Klub monster

Klub monster https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510709/bmid_klub-monster-Zle-510709.png 4 109 109

Příběh odehrávající se ve dvou časových rovinách, rok 1978 a 2019, napínavě vykresluje svět psychiatrického sanatoria Domova na kopci, u jehož zrodu stála doktorka Helena Hildrethová, babička dvou osiřelých dětí, Violety a Erika, kterým věnuje veškerou svoji péči, pozornost a lásku. Jednoho dne ale do rodiny přichází nová dívka, tichá a bojácná Iris. Violeta nadšeně vítá svoji novou sestru a přijímá ji do svého klubu monster, kde spolu s bratrem rozebírají vlastnosti jednotlivých netvorů a sepisují způsoby, jak je zničit. Minulosti ale nelze uniknout a Via pomalu zjišťuje, že její dětské představy o monstrech nabývají až hrůzně skutečné podoby.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Fobos

The Children on the Hill , 2022

Susan94
03.08.2023 3 z 5

Byla jsem touto knížkou zklamaná. Vždy jsem se u autorky dočkala precizně vypracovaného duchařského příběhu, ze kterého jsem vždy měla husí kůži. Celkem zajímavý děj, s dobrými zvraty, ačkoliv na konci do dopadlo nějak moc dobře...

Knižní střípky
01.08.2023 4 z 5

Lehké tajemno se vznáší nad celým příběhem, obzvláště pasáže z minulosti, kde figurovaly děti a psychiatrická klinika byly poutavé. Víte, že je tam něco špatně, spřádala jsem různé teorie,v podstatě jsem se i trefila, líbilo se mi to moc. Monstra a vše kolem nich miluji již od dob legendárního Frankensteina, tady jsem si tedy přišla na své. Není to úplně nejlepší kousek od J. McMahon, ale i tak jsem hodně spokojená.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Pazďa
06.07.2023 3 z 5

Není to špatný čtení, příběh utíká svěže a témata a jednotlivá rozuzlení jsou moc fajn. Škoda jen rychlého, a hodně náhodného konce, na který asi úplně pozitivní náhled nemám.

veronika4001
26.06.2023 5 z 5

Lehce hororový nádech. Při čtení jsem si přála, ať jsou Vánoce, ať se ponořím do četby víc v teple u krbu nebo u kamen, protože popis nočního života zvířat je v této knize excelentní a já se oddávám jeho každému doušku, tak jako tomu teplu sálajícímu a tepajícímu každý pór mé mysli.
Příběh v některých okamžicích navodil atmosféru manželů Warrenových, ale ti tam nefigurují a ani nic, co by se jejich vlivem vybavilo na příběh v knize, protože tady se pracuje s něčím jiným. Tajemno a podezření prostupuje celou knihou, pokud k tajemnu přidáme hloubku naší mysli.
Začíná to duchařinou, ale nakonec lze vše vysvětlit přirozeným jevem. Eugenicky. Přesto bedlivost k hororovým prvkům duchařského podtextu neustává a já se příběhem kochám.
Jen pozor, nešlápnout vedle, stezka není pravidelná, je příkřejší a trnitá. A minulost je vždy připravena se ozvat.
Musela jsem to dočíst, protože jsem chtěla vědět, kdo je tím monstrem (monstry). Nechtěla jsem se držet monstra jako ducha, protože v příběhu zaznívalo, že to bude člověk a přímo se psalo o ghúlovi. Nedůvěra roste do obřích rozměrů, vědeckost ztrácí na přitažlivosti a do popředí se dere ublížení na zdraví, smrt. Poznáváme tichou zlodějku životů.
Dobrá myšlenka s tvorbou ghúla. U většiny hororů se vyskytují vlivem událostí a běžných lidských skutků, tady je to úmyslná tvorba něčeho, co překračuje hranice normálnosti a převyšuje lidské chápání. Zde je ghúl vystavěn jako nepřirozený jev nepocházející z půdy, je to vytvořená identita v umělém prostředí, stejně jako monstrum. Na rozdíl od ghúla se monstrum narodilo nejprve jako lidský artefakt, ale své schopnosti získalo v umělém prostředí (lékařská klinika, psychiatrické sanatorium). Domov je domov.
Tato kniha má zvláštní vlastnost, a to, že i když zjišťujete, že vás z poloviny děj nebaví, stejně ji čtete. Myslím si, že příběh sám o sobě nemá takovou hodnotu jako jeho vlastnost, protože nikoli za příběh, ale mimořádnou čtivost dávám 5 hvězd.

Klímuška
25.06.2023 5 z 5

V roce 1978 žije malá Violet s bráškou Erikem po smrti rodičů se svojí babičkou Helen, nedaleko psychiatrického sanatoria Domov na kopci. Jejich babička stála u jeho zrodu a nyní je tady ředitelkou. Violet si s Erikem založí Klub monster. Zabývají se zkoumáním monster a jak je přemoci. Hlavně Frankenstein Violet fascinuje. Jednoho dne babička přivádí tichou Iris. Časem se Violet podaří ji rozmluvit, vezmou ji do klubu a přes zákaz babičky pátrají, kdo vlastně Iris je. Na nic si totiž nepamatuje. Jenomže pátrání v sanatoriu odhalí naprosto šokující věci.

Roku 2019 se vydává Lizzy Shelleyová, lovkyně monster, po stopách ztracené dívky Lauren. Bohužel to není první ztracená dívka a odnesla si ji prý Rachotivá Jane. Jenže Lizzy tuší, že za tím stojí někdo jiný, a tak se vrací do míst, kam už nikdy nechtěla vstoupit.

