Kmen Andromeda

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli – krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek. V roce 1973 vydalo nakladatelství Odeon....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32297/kmen-andromeda-32297.jpg 4.2425

The Andromeda Strain (1969)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Odeon

Kaytria
03. prosince

Ten konec mě ovšem překvapil, ale musím přiznat, že zklamal. Měl dost rychlej spád a na to, co se dělo posledních pár stránek, jsem to takto utnutý nečekala. Nicméně příběh je pěknej, co se dat, informací a termínů týče, moje vědecký já plesalo, když to všechno znalo. Ale asi jsem rozmazlená současným sci-fi a čekala jsem toho trochu víc. Což je moje chyba a neměla by nikomu přibarvovat jeho názor =) Jinak kniha příjemná a fajn.

tygřík2
20. listopadu

Chvílemi trochu nudné (přece jen už je to od vzniku knihy nějaký pátek a vývoj vědy pokročil), občas malinko nelogické, ale celkově dobré. Pokud však nechcete mít noční můry, nečtěte to, pokud na vás zaútočily chřipkové viry. Mohlo by se vám zdát, jako mně, že se rozpadáte na molekuly a díváte se na to elektronovým mikroskopem. :-)))

Igor1311
17. listopadu

námet perfektný, mesto mrtvych kdesi v púšti, kde takmer nik neprežil, vesmírna družica, neznámy vírus, čiže potenciál knihy je obrovský. osobne som však cítil časté hluché miesta, kde sa takmer nič nedialo, málo napätia. nato, že je to jeho asi najznámejšie dielo, čakal som od toho viac.

Govrid
04. listopadu

Těžká kniha, poučná, zajímavá, zábavná ale i nudná v jistých místech. Celkově mě kniha bavila, ale ten konec celou knihu shazuje hodně dolů, prostě ono se to vyřeší samo - a to se mi nelíbilo.

Bacileus
25. záříodpad!

Postavy, které nejsou postavami, ale jen jmény s nižádným vývojem, mnohdy definované dvěma, až třemi úvodními větami, které předurčují jejich chování po zbytek příběhu. Vedle toho je to úžasná rešeršní práce. Za to mu vážně tleskám. Ale když čtu knihu (a ještě k tomu takovou profláklou), nechci mít pocit, že čtu poznámky pod čarou v nějaké odborné publikaci, kam jakoby náhodou zabloudil vědec, který mi blahosklonně předčítá, aniž by nevhodně upustil byť jen kapku osobitosti. Dočteno do poloviny a byl jsem zhnusen. Třeba se v druhé půli všechno změní a autor dokáže, že vedle přesného přepisování teplotních záznamů z družice, dokáže také psát.

boxas

Ve své době to musela být výjimečná kniha. Nezapomeňme, že to bude už 50 let, co ji autor dokončil! Těch zajímavých vědeckých poznatků a těch postupů, které využil! Já vím, že dnes už některé vypadají jako z pravěku, ale stejně! Na druhé straně i když autorovi odpustím poněkud rozvleklé tempo a mnoho technických detailů, tak mu nedokážu jen tak odpustit poněkud zbrklý a jaksi nedotažený závěr.

Malarkey

Další z legendárních sci-fi, které jsem měl v merku už hodně dlouhou dobu. Dříve než jsem četl tuto knihu, jsem viděl dva filmy a u každého jsem byl vždy spokojený. Knížka tedy samotným námětem nemohla zklamat. K páté hvězdičce mě ale vadil až moc odborný a technický popis. Ten mi sice ve sci-fi tolik nevadí, ale zde technický popis situace, prostředí nebo laboratoře přehlušil samotný příběh. A to je vidět v samotném závěru. V momentě, kdy má dojít k vyvrcholení příběhu se autor zaměří spíše na to, jak funguje nějaký stroj. Celkově vzato ale hodně zajímavé čtení. Kmen Andromeda má zaručeně svoje místo v žánru sci-fi.

JiříŠkorpík

Musím říct, že čtení jsem si užíval. Na druhou stranu: štěstí, že jsem neznal filmovou podobu nebo konec, jinak bych to nečetl. Konec knihy, která má takové napětí a technické popisy je poněkud neuspokojivý.

