Klíč k minulosti

Klíč k minulosti https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403756/bmid_klic-k-minulosti-OOP-403756.jpg 5 418 150

Paříž, červenec 1942: do bytu, v němž bydlí desetiletá Sára společně s bratříčkem a rodiči, vtrhne francouzská policie. Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně, jejíž intimitu se sestrou často sdílejí. Sára Michela ve skříni zamkne v domnění, že se za pár hodin zase vrátí. Netuší, že slib, který mu na odchodu dala, nikdy nesplní. Francouzská policie Sáru i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d'Hiver, nedaleko Eiffelovy věže, kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů. Po týdnu, který masa lidí stráví v nelidských podmínkách, policie Židy odešle do tábora v Beaune-la-Rolande a později do Osvětimi. Sáře se ale z Beaune-la-Rolande podaří utéct, v kapse stále uchovává klíč od skříně... Paříž, květen 2002: americká novinářka Julia Jarmondová, která léta žije v Paříži, píše článek o událostech, které se tu před šedesáti roky odehrály. Během shromažďování informací si uvědomí, že o tom, co se ve Francii za války dělo, vlastně nic neví, a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome d'Hiver mluvit. Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství, vydává se po stopách Sáry v naději, že zjistí, co se s ní stalo. Vélodrome d'Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Elle s'appelait Sarah , 2006

Vivetkav
19.10.2021 5 z 5

Čtivá kniha z pohledu minulosti.. i přítomnosti.. jsem ráda za náhled z Francie.. a i za nahled charakteru francouzů a američanů ..velmi emotivní příběh ..děkuji autorce

Barbanka
08.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Tolik bolesti, tolik utrpení a žalu. Tak zlí lidé, kteří toto všechno dopustili, jak mohli sami se sebou žít?To nikdy nepochopím. A zároveň, i v tak těžkých dobách existovali lidé, kteří riskovali své životy aby pomohli. Naprosto rozumím Sarah, že s tím co se stalo nedokázala žít.I když jednala v dobré víře. Opravdu dobré ale moc smutné čtení.

martiline
03.10.2021 5 z 5

Kniha se četla lehce ... Příběh byl dramatický, ale tím, že se v něm odehrávala i přítomnost s prolínáním jiného příběhu, tak ve mne nezanechal ty hrůzné myšlenky po čtení - jako tomu bylo po jiné literatuře z doby druhé světové války.

danazeskolky
14.09.2021 4 z 5

Určitě hodně čtivé, i když zpočátku mi připadalo moc emotivně vypjaté. Pak jsem si asi zvykla. Z posledních kapitol jsem trochu rozpačitá, pro mě by být nemusely. Určitě je dobré si připomínat pohnutou historii, i když není na co být hrdý. A myslím si, že nejde minulost za sebou zcela zavřít, člověka to stejně dožene. Ale mně se to povídá, já nic z toho nezažila... Naštěstí.

rosalindaaa
06.09.2021 2 z 5

Knížka nebyla špatná,ale ten konec byl takový divně ukončený...

loolee
16.08.2021 5 z 5

Nezáleží na tom, že to je fikce. Tragédie je samotná skutečná historická událost, na které je knížka založena. Už dlouho se mi nestalo, že by mne nějaký příběh tak pohltil a sebral. Obrečela jsem to. Kniha se čte pěkně, louskla jsem jí za dva večery. Našla jsem jen jediný logický nesoulad - tatínek dívky nejdříve nebyl (měl se schovávat), ale pak už na Velodromu ano, nevím, jak se tam dostal.

Coco3
27.07.2021 4 z 5

Mně se ta kniha líbila. Toto téma z francouzské válečné historie jsem neznala, proto jsem se také do knihy pustila. Četla se dobře, ale nemůžu říct, že by mě úplně uchvátila. Něco jsem se o této kapitole historie dozvěděla, ale pro mě kniha klouzala po povrchu, přesto mohu knihu doporučit.

juliesze
21.06.2021 3 z 5

Zajímavé téma, podle mě horší zpracování. Dějová linka historické části románu byla skvělá. Zajímavé pojetí osudu, nemožnost vyrovnání se ze ztráty ani po další desetiletí. Moderní a součsná část románu mi připadala jak z béčkového ženského románu. Posedlost Julie a vztah jejího manžela, ta jejich část o manželství a to závěrečné setkání? Pro mě takové plytké, podivné. Až neuvěřitelné.

