Tanec s vlky

Tanec s vlky https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82082/bmid_tanec-s-vlky-UUR-82082.jpg 5 348 78

Kmen Komančů série

Krátce po skončení války Severu proti Jihu je voják Severu vyznamenaný za statečnost John Dumbar převelen do pevnosti na území Indiánů. S nimi se po počáteční nedůvěře postupně sbližuje až do té míry, že přijímá nové indiánské jméno Ten, který tančí s vlky. Jeho nový život je však násilně přerušen ve chvíli, kdy do pevnosti dorazí další vojáci… Podle knihy Michaela Blakea byl natočen stejnojmenný film s Kevinem Costnerem, který získal sedm Oscarů.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Dances with Wolves , 1988

evineckY
07.10.2020 4 z 5

Miluji film s Kostnerem a určitě jsem nebyla jediná,která odcházela s prolitými slzami z kina, ale kniha je ještě o hvězdu výš. A tak náš velký ''bratr'' s nenažraností, diktátor,který zlikvidoval celý národ se teď roztahuje a dělá rozbroje po celém světě ,protože to má v DNA. Dej blbci funkci a projeví se jeho charakter. Nemůžu pochopit, když Bůh dal chlapovi sílu, že mu nedal taky rozum. Protože válčí od stvoření světa...

Usire
23.09.2020 5 z 5

Kniha je tak dobrá, jako její filmové zpracování.

Mars333
14.08.2020 4 z 5

Slibně ubíhající román mě vzal na exkurzi, mezi mé oblíbené indiány. (opět Komančové)
Když jsou v něm zmíněny zvěrstva a zločiny bílých mužů, jež si neváží živých tvorů vraždí, mučí jen tak pro radost. (pokolikáté to už čtu?) Neomluvitelné a já se trochu stydím že jsem běloch. Přistihnu se že malinko tomu poručíkovi Johnu Dunbarovi závidím, že přičichl k indiánskému způsobu života a stal se z něj Tančí S Vlky a získal něco z té jejich ušlechtilosti. Pěkné počteníčko. Před nějakou dobou jsem spatřil i filmové zpracování a líbilo se.

RMarkéta
05.08.2020 5 z 5

Nejdříve jsem, tak jako všichni ostatní, viděla krásný film s Kevinem Costnerem a byla naprosto uhranutá. Neměla jsem tušení, že existuje i knižní podoba tohoto příběhu. Taky jsem se do Costnera zamilovala a nebyla jsem jediná. K tomu se přiznávám rovnou a bez mučení. Kniha je samozřejmě ještě o něco lepší než film. Doporučuju obojí. Je tu skvěle vykreslená americká historie. Ten vztah mezi indiány a bělochy byl přímo autentický. S Dunbarem se dá krásně ztotožnit. Ztratil kus sebe, aby se zase našel. Někdy je prostě taková životní cesta nebo možná zkouška nutná. Je tu plno emocí, pocitů a myšlenek. Tenhle příběh splňuje všechno, co jsem od něho očekávala a dostala jsem i ještě něco navíc.

t-e-r-k-a
11.05.2020 5 z 5

Úžasná kniha, ostatně jako film, který znám už déle. Četla se jedním dechem a člověka přiměje k zamyšlení - nad chováním "bílého člověka" a silou přírody, která v sobě ukrývá velkou moc. Jen tedy ten konec nebyl příliš veselý.

Abroš
13.04.2020 5 z 5

Velmi pěkný román o bývalém vojákovi americké konfederační armády.Po zranění končí na samotě v divočině a sblíží se s indiány a začne vidět svět jejich očima.Kniha je lepší jak film.Ve filmu je dějová a vizuální stránka daná,ale v knize v tomhle případě fungovala fantazie.Moc rád na tu knihu vzpomínám

hnusák
04.02.2020 5 z 5

Kniha mne v žádném případě nezklamala, naopak, docela jsem si čtení užil a bylo to docela rychlé. Přiznám se, že jsem velký fanoušek filmového zpracování od Kevina Costnera, které jsem již párkrát reprízoval, ale nikdy mne nenapadlo si přečíst literární předlohu. A mohu s klidným svědomím tento silný příběh, ačkoli to byla autorova prvotina, jenom doporučit.