Kniha napsána er-formou se střídá
z pohledu Violet a Lizzy, ve dvouch časových linkách. Je ozvláštněna kapitolami nejen z Knihy monster a nechybí ani pohled monstra.
Autorka, co si budeme povídat, kdo ji zná, ví. Vtáhne vás do děje a už nepustí. Opět dokonalost. Temná, pochmurná atmosféra vše umocňuje. Rozuzlení je naprosto nečekané a musím říct, že zanechalo hodně myšlenek. Však je pravdou, že monstra žijí mezi námi, aniž by jsme to poznali.
Vůbec se nemusíte bát označení duchařský horor. Děsit vás budou hlavně myšlenky.

veronika0792
16.06.2023

Tak od Mahon jsem četla vše a toto mě vůbec nebavilo, prostě nuda.

Dela111
11.06.2023 4 z 5

Klub monster má být duchařský horor, ale tohle duchařské není, což mně vůbec nevadilo. Naopak, ten příběh, odehrávající se ve dvou časových rovinách, se mi moc líbil. O trochu víc mě bavila část z roku 1978, kde tři děti shromažďují informace o různých monstrech. Část z roku 2019 obsahuje rozuzlení, pointa je nečekaná.
Nedoporučuji těm, kteří vyhledávají skutečnou duchařinu, upoutávka na knize je nešťastně zvolená a některé čtenáře může díky ní kniha zklamat. Tady nějaké bu bu bu není, je to spíše mysteriózní psychothriller a rozuzlení má blíže k něčemu reálnému než k věcem mezi nebem a zemí.
Příběh je neobyčejně poutavě napsaný, četba mě strhla a těšila jsem se na každou volnou chvíli, kdy se budu moct ke knize vrátit.

blackoutzuzi
10.06.2023 3 z 5

Klub monster se na obálce pyšní pojmem "duchařský horor", s čímž nemohu souhlasit. Spíš je to lehce šmrncnuté mysterióznem. Knížku bych klidně zařadila do škatulky "horor pro děti", sice to místy bylo dost napínavé, ale horor si představuji trochu jinak :)
Ovšeeem četlo se to parádně (jako vždy), ta část ze současnosti mě teda upřímně zase až tak nebavila, zato ta dějová linie z minulosti? Ta byla parádní! A ten konec? Z toho jsem měla nejdřív rozporuplné pocity, ale po čase musím uznat, že se mi vlastně docela líbil.

martunka
06.06.2023 5 z 5

Tenhle příběh se mně moc líbil. Pohltil mě a nepustil, dokud jsem nezjistila, jak to dopadlo. Za mě - doporučuji.

Shaxx
05.06.2023 4 z 5

Jak ráda říkám, McMahon je pro mě taková lepší Darcy Coates, Darcy na steroidech :) Pojem duchařský horor je zrovna u Klubu monster trochu zavádějící, spíš to byl takový povedený mysteriózní psychothriller s pěknými zvraty. Postavy jako vždy působí přirozeně a uvěřitelně, děj přeskakuje ze současnosti do minulosti, ale nepůsobí to rušivě. Atsmoféra nebyla nijak závratně hororová, ale co chybí na strašidelnosti, dohání děj na napínavosti. Milé byly odkazy na hororová kultovní díla (Frankenstein v knižní, filmové podobě atd.) Nicméně zatím mě od autorky nejvíc bavilo Tajemství pramenů, ale i tak spokojenost.

Ctenar1202
04.06.2023 5 z 5

Violet a Erik jsou sourozenci, kteří mají rádi tajemno, záhady a strašidla. Založili si svůj Klub monster.Milují strašidelné filmy, hlavně ten o Frankensteinovi. Píšou si deník jak s monstry bojovat, co dělat, když je najdou a jak se proti nim bránit. Taková nevinná dětská hra... Ale je to opravdu hra?
Jejich babička je doktorka pracující v psychiatrické léčebně a děti mají přísný zákaz do léčebny vstupovat. A děti, jak víme, jsou velice zvídavé...Jednoho dne k Violet a Erikovi přibyde Iris. Dívka, která je velice tichá a Violet trvá nějakou dobu než se jí povede Iris rozmluvit a začlenit ji mezi sebe a Erika. Stane se z nich silná trojka, která bojuje proti monstrům. Iris je ale podivná. Ač tichá a neprůbojná, tak má takové informace a nápady jak s monstry zatočit, že je to Violet a Erikovi podivné. Violet se snaží pátrat odkud Iris pochází, protože ta si svou minulost nepamatuje. A to, co Violet zjistí, ji naprosto šokuje...

Milí čtenáři, tohle byla naprosto skvělá kniha. Příběh od začátku do konce tak čtivý, že se vám nechce knihu odložit. Autorka si se čtenářem hraje jako kočka s myší a nedá vám ani na chvilku oddychnout. Není to nic vyloženě děsivého, že byste si kousali strachy nehty, ale ta atmosféra, kdy si nejste jisti pomalu sami sebou, je dokonale vylíčená. Vlezlá ponurá nálada, plíživé tajemno a podivné chování vám zaručeně způsobí husí kůži. A pak ten konec?! Ten mě naprosto šokoval, valila jsem oči a v tu chvíli budete mít v hlavě takový zmatek! Ale v dobrém slova smyslu. Ano, přesně takhle by měl vypadat dokonalý duchařský horor. Nic, co by se nikdy nemohlo opravdu stát....věřte mi...o to děsivější kniha je...

tajemství horory příšery, monstra

Jennifer McMahon