Hanka_Bohmova

Myslím, že je to první sci-fi, kterou jsem jako děvče četla (vynechám-li verneovky) - protože to byl v domácní knihovně jediný zástupce žánru. Studijně jsem se profilovala k chemii a moje maminka pracovala v době sálových počítačů jako programátorka, takže mi tehdy ty stohy odborných informací vůbec nevadily. Dnes mi vadí ještě méně, jen si musím pořád s úžasem říkat, o kolik jsme v technice za těch padesát let dál. Navíc mi přišlo ohromně cool, že se kniha tváří jako dokument. To mi na ní připadá stále nejlepší - propracovanost prostředí a procesů a určitý kritický odstup od nich. Děj pro mě příliš podstatný nebyl. Je pravděpodobné, že tato první čtenářská zkušenost ovlivnila má následná očekávání stran celého žánru. Ve smyslu, že nevadí, když to bude trochu nuda.

Kromě toho je to kniha, kterou jsem na gymplu vysoce zabodovala u svého vyvoleného, když jsem mu ji půjčila výměnou za něco od Haileyho (no jo, nebyli jsme tehdy žádní velcí intelektuálové, s naší dnešní vyspělostí se to naprosto nedá srovnávat! ;-)). Od té doby nese v rodině přízvisko "sci-fi s erotickým podtextem".

jaroiva

No, většina knihy mi připadala jako nudná biologická nebo nějaká medicínská přednáška... Chtěla jsem to i odložit, ale pořád jsem čekala, kdy začne nějaká akce nebo napínavá část... toho jsem se dočkala až někdy v posledních pár minutách čtení. Možná jako film by to mohlo být napínavější, jestli tam necitují ty sáhodlouhé pasáže všech těch cizích slov.

snupko

Určite nie zle mienený a napísaný román aj odhliadnúc od doby, v ktorom bol napísaný. Určite mnohí ocenia a oprášia svoje znalosti s fyziológie človeka a biológie ako takej. Určite by som hodnotil vyššie, ak by som to čítal skôr. No v dobe môjho záujmu o Crichtona a častých návštev miestnej knižnice, toto mi akosi uniklo a tak považujem iné jeho diela za omnoho vzrušujúcejšie. Dôkazom nech je môj pes t-rex ☺

smazenaryba

Všetkého veľa škodí. To platí aj o onanii. Dodám k tomu iba toľko, že krutoprísne odborné sci-fi môže fungovať a byť zábavné - dôkazom toho nech je tvorba Teda Chianga.

P1tr

Velmi zajímavé a neobvyklé sci-fi, které díky detailnímu popisu všemožných procedur a bezpečnostních protokolů nakonec působí v rámci žánru až nezvykle reálně a mnohdy mi při čtení šel mráz po zádech, neboť jsem si dokázal reálně představit, že by se něco podobného v našem světě mohlo klidně odehrát popsaným způsobem. Soustředění se na pečlivé vykreslení všech detailů je obdivuhodné a jedná se o vítanou změnu, nicméně díky tomuto postupu celkem trpí příběh, na který už nezbylo příliš místo a tak se nedočkámě přílišných zvratů a ani pořádného konce, kniha prostě začne a skončí jako laboratorní zpráva, což byl nepochybně účel a jedná se o největší přednost titulu, ovšem zároveň je také jeho největší slabinou a právě absence lepšího příběhu navázaného na procesní kostru brání v ještě vyšším hodnocení, nicméně i v současném stavu se jedná o velmi vtahující čtení, které fanoušci žánru zajisté ocení.

CharlesWard

Jako všechny Crichtonovy knihy. Originální námět je zcela pohřben kostrou příběhu a neuspokojivým závěrem.

Rawen616

Andromeda mě trochu zklamala. Myslím, že Crichton to tady trochu přehnal se svými odbornými odbočkami a popisy postupů, vědeckých teorií, bezpečnostních zařízení atd. Na druhou stranu je v románu spousta zajímavých myšlenek které opravdu donutí k zamyšlení, jak ohromný průser by takové zavlečení "vesmírného bacilu" mohl být.

Jacck
10.12.2017

Neslané nemastné. V době svého vzniku to muselo být revoluční, z dnešního pohledu to působí naivně. Kosmický mikroorganismus co zabíjí lidi v řádu sekund tím, že jim srazí všechnu krev v těle, a navíc jej výbuch jaderné bomby nezahubí, ale naopak podpoří jeho růst? Děj to nemá žádný pořádný, polovinu knihy tvoří popisy lékařských procedur a výzkumných zařízení, a konec deus ex machina.

Plague
16.11.2017

Je mi to líto, ale za 4. Námět suprový. Originální a promyšlený ..... možná promyšlený až moc. Začátek, prostředek a konec měly spád dokázaly pořádně zatáhnout co celého příběhu. Bohužel celkový dojem kazily odborné pasáže, které mě nudily.... a to tak, že jsem uvažoval, že to ani dočítat nebudu. Velká škoda, jak jsem psal, příběh je naprosto famózní. Ale pasáže, kde jsou popisovány biochemické, bakteriologické a bůh ví jaké další ické objevy, procesy, postupy. Pro někoho, koho to zajímá super. Pro průměrného čtenáře, že nějž se považuju, zbytečně detailní.