Crozz
03.02.2020 2 z 5

Docela sem se nutil do čtení, příběh celkem pěkný, ale na můj vkus ne moc čtivě napsán...

Horal123
21.01.2020 5 z 5

Popravdě řečeno jsem nejdřív viděl stenojmenný film, hned jak byl uveden do kin. V 90átkách bylo hodně věcí pro nás nových. A i možná proto jsem v kině nikdy potom nezažil, aby všichni byli doslova elekrizováni filmem a zůstali sedět ještě po titulkách. Pamatuji se, že někteří dokonce ronili slzy. Když jsem si v antíku koupil tuto knížečku, myslel jsem si že to bude jen odvar toho holywoodského trháku. A to jsem se mýlil. Knížku jsem přečetl jedním dechem a nemám co bych jí mohl vytknout. Silný příběh je napsán s úžasnou lehkostí .

Měnící
22.12.2019 5 z 5

Jako milovník knih snad už od narození se přiznávám, že tuto knihu jsem nečetl. A přesto si ji dovoluji hodnotit a komentovat. Laskavý čtenář těchto řádek snad pochopí. Když jsem před 20 lety viděl tento film v kině byl jsem unesen. A ani jsem nevěděl proč. Tento rok jsem se k filmu vrátil, ale ne a ne ho dokoukat. Sice jsem fascinovaně hleděl na ty snímky, ale nějak mě to nedocvakávalo a nebavilo pokračovat. A tak jsem hledal knihu a autora, a narazil přitom na audioknihu namluvenou hercem Janem Schánilcem, a u ní jsem zůstal. Jan Schánilec má pěkný hlas, ale co bylo asi pro mě podstatné, nedramatizoval příliš, a nechal mi tak prostor k vlastním obrazům. To, co mě tak fascinovalo na této knize a vlastně i filmu, jsou proměny v životě. Na které, ale člověk musí být už tak nějak připraven, neboť jinak se mu obloukem vyhnou. Hned třeba na začátku to odhodlání a to hraní si se smrtí, což mu pak dovolí projít k svobodnému výběru vlastní cesty. Pak ta péče, zdánlivě nesmyslná, o opuštěný tábor. Která se pak ukáže jako zásadní, a stejně jako vztah ke zvířatům. Příběh ale není jen silný svými dějovými zvraty, ale hlavně s tím spojenými otázkami. Co mě naprosto dostalo, byl ten popis bílého muže. Ta jeho duševní slepota. Neustálá touha hnát se za svým uspokojením, i když nedochází k jejímu naplnění. Bílý muž nezná svůj stín. Primitivové, divoši jsou hlavně ti druzí, kteří žijou odlišným způsobem než je on zvyklý. To že si do nich promítá svůj vlastní duševní stav mu naprosto nedochází. Nežije v souladu s přírodou a přirozenými vyššími zákony. Jeho nenasytnost a hrubost je vidět například i na likvidaci bizonů, kteří se kdysi pohybovali ve velkých stádech. To samé se odehrávalo u ryb na jiné části planety, kdy jim nebyl dán prostor na jejich přirozenou reprodukci. Kniha popisuje scény a já úplně cítil, o jak zásadní témata jde. Třešničkou na dortu je pak popis indiánského intuitivního hledání odpovědí z vnějších příhod, takzvaných náhodných událostí. A tak po přečtení této knihy mám pocit, že víc chápu jak film, tak i sám sebe jako bílého muže.