Radka1727
20.06.2021 5 z 5

Smutná, krásná kniha ...... líbilo se mi i filmové zpracování se skvělou Kristin Scott Thomas v hlavní roli.

1alena1
02.05.2021 5 z 5

Nádherná kniha, o které jsem netušila, ale dostala jsem ji jako dárek. Díky obrovské. Připomenutí hrůz druhé světové, tentokrát dle skutečné události z Paříže - nejznámější akt francouzské kolaborace s nacisty. Židé si prošli opravdu neskutečnými hrůzami, již nikdy víc se nesmí nic takového dít !!! Neřešme blbosti.

Heyhey
25.04.2021 3 z 5

Zajímavé téma zpracované prvoplánově a tak nějak lajdácky. Laciný příběh znevažující realitu událostí z roku 1942.

lucie9998
14.04.2021 5 z 5

Knížka je úžasná! Četla jsem ji v poslední fázi těhotenství a dokonce jsem si ji s sebou vzala i na vyvolávání do porodnice, kde jsem si ji šetřila. Bála jsem se totiž, že bych ji při té nudě v nemocnici přečetla moc rychle a já nechtěla, aby skončila. Kniha se mě osobně dotkla a je opravdu nezapomenutelná.
Jedna se o velmi zajímavý příběh o dalších hrůzných činech za druhé světové války (tentokrát z Paříže), o kterých jsem doteď neměla ani ponětí. Vřele doporučuji!!!

Dendyna
02.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Tak tohle bylo zajímavé a především smutné. Dějová linie z období války - čtivá a dobrodružná. Pořád jsem však doufala že Michel bude mít lepší osud a z konečného vyústění v polovině knihy mi bylo fyzicky zle, obzvlášť proto, že mám malé děti. Na mrtvého chlapečka zavřeného ve skříni jsem myslela i v obchodě. Autorka, napůl Angličanka, napůl Francouzska, zvolila mimořádně tvrdý a realistický námět který koresponduje s dobou, tragédii tisíců židovských rodin, především matek a dětí, které byly během německé okupace zavlečeny do koncentračních táborů, ve spolupráci s francouzskou policíí. ( 16.-17. 7. 1942, Rafle du Vélodrome d'Hiver, Paris )
Druhá linie o novinářce Julii se pomalu rozjížděla, ale místy ve mně chování Julie evokovalo určitou posedlost příběhem Sarah. Konec urychlený a vcelku očekávaný. Film jsem neviděla, zajímalo by mě nakolik se drží dějové linie. Knížku doporučuji.

1casper
27.03.2021 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha.
O holocaustu jsem jich přečetla hodně, ale o téhle akci ve Francii jsem neměla ani tušení.
Jedná se o zatýkání Židů v červenci 1942 ve francouzském Vel' d'Hiv.
Na základě tohoto příběhu jsem hodně googlila, co že to vlastně bylo...vůbec se o tom nemluví.

Příběh se odehrává v roce 1942, odehrává se především kolem Sarah a její rodiny. Když zatkli rodinu Sarah a ta zamkla svého bratříčka ve skříni, intuitivně jsem tušila co se stane.

Kniha má dvě dějové linky, tu z roku 1942 a současnost, nijak se navzájem neruší.
Děj má spád, vtáhl mě do děje, přečteno jsem měla během pár večerů.
Jen ten konec...jakoby ho psal někdo jiný. Byl uspěchaný, neuvěřitelný...

