za to. Za mě nedoporučuji.

GalaxyR
30.10.2022 2 z 5

Až na tu barmanku, která dozajista na zadní straně knihy napsaná není, nic nenasvědčovalo tomu, že se příběh bude odehrávat v našem moderním světě. Dokonce i prolog zněl zajímavě, magicky a lákavě.
Já proti realitě nic nemám. Vážně ne... ale u fantasy knih ji nevyhledávám. A co se moderních výraziv a techniky týče, vyškrtala bych čtvrtinu knihy. Sprostá slova, zmínky o Zoomu, redditu a podobných blbinách prostě do fantasy knih nepatří. Alespoň u knih, které hodlám číst.
Celkový koncept knihy, stínová magie, stíny s vlastním vědomím a propojení mezi osobou a jejím stínem za pomoci krve, to zní neskutečně cool. Fingovaná vražda, změna osobnosti, lži a intriky, to všechno beru, baví mě to.
Ale co to zpracování? Hlavní hrdinka je dokonalou ukázkou nátlaku společnosti o "uvěřitelné" charaktery. Je totiž naprosto nedokonalá, pokud nemluvíme o jejích negativních stránkách. Těch má spoustu a jsou zmiňované pořád.
Celé prostředí je příliš uvěřitelné. Příliš nedokonalostí je popsáno do detailu. Bylo to skoro rušivé.
A stínová magie? Nezní to báječně? Rozhodně to ale nebylo promyšleno báječně. Tolik věcí mi chybělo vysvětlit.
Nejhorší na tom je ale ta modernizace. Po Krutém princi, je tohle velký propadák a já po druhém díle nesáhnu.
Hvězdičky dostává autorka za nápad a romantickou zápletku. Ta se mi líbila.

DreamerX9
30.10.2022 1 z 5

Musím autorce na začátek připsat body za originalitu a čtivý styl nicméně dej a prostředí samotné jsou už něco jiného. Asi mi v knize chybělo víc toho kouzla a promyšlenosti. Tuto autorku ráda čtu ale zrovna tato kniha mi vůbec nesedla a nevím jestli se autorka ještě kdy překoná jelikož na sérii Krutý princ nic od ní zatím nemá.