Metroušek
17.10.2019 5 z 5

Blake vytvořil velice silný příběh o hledání svého já a svého místa ve světě, a o vlivu velkých, fatálních změn na život komunit a jednotlivců, a velmi dobře ho pojednal. Je vidět, že do své prvotiny vložil mnoho ze své osobnosti a svých životních zkušeností. Jistá romantizace Komančů - které si jinak není třeba idealizovat - tu není na škodu, ale k prospěchu věci. Jaká to chamtivost, zuřivost, agresivita, nadřazenost a bezohlednost poháněla bílé kolonisty a vojáky na cestě na západ Severní Ameriky! Kniha stojí za opětovné přečtení. Mrzí mě, že se u nás vžil poněkud přiblblý název díla i filmu. (Ten, jenž) "Tančí s vlky" by mi sedlo mnohem víc. Knihu i neméně zdařilý film mám moc rád. Dobře vím, jak je těžké najít a vyjádřit své já, a najít své místo ve světě, kde mnoho z nás jsou na tom stejně jako Sinuhet, Ten jenž je osamělý.

Gibis
22.08.2019 5 z 5

Přiznám se, že jsem slavný film s Kevinem Costnerem nikdy neviděla. Podvědomě jsem se mu vyhýbala, protože jsem si myslela, že to bude film plný násilí na indiánech, a to já nerada. Takže pro mne bylo docela překvapením, že je to příběh celkem romantický, dokonce s přiměřeně dobrým koncem, samozřejmě pominu-li dovětek, že to štěstí trvalo už jen velmi krátce. Protože víme, jak to s indiány nakonec dopadlo. V knize sice násilí nechybí, jak ze strany bělochů, tak ze strany indiánů, ale není to nijak podrobně a drasticky popisováno.
Velmi příjemný poslech audioknihy.

lynxir
17.04.2019 5 z 5

Literárně to na nobelovku není, ale je to knížka veskrze příjemná, ať už v anglickém originálu či v českém, povedeném překladu pana Olivy. Sedmioscarový skvělý film Kevina Costnera je dějově v podstatě totožný a pocitově se s knihou výtečně doplňuje.

Kdo by se nechtěl spolu s poručíkem Dunbarem oprostit ode všech zbytečných vymožeností moderní civilizace a vydat se do skutečného světa mužů, kteří jsou opravdovými muži, a žen, které jsou opravdovými ženami, do světa, který je často drsný, někdy smutný, ale svým způsobem krásný.

Občas se taky posadím někde pod stromem, zapálím dýmku míru a nechám se unášet; my indiáni to tak máme…

Janadvorackova
12.04.2019 5 z 5

Tatanka! Moc tatanka :)!

Doslova zážitek, moc krásná kniha a film, který za ní ani moc nepokulhává.

O77
08.04.2019 4 z 5

Já se u tohohle bavila, když říkám bavila myslím tím, fakt smála. Příběh je ideální směsí dojemnosti a komičnosti, což v knize vynikně poněkud více než ve filmu. Ovšem jinak je filmové zpracování vzácnou výjimkou, kdy se to nepovedlo hollywoodským scénáristům zpackat.

chodícírohožka
08.04.2019 2 z 5

Byla to pěkná knížka, ale musím se přiznat, že mě nijak zvlášť nenadchla. Příjemně se četla, příběh pozvolna plynul, krásné momenty se střídaly s chvílemi rozhořčení nad bezohledností člověka, ale nedokázalo to ve mě vyvolat nějaké silnější dojmy. Pravděpodobně za to může zvláštní styl psaní, který na mě působil poněkud odtažitě - jako kdyby ani sám autor tomu příběhu nepropadl.

TerkaLangoš199
08.12.2018 5 z 5

Skoro nemám slov. Kniha o nádherném spojení člověka s přírodou. Kniha o lidech, co touží ovládnout vše. A kniha o člověku, co vymění uniformu za indiánskou čelenku.. ❤️

Teresita
10.10.2018 5 z 5

Nádherná kniha, která stoji za přečtení, bohužel také velice smutná. Kdysi jsem viděla film s Kevinem Costnerem, který je stejně tak dobrý. Doporučuji i přes to, že nemám tento žánr ráda, nikdy mě nebavil ani Vinnetou.

BlackBlade
26.09.2018 3 z 5

Taková oddechovka, asi nemá smysl moc komentovat, protože to bylo skvěle zpracováno ve filmu s Costnerem.

Igor1311
16.05.2018 5 z 5

V podstate smutný príbeh o obsadzovaní indiánskej zeme bielym človekom, napriek tomu výborne spracovaný.