I tak doporučuji.

nikola5193
01.03.2021

Velice doporučuji přečist. Kniha mě natolik vtáhla, že jsem ji měla za necelé 2 dny přečtenou. Smutný příběh který chytl za srdce. Každy by si ji měl přečist. Moc doporučuji!

evineckY
18.02.2021 5 z 5

Moc pěkně napsaná, i když smutná kniha, v níž se prolínají dva příběhy - z minulosti a přítomnosti. Ale ten konec ? ! To jako vážně? Chybí mi doslov ...a žili šťastně :-)

Lemurka
16.01.2021 4 z 5

Příběh se mi moc líbil, víc tedy ten z minulosti. Čtivě napsáno. Konec se mi zdál trochu odfláknutý, až zbytečný. Ani já o této historické události nic nevěděla.

JIVaJaH
06.11.2020 5 z 5

Kniha o smutné události, která tedy chytne za srdce. Poutavá je od začátku do konce. Na napětí přidává i to, že čtenář čeká, co bude spojovacím bodem dvou příběhů...jednoho z roku 1942 a druhého ze současnosti.

ajasin
01.11.2020 4 z 5

Dva navzájem se prolínající příběhy ve dvou časových rovinách. První odhaluje jednu zásadní historickou událost, odehrávající se v okupované Paříži v červenci roku 1942. Druhý se začíná odehrávat také v Paříži, ale o šedesát let později.
Velice působivé čtení, i když ke konci sklouzlo k trochu zbytečnému patosu. A v jednou má autorka naprostou pravdu. Zapomínat by se nemělo.

LaDouceBrise
28.10.2020 4 z 5

Knížku jsem měla v hledáčku již poměrně dlouho, neustále jsem vyhlížela její dostupnost v knihovně, a když jsem si ji konečně přinesla domů, nemohla jsem se dočkat, až se pustím do čtení. Zapovězená válečná minulost Francouzů, neotřelá zápletka s bratříčkem zamknutým ve skříni, odsouzeným k nekonečnému čekání, minulost prolínající se s přítomností, jedna z mála možností nahlédnout do života obyčejných lidí za německé okupace... Tomu jsem zkrátka nemohla odolat.

Příliš velká očekávání zůstávají častokrát nenaplněna. Zprvu mě zarazil styl vyprávění, použití třetí osoby v popisu událostí roku 1942 navozovalo jakousi neosobní atmosféru, navíc jsem čekala, že autorka čtenáře do příběhu více uvede, ne že hned na první stránce přejde k zatýkání. Ale to je jen drobná výtka.

Děj plynul až příliš rychle, postrádala jsem delší náhledy do minulosti, ale zároveň mě stravovala nedočkavá touha dozvědět se, zda se Sarah podaří uniknout a zachránit bratříčka ze skříně...
Strašlivé rozuzlení v půlce knihy mi vzalo dech, nemohla jsem se zbavit té mučivé představy, již autorka vykreslila s až hrůznou přesností...
Opravdu silný moment, který chtě nechtě zapůsobí na vaše emoce.

Souhlasím s některými komentáři níže - po tomto krutém odhalení působila linka z přítomnosti opravdu poněkud nezáživně, nehledě na to, že mi dělalo potíže pochopit Juliino chování a její honbu za dávno pohřbenou pravdou, za prožitým utrpením naprosto cizího člověka, za jeho osobními vzpomínkami, které měly zůstat navždy pohřbeny. Julia a její životní dilemata pro mě byla cizí, její rozhodnutí mi připadala naivní a lehkovážná, nereálná.
Konec na mě ani zdaleka nezapůsobil tak, jak bylo nejspíš zamýšleno - hrabat se v soukromých záležitostech druhých podle mě nikomu nepřísluší, ať už jsou jeho úmysly jakékoli. Ačkoli některé věci by neměly nikdy být zapomenuty, je na každém z nás, zda si svá tajemství odneseme až do hrobu...

Velmi oceňuji autorčinu odvahu zpracovat tak složité a tabuizované téma, o němž mnozí z nás včetně mé maličkosti měli donedávna jen mizivé povědomí, a v tomto směru jsem ráda, že jsem na knihu (a také stejnojmenný film) narazila, ač jsem čekala o něco lepší zpracování.
Vélodrome d'Hiver, černá skvrna na francouzských dějinách, však mnohé nedostatky naprosto upozadila.