Dáma s hrnstjm
09.10.2017

Krásná práce s napětím, která vyšroubovala moji zvědavost na nejvyšší otáčky! Jsem spokojená, téma bylo lákavé a ač se děj ubíral jiným směrem, než jsem čekala, celý příběh mě bavil. Netvrdím, že jsem rozuměla všem těm odborným věcem, ale objevila jsem spoustu zajímavých myšlenek.

Atanone
28.09.2017

Na rozdíl od čtenáře přede mnou,pro mě toto byla vůbec první kniha od Crichtona a byla jsem jí nadšená. Čtivá,napínavá,chytrá a navíc se zajímavým koncem..který vlastně je tak trochu začátkem. napadlo mě,jak bychom asi dopadli s touto společností,kdyby se toto doopravdy stalo.

hetzerjoke
05.09.2017

Říkám to nerad, ale musím být spravedlivý k ostatním Crichtonovkám, které jsem četl. Tohle mě nějak neoslovilo. Děj sem sice chápal, ale moc sem se do něj nevžil. Celé to bylo strašně složité, já se v tom ztrácel a konec s výbuchem mě ani moc nenapnul. Ať už mou chybou nebo ne, Kmen Andromeda hodnotím jako průměr. Nečekal bych, že to někdy o nějaké Crichtonovce řeknu.

Jirka92333
22.08.2017

Velmi pohodlná kniha!!! Napínavý děj a velmi dobře zpracované. Pro někoho může obsahovat až moc technologických a vědeckých pojmů. Pro mne to bylo plus a více mě to strhávalo do děje :-)

boekwurm
09.08.2017

Souhlasím, že se jedná o nejlepší autorovu knihu. Skvěle vystupňované napětí, až jsem měl při čtení pocit klaustrofobie. Paráda!

Radous79
30.06.2017

Rozhodně to nejlepší co jsem od Crichtona dodnes přečetl

Terry11
03.05.2017

Rozhodně to pro mne nebude nejlepší Crichtonova kniha. Ale protože mám ráda sci-fi, hezky jsem si početla a vzápětí zhlédla film.

silvara
27.04.2017

Zajímavá zápletka, děj se zamotává, napětí narůstá a...přijde nečekaný závěr. Kmen Andromeda je dobrá kniha, moc dobrá kniha. Ale ten závěr mě celkem zklamal (hlavně porovnám-li to s jeho dalšími díly). Bylo to na můj vkus až příliš upěchané. A proto nedostane Crichton těch hvězdiček pět - jsem přísná, já vím :D

negramota
18.04.2017

Četl jsem to před bezmála dvaceti pěti lety, ovšem tehdy mě to fakt bavilo.

JosefW
14.02.2017

Mé druhé setkání s M. Crichtonem a opět výborné. V porovnání s filmovou verzí, která je jen o dva roky mladší, na mne sice Andromeda nepůsobila takovým silným dojmem, avšak tuhle maličkost klidně přehlédnu. Za mně jasných pět hvězd.

P. S. Zjišťování všech vědeckých podkladů muselo dát šílenou práci...

kazatell
26.10.2016

Velice čtivá kniha z mého oblíbeného prostředí. Pokud máte rádi knihy plné technických datajlů a z prostředí tajných projektů, určitě je to dobrá volba. Trochu mne zklamalo to, jak je kniha krátká a že si na konci autor více nevyhrál s řešením, které je sice překvapivé, ale to je tak všechno. Na dnešní dobu už technika používaná působí hodně zastarale, takže kdo se nesetkal s počítači, u kterých se řeší každá minuta použití, nebude asi některým částem moc rozumět.

reader.007
06.10.2016

Podobně poutavé jako jiné Crichtonovy knihy, se kterými jsem měla tu čest se seznámit a i když mnoha technickými detaily už zastaralé, stále výborné k zamyšlení, jak nebezpečně si člověk "hraje" s přírodou.
Velmi užitečné je i poselství pro prosťáčky: "Až vám za humny spadne družice, tak do toho laskavě nešťourejte šroubovákem ani kladivem. Předem děkují sousedi a zbytek planety."

Insignitka
09.09.2016

Spíše slabší, Crichton se zde trochu točí v kruhu, jako by nevěděl, kudy to má táhnout.