Kniha džungle

Koupit

(Ilustrace doplnil: Eric Kincaid) Kniha džungle Rudyarda Kiplinga patří ke klasické dětské literatuře. Poprvé vyšla roku 1894. Čtenářům předkládá příběh malého indického chlapce Mauglího, kterého v džungli adoptovala a vychovala vlčí rodina. Mauglí si tam získává mnoho přátel včetně černého pantera Baghíry a medvěda Bálúa, kteří ho učí způsobem a zákonům života v džungli. Má však také nebezpečného nepřítele tygra Šér Chána, který sice lační po Mauglího krvi, ale chlapec ho každou chvíli chytře přelstí. Kniha džungle nabízí mnoho jiných vyprávění o lidech a zvířatech. Děti se dočtou, jak bílý lachtan Kotik nalezne bezpečné místo k životu daleko od lidí, jak rudooký mungo Rikki-tikki-tavi ochraňuje svou člověčí rodinu před dvěma smrtelně nebezpečnými brejlovci a jak se indický chlapec Túmé stane svědkem tajemného tance slonů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44884/kniha-dzungle-44884.jpg 4.2692
Literatura světová, Dobrodružné, Příroda, zvířata
Vydáno, Junior (ČR)

The Jungle Book, 1894

Kniha Kniha džungle

Kontryhelka

Kniha, která mně nikdy neoslovila. Nikdy jsem tento druh literatury nemusela a přečetla jen v rámci četby ve škole.

smazenaryba
09.12.2020

Jedinečná kniha, v mnohých smeroch. Nieje to zďaleka iba príbeh o vlčom dieťati, ktorý väčšina ľudí pozná z rôznych viac či menej zdarených filmových derivátov. Koniec koncov, Mauglího príhody sú len časťou knihy, ktorá obsahuje mnoho ďalších samostatných príbehov z rôznych kútov sveta. Spoločné majú to, že v ich centre vždy stojí príroda, ktorá sa, či sa nám to páči, či nie, úplne zaobíde bez človeka. Kipling vyobrazuje prírodu nie z pohľadu človeka, ale ako samostatný svet s vlastnými zákonmi, rečou, príbehmi a hrdinami. Nie sú to typické zvieracie postavy z bájok, ktoré majú ľudské vlastnosti, ale samostatné tvory riadiace sa vlastnými pravidlami. Práve toto veľmi živé vyobrazenie prírody s jej obyvateľmi, kde človek, ako inak samozrejme, vystupuje takmer výlučne ako narušiteľ, je hlavnou prednosťou tejto klasiky. Dalo by sa až povedať, že Kniha džunglí je akýmsi manifestom zvrchovanosti prírody.

Samozrejme, kniha má silný dobrodružný aspekt (derie sa mi na jazyk Londonovský), ikeď to zaradenie medzi literatúru pre deti nie celkom sedí. Jednak je to rozprávanie často poriadne drsné a niektoré príbehy sa tomuto zaradeniu vymykajú úplne. Povedzme, že je to dielo, v ktorom sa skrýva niečo pre všetky vekové skupiny. A aj to je vlastnosť, ktorou sa nemôže pýšiť každá kniha.

ijcro
18.11.2020

I po těch letech se mi to zdá supr čtení a nejen pro děti.
Nepříliš dlouhé příběhy jsou vyprávěny přístupným, trošku starovětským jazykem. Rozhodně doporučuji.

Domca_books
31.10.2020

Nádherná knížka plná napětí a dobrodružství. Kouzelné příběhy z indické džungle. Kniha nebyla jen o Mauglím a jeho zvířecích kamarádech, ale byly tam i příběhy navíc :)

inachisio
28.08.2020

Knihu džunglí miluju. Je originální a skvělá. A to i film.

MOu598
10.06.2020

Krátká, krásná, milá vyprávění. Čtivé, bohaté, spíše o zvířatech než o lidech - a o jejich lidskosti.
Moc pěkné. Osvěžující.
Citát:
"Jednou z výhod zákona džungle je, že trestem je vina úplně vyrovnána. Nezůstává pak již žádný hněv."

selviskhed
12.04.2020

Tarzan a Mauglí jsou teda dva různí kluci, huh?

Povídky s Mauglím mají většinou střední kvalitou, povídky bez Mauglího jsou často buď úplně super (život indického svatého muže v povídce "Puránbhagatův zázrak", boj promyčky s hadí rodinkou v "Rikki-tikki-tavi") nebo úplně WTF ("Túmé, miláček slonů", "Služebníci Jejího Veličenstva"). Druhá kniha je lepší než kniha první.

"Šakal sbírá po tygru, nízce paběrkuje,
Vlk je lovec! Svou kořist si vybojuje!"

"Když slabšímu vezmeš kořist, nebuď krutý. Má své právo:
z úlovku, jejž neubránil, nech mu srst a nech mu hlavu."

DuncanIdaho
27.03.2020

Knihu jsem četl jako kluk, když jsem ležel nemocný v posteli. Tehdá se mi moc líbila a rozhodně mi ten čas v posteli zpříjemnila. Pro děti je to skvělé čtení, doufám že i dnes.